PCTVL: veca dziesma vecās skaņās 3

Septītās Saeimas vēlēšanas bija kreiso spēku konsolidācijas laiks. Kopēju valodu atrada E.Baldzēna sociāldemokrāti un J.Bojāra postkomunisti un ar labu rezultātu iekļuva Saeimā. Referenduma par naturalizācijas nosacījumu maiņu satraukti, arī nozīmīgākie krievu politiskie spēki tika saliedēti apvienībā Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā (PCTVL), reizumis sauktā arī par “bitēm” vai “biteniekiem”.

Iesaki citiem:

Taču šīs čaklās radībiņas ir bijušas pārsteidzoši konservatīvas, no politisko ideju vaska lipinot savu priekšvēlēšanu programmu. Turklāt šis būs viens no tiem retajiem gadījumiem, kad bišu produkti ož pēc naftalīna.

Jau priekšvēlēšanu programmas otrais teikums vēstī, ka “mēs esam par efektīvu ekonomiku”, kas neglābjami uzvēdī atmiņas par agrīno Gorbačovu. Arī vairākas citas prasības un solījumi ir dzirdēti labi sen. Piemēram, kuram gan ir nezināmi krievu partiju paģērējumi ieviest pilsonības nulles variantu? Vai aicinājumi “bez atrunām ratificēt” un “godīgi iedzīvināt” Vispārējo konvenciju par nacionālo minoritāšu aizsardzību būtu kas jauns? Vai PCTVL dalībnieku atbalsts pašvaldību vēlēšanu tiesību piešķiršanai visiem Latvijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem (tātad arī nepilsoņiem) būtu formulēts tikai 2002.gadā? Vai pretošanās bijušo čekistu un aktīvo komunistu ievēlēšanai Saeimā ir radusies tikai pēc T.Ždanokas vienpersoniskā saraksta anulēšanas šogad? Vai noraidošo attieksmi pret NATO bitenieki pauž tikai dažus mēnešus pirms Prāgas samita?

PCTVL aktīvi un konsekventi uztur savu identitāti – krieviski runājošo Latvijas iedzīvotāju aizstāve un Krievijas politisko interešu lobiste. Par šīs apvienības nostājas precizējumu uzskatāma prasība piešķirt oficiālu statusu krievu valodai tajās pašvaldībās, kurās šī valoda ir dzimtā vismaz 20% iedzīvotājiem. S novim godom, s novim ščastjem, Riga!

Apvienības teicamie panākumi Rīgas domes un dažu citu pašvaldību vēlēšanās pērn ir mudinājušas PCTVL (līdzīgi kā LSDSP) runāt par pašvaldību finansu neatkarības un politiskās nozīmes palielināšanu. Tendence uz federatīvu iekārtojumu tik mazā valstī kā Latvija gan nebūtu apsveicama kaut vai no administratīvo izmaksu palielināšanās viedokļa. Par šīs tendences politiskajām sekām varētu spriest pēc konkrētu PCTVL priekšlikumu parādīšanās.

Ka jau ierastā gaušanās par cilvēktiesību pārkāpumiem Latvijā būs PCTVL kampaņas vadmotīvs, liecina apvienības priekšvēlēšanu programmas spēcīgais uzsvars uz gluži politiskiem jautājumiem. Var tikai brīnīties, ka politiska organizācija, kuras pārstāvji ir valsts lielākās, spēcīgākās un saimnieciski ietekmīgākas pašvaldības galvgalī, tikpat kā nerunā par saimnieciskiem jautājumiem. Tik vien kā saprātīgā prasība pēc progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (vienoti ar LSDSP), solījumi samazināt reālo bezdarbu divas reizes (ak, ja tas būtu jādara tikai Rīgā....), samazināt nodokļus zinātņietilpīgajām nozarēm (ar nepacietību gaidīsim!) un visādos veidos atbalstīt lauksaimniekus (būs grūti konkurēt ar Zaļo un Zemnieku savienību ticamības ziņā, kaut Latgale ir iespēju novads).

Tomēr PCTVL pozīcijas nemaz nav tik drošas kā agrāk. Var uzskatīt, ka utopiskais solījums atlīdzināt zaudējumus mazturīgajām iedzīvotāju grupām, kas cietušas no sociāli ekonomiskajām reformām, ir vērsts uz nedaudzo balsstiesīgo kara veterānu uzmundrināšanu. Tikpat labi to var interpretēt kā pretsparu J.Žuravļova Latvijas Sociāldemokrātiskās labklājības partijas staļiniskajiem priekšvēlēšanu lozungiem. Savukārt apņemšanos izveidot ministra amatu Latgales attīstībai ir grūti izprast, ja ignorē R.Eigima vadītās Latgales gaismas spīdēšanu, kas nopietni apdraud tradicionāli cerīgās PCTVL izredzes šajā apgabalā.

Pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO jūtami mazināsies vajadzība pēc tāda veidojuma kā PCTVL. Arī dažu latviešu partiju uzrunātajiem jaunpilsoņiem var nelikties pārmērīgi simpātiski vēlēt par A.Rubika un T.Ždanokas apskāvienos esošo J.Jurkānu. Tik tad mēs piedzīvosim realitātē sakņotas un tālejošas pārmaiņas krievu partiju vidē.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

JX 19.08.2002 15:52
Pateicos abiem iepriekšējiem rakstītājiem par viedokļiem, kaut Bob ir izteicis (-usi) pavisam neargumentētu un žanra neizpratnē saķnotu naidu pret manu tekstu. Nenovīdībā asaro logs?

Abstrahējoties no simpātijām un antipātijām, es aicinātu pievērst uzmanību naftalīna metaforai. Naftalīns ir vecuma vēstnesis, taču tas palīdz saglabāt drēbes neskartas. Ceru, ka šis mazais skaidrojums pavērsīs tekstu citā gaismā. Vienlaikus nevar neievērot, ka pasaule kopš 1993.gada ir maķenīt mainījusies, tāpēc PCTVL pozīciju modificēšana nāktu par labu pašai šai organizācijai. Naftalīna vietā kāds mūsdienīgs pretkožu līdzeklis...

Piekrītu viedoklim par sociķu kļūmēm un PCTVL sekmīgo darbību to ēnā.

Sveicinot

JI

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bob 18.08.2002 19:42
Komentars izraisa vilsanas. Pavirss, satur vairakus apsaubamus apgalvojumus, bet galvenais - kas te ir no politologijas? Nu nepatik autoram "bites", bet profesionalisms tacu jasaglaba. Drizak so tekstu varetu iedomaties ka avizes komentaru (piem., A.Ozolina komentars "Diena", kad Ozolins ir laba garastavokli :-). Zel, no autora gaidiju vairak, spriezot pec vina agrakam publikacijam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

trollis 14.08.2002 11:38
Neesmu bitenieku cienitajs un ideju liels atbalstitajs, bet gribas iemest mazu akmentinu autora darzina (ne ar launu pratu). Rodas iespaids, ka autors uzbruk par to, ka partijai nav spilgtu jauninajumu idejas. Nu un tad? Bet varbut partija tiesi velas palikt (radit iespaidu) konservativa un tada ka ieprieks - ta teikt balsojiet par stabilitati, jau pazistamiem cilvekiem, nevis kaut kadiem jaunajiem un nezinamajiem. Lidzigi tacu ari rikojas LC, un visi to uztver ka labu argumentu.

Galu gala - ir interesanti, ka PCTVL spej efektivi izmantot savu darbibu Rigas Dome. Ja uzmanigi pavero, tad vini lieliski izmanto sociku kludas. Kamer visi RD skandali agri vai velu nonak pie sociku vainosanas, kuru ir apskauzami vaji intelektuali un speja sazinaties ar sabiedribu (Kukuls ir vienkarsi lielisks sociku gravejs no iekspuses), PCTVL pamanas pazust ena, ja ir skandals, bet izlist prieksplana, ja ir veiksmes stasts. Ja paseko, tad var redzet, ka sociku parstavji ir par slinku vai iedomigu, lai atnaktu uz pozitivu pasakumu - tur parasti paradas Dolgopolovs.

Respektivi - ja autors spetu abstraheties no savam politiskajam simpatijam un antipatijam (tadas ir katram - tas ir normali, bet vajag spet) un iedomaties, ka vins ir PCTVL vieta ar PCTVL merkiem - vai autors tad nerikotos lidzigi? Protams, zinams svaigums partijai nenaktu par sliktu, citadi var sanakt ka ta sauktajam vecajam partijam - TB/LNNK un LC - tada neftalina, ja ne iepuvuma smaka no vinu puses reiziem ta ka nak...

Saistītie raksti
Citi autora darbi
Article research

Pārskats par tautas attīstību 2008/2009 Autors:Juris Rozenvalds, Ivars Ījabs, Tālis Tīsenkopfs, Jānis Ikstens, Iveta Reinholde, Andrejs Jakobsons u.c.

Article research

Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā 2 Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis

Article research

„Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā” („Latvian-Russian Relations: Domestic and International Dimensions”) Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis