Par reemigrāciju 14

Es esmu uzņēmusies vadīt* Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāna projekta izstrādes (īsumā – reemigrācijas plāna) darba grupu, lai līdz decembra vidum izstrādātu priekšlikumus, kā palīdzēt emigrējušajiem atgriezties Latvijā.

Iesaki citiem:
Dacei
Foto:webulb.net

Vakar notika pirmā darba grupas tikšanās, tāpēc šajā blogā padalīšos ar dažiem iespaidiem un manu sākotnējo skatījumu par to, kam būtu jābūt plānā.
Mūsu darba uzdevums ir nākt klajā ar konkrētiem priekšlikumiem, lai palīdzētu reemigrēt jeb atgriezties tiem, kuri vēlētos Latvijā strādāt vai dibināt savu uzņēmumu. Tie var būt cilvēki, kuri tikko ieguvuši izglītību ārzemēs, pagaidām tur nav iesakņojušies un izveidojuši ģimenes, līdz ar to viņus varētu salīdzinoši vieglāk atsaukt atpakaļ, ja vien būtu interesantas darba vietas vai vide, lai attīstītu savu uzņēmējdarbību, piemēram, ienest Latvijā ko tādu, kas iedvesmojis ārzemēs, vai nu tie būtu lavandas lauki vai kūku cepšana vai kas cits. Tie var būt arī cilvēki, kuri ārpus Latvijas jau vairākus gadus dzīvo ar savu ģimeni – vai nu to, kas pievienojusies no Latvijas, vai arī to, kas izveidota, dzīvojot emigrācijā. Protams, ka viņu gadījumā atgriešanās nav iespējama, ja savu vietu – savu vajadzību, mērķu un sapņu piepildījumu – Latvijā nevar iedomāties visi ģimenes locekļi.
Protams, ka runa nav tikai par interesantu piedāvājumu Latvijā, bet arī par konkurenci par piedāvājumu un apstākļiem ārpus Latvijas. Ir naivi cerēt, ka visi ārzemēs labu izglītību ieguvušie jaunieši rausies uz Latviju, lai gan savas izglītības iegūšanas izmaksas (kredītus) varētu ātrāk dzēst, strādājot ārzemēs. Skaidrs, ka daļai ir bažas par iespējām ar Latvijas atalgojumu spēt uzturēt ģimeni un veikt regulāros maksājumus par hipotekāro kredītu. Tāpat skaidrs, ka ne visos gadījumos runa ir tikai par ienākumu atšķirībām, bet arī par saturiski interesantām specializētām darba vietām.
Tāpat kā iemesli, kāpēc cilvēki ir emigrējuši, ir dažādi, arī lēmumu atgriezties viņi nepieņems, vadoties pēc vienādiem apsvērumiem. Arī viņu pieredzes ārpus Latvijas ir dažādas - daļa tur ir iedzīvojušies un jūtas laimīgi, daļa - nē. Visi šie (un vēl citi) apsvērumi ir jāpatur prātā, strādājot pie reemigrācijas plāna, ko varētu iedarbināt ar 2014.gadu, cerot līdz 2030.gadam uz Latviju atsaukt vismaz 120 tūkstošus emigrējušo un viņu piederīgo.
Kam, manuprāt, ir jābūt plānā? Konkrētiem pasākumiem, kas palīdzēs lēmumu par atgriešanos pieņemt gan tā saucamajām atslēgas personām – cilvēkiem, kuri grib strādāt vai dibināt uzņēmumu Latvijā – gan viņu ģimenēm. Te varētu būt runa par iespējām uzzināt par interesantām vakancēm – arī valsts iestādēs un kapitālsabiedrībās - lai tām pieteiktos. Tā varētu būt ideja izveidot vienu kontaktpunktu, kur emigrācijā esošais vai jau reemigrējušais var uzzināt sev neskaidros jautājumus un atrast risinājumu savām problēmām, piemēram, dibinot uzņēmumu. Te varētu būt runa par praktisku atgriešanās palīdzību, piemēram, muitas atvieglojumiem iedzīves pārvešanai un atbalstu latviešu valodas apguvei, piemēram, laulātajam ārzemniekam un bērniem. Tas varētu būt atbalsts, lai bērniem palīdzētu adaptēties skolās un bērnudārzos.
Kam, manuprāt, nav jābūt plānā? Šis nevar būt plāns, kas apraksta sadarbību ar diasporu, piemēram, saiknes uzturēšanu, līdzdalības nodrošināšanu vēlēšanās vai latviešu valodas mācību materiālu nodrošināšanu latviešu skoliņām ārzemēs. Tas jau ir Kultūras ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, kā arī Ārlietu ministrijas darbs, kas, protams, ir jāizmanto, piemēram, par reemigrācijas plāna pasākumiem stāstot diasporas saietos, koru mēģinājumos vai portālos.
Tāpat reemigrācijas plāns, manuprāt, nevar pārvērsties par emigrācijas prevencijas plānu ar idejām, kā noturēt cilvēkus Latvijā. Ja labumu varēs gūt visa Latvijas sabiedrība, piemēram, no labākas izglītības kvalitātes un saskaņotības ar darba tirgus vajadzībām, tad pasākumiem, kas to veicinās, nav jābūt aprakstītiem plānā. Plānā, manuprāt, nebūtu jābūt arī idejām par labvēlīgākiem nosacījumiem pirmā mājokļa kredīta ieguvei vai subsidētu dzīvokļu īres iespējām reģionos, bērnu dārzu rindu samazināšanu, tieslietu sistēmas vai vispārējiem uzņēmējdarbības uzlabojumiem. Kāpēc? Tāpēc, ka vispārējās vides uzlabošana Latvijā ir mūsu katra ikdienas darbs – vai valdībā, Saeimā, pašvaldībā, nevalstiskā organizācijā, uzņēmumā vai kā indivīdiem, dodot savu ieguldījumu, neatkarīgi no tā, kur mēs dzīvojam.
Ceru, ka savu ieguldījumu reemigrācijas plāna izstrādē būs gatava dot arī plašāka sabiedrība, ne tikai darba grupas locekļi un citi pieaicinātie eksperti. Tāpēc mēs domāsim, kā visefektīvāk interneta vidē (piemēram, portālā Mūsu valsts) dot iespēju darba grupas idejas komentēt un nākt ar saviem priekšlikumiem visiem interesentiem - arī tiem, kuri šobrīd dzīvo ārpus Latvijas un tiem, kuri nesen atgriezušies, un arī tiem, kuri atgriezušies un emigrējuši vēlreiz.

*Darba grupas vadīšana notiek sabiedriskā kārtā. PROVIDUS par to nesaņem atlīdzību.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
spotlight

You actually make it look so easy with your performance but I find this matter to be actually something which I think I would never comprehend. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it! Locksmith in Miami

Tmp author
spotlight

Your blogs further more each else volume is so entertaining further serviceable It appoints me befall retreat encore. I will instantly grab your feed to stay informed of any updates. Seattle Web Design Company Services Designer

Tmp author
spotlight

Once I thought about things like: why such information is for free here? Because when you write a book then at least on selling a book you get a percentage. Thank you and good luck on informing people more about it… can ho cao cap

Tmp author
spotlight

I invite you to the page where you can read with interesting information on similar topics. how to make clubflyers

Tmp author
Faheem Jabbar

This is really what I was searching for. I am feeling joyful to came here.I would like to thank you for sharing such info with us,I like to advise you that Keep sharing such ideas in the future as well.The Penguin method Review

Tmp author
Faheem Jabbar

Great post i must say and thanks for the information. Education is definitely a sticky subject. However, is still among the leading topics of our time. I appreciate your post and look forward to more.that not how men work review

Tmp author
Katrīna Pauliņa

Labdien! Šobrīd jau trīs gadus dzīvoju Vācijā un aktīvi meklēju iespējas atgriezties Latvijā. Un jāsaka godīgi - ir tiešām vajadzīgs atbalsts, bet pat ne tik ļoti materiāls, bet tīri sadzīvisks, jo izveidojas tāds apburtais loks: lai meklētu darbu, bērniem ir jāiet bērnudārzā (5 un 2 gadus veci ir manejie), lai pieteiktos bērnudārza rindā, kuras gaitu nevar prognozēt, ir vajadzīgs pieraksts, lai man būtu pieraksts, ir jāīrē dzīvoklis. Bet es nevaru sākt īrēt dzīvokli, ja es nezinu kad man būs bērnudārzs un,līdz ar to, darbs. Ja manus bērnus uzņemtu bērnudārzā uzreiz, es atgrieztos latvijā jau nākammēnes, meklētu un atrastu darbu, un ne uz viena pabalsta nesēdētu. Varbūt varat dot man padomu, kā šo loku pārraut un kur meklēt palīdzību? Internetā ir tik daudz runāts par reemigrācijas plānu, bet, pie kā griezties, lai man kāds reāli palīdzētu vismaz ar padomu?

Tmp author
Mārtiņš Pitkēvičs

Esmu ārzemēs dzīvojošais un mans viedoklis ir šāds, ka vispirms ir jāsakārto pensiju sistēma un maksimāli jārada apstākļi lai apturētu emigrāciju uz citām valstīm. Pagaidām gan es, gan arī mani draugi,kam ir pastāvīgs darbs šeit neplānojam atgriezties,jo zinam ka cilvēka cienīga pensija Latvijā mums nebūs ,tādēļ par vecumdienām ir jāparūpējas šeit svešumā ceļot svešas valsts ekonomiku.
Tāpat kaut ko dzirdēju par atgriešanās pabalstiem. Kas tas ir? Un kādi vēl atgriešanās pabalsti ja 450 000 Latvijas pensionāru dzīvo zem iztikas minimuma. 5.decembrī pie mums viesojas Ekonomikas ministrs Pavļuts un noteikti būs diskusijas par šo tēmu.

Image011
Dace Akule

Rita, paldies par komentāru! Es atvainojos par neveiksmīgu izteikumu - nedomāju, ka pāris it kā neitrālu vārdu "arī tie" lietošana radīs iespaidu, ka galvenā mērķauditorija - emigrācijā dzīvojošie - netiek un netiks iesaistīti. "Arī tie" lietoju, cenšoties tieši uzsvērt, ka bez diasporas un atgriezušos iesaistes mūsu darba grupas idejas nebūs ilgtspējīgas. Centos uzsvērt diasporas un atgriezušos nozīmi. Vēlreiz atvainojos, ja tas nolasījās citādi.

Par to, kāpēc Tu par šo izlasi politika.lv nevis latviesiem.co.uk - paldies par kritiku! Tuvākajās dienās nāksim klajā ar tālākās diskusijas virzieniem un tikšanās laikiem, centīsimies, lai informācija aiziet līdz plašākai galvenajai auditorijai (ne tikai dažām diasporas organizācijām). Centīšos panākt, lai drīz Ekonomikas ministrijas mājas lapā tiek publicēta plašāka informācija (ne tikai ministra preses paziņojumi par reemigrāciju). Darba grupa tikko ir sākusi darbu - pirmā ievada diskusija bija 10.septembrī (ar PBLA un ELA pārstāvju aktīvu līdzdalību), kā rezultātā esam izvirzījuši vairākus galvenos tālāko diskusiju virzienus. Kamēr nebija konkrētāka satura, par ko runāt (diskusijas virzieni), arī nebija par ko stāstīt.

Ceru drīzumā arī iedarbināt www.musuvalsts.lv, lai plāna pirmās idejas var komentēt un ar saviem ierosinājumiem klajā nākt ikviens interesents. Šo iespēju izmantot noteikti aicināšu arī emigrācijā dzīvojošos. Vārdu "arī" lietoju tāpēc, ka emigrācijas pieredze ir arī cilvēkiem, kas dzīvo Latvijā - vai nu viņi paši dzīvojuši ārzemēs, vai viņu paziņas un ģimenes locekļi ir/ bija ārzemēs.

Tmp author
Rita Rudusa

Projekts ir vajadzīgs un atbalstāms, bet kāpēc es par to izlasu politika.lv, nevis, piemēram, latviesiem.co.uk? Plašākai sabiedrībai Latvijā, protams, būtu vēlams piedalīties debatē, bet primārajai auditorijai un galvenajam ekspertu viedokļu avotam taču ir jābūt ārzemēs dzīvojošo kopienai. Tas, ka cilvēki, kuri ir reemigrācijas politikas adresāti, minēti tikai kā ceturtais vēlamais diskusijas dalībnieks ("un arī" tie, kas dzīvo ārzemēs) liek šaubīties par to, ka darba grupas viedoklis, kas tiks formulēts procesa beigās, būs informēts viedoklis, nevis spekulācija. Ceru, ka kļūdos, un projekta metodoloģija patiesībā paredz reālā latvieša-londonieša vai latvieša-dublinieša prioritāšu analīzi.

Tmp author
Ruben Martinez

Es domāju, ka būs ļoti grūti valstij piesaistīt latviešus ārzemēs un pārliecināt viņus atgriezties. Kā jūs teicāt, ir vajadzīgs sociālās sistēmas pabalstu vai priekšrocību, kas piesaista tos atpakaļ, un es nedomāju, ka lielākā daļa no latviešiem ārzemēs grib atstājot aiz salīdzinoši labi apmaksātas darbavietas un ērtiem dzīvē. Es domāju, ka viens no jautājuma valdībai būs jārisina nākotnē ir jauns darbaspēka imigrācija un un šie cilveki integrāciju. Tomēr šī iniciatīva ir ļoti pozitīva, un es ceru, ka tā vērš uzmanību uz visu sabiedrību, jo tas ir ļoti svarīgi, lai piedalities projektā.

Tmp author
Miša Kulagins

Centīšos sekot šim projektam, un piekrītu, ka tas ir ļoti svarīgs. Pats apsveru doties prom no Latvijas, iespējams studēt un strādāt Zviedrijā. Ne uz mūžu, bet nu - uz tiem trim bakalaura gadiem. Latvijā piedāvātā izglītība mani neiedvesmo. Šeit mazs dīķis, un, lai gan ir labi, ka šī ir tā vieta, kur man ir "savi džeki, sava huiņa", vajadzētu laikam vēl - kāmēr var - aizblandīties prom uz kādu laiku.

Par ko nerunā pietiekami, manuprāt, ir imigrantu piesaistīšana. Apdomāts plāns, kā piesaistīt inteliģentus, spējīgus cilvēkus, kas uzņemtos risku un sāktu veidot savu biznesu un/vai dzīvi Latvijā. Daudzi tādi, manuprāt, ir Spānijā un Grieķijā. Jo, ja laba imigrācijas programma nebūs, un ja Latvijas ekonomika turpinās augt un Grieķijas - grimt, tad pirmie, kas brauks no tās pašas Grieķijas un Spānijas būs marokāņi, sub-sahārieši, kuriem ir kaut kāda uzturēšanās atļauja tajās valstīs. Kas nav ne slikti, ne labi - bet viņi drīzāk ir mazāk pārbaudīta un nedrošāka vērtība. Rīgā jau ir atvēruši kebabu biznesus pakistānis, kurds - un viņi ir ļoti jauki cilvēki! Pilnīgi nekādas vainas, un nav viņi nekādi fanātiskie musulmaņi. Bet Latvijai ir jābūt diezgan stingra filtrēšanas procedūra visādiem imigrantiem - ja nu kas, ja nu Latvija sasniegs 2020. g. NAP mērķus un būs Laba Vieta, kur dzīvot.

Tikko ienāca doma prātā - šī imigrantu lieta varētu būt saistīta ar to, kāpēc cilvēki aizbrauc. Es esmu pavadījis ilgāku laiku dažādās Eiropas valstīs un Amerikā, un viena lieta, kas man noteikti patika tur, bija tā daudzveidība. ASV ir īpaši izdevies "monokulturālais multikulturālisms" - tas, ka tu vari braukt no Somālijas, Taizemes, Ķīnas, Krievijas, Meksikas, utt., bet ir tomēr tas Amerikāņu Sapnis, tas vienojošais(un, starp citu, viena valoda, kādā tas sapnis tiek pasniegts.) Šķiet, daudzi latvieši aizbrauc ne tikai darba un izglītības meklējumos, bet pēc daudzveidības - lai satiktu jaunus cilvēkus ar jaunām idejām. Latvija ir mazs pīļu dīķis, un visas pīles ir - nu, baltas. Nav āfrikāņu pīles, aziātiskas pīles, nez kādas citas pīles.

Tomēr - kad sāk runāt par pīlēm, laikam ir jāmet miers. Jebkurā gadījumā, vēlu veiksmi!

Tmp author
Badžoo Resnais

Jautājums tomēr ir un paliek,...kāpēc cilvēki atstāj Latviju? Ja sāktu ar šo jautājumu un to tā kārtīgi izanalizētu, domaju ka sen jau šī problēma nebūtu. Bet tā rādās ka mūsu valstij ir laikam izdevīgi ka minimālā alga ir 200Ls. Cenas visam ceļas astronomiskā ātrumā. Pesonīgi man un tam cilvēku lokam pie kura es piederu, tie minimālie 200Ls jau sen neko neizsaka. Darba devēji to arī prot pienācīgi novērtēt, minimumu maksā oficiāli,...bet pārējo konvertā. Jā, bet cik tas darba ņēmējam ir izdevīgi? Pensijas fondam liela daļa līdzekļu garām, valsts kasei arī garām. Interesanti...kam tas ir IZDEVĪGI? Un visi ļoti labi zina un apzinās ka tas tā notiekas, tikai izliekas ka,...viss kārtībā. Bet ļautiņi tik turpina izbraukt un arī turpinās,...un tas kas iedzīvojies tur-ārzemēs,....atpakaļ jau nu netaisās atgriezties. Tāda diemžēl ir mana, manu tuvinieku, paziņu un draugu realitāte. Kura iespējams varēja nebūt,....ja kāds to savlaicīgi būtu pamanījis, un reaģējis uz to. Jā, bet mūsu kungiem jau vairāk patīk čīkstēt par problēmām, bet ne tās risināt. ....Uztaisiet tač' vienreiz to minimālo algu 300Ls,...vismaz tas uz laiku atturēs daļu iedzīvotāju no emigrācijas. Arī redzēsiet cik nodokļi ieplūdīs valsts kasē. Jā,...bet laikam tomēr čīķstēt par problēmu ir vienkāršāk, un rodas sajūta ka pat kādam tas ir izdevīgi.

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule