Atslēgvārdi:

Panorāmas 50.gadu jubilejas raidījuma kauna mirkļi 5

Vakar sanāca noskatīties gan LNT ziņas, gan Panorāmu, kas par godu savai 50.gadu jubilejai daļa sastāvēja no ziņām un Panorāmas atmiņu, veiksmes, ietekmes un pašslavināšanas stāstiem. Kāpēc es uzsveru, ka noskatījos arī LNT ziņas? Tāpēc, ka daži stāsti parādījās gan LNT, gan Panorāmā, un tos salīdzinot – kā cilvēks ar bakalaura grādu komunikāciju zinātnē – LTV ziņu komanda bija paveikusi acīmredzamu kvalitatīvāku darbu. Piemēram, LNT stāstā par Ogres rajonā automašīnas notriekto zēnu pievērsās cilvēciskajam aspektam ar savu sensacionalitātes piegaršu, tai skaitā sižeta autora balss toni, kas bija tāds, it kā stāsts nebūtu par traģēdiju, ko citu starpā varētu tajā mirklī skatīties arī bojā gājušā skolnieka vecāki un tuvinieki. LNT arī izteicās, ka neesot zināms, pie kādas luksofora krāsas notikusi traģēdija. Bet Panorāmas sižetā bija informācija par luksofora krāsu (zaļā krāsa gājējam), adekvāts ziņu diktora tonis, un daudz sabalansētāka informācijas pasniegšana. Otrs piemērs bija stāsts par kādas Liepājas skolas skolēnu, kas uz skolu bija paņēmis līdz tēvam piederošo pistoli. LNT sižets, ar ievadu “tika laimīgas sagadīšanās dēļ nav notikusi apšaude skolā”, atkal ne visai nopietns, jo policiste stāsta, ka zēns arī meties žņaugt sociālo pedagogu. Bet Panorāmā, atsaucoties uz avotu valsts policijā, tika teikts, ka šī informācija neesot apstiprināta. Tāpat bija atrasti kvalitatīvāki informācijas avoti, piemēram, LNT intervētie skolas zēni deva nepilnīgu informāciju, Panorāmas sižetā intervētā meitene bija daudz izsmeļošāka.

Iesaki citiem:

Bet Panorāmas ziņu sižetiem beidzoties, un sākoties Panorāmas pašslavināšanas sadaļai, kvalitātes zīmei bija cita nozīme. Protams, bija interesenti redzēt gan sarunu ar cilvēku, kas izdomājis Panorāmai nosaukumu, gan atskatu Panorāmas atspoguļotajos notikumos pirms 30, 40 gadiem un paldies par tiem!

Taču tajā pat laikā A.Krauze apgalvoja, ka Panorāma joprojām esot visskatītākais ziņu raidījums Latvijā, citēju, “reitingi rāda, ka joprojām esam visvairāk skatītās ziņas”. Nezinu, uz kādiem reitingiem te atsaucās, bet plašai auditorijai ir zināmi citi dati, proti, ka LNT ziņas regulāri apsteidz Panorāmas reitingus. Piemēram, pēc TNS 2008.gada februāra datiem, visskatītākā televīzija bija LNT, TV3 un LTV ir tikai trešajā vietā. Bet visskatītākais raidījums bijis LNT ziņas sestdienā, tad no ziņu raidījumiem seko LNT ziņu tops 10, tad nāk LTV 100.pants, bet Panorāma atrodas 11.vietā. Janvārī pirmajā vietā no ziņu/ analītiskajiem raidījumiem ir LTV de facto (apsveicam), tad nāk veseli četri LNT ziņu raidījumi (ziņas sestdienās, ziņu tops 10, Degpunktā, ziņas svētdienā) un 9.vietā ierindojusies Panorāma. Savukārt, visā pagājušajā gadā skatītāko raidījumu topā 40 Panorāma pat neparādās… Te augstākā vieta ir LNT ziņām svētdienā (15.vieta), tad seko LNT ziņas sestdienā (20.vieta), LNT ziņu tops 10 (28.vieta), un vienīgais ziņu/ analītiskais raidījums, kas šajā topā pārstāv LTV ir de facto (39.vieta). Arī apskatot tikai katra kanāla skatītākos raidījumus, Panorāma nav LTV raidījumu top10 (de facto 9.vietā). Bet LNT kanāla raidījumu top 10 parādās veseli trīs ziņu raidījumi. Ko lai te domā par Panorāmas objektivitāti?!

Laikam jau cerībā, ka lielai daļai auditorijas šie reitingi nav zināmi, Panorāmas svētku raidījuma pašslavināšanas daļa turpinājās ar J.Gestes sižetu, kurā, apstaigājot vairāk nekā 50 mājas, tika noskaidrots, ka lielākā daļa Panorāmu skatās, kas – kā saprotams no Panorāmas uzstādījuma – ir kvalitatīvāks pētījums par TNS reitingiem. Jautājums, vai bez Panorāmas viņi skatās – un biežāk skatās – LNT ziņas vai TV3, spriežot pēc sižeta, laikam netika uzdots, bet tieši tā taču noskaidro raidījumu reitingus. Ja es divus vakarus skatos gan Panorāmu, gan LNT ziņas, bet vēl trīs vakaros man laika pietiek tikai LNT ziņām vai TV3, tad nu Panorāma nekādi nevar būt skatītākais ziņu raidījums…

Un vēl interesanti bija vērot teātri, kā pāris, kas jau 50 gadus ik vakaru skatās Panorāmu, šķietami iestudējis scēnu kad sieva vīru sauc uz Panorāmas sākšanās laiku. Citēju tiešās runas formā:

Sieva: “Andri, nāc, Panorāma… Ātri… Nu, Tu redzi?!…”

Vīrs: “Ū, Panorāma - tad ir jāskatās…”

Sieva: “… Tad ir jāskatās. … Sēdi mierīgi!”

Otrs šī sižeta (autore: K.Rubene, sižets sākas ap 21:00 minūti) teatrālais moments bija stand-ups, kur reportierei runājot par to, ka pāris pēc panorāmas drīz liekas pie miera, fonā pazūd gaisma šajās mājās.

Protams, par jubilāriem tikai labu un savu pozitīvo ziņu Panorāmai saviem skatītājiem bija vērts nodot, tai skaitā paslavēt uzticīgo auditoriju, kas izdara "pareizo" izvēli. Bet vai tiešām bija nepieciešami meli par reitingiem un tāds teātris, par kuru man bija kauns?

P.S. Par Panorāmas jubilejas atspoguļojumu ir arī Ditas blogs.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 24.03.2008 21:31
Vladimiram Vladimirovičam - paldies par kritiku. Diemžēl TNS ir vienīgie reitingi, ko google spēju atrast. Ja Jums ir pieejami vai zināmi citi, kur Panorāma tiešām joprojām ir skatītākais ziņu raidījums, kāpēc tos necitējat savā komentārā? Es ar lielu prieku iepazītos un atzītu, ja būtu kļūdījusies.
Krista - pa nedēļas nogali izdevās paskatīties LNT un TV3 šoviem, un dominējošā doma bija par to, cik ļoti atrauti no realitātes (kur mūsu valstī diemžēl ir daudz daudz problēmas), pārsaldi un pozitīvi šie šovi ir. Tikai retais žūrijas pārstāvis patiešām atļaujas pakritizēt pēc būtības, daudziem viss ir lieliski, pat ja dziedāts netīri utt. un dejots arī ar kļūdām... Acīmredzot, kā rāda tie paši TNS reitingi, tādi šovi lielai daļai Latvijas sabiedrībā ir pieprasīti, laikam jau tāpēc, ka kontrastē ar patiesību (korupcija, inflācija...)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 24.03.2008 16:39
Paldies, Dace, par pārdomām! Es arī sākumā ar interesi skatījos Panorāmas jubilejas raidījumu, bet tad salkanība sāka šķebināt un līdz galam tā ari nenoskatījos. Tajā daļā, ko man gadījās redzēt, nebija ne vārda par vērtībām un žurnālistu misiju - lietām, kas šo raidījumu savulaik padarīja par populārāko ziņu raidījumu. Nesapratu arī, kāpēc tajās desmitgadēs pina iekšā mūsdienas, tas man likās mulsinoši. Tāds ... entuziastisku jauniešu tusiņš, kas būtu saprotami un attaisnojami 90-to gadu sākumā, bet tagad vairāk prasītos brieduma un profesionalitātes. Bet kur lai to ņem, ja vairums profesionālāko žurnālistu izēsti un tagad strādā komerctelevīzijās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

bū 23.03.2008 19:13
Eh... nebija jau tik traki. Atrast, par ko nokritizēt jau var vienmēr. Sižets par klauvēšanu pie svešām durvīm, starp citu, bija interesants.
P.S.
Kālab Dacei nepastrādāt Panorāmā, lai tie duraki redz, kā jādara pareizi? Gan jau kāda vakanta vieta vēl brīva! :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Korektors 23.03.2008 18:47
Nu redz' kā, nolamā autori par pareizrakstību un tad pašam komatiņš aizmirstās (trešajā rindkopā aiz iekavas).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vladimirs Vladimirovičs 23.03.2008 14:57
Sāksim ar to, ka cilvēkam ar bakalaura grādu komunikācijas zinātnēs derētu zināt arī latviešu pareizrakstību - skolēns, ne skolnieks. Bet tas nu tā, starp citu.

DacesA blogu interesanti lasīt, jo īpaši tāpēc, ka viņas kolēģe DitaA arī pirms brīža mēģināja pamalt kaulus tai pašai Panorāmai.

Apdi...ot šo raidījumu (laikam tas ir mūsu patiesās demokrātijas nesēju šībrīža uzstādījums) derētu gan ņemt vērā to, kā top TNS reitingi. Ja tā nopietni, mediji lieliski paši zina, ka tie domāti reklāmdevējiem un attiecīgi pret šiem reitingiem izturas. Tā kā uzstādījumam pierādīt, ka līdz ar dažu pārambiciozu žurnālistu aiziešanu sācies šī informatīvā raidījuma noriets, vēlams izvēlēties citus kritērijus. Savādāk to vidū, kam zināma reitingu tapšanas virtuve, šadi "atmaskojoši", uz zināmu analītiskumu pretendējoši blogi izraisa vien vāju smīnu. Sorry, bet tā nu tas ir.

Attiecībā uz autoresprāt visšausmīgāko daļu vien jāsaka - normāls atskats uz pagājušo. Bet tā kā šauram patiesības zinātāju pulciņam arī tas ir ķecerīgi, atliek vien teikt - paši vainīgi.

Priecīgas Lieldienas!

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule