Atslēgvārdi:

NATO paplašināšanās stratēģiskā un operatīvā ietekme uz Baltijas reģionu 3

  • Organizācija:IFPA (The Institute for Foreign Policy Analysis)
  • Gads:2000
  • Valoda:angļu

ASV Ārpolitikas analīzes institūta publicētais ziņojums "Strategic and Operational Implications of NATO Enlargement in the Baltic Region" (2002.gada jūnijā) vērsts uz NATO paplašināšanās ietekmes izvērtēšanu Baltijas reģionā, kas ir attiecināts uz trim valstīm – Igauniju, Latviju un Lietuvu.

Iesaki citiem:

Ziņojumā norādīts, ka no stratēģiskās perspektīvas, Baltijas valstu uzņemšana NATO ir izdevīga ASV divu iemeslu dēļ: pirmkārt, alianses paplašināšana nozīmē Aukstā kara Eiropas sadalījuma izbeigšanu, vienlaicīgi veicinot jaunu sadarbību drošības jomā ar Krieviju; otrkārt, Baltijas valstis kopā ar citām Austrumeiropas valstīm kalpos kā „jaunie atlantisti”, tā veicinot arī turpmāku ASV iesaistīšanos Eiropas drošībā.

Ziņojums uzsver, ka īstermiņa perspektīvā sekas Baltijas valstu uzņemšanai NATO nav lieli stratēģiski izdevumi vai zaudējumi, jo Baltijas reģions ir salīdzinoši mierīgs no drošības viedokļa. Iespējamos nākotnes draudus Baltijas reģionam ziņojums saista galvenokārt ar Krieviju gadījumā, ja notiks radikāla Krievijas politiskās orientācijas maiņa. Šie draudi gan esot iespējami tikai pie vissliktākā scenārija un pašlaik tāds scenārijs ir maz ticams.

Tā kā ziņojums tika sagatavots pusgadu pirms NATO paplašināšanas, tad visai plaši ir iztirzāti arī citi iespējami NATO paplašināšanas gadījumi, piemēram, no Baltijas valstīm uzņemot tikai Lietuvu. Šie teorētiskie varianti gan pēc NATO Prāgas samita vairs nav aktuāli.

Ziņojuma secinājumos ir norādīts, ka par savu uzņemšanu NATO tagad pašām Baltijas valstīm ir jādod savs ieguldījums alianses darbības veicināšanai sekojošā veidā: 1) dot savu ieguldījumu militārajiem izdevumiem un miera uzturēšanas operācijām, 2) veicināt attiecību uzlabošanos ar Krieviju un atturēties no krievu kopienas tiesību ierobežošanas Igaunijā un Latvijā, 3) dot savu ieguldījumu debatēs par NATO nākotni, lai tā saglabātos arī kā militāra organizācija, ne vien kā politiska.
(Pievienotais failspdf)

Iesaki citiem:

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vilisaizjurnieks 27.12.2002 17:01
Normund, nav veerts taa puuleeties, cik gan daudz laika un puulju buus izsviests veejaa. Nu jau pat Putins ir ar abam rokam par sadarbiibu ar NATO.

Vilis

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dina 18.12.2002 00:01
Savukārt, ja kādam interesē neatkarīga info, iesaku ielūkoties
http://www.nato.lv

piemeram sadaļā http://www.nato.lv/stratforanalize.htm

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vilisaizjurnieks 10.12.2002 01:27
Ir jau interesanti, bet peetiijums ir jau mazliet novecojis, kaa jau anotacijaa mineets. Jaunaakos petiijumus par NATO un t.sk, par Baltijas valstiim, var atrast tada ikdienas e-zinu izdevumaa kaa NATO Enlargement Daily Brief: http://groups.yahoo.com/group/nedb Uz to pat var paraksitities bez maksas. Kadreiz tas neiznak regulaari, bet kopumaa tiiri labs, pats izmantoju akademiskajam darbam.

Vilis Aizjurnieks,

pol. zin. students Virginia Community College, Virginia, USA

Citi autora darbi