Nākamā rītā 30

Tie, kas gaisīgi apgalvo, ka “nekas daudz jau nemainītos”, ja referenduma iznākums būtu negatīvs, dzīvo pasaciņu pasaulē. Latvijai nav, paldies Dievam, daudz pieredzes ar valsts krīzēm, bet negatīva balsojuma ārpolitiskās un iekšpolitiskās sekas mūs tad diemžēl iepazīstinātu ar šo jēdzienu.

Iesaki citiem:

Kas būs, ja 21. septembrī atmodīsimies, nobalsojuši pret iestāšanos Eiropas Savienībā? Vispirms, protams, konstatēsim ļoti paģirainu sajūtu – tādu, kad dun visa galva, kājas lāga neklausa, un mēģinām atcerēties, kas īsti notika pagājušo nakti, kas laikam nedrīkstēja notikt. Telefons zvanīs neciešami skaļi, un mēs nezināsim vai atbildēt, un ko teikt, ja atbildētu.... Starp zvanītājiem noteikti būs Eiropas un Amerikas prese, Briseles komisāri, Berlīnes, Londonas, Vašingtonas, utt. ārlietu ministrijas – vārdu sakot, Latvija būs uz brīdi nostājusies pasaules uzmanības centrā. Par tādu uzmanību Latvijas tēla veidotāji varētu tikai sapņot – ja tā šoreiz nebūtu tīrais murgs.

Tātad, kā Latvijai atbildēt? Ir trīs iespējas. Pirmā – Latvijas valdība izdod paziņojumu, ka tautas balsojuma rezultāti nav visai pārliecinoši, vai ka tauta nav īsti sapratusi, par ko jābalso, un ka pēc dažiem mēnešiem (bet katrā ziņā pirms 2004.g. maija) būs otra tautas nobalsošana. Teorētiski iespējams tas būtu, nepārkāpjot likuma, t.i. Latvijas Satversmes, burtu. Bet kā ar Satversmes garu? Un cik iespējams tas būtu gluži politiskā nozīmē? Otra iespēja – valdība pieņem referenduma rezultātu un sāk veidot plānu sarunām ar ES institūcijām, dalībvalstīm un citām valstīm par Latvijas turpmākajām attiecībām, ārpus ES. Tas ir, uz nenoteiktu laiku atsakoties no kandidātvalsts statusa, Latvijai būs jāslēdz jauni līgumi un jāpārkārto saistības veselā rindā tirdzniecības, finansu, nodokļu, personu kustības, utt. jomu, respektīvi, krasi jāpārveido savs starptautiskais statuss. Trešā iespēja – pašreizējā valdība, acīmredzot zaudējusi tautas uzticību tik svarīgā balsojumā, atsakās no amata. Un kas tad notiek tālāk?

Mēs mēdzam runāt par “valdības krīzēm”, kad sajūk valdības koalīcijas vai kad no amata jāaiziet ministru prezidentam. Bet negatīva balsojuma gadījumā ES referendumā jārunā par sistēmisku VALSTS krīzi, līdzīgu vienīgi tai, kādu Latvija piedzīvoja 1940.g. jūnijā. Protams, šoreiz mūsu zemē neierastos svešas valsts okupācijas armija, bet valsts starptautiskais stāvoklis būtu mainījies radikāli, un varbūt vēl svarīgāk – Latvijas pilsoņi faktiski būtu pagriezuši muguru visam Latvijas politikas kursam pēdējos desmit gados. Visas valdības, visas Saeimas, gandrīz visas politiskās partijas un uzskatu grupas ir virzījušas Latviju uz Eiropas Savienību, nevien vārdos, bet ļoti konkrētos darbos – vedot smagas, detalizētas sarunas ar ES iestādījumiem, pielāgojot likumus, budžetus un administratīvos procesus, balsojot par vajadzīgajām maiņām, skaidrojot savu nostāju sabiedrībai. Ja pēc tam tomēr notiek gandrīz neticamais – ko tad?

[Autora piezīme, pirms ejam tālāk: viņš ne uz brīdi netic, ka tas notiks. Bet krīzes, un iespējamas krīzes, ir izglītojošas, saasina prātu un piespiež domāt, ko mēs esam un neesam gatavi darīt, ja tās tomēr notiktu.]

Pirmais darbs 21. septembra rītā: premjerministram vai Valsts prezidentei (nav svarīgi, kurš kuram pirmais piezvana) sasaukt Ministru kabineta un prezidentes sēdi. Vienīgie temati sēdei būs izvērtēt referenduma rezultātu un sasaukt visu Saeimā pārstāvēto partiju vadītāju sapulci. Iespējams, ka arī Saeimas prezidijs gribēs sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi. Jo labāk: šajā gadījumā konsultācijās būtu jāpiedalās iespējami plašam politisko vadītāju lokam. Lēmumi par rīcību, protams, joprojām būs jāpieņem Ministru kabinetam kā vienīgajam konstitucionāli atbildīgajam valsts iestādījumam, bet ministriem būs nepieciešams visplašākais pieejamais padomu un ieteikumu klāsts.

Pirmais un kritiski svarīgais uzdevums būs izvērtēt, kas īsti noticis tautas nobalsošanā. Ja, piemēram, iestāšanās ES noraidīta tādēļ, ka referendumā piedalījušies mazāk nekā nepieciešamie 50 procenti vēlētāju no tiem, kas balsoja 2002.g. Saeimas vēlēšanās, tad valdībai būs daudz vieglāk, no morālā un politiskā viedokļa, argumentēt, ka referendumu var atkārtot, varbūt pēc samērā neilga laika. Satversmē nav ne vārda par to, cik bieži var atkārtot referendumus, un īsti svarīgais apsvērums te būtu valdības (pašreizējās vai citas valdības) spēja sapulcēt pietiekami plašu politisko atbalstu, lai riskētu ar otrreizēju referendumu. Ja, turpretī, 20. septembra balsojumā piedalījušies pietiekami daudz vēlētāju, un tie noraidījuši iestāšanos ES, tad referenduma atkārtošana kļūst politiski problemātiska (kaut juridiski iespējama). Un protams, jo lielāks dalībnieku skaits un jo izteiktāks negatīvais balsojums, jo grūtāk kļūst atrast argumentus otrreizējam referendumam.

Otrs un tik pat kritisks uzdevums pašreizējam Ministru kabinetam būtu izvērtēt, vai tas spēj turpināt darbu. Iespējams, protams, ka koalīcijas iekšējie strīdi un ārpuses kritika šo jautājumu izšķirs jau ļoti īsā laikā. Ja tā, tad lēmums par nākamās valdības sastāvu nonāks tur, kur tas vienmēr nonāk – pie Saeimā pārstāvēto partiju vadītājiem un beigās uz prezidentes galda. Šeit tad dramatiski parādītos partiju vadītāju un Saeimas deputātu morālās atbildības un politiskā brieduma kvalitāte, jo VISAS Saeimas partijas (izņemot Rubika sociālistus) ir atbalstījušas iestāšanos ES, un visām tām būs jādzīvo ar šo valsts ārpolitikas sakāvi. Ideālais atrisinājums te būtu visu partiju vienošanās par “nacionālās vienotības lielo koalīciju” (vislabāk gan cita ministru prezidenta vadībā), kas publiski apsolītos darboties tik ilgi, lai noturētu otru ES referendumu, kas tad galīgi izšķirtu, vai Latvija būs Eiropā vai nē. Otrs atrisinājums – morāli godprātīgs, bet politiski bīstams, lai neteiktu neprātīgs – būtu valdībai vai Saeimai pašai ieteikt, lai prezidente ierosina Saeimas atlaišanu. Ja prezidente tam piekristu, tad būtu jānotur referendums par to, vai Saeimu tiešām atlaist, un ja tauta tā nobalsotu, tad vēlākais divu mēnešu laikā būtu jānotur jaunas Saeimas vēlēšanas. Bet ja tauta tā nenobalsotu, tad atlaista būtu pati Valsts prezidente. Tā paredzēts Satversmē. Konstitūcijas likuma burts būtu izpildīts, bet Latvijas valsts vairākus mēnešus dreifētu starptautiskajā okeānā bez stūres, bez burām un bez kompasa.

Tie, kas pašlaik gaisīgi apgalvo, ka “nekas daudz jau nemainītos”, ja referenduma iznākums būtu negatīvs, dzīvo pasaciņu pasaulē – vai arī apzinīgi maldina sevi un citus. Latvijai nav, paldies Dievam, daudz pieredzes ar valsts krīzēm, bet negatīva balsojuma ārpolitiskās un iekšpolitiskās sekas mūs tad diemžēl iepazīstinātu ar šo jēdzienu.Šī publikācija ir tapusi projekta "Fwd:Eiropa" ietvaros, kas saņēmis finansiālu atbalstu no LR iestāšanās ES pirmsreferenduma informēšanas pasākumu programmas. Publikācijas saturs atspoguļo tās autora uzskatus, un LR iestāšanās ES pirmsreferenduma informēšanas pasākumu Vadības grupa nav atbildīga par jebkādu šajā publikācijā paustās informācijas saturu vai tās tālāku izmantošanu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (30) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Biezais 19.09.2003 21:49
Vai Jūs eset pievērsuši uzmanību biļetena tekstam?

Citēju: "Vai Jūs esat par Latvijas dalību Eiropas Savienībā?"

Manuprāt tā ir tieša aģitācija vēlēšanās, iedarbojoties uz vēlētāju zemapziņu jautājuma tekstā. Šajā jautājumā vispār nedrīksētu būt neviens no atbilžu variantiem...----------------------------------

Atvainojos, ja post's neatbilst diskusijas tēmai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Martin 19.09.2003 20:47
To ERNESTS

Tieši tā, mēs nesam pret ES, bet vienkārši mēs nēsam tam gatavi. 4 gadi varētu būt tas periods, pa kuru mums būtu jāsakārto Latvija. Bet sadaļas kas tika slēgtas par iestāšanos, nu piem. korpucija skaitās kā tiek apkarota, praktiski tās nav. Nu jauki, kuram gan vienīgi patiešām liekas, ka korupcija ir, tas ir korpucijas nav???

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 19.09.2003 19:39
Negribu tēļot gaišŗeģi,,bet ES sabruks.3,5,10-gadu laikā-nav būtiski. Lielā mērā Eiropas valstu tālāko nākotni ietekmēs eiroskeptiķu(un vienas daļas apskaidrotu eirooptimistu) sadarbi'ba starptautiskā līmenī.Ja LR nav ES dalībvalsts mums ir izcilas priekšrocī'bas!!!(mūsu ekonomikai nebūs jāpilda pavēles no Briseles)Tas ir tāpēc ,ka mēs varēsim izmantot tuvumu gan ES ,gan Krievijai.Tāpat ir diplomātiskas priekšrocības. Bet absolū'ta prasība tam-kardināli jāmainās politiķu ētikai,lielā mērā arī visai sabiedrī'bai.Un nomeklatūrai ir jāpazūd kā šķirai.Tāpēc ,ka divpusēja (un daudzpusēja)sadarbība ir lieliska tad,kad ir stingri ētiskie principi un stabilas pilsoniskās vērtī'bas.

Dacea varbūt ir ilūzijas par Briseles ierēdņu spēju "mainīties uz augšu".Diemžēl tā vide, kurā viņi strā'dā(mākslīgā formālo dokumentu pasaule,intrigas u.t.t)',cilvēki ar kuriem viņi saskaras- 90% gadījumu izgaisinās viņu labos nodomus(ja tādi būs).Un bez tam viņu saknes šajā valstī...Lielā mērā tie ,kas aizbrauktu uz Briseli strādāt pēc laika nepārstāvēs mūs,ne Beļģiju-bet ES pasauli.

Dievs sargi mūs no ES ar pārējo tiksim paši galā!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

edis 19.09.2003 18:24
Paldies Ernest. Te bez domāљanas vēl gan man gan citiem par labu nāktu vēl vairāk drosmes. Daudzi nostātos “NĒ – ES” pusē ja sajustu vīriљķīgu gatavību aizstāvēt savus uzskatus. Kāda manis aptaujā uzrunātā sieviete savā izteikumā akumulēja arī daudzu (nevisu) citu "PAR sieviešu" izvēles vadmotīvu: ”Būtu mums tie vīrieši jēdzīgāki……nevajadzētu nekādu “ES” ”

polemos, tiešām - padomāju no sirds un palieku pie sava. Varētu jau nolīst maliņā un gaidīt kas būs, esmu vēl pietiekami stiprs(42gadi), ir zeme, mājas ne nu no pirmajiem būtu jākļūst par lumpen-proletariātu vai jāpārdodas verdzībā patreizējam reћīmam, bet noskatīties kā tas notiek ar tuviem cilvēkiem, pazīstamiem un ne tik, to gan nē. Man ir vērtības un principi ko nemainītu ne pret kādu naudu. Es esmu vienots izvēlē ar tiem lietuviešiem un igauņiem, poļiem, čehiem un ungāriem, kuri pateica skaidru “NĒ-ES!” un visā patiesā EIROPĀ mūsu ir desmiti miljonu. Pienāk laiks, kad ir arī jārīkojas, un man nav kauns par savu rīcību 1987-88.gados pirms vēl latvieљu partbirokrātija nebija pārkrāsojusies sarkanbaltsarkana, gan arī tagad veicot sarunas uz ielas un laukumos. Vēsture jau vēl nebeidzas 20.09.2003. Nobeigumā kāda manis uzrunāta krievu uzņēmēja anekdote: “Trīsgalvu pūķis veic referendumu par iestāšanos “ES" , divas galvas "PAR" tas ir 66.6% , viena "PRET" – 33.3%. Abas galvas bezgala priecīgas par rezultātu, bet viena noskumusi teic : “Galvas ta mums trīs, bet pakaļa tik viena”.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ernests 19.09.2003 17:30
to dacea

Bet kaapeec Tu domaa, ka mees pashi nevara sakaartot savu valsti?? Varam, un vareesim. Vienkaarshi ieprieksheejie kungi to nav gribeejushi. Tagad ar Striikji izgaaza. Kaapeec?? Taapeec ka kaadam nav izdeviigi ka tvarsta nozieniekus, un te nu nepaliidzees nekaadas Briseles acis. Vienkaarshi veeleetaaji pamazaam guust pieredzi un maacaas ieveeleet tos kas vinjus nechakarees. Un es domaaju, ka jau naakamaas veeleeshanaas izdotos kaut necik sasniegt arii bez Briseles aciim. Kaapeec mums jaaziedo sava suverenitaate?? Kaapeec mums jaaatdod visas ietekmes sviras?? (Muita, Muitas nodoklji 75%, Valuuta, Dazjaadu likumu pienjemshana ES instituucijaam??) Kaapeec mums vienas nakts laikaa jaaatdod, tas ko mees visus shos 12 neatkariibas gadus esam panaakushi?? Pamazaam atiitstamies un attiistiisimies ar vai bez ES. Un kaapeec mums buutu tagad jaadalaas ar Briseli??

Tu gribi teikt, ka Brisele nelaidiis pie stuures Shkjeeli?? Tu gribi teikt, ka Brisele aizliegs parakstiit visaadus shaubiigus liigumus, kuru rezultaataa Latvija dabuus maksaat?? Kaapeec tad Brisele nepasaka pietiek, taa ir tiiraakaa bleediiba?? Taapat jau taas liigumsleedzeejas otraas puses arii zin, ka taa ir bleediiba, bet nee vinji var pietiesaat. Kaapeec Brisele neibilst??

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dacea 19.09.2003 16:59
Ernest, pirmkārt, šo lēmumu neviens TEV un citiem vēlētājiem nav aicinājis pieņemt vienas nakts laikā. Ceļš uz ES sākās jau 1990-to gadu sākumā, tā kā lūdzu nevajag dramatizēt. Tu un es par šo jautājumu esam domājuši gadiem ilgi... vismaz tā vajadzētu būt.

Un Briseles acis - lai gan tālu no perfektuma - vajadzīgas, jo bez šīm pašām Briseles acīm mēs ne pusi no šodien sasniegtā nebūtu sasnieguši, galu galā, mūsu politiķi bijuši (daļēji arī saprotamu iemeslu dēļ) pilnīgi bez vīzijām un sapratnes, ko darīt ar šo valsti (bez tā, ka var apzagt)? Citiem vārdiem, kad atguvām neatkarību, bija apstulbums, ko darīt, kur tagad likties? Un bez ES un citu starptautisku organizāciju padomiem mēs būtu lielos dubļos tieši tāpēc, ka valsts līderi bijuši tādi kādi tie nu bijuši. Saprotot, ka šīs lietas nemainīsies nakts laikā, ka jaunas politiķu paaudzes un jaunas politiskās kultūras, arī pilsoniskās sabiedrības dzimšanai arī nepieciešams laiks, Briseles acis ir absolūti nepieciešamas.

Jāpiebilst, ar Briseles acīm nedomāju, ka akli jāpieņem viss, ko ES saka; ka bez Briseles acīm es nezinu, ko par Latviju domāt. Paši varam spriest un analizēt un vērtēt, bet Briseles skatam uz mūsu valdībām būs lielāka ietekme nekā tam, ko mēs te spriežam, diemžēl. Acīmredzot, ar cilvēkiem valdības nav rēķinājušās un joprojām rēķinās pamaz, bet - kā jau teicu - Brisele neļaus darboties īslaicīgos termiņos; neļaus vienu gadu atrast naudu medmāsu algām un otru gadu par viņām aizmirst, utt utt utt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ernests 19.09.2003 14:50
Veca dziesma ES skanjaas :-)

Puut veejinji, dzen lavinju
Aizdzen mani uz Briseliit!
Briseliite man soliija,
savu fondinj pateereet.
Soliit sola, bet nedeva,
Teic man lielu kraapeejinj.
Teic man lielu kraapeejińj,
Likuminja paarkaapeej.
Kam naudinju es nozagu,
Kuru likuminju es paarkaap.
Pats es savu nadu krukjij
Pats es rakstiij likuminj.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ernests 19.09.2003 14:49
Kaapeec Tev vajadziigas taas Briseles acis?? Kas mums pashiem savu acu nav??

Es jau nesaku ka protesta balsojumu, tikai izpluudu emocijaas, ka juus te oponeejat ar svariigumu. Patiesiibaa jau nekas nemainiisies, bet mees vairs nebuusim suvereeni. Es savu leemumu esu pienjeemis uz ljoti nopietniem un logjiskiem argumentiem un neviens mani nepaarliecinaas balsot "par". Bet varbuut Tu vari meegjinaat mani paarliecinaat?? :-)

Un balso kaa gribi 21.septembrii mees buusim suudos, vai buusim nobalsojushi "par" vai "pret".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ernests 19.09.2003 14:43
to krista_b

Pagaidiisim 4 gadinjus, saveeleesim citus politikjus un tad varbuut arii iestaasimies, ja gribeesim. Kaapeec pa galvu pa kaklu jaametas uz to ES?? Taadu leemumu nepienjem vienaa dienaa. Varam paskatiities kaa tajaa ES ies leishiem, igaunjiem un tad vareesim arii staaties.

"Skrien kaa veejsh, kaa miets atduras" latvieshu tautas sakaamvaards.

P.S.

Mees jau veel nemaz neesam taa iisti izbaudiijushi savu neatkariibu, bet nee - pa galvu pa kaklu jaametas naakoshaa savieniibaa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dacea 19.09.2003 14:15
tikai atkārtotas pārdomas par tēmu "mācības stunda vietējiem politiķiem" - rodas vēlme salīdzināt tādu vēlētāju ar mazu bērnu, kas pēc nedabūtas konfektes iesit kāju grīdā un vecākiem saka "tad, kad es nomiršu, tad gan es redzēšu kā jūs raudāsiet"...

Bet runājot par naudu un to, kas par naudu tiek nopirkts - es vienkārši atsakos domāt tādās kategorijās par ES un Latviju a la "ES par naudu nopirks Latvijas suverenitāti". Pēdējais jēdziens mūsdienās ir visai dalīts šā vai tā un kā tad ar to, ko Latvija mēģina nopirkt no ES?? Piemēram, to, ka valdības vairs nevarēs pieņemt īstermiņa lēmumus, nedomājot ilgtermiņa perspektīvās; ka būs Briseles vērtējošās acis daudzkur... un acīmredzot, tās mums ir vajadzīgas kā uzmanāmam skolniekam, kas par 12 neatkarības gadiem tomēr pastāvīgi nespēj pieņemt gudrus un tālredzīgus lēmumus, kas ir sabiedrības (nevis mazas grupas vai indivīdu) interesēs. Šī tēze aprakstīta kādā no portāla rakstiem pirms nedēļas. Un arī tā var būt mācības stunda politiķiem - ka vairs tā nevarēs kā līdz šim... piespiedīsim viņus domāt ar citiem paņēmieniem, nevis protesta balsojumu par tik nozīmīgu jautājumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krista_b 19.09.2003 14:03
Ernestam --

"mums ar šādiem politiķiem ES nav ko darīt" ... ģeniāls arguments, ko Tu lūdzu ar to tieši domā? Ka politiķi ir tik slikti, ka Tu kaunies ar tādiem iet Eiropā bet labāk gribi dzīvoties tepat savā sulā Latvijā, lai neviens neredz? Aizmirsi jau, ka paši vien esam šos "sliktos" politiķus savēlējuši par skaistām acīm, un kaut kādu atbildību par to tā kā būtu jāuzņemas?

Ar negatīvu balsojumu Tu visvairāk iešauj kājā pats sev. Politiķi nāks un ies, bet taču vajadzēs dzīvot šajā valstī vēl kādus gadus, vai arī Tev tik ļoti riebjas latvju politiķi, ka grasies emigrēt jebkurā gadījumā?

Par tiem kredītiem -- apsveicu, ka esi jau savējo nomaksājis, un vienīgi ceru, ka gadījumā, ja mēs līdz ar Tavu palīdzību nobalsosim pret, Tev atlikušajā mūžā nebūs jāpērk automašīna vai jebkas cits, kuram acumirklī nepietiks skaidrās naudas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


polemos 19.09.2003 13:20
Domājoshajiem Ernestam un EdimPadomājiet no sirds un padomājiet kontekstā. 1) Tautas nesmok ES birokrātijas jūgā. 2) Padomājiet, ka cilvēki izvēlēsies būt vienoti izvēlē ar lietuvieshiem un igauņiem, ar poļiem, čehiem un ungāriem. Padomājiet vēl par to.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ernests 19.09.2003 12:40
to Edis

Ljoti labs komentaars. Kau buutu vairaak cilveeku taadu kaa Tu, un leemumu pienjemtu izveerteejot un paarliecienoties, kaut vai veicot peetiijus. Man patiik domaajoshi cilveeki, nevis taadi kas ieboreeto ideju tikai kladzina apkaart un kam nav savas domas un viedoklja. Priekaa :-)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ernests 19.09.2003 12:31
to papa

A muusos kaads klausiijaas?? Un ne jau visi balsoja par vienaam partijaam. Pie kam, ko tad Tu ieteiktu balsot ieprieksheejaas veeleeshanaas?? Ja es nebiju par "ES". Par biteem?? Man vinju politika vienkaarshi neapmierina ar Zjdanoku priekshgalaa. Mulkjiigi teikt, ka mees shaadus plitikjus veeleejaam, kas ir "par" ES un tad mums jaabalso tamdeelj "par". Tev taa neliekas?? Es tomeer esmu pilsonis un man ir tiesiibas izveeleeties vai buut "par" vai "pret". Nevis bezierunaam pakljauties partijai, kuru esmu ieveeleejis. Taa kaa nepuut piiliites.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edis

Liepāja,17. septembris pulksten no 14 līdz 18, vēlos uzzināt to cilvēku viedokli, kas ņems dalību referendumā, un paredzēt tā iznākumu vienlaicīgi un galvenokārt iepazīt to vairākuma daļu, kas izšķirs manu, manu tuvinieku, un Valsts likteni. Tātad, no simts(100) dažādiem cilvēkiem, dažādās vietās uz ielas un tirgū, uzdoto jautājumu: “Vai Jūs esat par vai pret iestāšanos “Eiropas Savienībā” piecdesmit divi(52) atbildēja “PAR” , trīsdesmit pieci (35) “PRET”, vienpadsmit (11) nebija vēl izlēmuši, divi(2) deklarēja nepiedalīšanos. Kas tad bija šie nejauši satiktie? Piecdesmit sešas(56) sievietes un četrdesmit seši (46) vīrieši. Mans iepriekš dažādu vērojumu laikā izveidotais priekšstats, ka sievietes nospiedošā vairākumā ir “PAR”, bet vīrieši “PRET” neguva pārliecinošu apstiprinājumu. Sanāca sekojoši:Data

Total

sievietes

Par

30

55%

Pret

19

35%

nezinu

6

11%

55

vīrieši

Par

22

51%

Pret

16

37%

nezinu

5

12%

43“Latviski” un “krieviski” runājošos sadalījās:Data

Total

krieviski

Par

7

33%

Pret

11

52%

nezinu

3

14%

21

latviski

Par

45

58%

Pret

24

31%

nezinu

8

10%

77

Vecums

Data

Total

20 <

Par

10

50%

Pret

9

45%

nezinu

1

5%

20

30 <

Par

10

42%

Pret

13

54%

nezinu

1

4%

24

40 <

Par

14

48%

Pret

8

28%

nezinu

7

24%

29

50 <

Par

16

76%

Pret

4

19%

nezinu

1

5%

21

60 <

Par

2Pret

nezinu

1

70 <

Par

Pret

1nezinuGalvenais man ir motivācija, kāpēc šāds lēmums?, un te nu tiem, kas ir izzinājuši cilvēku rīcības cēloņus un sekas tālākais nav jālasa, viņi zina.

No tiem 52 “PAR” galvenais vadmotīvs “cerība uz labāku dzīvi” “bērnu nākotne” “bailes no krievu lāča” un visi pārējie reklāmu murgi. Nospiedošais vairākums šo ļaužu - mājsaimnieces, pensionāri, bezdarbnieki, proletariāts, bezzemnieki, cerētāji. Tikai divi (2) apliecināja, ka viņu biznesam iestāšanās “ES” nāks par labu, un vēl trīs(3) ierēdņi (valsts birokrātija) neslēpa savu pozitīvo attieksmi. Lielbagātniekus (oligarhus) uz ielas sastapt neizdevās, bet tos var redzēt TV un dzirdēt radio vienā korī ar topošajiem “ES” komisāriem, deputātiem un neskaitāmajiem to palīgiem.

Kas tad “PRET” ?, dažos vārdos - tie kam vēl kaut kas pieder, īpašums (zeme, māja, saimniecība, neliels bizness) un viņi ir izskaitļojuši savas izredzes scenārijā “, kas notiks ar mani un ar tiem par ko es atbildu “Eiropas Savienībā”.

Neizlēmušie, pārsvarā inteliģenti, mēģina vēl “kaut ko saprast”.

Sev secinu : Proletāriešiem nav tautības, galvenais pilns vēders “valsts” par tik cik var to vēderu pildīt.

Īpašnieki – Valsts (šinī gadījumā 100% neatkarīga Latvijas Valsts) kā instruments šā īpašuma aizsardzībai un iekšējai drošībai.

Dzīvojam “demokrātijā” tas ir vairākuma diktatūrā un kas ir šis vairākums lūdzu pārliecināties pašiem vēl pirms referenduma izejot uz ielas un veicot mini aptauju.

Par atbildību par pieņemtajiem lēmumiem lieki runāt, jo viņiem pārsvarā jau nav ko zaudēt, bet ar ko atbild(neatbild) mūsu vara (politiķi+lielbagātnieki)?

Tāpēc jau mums visiem jautā, lai atbildīgo par sekām nebūtu (pat daudziem zemniekiem ir skaidrs). Kādu atbildību uz sevi uzņēmās augstākā Latvijas Katoļu baznīcas garīdzniecība aicinot balsot “PAR”, man kā kristietim un katolim nav saskatāma. Pāvestam, manuprāt, rūp visi pasaules katoļi un Latvijas katoļu ziedojums uz ticības altāra var šķist nenozīmīgs. Romas impērijas vietvaldis Poncijs- Pilāts arī sarīkoja referendumu : ko sist krustā Dieva dēlu Jēzu Kristu vai laupītāju Barabu? Mateja Evaņģēlija 27 nodaļa (17-27 panti). Rezultāts zināms, tik, ko Dievs šādi gribēja mums sacīt, vai vairākuma varai ir arī taisnība? Lūgtu kristiešus vēl pārlasīt baušļa “Tev būs savu Tēvu un māti mīlēt un cieņā un godā turēt” paplašināto skaidrojumu attiecībā uz tautu un valsti.

“Latvijas valsts kuģis” nav liels un tas peld pasaules okeāna. Diemžēl par tā kursu, ātrumu, kad un kādai flotilei pievienoties lemj visi uz tā atrodošies, gan kapteinis ar virsniekiem un komandu, gan apkalpojošais personāls, gan pasažieri ieskaitot arī tos kurus patreizējais kapteinis uz mirkli atrāvis no bāra letes ar dzērieniem lai nobalsotu. Vai LV kuģis nogrims un cik no visiem izglābsies pārrāpjoties uz citiem kuģiem nav zināms, ja nu kādam vienīgi jau aizrunāta silta kajīte un atalgojums. Kas notiek ar “ES” flotili ar biedru ober- komisāru Romāno Prodi priekšgalā saskarsmē ar “ASV un tās ciešāko sabiedroto” floti, gan patreiz vēl dažādu musulmaņu kuģu apvienošanās procesos par vienotu armādu un kas nostāsies tās priekšgalā, vai Binlādens vai kāds “mērenāks” virspavēlnieks, kurp dosies krievu flote ar “Pjotr Velikij” priekšgalā un kas būs tā sabiedrotie un kādi slepenie protokoli ir parakstīti vai tiek gatavoti ar citiem flošu admirāļiem tāpat kā sešdesmit gadus nesenā pagātnē vairums neuzzinās ne arī spēj un grib uzzināt kādi zemūdens akmeņi slēpjas tai patreizējā LV augstākās vadības(E. Repše) parakstītajā sešu tūkstošu(6000) lappušu garajā “pievienošanās līgumā” “E S” flotei(zinu tik par pāreju uz 1% īpašuma nodokli no visa nekustāmā īpašuma, man personīgi sanāk sadārdzinājums par 244% un sadzīves elektrotīkla sprieguma pāreju no 220V uz 230V no kā paātrināti salūzīs(pārdegs)vecāka ražojuma elektro ierīces. Ko darīs tie kas nepiekrīt uzņemtajam kursam? Cerības vieš tik tas ka uz citiem “ES” kuģiem visi vēl nav zaudējuši spēju mainīt vadību, sabiedrotos, un kursu.

p.s. ja vēlaties uzzināt spilgtākos iespaidus un izteikumus no sastaptā elektorāta rakstiet lauki@e-apollo.lv varam arī tikties klātienē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ernests 19.09.2003 12:09
to krista_b

Vienkaarshi es uzskatu, ka mums ar shaadiem politikjiem kaadi tie ir pashlaik taajaa ES nav ko dariit. Un to arii es noraadiishu balsojot. Un Tu gribi teikt, ka vienkaarshaa tauta (nabagie) ir tikushi pie tiem krediitiem?? Pie krediitiem ir tikushi vidusslaanis, bet ne nabagie. Taa kaa nabagie nemaz nekko nezaudees. Bet iestaajoties gan vinji zaudees, jo kaut neliels paartikas pieaugums 5%, vinju macinjos iesities ljoti lielu robu. Jo vinji peerk tikai paartiku un dziivo no algas liidz algai. Un es jau savu krediitu esmu nomaksaajis. Es neesmu piekriteejs "dziivot uz paraada".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lumpacss 18.09.2003 22:21
Peniķis ir forš vīrelis no ASV latv. prof. klana, bet viņam naf saprašanas par procesiem kādiem jānotiek LR. Neba jau ASV te pasūta mūziku, bet gan vietējie stabuļu meistari. Gan jau viss būs kārtībā, bet večukam (Peniķim) sāp sirds, par to ja viņa pasē neiespiedīs zīmogu iebraucot ES.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

papa 18.09.2003 21:12
Staljinam,

Atradi arii histeerikji, ko komenteet. No Techeres padomnieka jau ne to vien sagaidiisi... Nez vai Anglija buutu tas piemeers no kaa maaciities - dziivoo savaas pagaatnes ambiicijaas un veel iedomaajaas sevi par pasaules centru esam... Mums pat pagaatnes ambiiciju nav, taapec daudz veertiigaak buutu labaakos piemeeros ieskatiities - valstis, kas vel 20.gs viduu bija ekonomiski vaajas, bet tagad pateicoties iespeejaam ko devus ES ir attiistiijushaas un turpina veel attistiities - Somija, Spaanija, Iirija...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

papa 18.09.2003 21:07


Iepriekshejiem komenteetaajiem.


Absoluutais murgs kautkaads par maaciibas doshanu muusu politikjiem. Kur tad juus visi bijaat ieprieksheejos gadus, ka taadus parlamentu saveeleejaat. Un ne jau vienu vien, bet visus peedeejos briivvalsts parlamentus... Visas muusu valdiibas virziija Latviju konsekventi uz iestaashanos Eiropas Savieniibaa. Un tagad kad tam beidzot jaanotiek tad visi pamodaas un peekshni saka nee - luuk mees jums paraadiisim cuukas taadi politikji!

Protams, ka arii valdiibai jau sho vajadzeeja paredzeet - visa shii "pret" kustiiba nekas cits vien nav kaa cilveeku bailes no nezinaamaa. Bet taa jau tas mums Latvijaa notiek - kaut arii absoluutu mulkjiibu bet mees jums visiem kautko paraadiisim!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 18.09.2003 19:27
Uzskatu par nepieciešamu jūs iepazīstināt ar vēstuli ,ko izlasīju TVNETā .Jūsu tiesības spriest ,vai to rakstījis džentelmenis vai kāds cits.

"Sveicieni no Anglijas! [18.09.2003, 17:42]
VĒSTULE NO LIELBRITĀNIJAS LATVIJAS IEDZĪVOTĀJIEM –
NOPIETNI PADOMĀJIET PIRMS SESTDIENAS BALSOJUMA!
ESIET MODRI PRET EIROLAMATĀM!
2003.gada 16.septembrī
20.septembrī Latvijas iedzīvotāji izdarīs svarīgu izšķiršanos, kas noteiks jūsu valsts, jūsu un jūsu bērnu likteni daudzus gadus uz priekšu. Šajā sakarā ļaujiet mums jūs rosināt padomāt ļoti nopietni, pirms balsojuma referendumā!
Balsojumā sakot “NĒ!” dalībai Eiropas Savienībā, jūs varat saglabāt savu grūti atgūto un veiksmīgi attīstošo brīvību. Vai arī varat balsot “par” un neatgriezeniski pakļaut savu pašvaldību centralizētai kontrolei un cietsirdīgai Briseles birokrātijai, uz kuru jums kā vienai no mazākajām Eiropas Savienības aprītajām valstīm nebūs nekādas ietekmes. Un atkal Latvija būs pakļauta represīvam ārvalsts diktātam, gluži kā 20.gadsimtā, kad bijāt komunisma jūgā.
Vai jūs zināt, ka vairāk kā 70% Lielbritānijas iedzīvotāju ir pret eiro uzspiešanu mūsu mārciņas vietā? Sagaidāms, ka tikpat daudzi būs pret gaidāmo Eiropas Savienības konstitūciju, kura mums tiks uzspiesta nākamā gada jūnijā. Apmēram 50%, iespējams pat vairāk, gribētu nekavējoties pavisam izstāties no Eiropas Savienības, jo Brisele 13 gadus, kopš esam Eiropas Savienībā, nemitīgi palielina kontroli pār mūsu tiesu sistēmu, mūsu valdību un ekonomiku. Ja 1975.gadā, kad balsojām referendumā, mēs būtu zinājuši, cik ļoti spēcīga būs Eiropas Savienības centralizētās birokrātijas kontrole pār tās dalībvalstīm, briti noteikti būtu balsojuši pret. Protams, Lielbritānija nekad nav piedzīvojusi skarbo totalitārisma kontroli, kādu esat izjutuši jūs, bet mēs instinktīvi jūtam, ka tas brīdis tuvojas. Ja 2004.gada jūnijā, tikai pēc deviņiem mēnešiem, dalībvalstīm tiks uzspiesta jaunā konstitūcija un Eiropas Savienība formāli kļūs par superlielvalsti, mūsu stāvoklis, tāpat kā Latvijas, ja referendumā balsosiet “PAR”, kļūs neatgriezenisks. Lielbritānija tiks sadalīta divpadsmit provincēs un katra būs atkarīga no Briseles kontroles. Arī Latviju kontrolēs vēlētāju neatsaucami un no amatiem nenoņemami ārzemju birokrāti. Mēs visi būsim bezspēcīgi – mēs nespēsim kontrolēt savus likteņus un nevarēsim darīt to, kas labāks mūsu bērniem.
Kā pasaules vecākās demokrātijas un ceturtās ekonomiski lielākās valsts Premjerministre, Lēdija Tečere, jo sevišķi pārzina situāciju un ir nobažījusies par to, ka mēs visi esam pakļauti briesmām tikt ierauti vislielākajā politiskās cīņas virpulī. Lai izvairītos no kļūdām, pašlaik notiek pie varas esošo spēku varas uzkrāšana – uz viesiem laikiem! Netiek domāts par 350 miljonu cilvēku labklājību un brīvību! Šoreiz pret mums tiek vērstas nevis bumbas un tanki, bet liela mēroga zagšana. Taču mērķis ir tas pats – Eiropas kundzība un globalizācija. Galu galā Eiropas Savienība var pati sevi sagraut, gluži tāpat kā tas noticis ar visām iepriekšējām impērijām, taču tas var nenotikt tik drīz, un tikmēr mēs visi cietīsim. Lielbritānija, piemēram, jau ir noasiņojusi, ik stundu maksājot 2 miljonus ASV dolāru Eiropas Savienības prasību un tur izplatītās korupcijas dēļ. Latvija no tā ir brīva – vismaz vēl dažas dienas!
Lēdija Tečere publiski brīdinājusi ikvienu valsti, kurai priekšā stāv referendums par pievienošanos Eiropas Savienībai, lai ļoti uzmanīgi izsver visas iespējas. Nekrītiet kārdinājumā no maldīgiem solījumiem par labklājību un drošību, ko it kā dos šī milzīgā amorfā politiskā masa, kas barojas pati no sevis. Latvija ir maza un tādēļ droši vien baidāties no tā, ka var tikt samala starp divu varu blokiem. Jūs maldīgi iedomājaties, ka Eiropas Savienība ir mazākais no diviem ļaunumiem – tas nav arguments. Jums ir jūras robeža, tiesības palikt nepievienotiem un iespējas brīvi tirgoties ar visiem, ar kuriem vien to vēlaties. Tādēļ šajās pēdējās dienās nopietni pārdomājiet, vai ticot, ka Latvijas neatkarībai un suverenitātei jābūt mūžīgai, nebūs vieglāk pašiem veidot savu likteni. Atceraties, ka jūs esat atbildīgi par savu bērnu nākotni. Viņi nebūs pateicīgi, ja jūs viņus ievilksit Eiropas Savienības jūgā!
Nav mūsu varā jūs ietekmēt, bet uzskatām, ka jums ir tiesības zināt lietas abas puses. Jāizlemj jums! Zinu, ka Lēdija Tečere pievienojas man manās cerībās, ka jūs pieņemsit pareizo lēmumu. Mācieties drosmi no zviedru lēmuma attiecībā pret eiro! Viņi zina, ka tas priekš viņiem nav nekas labs un tāpat tas nav labs Latvijai! Lai jums veicas!
Džons Guriets/John Gouriet/
Lēdijas Tečeres padomnieks
Karalistes Aizstāvju priekšsēdētājs/Defenders of the Realm, Chairman/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

azazel 18.09.2003 18:47
Juus gan te ljoti korekti diskuteejat, patieshaam!Krista,es jau ieprieksh, kad lasiiju Tavas atsauksmes, ieveeroju apmeeram shaadu domu gaajienu: tas, ka pastaav atskjiriibas par/pret ES balsojuma prognozees, un balsojuma rezultaatos ieprieksheejaas veeleeshanaas, izskaidrojams kaa tautas veeleeshanaas sodiit politikjus. Ljoti gribeejaas iebilst, gandriz vai pieregjistreejos.Citaats no shiisdienas raksta tv-netaa "Kaa likumiigi nopirk likumu":...Jebkuras partijas izveidošanai Latvijā vajadzēja tādu naudu, kādu var savākt tikai no uzņēmējiem. Mūsu partijas neizauga no plašiem tautas slāņiem, kā tas vismaz pagātnē bija ar Rietumeiropas kreisajām partijām...Liekas, shis fakts vareetu buut gan pretarguments Tavam viedoklim, gan daljeeji arii rakstaa izteiktajam - valdiiba jau kopsh pasha saakuma nepaarstaav tautas viedokli, un shii distance ir tikai palielinaajusies. Par/pret ES balsojums, atskjiriibaa no veeleeshanaam, piedaavaa divus radikaali (vismaz no indiviida skata punkta) preteejus scenaarijus, kas arii taa polarizee sabiedriibas viedokli.Domaaju, ka tieshi par/pret ES balsojums ir iistaa meeraukla patreizeejaas situaacijas tragjiskumam.PS.Par/pret fakti paarklaajas par ~90%, uz tiem balstiitie argumenti par ~70%, tachu cilveeku viedoklji atskjiras apmeeram uz pusi. Tas vedina domaat, ka balsojums vairaak izriet no katra indiviida "ieksheejaa staavoklja"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 18.09.2003 18:14
Krista .B.

Saproti jel,ka pasaulē pastāv lietas ,ko nevar nopirkt par naudu ,ja īpašnieks to nevēlas pārdot.Un Latvijas Valsts ir šo lietu skaitā.Palasi Bī'beli kaut vai,man kā vēstures cienī'tājam tā ir vērtī'ba. Bet pa tiem kredi'tiem,par ieriebšanu-tas ir pārejoši.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krista_b 18.09.2003 16:51
Ernest,

es arī uzskatu, ka balsot "pret" tikai tādēļ, lai "dotu mācību mūsu politiķiem" būtu galēji stulba un nekonstruktīva rīcība. Politiķi ir jāsoda, balsojot vēlēšanās. Šis balsojums referendumā, atšķirībā no Saeimas vai pašvaldību vēlēšanām, ir daudz lielākā mērā balsojums par mums pašiem un mūsu valsti nekā par politiķiem Es Tev pateikšu tikai vienu argumentu, kas mainīsies, ja mēs nobalsosism "pret" -- momentā paliks dārgāki kredīti, turklāt ievērojami, un tas ļoti tiešā veidā skars simtiem tūkstošu cilvēku, kuri televizoru, automašīnu vai mājokli var iegātāties vien ar kredīta palīdzību. Un tā nu reiz ir vienkāršā tauta, kuras rīcībā nav pārlieku daudz brīvu līdzekļu. Es un Tu tajā skaitā. Papildus naudai ir vēl daudzi citi argumenti, protams. Bet, atpakaļ pie raksta tēmas -- piekrītu autoram, ka negatīva balsojuma rezultātā valstī būs nejēdzīgs haoss, nejēdzīgs tieši tā iemesla dēļ, ka mēs taču 12 gadus esam no brīvas gribas balsojuši par partijām, kas mūs veda uz Eiropu, un ko gan varētu nozīmēt šāds negatīvs rezultāts? Ka tauta pēkšņi mainījusi savas domas, vai ir vienkārši stulba, jo nespēj konsekventi pieņemt lēmumus? Turklāt, lai gan ļoti ciniski skatoties, būtu jau kādu laiku uzjautrinoši vērot haosu 21. septembra rīta, ja nobalsojam pret, tikai - ne manā valstī, lūdzu! Nešaubos, ka jau nākošajā nedēļā pēc referenduma piedzīvosim uzjautrinošus pavērsienus uz mūsu mazās politiskās skatuvītes arī pozitīva balsojuma rezultātā :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ernests 18.09.2003 12:34
to dacea

Par kaadu daargo cenu Tu runaa?? Ko tad mees kaa iedziivotaaji zaudeesim, ja neiestaasimies ES?? Un kad tad veel mees vareesim dot taadu maaciibu muusu politikjiem?? Kaa lai savaadaak pasakam, ka vinji ietur ne to pareizo kursu??

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dacea 18.09.2003 10:22
Te man gan gribas vaicāt, vai tas ir arguments, kāpēc balsot pret - lai dotu mācību vietējiem politiķiem? Vai tiešām "tautas griba" motivēta ar tik tuvredzīgiem mērķiem - 'lūk, tad mēs viņiem parādīsim, un viņi būs spiesti mācīties mūsos klausīties...'

Nesaku, ka politiķiem nevajag dot mācību, bet kā nesen šeit pat portālā rakstīja Ābrams Kleckins, tā būtu mācība par ļoti dārgu cenu un galvenais, ka ne jau tikai uz politiķu, bet galvenokārt uz tautas rēķina. Nāk prātā paruna par zara zāģēšanu, uz kura paši sēžam... Vai tiešām nozāģēsim?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ernests 18.09.2003 10:09
Labs scenaarijs :-)

Nu tad kaartiigi papurinaasim to politikjus un paraadiisim, ka tautai nepatiik ka vinju visu laiku chakaree :-) Balsosim "pret". Lai tachu beidzot shie maacaas ieklausiities tautas viedoklii, nevis visu laiku nodarbojas ar demogogjiju. Plitiekjiem viereiz ir jaasaak pildiit tautas griba.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


haota 17.09.2003 22:24
Piekriitu, ka neiestaashanaas gadiijumi scenaariji ir vairaaki, bet faktiski visi ljoti druumi. Shis nav vieniigais raksts, kas ir veltiits negatiiva balsojuma sekaam, tachu mani shokee, ka NEVIENS veel nav atziimeejis kaadu pashsaprotamu lietu. Proti - valstii, kuraa valdiiba ciena pilsonjus un pilsonji valdiibu, shaada situaacija vispaar nedriiksteeja rasties. Jo patiesiiba Latvijas valsts shobriid nodarbojas ar reketu. Nobalso par, vai savaadaak mees, valsts, paarstaasim funkcioneet. Kaa gan savaadaak veerteet to, ka premjers ir atzinis, ka NAV un arii nebuus riiciibas plaana neiestaashanaas gadiijumam? Nobalsot pret shajaa situaacijaa noziimeetu pakljaut Latviju dziljam iekshpolitiskam haosam. Liidz ar to referendums normaali domaajosham cilveekam ir kljuvis par absurdu. Par kaadu izveeli var runaat situaacijaa, kur ir izdariits viss, lai jeegpilnas izveeles iespeeju (balsot pret) likvideetu? Latvijaa shobriid ir taada situaacija, it kaa valsts buutu aizdedzinaajusi spridzekli ar laika degli un piedaavaatu kjiilniekiem-tautai divas iespeejas: pasaukt sveshus atmiineetaajus (ES) vai arii nepasaukt, tachu tajaa gadiijumaa kjiilniekiem buutu jaareekjinaas, ka valsts nav paintereseejusies, kaa spridzekli neitralizeet.Shkjiet, ka muusu politikji ir aizmirsushi (ja vien vinji vispaar to jebkad ir zinaajushi), ka tautas griba ir primaara attieciibaa uz vinju pashu iegribaam. Pats referenduma meerkjis ir iipashi buutiskos jautaajumos ljaut tautai oponeet politikju izpratnei par to, kas valstij ir izdeviigs un kas nav. Un politikjiem, kaa TAUTAS KALPIEM, ir jaabuut shaadai izveelei gataviem un jaadara viss, lai to izpildiitu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ancveirs 17.09.2003 19:10
Es domāju, ka 21. septembra rītā mēs neko jaunu neieraudzīsim! Saule ausīs tajā pašā pusē, kurā

ausa līdz šim! Es iešu uz to pašu darbavietu, kur gāju 20. septembrī! Algu es saņemšu to

pašu, jo uzņēmuma īpašnieks man to nepaaugstinās!!! Viņam ir labs arguments, aiz durvīm

taču stāv simtiem bezdarbnieku! :(

Vai, palielinoties algai, nepalielināsies arī preču cenas? Kāds man no tā visa labums?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 17.09.2003 14:48
Pēdējos 10 gadus mums visu laiku ir krīze valdībā,un šī krīze saucas-"morālā krīze".Un tā vēl tik ilgi būs,kamēr valdību nepametīs tie,kam tur nevajadzētu atrasties.

Attiecībā uz kariem-labāk reņģu kari ar brāļiem leišiem nekā isti kari.Tos īstos mēs esam atēdušies-un atceramies ,kā notiek "suverenitātes paplašināšana".Paldies mums nevajag.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


PM 17.09.2003 12:16
Ļoti precīzs raksts. Brīnos, ka agrāk par to neviens nebija publiski ieminējies. Būtībā negatīvs balsojums nozīmētu, ka visus šos gadus pēc neatkarības atgūšanas valdības ārpolitiskais kurss ir bijis pretējs tautas interesēm. Tad vajadzētu noskaidrot, kādas ir tautas intereses šajā jautājumā. Iespējamo variantu nav daudz. Vai nu pievienoties kādiem citiem starptautiskiem formējumiem (NVS) vai palikt vieniem un koncentrēties uz reņģu karu ar igauņiem un strīdu par naftas pleķi ar lietuviešiem.

Saistītie raksti
Citi autora darbi