Atslēgvārdi:

Mana labākā koalīcija 14

18.septembra rīts, un mēs jau (provizoriski) zinām, ko vēlas aptuveni 56% balsstiesīgo vēlētāju. Aptuveni 29% balsu ieguvis Saskaņas Centrs, 21% - Zatlera Reformu Partija un 19% - Vienotība. Manuprāt, šīm trim partijām tad arī ir jācenšas izveidot valdošo koalīciju trīs iemeslu dēļ.

Iesaki citiem:

Pirmkārt, Saskaņas centra kreisums var palīdzēt valdībai pieņemt kreisākus lēmumus - ja ne izpildīt pilnīgi visus saukļus, ar kuriem SC uzvarēja vēlēšanās, tad vismaz valdības diskusijās ienest citas idejas, kas var likt nonākt pie citiem kompromisiem. Piemēram, ja nevaram veikt pensiju indeksāciju, jo tas apdraud visas sistēmas ilgtspēju, tad vismaz būs spiediens ātri šo sistēmu reformēt, lai valdība var vēlētājiem teikt - mēs strādājam, lai pēc būtības veiktu uzlabojumus tā, lai būtu labi ne tikai šodienas, bet arī nākotnes pensionāriem. Tāpat nav izslēgts, ka, esot valdībā, Saskaņas centrs būs spiests savam vēlētājam atzīt, ka realitātē viņu idejas izpildīt nevar, jo valsts budžets ir ierobežots. Sēžot opozīcijā, pie šāda secinājuma nonākt nav iespējams.

Otrkārt, 20 gados kopš Latvija atguva neatkarību Saskaņas centrs var būt pirmā koalīcijas partija, kas pārstāv daudzus tā sauktos krievvalodīgos iedzīvotājus. Tas var palīdzēt veidot saliedētāku sabiedrību ne tikai tāpēc, ka valdības partneriem vajadzētu spēt mierīgi sarunāties un censties saprast vienam otra pozīcijas, bet arī tāpēc, ka pēdējos gadus SC neuzņemšana valdošajā koalīcijā daudzos vēlētājos var būt pastiprinājusi pārliecību, ka lemšanas tiesības Latvijā ir tikai latviskajiem Latvijas pilsoņiem. Sak' - naturalizējies, balso, bet tik un tā Tavi pārstāvji sēdēs mūžīgajā opozīcijā. Nacionālā izlīguma koalīcija var šo pārliecību lauzt, bet tikai tad, ja koalīcijas veidošanas process norit mierīgi - bez verbālām dūru vicināšanām par okupācijas atzīšanu. Var pajautāt uzbrūkoši, eksaminējoši, bet var pajautāt arī mierīgi - kā nesenajā Latvijas Radio Labrīta programmā, kurā Urbanovičš atzina okupāciju.

Treškārt, šī koalīcija var panākt brīnumus, pateicoties Zatlera Reformu Partijas 'jaunajām asinīm' - idejām par sen vajadzīgām reformām, gan pateicoties Vienotības pieredzei un turēšanās pie stabilitātes, tai skaitā fiskālās disciplīnas, lai ieviestu Eiro 2014.gadā. Ar to enerģiju, apņemšanos, zināšanām un pieredzi var panākt ļoti daudz gan izglītības, gan veselības, gan valsts pārvaldes, gan integrācijas un citās jomās. Kad uzzināsim 11.Saeimas deputātu vārdus (kam vēlētāji būs ielikuši plusiņus, kurus - izsvītrojuši), mēs varēsim pārliecināties, ka esam ievēlējuši deputātus, kas katrs deg par izmaiņām kādā no šīm un vēl citām būtiskajām jomām, kurās tad viņš/ viņa varēs darboties ar savu koalīcijas kolēģu atbalstu. Turklāt, Satversmes grozījumu veikšanai šai koalīcijai arī pietiek balsu.

Pieļauju, ka daudziem šie uzstādījumi var nepatikt. Daži var norādīt uz Maskavas roku, SC deputātu vājajām latviešu valodas zināšanām, un tā tālāk. Bet tie vēlētāji, kas izvēlējās vakar piedalīties vēlēšanās, ir izteikuši savu gribu. To atkal ignorēt nebūtu veselīgi. Turklāt viņiem - Latvijas pilsoņiem - šie argumenti vai nu nav bijuši svarīgākie vai viņi dažas lietas vienkārši nezina. Atstājot SC opozīcijā, šīs lietas tā arī var palikt neatklātas ne tikai plašākai sabiedrībai, bet arī SC vēlētājam, kas nevarēs savus deputātus pēc būtības novērtēt darbībā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands 19.09.2011 12:17
>>> Mani mazliet pārsteidz tas kategoriskums, ar kuru daļa sabiedrības vērtē SC vai nacionālās apvienības iespējamo esamību koalīcijā. Vieni sola emigrēt, ja SC valdībā. Citi līdzīgi izsakās par nacionālās apvienības iekļaušanu koalīcijā.
======
Nekā ļoti pārsteidzoša te nav. Viena daļa cilvēku uzskata SC par PSRS politikas reliktu (SC ir pārņēmuši stafeti no PCTVL, un viņi savukārt no deputātu frakcijas Līdztiesība un no Interfrontes). Otra daļa cilvēku uzskata NA par bezmazvai neonacistiem - ultralabējiem radikāļiem un ekstrēmistiem (kaut ko līdzīgu britu BNP vai franču Lepēna partijai) - tādēļ arī SC tā akcentē izteikumus par kolonistiem (sk. http://www.apollo.lv/portal/news/articles/250291 ).

Jau Egils Levits savā intervijā 2011.g. septembra "Rīgas Laikam" izteicās, ka demokrātijas deficīts rodas tad, ja ievērojama daļa cilvēku balso par spēkiem, kuri neatzīst valsts kontinuitāti.

Seko fragmenti no intervijas:
================================
RL: Brīdī, kad ir ļoti reālas iespējas, ka pārsvaru vai vismaz ievērojamus panākumus gūst spēki, kas nepieņem okupācijas faktu - kādas, jūsuprāt, tam var būt juridiskas sekas? Ko nozīmē viņu līdzdalība šīs valsts vēlēšanās, ja viņu uztverē tā ir jauna valsts?

Levits: Tas ir šīs valsts vājums - ka diezgan liela daļa pilsoņu tādā veidā domā. Jo lielāka ir to cilvēku daļa, kas neakceptē šo valsti pēc savas būtības, kam tā ir sveša, nepieņemama, un kas grib dzīvot citā valstī - jo vājāka demokrātija.

RL: Es domāju, ka te notiek tāda viltīga nobīde. "Viņi" - pieļaujot, ka jūs runājat par noteiktiem politiskiem spēkiem, kuri neakceptē "šo valsti" - viņi akceptē šo valsti! Viņi tikai neakceptē to tādā izpratnē, kādu piedāvā citi. Piemēram, neatzīstot okupāciju, viņi neapšauba šo valsti - viņi apšauba tās vēsturisko "dziļumu" vai vienkārši vēsturi, vēstures interpretāciju.

Levits: Tā nav vēstures interpretācija, tas ir jautājums par mūsdienu valsts iekārtu, par šīs valsts būtību. Jā, teritoriāli varbūt viņi to arī akceptē...

...

RL: Es gribētu atgriezties pie jautājuma, uz kuru nesaņēmu īsti atbildi - par tām, teiksim, jau reālajām, bet arī iespējamām partijām, kuras neatzīst Latvijas valsts kontinuitāti - vai tīri juridiski tās nav sevi sakompromitējušas?

Levits: Tās ir partijas, kas ir pieļautas. Bet atbildīgs pilsonis par tām nebalsotu.

RL: Tas ir kas cits.

Levits: Nē, nē, tas ir pirmais jautājums. Tāpat kā atbildīgs vācietis, apzinoties savas valsts vēsturi, nebalsotu par labējo ekstrēmistu partiju. Tā tas ir. Kaut gan daži procenti balso.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 19.09.2011 11:22
Mani mazliet pārsteidz tas kategoriskums, ar kuru daļa sabiedrības vērtē SC vai nacionālās apvienības iespējamo esamību koalīcijā. Vieni sola emigrēt, ja SC valdībā. Citi līdzīgi izsakās par nacionālās apvienības iekļaušanu koalīcijā.

Bet katrā no šiem variantiem ir savi plusi un mīnusi, un nezināmie - kurus šobrīd sarunās mēģina saprast. Vai varēs vienoties par automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu ģimenēs dzimušajiem bērniem. Vai varēs vienoties par virzību uz Eiro ieviešanu 2014.gadā. Vai varēs gūt pārliecību, ka balsojumi tiesiskuma jautājumos vairs neatkārtosies, utt.

Vērosim, kā šīs sarunas beigsies, un tad vērtēsim.

Aicinu komentētājus diskutēt par lietu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kulis 19.09.2011 11:06
Kas ir Dace Akule? Urbanoviča draudzene?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nu jā 19.09.2011 10:17
Dacīte vēl joprojām ir pārliecināta ,ka viņa spēj integrēt latviešu sabiedrībā divus krievvalodīgus šovinistus.Pagaidām gan izskatās ,ka viņi ir "integrējuši" Dacīti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 18.09.2011 16:23
Laipni luugts Kabanova kungs valdiibas koaliicijaa.Veel tik Kirshteinu vajadzeetu-buutu saldais paariitis...
DaceA,esiet reaaliste.Tas ka Ushakova kungs vai Urbanovicha kungs kautko atzina par okupaaciju,-tad tas tik eksportam.Arzemju diplomaatu ausu aizbetoneshanai.Fakti ir spiitiiga lieta.Urbanovichs nesen izdeva graamatu.Juus DaceA graamatas lasaat? Es taa saprotu to veestures moratoriju,ko Urbanovichs ieteica-es un vinsh kluseesim,bet vinja draugeli muus sauks par fashistiem un veestures viltotaajiem.Taa luuk tas buus!!! Es ljoti labpraat redzeetu valdiibas koaliicijaa daudzus
cittautieshu paarstaavjus,tachu kaa?SC ir vairaak atkariiga no oligarhijas kaa ZZS.Ja nebuutu paklausiibas,vai tad vinju labaa nebuutu sariikota tik iespaidiiga kampanja(ja "noveerotaajus" lasaat),nebuutu Krievijas politehnologi apmaacijushi savus SC kolegus kaa uzvareet veleeshanaas.Jaa rezultaats ir-daugavpilii par SC noveleeja 71% veleetaaju utt.Tachu atcereesimies luuk sho: http://www.financenet.lv/viedokli/392341-sc_jau_gatava_pieka...

SC nakshana valdiibas koaliicijaa nenoziimee,ka ikdienas krievalodiigajam iedz. vara kljuus tuvaaka.Jebkuras zemes ooligarhiem vistuvaakie ir savi imperiaalistiskie aprekini,no kuriem vinji atsakaas,kad jaaglabj SAVA aada.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 18.09.2011 15:56
to fzss

Tu vari tā teikt, ka SC nav nekādi kreisie, bet viņi tomēr ir vienīgā kaut cik normālā partijas kreisajā flangā, tāpēc es un arī citi latvieši balsojām par SC.

Ja fzss, S. Ēlertei, K. Streipam vai jebkuram citam tas nepatīk, tad lai viņi dibina savu "īsto" kreiso partiju.

Par vislatviešiem ar visu viņu kreiso ekonomisko programmu ir skaidrs - viņi sabloķēsies ar labējo Vienotību un ZRP un tad katras varēs redzēt, cik efektīvi tiek pārstāvētas vislatviešu vēlētāja kreisās ekonomiksās intereses!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mahris > Daina 18.09.2011 15:47
Mācieties rēķināt.
10. Saeima: SC-251K, PCTVL-14K
11. Saeima: SC-260K, PCTVL-7K
Kopskaits pieaudzis par 2K, nevis samazinājies.
Un 36K latviešu palikuši mājās, tāpēc SC pieaudzētie 9K dod nevis procentu, bet veselus divarpus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


fzss 18.09.2011 14:24
SC nav nekādi kreisie ! viņi vnk ir prokrievijas spēks, bet mums vajag Rietumu vērtības !

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


LU Dr koktorants 18.09.2011 14:20
Dace Akule, acīmredzami pārstāv marģinālu viedokli.
Ikvienā sabiedrībā ir dažādi marģināļi un radikāļi. Paldies dievam, demokrātijā visādas šādas ultras un frindži ieņem sev atbilstošu vietu un nopietni cilvēki parasti tos īpaši pa pilnu neņem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zinaīda Petrovna 18.09.2011 14:13
vēlētāji ir izteikuši savu gribu. To atkal ignorēt nebūtu veselīgi.
- - -
Ir, ir izteikuši gribu. Par NA nobalsojuši rekord - 126 000 ļaužu. Par V un ZRP i togo vairāk.
Ne jau visi balsoja, kā Jūs par saskaņu starp kopienām. Vairums acīmredzami bija pret šo skaisto lietu. Demokrātija ir vaiŗākuma vara. Nebūsim totalitāri.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arnolds 18.09.2011 14:07
Akules jkdze,
Kāpēc nez' jaunnaturalizētie pilsoņi tik konsekventi balso par vienu, kā jus sakait, etnisko partiju?
It kā tak naturalizējušies, integrējušies, pēc teorijas viņu balsīm vajadzētu mēreni sadalīties pa visu partiju spektru.
Kas tur ir iemeslu, jūsuprāt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Daina 18.09.2011 13:27
SC papildus 2,5% salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām ir ieguvis uz PCTVL rēķina. Ja saskaita šo abu partiju rezultātus kopā, tad šajās vēlēšanās viņi ir ieguvuši mazāk balsu nekā iepriekšējās vēlēšanās. Līdz ar to es nesaprotu kāpēc viņi pēkšņi būtu jāiesaista valdības veidošanā, ja viņu atbalsts ir pat mazliet sarucis. Savukārt Visu Latvijai! atbalsts salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām ir audzis par 70(!)%. Kāpēc mums tagad būtu jārespektē spēks, kuram atbalsts pamazām sāk sarukt un tai pat laikā jāignorē spēks, kura atbalsts ir audzis par 70% ? Kur šeit ir loģika? Vai tiešām radikālajiem liberāļiem ir tik šausmīgi svarīgi, lai valdībā būtu šis viens konkrētais spēks?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands 18.09.2011 12:59
Domāju, ka Dace tendenciozi tulko vēlēšanu rezultātu. SC iztērēja tuvu maksimumam, ko varēja šajā kampaņā tērēt; viņiem ir faktisks monopols praktiski visos krieviski iznākošajos plašsaziņas līdzekļos (tostarp pat Krievijas telekanālos); un diezgan labvēlīgs atspoguļojums arī latviešu presē, kura ar retiem izņēmumiem arī vairs nav neatkarīga.

Neraugoties uz šo masīvo kampaņu, SC rezultāts vēlēšanu iznākumā (salīdzinot ar pagājušo gadu) pakāpās no 26% līdz 28%. Manuprāt, griesti ir sasniegti. SC politiku var dēvēt par "kreisu" - gluži tāpat kā Lemberga pēdējā brīža centienus noindeksēt pensijas. Bet latviešu vēlētāji jau šiem kreisaji orientētajiem "pragmatiķiem" ierādīja savu vietu.

Rietumu pasaule, tostarp Eiropas Savienība vēlas Latvijā redzēt prognozējamus partnerus - Valda Dombrovska (vai kādu visai līdzīgu) valdību. Un nupat izskatās, ka V+ZRP+NA var izveidot šādu koalīciju ar apmēram 55 vietām. Lūk ko raksta Anna Žīgure - ilggadīga Latvijas vēstniece Somijā, publiciste un Ed.Virzas mazmeita: http://www.ir.lv/2011/9/18/galvenais-merkis-sasniegts

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reo 18.09.2011 12:05
Man patīk!

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule