Lasi! Lasāmviela atslodzei 3

Kam izdevīga korupcija ANO? Kādus "grēka darbus" pastrādājusi īpatnējā feminisma izpratne Francijā? Cits skatījums uz daudziem aktuāliem un mazāk svarīgiem jautājumiem - lasāmvielu iesaka Iveta Kažoka un Ilze Straustiņa

Iesaki citiem:

Iveta Kažoka

Vai esat dzirdējuši par asajiem protestiem Francijā pret homoseksuālu cilvēku laulību atzīšanu? Šķiet dīvaini Rietumeiropas sabiedrībai, kur 60% iedzīvotāju šādas laulības atbalsta? Iespējamais skaidrojums: Francijas ļoti dīvainā ... feminisma izpratne! Vērts izlasīt kaut vai tādēļ, lai vēlreiz sev atgādinātu, cik ļoti atšķirīgi dažādās kultūrās var izprast, it kā, vienu konceptu.

Vasara, saule, jūra, ērces ... New Yorker izvērsts raksts par to, cik maz joprojām zinām par Laima slimību, kuras simptomi var parādīties arī vairākus gadus pēc ērces kodiena!

Arī ANO ir iespējama korupcija. Arī ANO pret to mēģina cīnīties. Bet uzmini, kura valsts nevēlas pret korupciju ANO cīnīties, jo tai ir izdevīgs status quo?

Ķīna māk tikai kopēt, bet ne radīt ko jaunu? Ilgi tā vairs nebūs! Foreign Affairs labs rakstiņš a) kādēļ ir LABI tas, ka Ķīna kopē citu intelektuālo īpašumu; b) ka šādi posmi bijuši raksturīgi katras attīstības valsts vēsturē; c) kā, kopiju transformējot, rodas kaut kas oriģināls (jeb - kādēļ Ķīnas YouTube, tviteris, Apple dažās jomās ir pat veiksmīgāki nekā oriģināli)

Ak, šis ReadMatter raksts noteikti ir 99 centu vērts, kas par to jāsamaksā! Tēma: kādēļ vieni cilvēki dzīvo ilgāk par citiem? Pamatdoma - ja gribi "aizvilkt" ilgāk par 80, tavam dzīvesstilam ir nozīme. Ja ilgāk par 100 gadiem - dzīvesstilam nav nozīmes, bet vajadzīgi īstie gēni. Bet ... zinātnieki tuvojas atbildei par to, kas tie ir par gēniem un kā mākslīgi izveidot vajadzīgās molekulas, lai palēlinātu novecošanos!

Ļoti dusmīgs (bet pamatoti, pamatoti!) raksts London Review of Books, cik sapuvusi ir mūsdienu banku sistēma un atbildība. Tā nav ķengāšanās - spēcīgi argumenti, bagātīgs piemēru klāsts!

Problēma ar mūsdienu tiesību sistēmu: mēs reti apzināmies savus aizspriedumus. Kādēļ zinātniskā eksperimentā melnādainajiem nepilngadīgajiem likuma pārkāpējiem tika piespriesti bargāki sodi, salīdzinot ar identiskiem nodarījumiem, ko bija veikuši pusaudži ar baltu ādas krāsu?


Ilze Straustiņa

Ņemot vērā šā brīža notikumus Tuvajos Austrumos - atbildes uz būtiskākajiem jautājumiem un, ko no reģionālās nestabilitātes Tuvajos Austrumos iegūst /zaudē Ķīna un ASV?

Diskusiju turpina arī Al Jazeera - tik tiešām, ar ko Ķīna būtu labāka par ASV globālā policista lomā?Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
EV

Nr. 482
_____
Nacionālā asambleja
1958. GADA 4. OKTOBRA KONSTITŪCIJA
ČETRPADSMITAIS SASAUKUMS
Reģistrēts Nacionālās asamblejas prezidentūrā 2012. gada 7. decembrī.
REZOLŪCIJAS PRIEKŠLIKUMS
par dzimtes teorijas ieviešanas un izplatīšanas
izmeklēšanas komisijas izveidi Francijā,
(nosūtīts Kultūras un izglītības lietu komitejai, jo nav izveidota īpaša komiteja Reglamenta 30. un 31. pantā paredzētajā termiņā)
ko iesniedza deputāti un deputātes
Virginie DUBY-MULLER, Xavier BRETON, Véronique BESSE, Étienne BLANC, Gilles BOURDOULEIX, Valérie BOYER, Guillaume CHEVROLLIER, Philippe COCHET, Gérald DARMANIN, Olivier DASSAULT, Jean-Pierre DECOOL, Jean-Pierre DOOR, Bernard GÉRARD, Philippe GOUJON, Anne GROMMERCH, Jean-Claude GUIBAL, Annie GENEVARD, Philippe GOSSELIN, Patrick HETZEL, Charles de LA VERPILLIÈRE, Isabelle LE CALLENNEC, Marc LE FUR, Pierre LEQUILLER, Céleste LETT, Véronique LOUWAGIE, Lionnel LUCA, Gilles LURTON, Alain MARC, Philippe MEUNIER, Yannick MOREAU, Alain MOYNE-BRESSAND, Jacques MYARD, Yves NICOLIN, Patrick OLLIER, Bernard PERRUT, Jean-Frédéric POISSON, Josette PONS, Camille de ROCCA SERRA, Jean-Charles TAUGOURDEAU, Dominique TIAN, Jean-Pierre VIGIER un Philippe VITEL.
PASKAIDROJUMA RAKSTS
A. god. kungi un dāmas!
Mūsu sabiedrība ir veidota, balstoties uz vīrieša/sievietes dzimumatšķirībām (anatomiskām atšķirībām), un to raksturo arī kultūras izpausmes un vīriešu/sieviešu dzimte. Dzimti var uzskatīt par vēstures un kultūras procesu rezultātu; tā raksturo uzvedību, uzdevumus un lomas, kuras ikviena sabiedrība ir piešķīrusi attiecīgajam dzimumam.
Pirms četrdesmit gadiem Amerikas Savienotajās Valstīs ieviesa mācību priekšmetu „gender studies” jeb dzimtes studijas, kurās bija iespējams apgūt zinātniskās metodes, sabiedrības organizācijas veidus atkarībā no īpašajiem uzdevumiem, kas vīrietim un sievietei noteikti dzimumatšķirības dēļ, un uzzināt par no tiem izrietošajām nevienlīdzības situācijām. Jāpiebilst, ka, raugoties no zinātnes viedokļa, ir interesanti izpētīt ar bioloģiju nesaistītās atšķirības starp vīriešiem un sievietēm vēstures gaitā, lai atrastu novērotās nevienlīdzības saknes un cēloni.
Bet pakāpeniski dzimtes studijās tika integrēta dzimtes teorija. Ir jāuzsver, ka dzimtes teorija nav zinātniskās pētniecības virziens. Tā ir domāšanas un sabiedrības vispārējās organizācijas sistēma, kas būtībā noraida visu, kas ir dabisks, tai skaitā jo īpaši ķermeņa dzimumu kā iedzimtu īpašību. Cilvēka dzimumidentitāte vairs nav atkarīga no sociālās dzimtes un anatomiskā dzimuma, bet no katras personas subjektīva viedokļa par to, kas veido tās identitāti, tādējādi ļaujot brīvi izvēlēties seksuālo orientāciju neatkarīgi no bioloģiskās un anatomiskās realitātes: dzimumidentitātei var būt ļoti dažādas formas (heteroseksuāls vīrietis, heteroseksuāla sieviete, homoseksuālis, lesbiete, biseksuālis, bezdzimuma cilvēks), kā arī tā var attīstīties (mainīties) dzīves laikā. Faktiski saskaņā ar šo teoriju vairs nav nekādas atšķirības starp vīrieti, kurš identificē sevi kā sieviešu dzimtes personu, un sievieti, un starp sievieti, kura identificē sevi kā vīriešu dzimtes personu, un vīrieti. Tātad dzimtes teorijas pamatā ir nevis atšķirība starp dzimumiem, bet dzimumu īpašībām.
Atbalstot abstraktu vīriešu un sieviešu līdztiesību, dzimtes teorijas atbalstītāji šķietami vēlas izbeigt gadsimtiem ilgušo sieviešu diskrimināciju attiecībā pret vīriešiem. A priori akceptējot cīņu pret diskrimināciju, ir jānodrošina, ka izvirzītā pamatojuma mērķis nav paplašināt dzimtes teorijas ieviešanu Francijā negatīvā veidā, proti, īstenojot graujošu dzimumu novienādošanu, ar tai iespējami sekojošu jaunu tiesību aktu izstrādi.
Kā sabiedrību ietekmēs dzimumu vienādošana ?
- Bioloģiskā dzimuma un sociālās dzimtes nošķiršana, neņemot vērā ķermeņa reālo funkciju un attiecīgi to, ka ķermenis ir redzama vīrieša un sievietes identitātes izpausme, neļauj uztvert cilvēku kā vienotu veselumu. Šī veseluma vai objektīvā realitātes ignorēšana izglītībā uz bērniem un pusaudžiem atstātu graujošu ietekmi.
- Ja savas personības veidošana būtu saistīta tikai ar uzvedību un seksuālo orientāciju, tā kļūtu subjektīva un nestabila un rastos grūtības izveidot ilgstošas attiecības ar citu cilvēku.
- Personu dzimumu novienādošanas rezultātā tiek atzīts, ka visi pāri, neatkarīgi no to veidojošo personu dzimuma, ir līdztiesīgi; tas savukārt liek apšaubīt laulību, ģimeni un bērnu dzemdēšanu kā dzimumam raksturīgo iezīmi. Lai apietu „ierobežojumu” attiecībā uz bērna dzemdēšanu, tiks popularizēti mākslīgās apaugļošanas veidi, piemēram, mākslīgā dzemde vai surogātmātes. Paradoksālā kārtā tiks izskatīti visi iespējamie līdzekļi, lai kļūtu par vecākiem, pat, ja izvēlētā dzīvesveida dēļ attiecīgās personas ir nepārprotami neauglīgas. Tas rosina aizdomāties par bērna tiesībām.
- Šī teorija, kas atbalsta abstraktu vīriešu un sieviešu līdztiesību, ir daļa no principa, saskaņā ar kuru vienīgais veids, kā panākt līdztiesību, ir dzimumu novienādošana. Tomēr, radot neskaidrības par cilvēku funkcijām, tā padziļina nelīdztiesību, jo līdztiesība nav iespējama, ja netiek atzītas atšķirības. Kurš noliegs, ka, pildot tādus pašus pienākumus, sievietei ir jāsaņem tāds pats atalgojums kā vīrietim, bet, vai tā paša iemesla dēļ būtu jāliedz iespēja doties bērna kopšanas atvaļinājumā? Ir skaidri zināms, ka vīrietim un sievietei ir īpašas funkcijas, un īstena līdztiesība nozīmē to ņemšanu vērā.
Ieviešot Francijā dzimtes teoriju, mēs piedzīvosim sabiedrības sašķelšanos un satricināšanu. Cilvēkiem ir tiesības zināt: dzimtes teoriju nedrīkst ieviest slepus, neizskaidrojot iedzīvotājiem, kas ir tās pamatā un kādas var būt tās izraisītās sekas.
Kāda ir situācija Francijā?
- 2010. gadā Politisko zinātņu institūtā (Sciences Po) izstrādāja pētniecības un zināšanu apguves programmu dzimtes studiju jomā ar nosaukumu „Presage” (tulkojumā no franču valodas „priekšvēstnesis”), par kuru paziņoja pavasarī un kuras īstenošanu uzsāka septembrī. Rezultātā dzimtes teorija kļuva par obligāti apgūstamu priekšmetu.
- Atsevišķas augstskolas, piemēram, Parīze 8 universitāte (Paris 8), Tulūzas universitāte (Toulouse Le Mirail), Parīze 7 universitāte (Paris 7), Parīze 3/Parīze 6 universitāte (Paris 3/Paris 6), kā arī Sociālo zinātņu augstāko kursu skola (École des hautes études en sciences sociales), jau pirms vairākiem gadiem ierosināja apgūt īpašas maģistra līmeņa programmas dzimtes studiju jomā, kā arī obligātus ievadkursus šajā jomā, tostarp politoloģijas kursu, licenciāta grāda iegūšanai. Šī uzdevuma ietvaros būtu jānodrošina, ka ar minēto studiju un pētījumu programmu starpniecību tiktu dota iespēja apgūt dzimtes teoriju.
- Jaunā mācību gada sākumā 2011. gadā jaunajās vidusskolas 10. klases (ar ekonomikas un sociālo zinātņu novirzienu) ģeoloģijas un bioloģijas mācību grāmatās iekļāva nodaļas par seksualitāti, dzimtes identitāti jeb vīrieša un sievietes lomām, ko varētu uzskatīt par dzimtes teorijas popularizēšanu.
- 2012. gada 6. augusta likumā Nr. 2012-954 par seksuālu uzmākšanos tika iekļauts to diskriminācijas veidu saraksts, pret kuriem būtu jāvēršas attiecībā uz seksuālo orientāciju un dzimumidentitāti.
- Kopš 2009. gada aprīļa Burdariā (Bourdarias) bērnudārzā, kas atrodas Sensendenī departamentā, zviedru speciālistu apmācīti skolotāji praktizē „aktīvās līdztiesības” pedagoģiju un dara visu iespējamo, lai cīnītos pret dzimumu stereotipiem, kuru ietekmē bērni apgūst svam dzimumam neraksturīgas lomas. „Meitenes aicina doties uz darbnīcu, lai iemācītos darboties ar āmuru, savukārt zēniem dod iespēju izpausties emociju darbnīcā.” Valdība atbalsta šādas pieredzes veidošanu, jo sieviešu tiesību ministre Naža Valo-Belkasema (Najat Vallaud-Belkacem) un valsts ģimenes ministre Dominika Betinoti (Dominique Bertinotti) septembrī apmeklējot šo bērnudārzu, skaidri pauda atbalstu šāda veida pasākuma īstenošanas paplašināšanai, kā arī aicināja apsvērt profesionāļu apmācību un pieredzes veidošanu jau no agrīns bērnības. Kā nodrošināt, ka šādas apmācības netiktu izmantotas dzimtes ideoloģijas popularizēšanai?
- 2012. gada 7. novembrī Ministru padome pieņēma likumprojektu par viena dzimuma personu laulības legalizāciju, un minētais likums arīdzan ietvēra priekšlikumu aizstāt jēdzienus „vīrs un sieva” ar neitrālu un novienādotu jēdzienu „laulātais draugs” vai „dzīvesbiedrs”, kā arī jēdzienu „tēvs un māte” ar neitrālo „vecāks”.
- 2012. gada novembrī sieviešu tiesību ministre un valdības oficiālā pārstāve Naža Valo-Belkasema ieviesa valdības rīcības programmu vardarbības un diskriminācijas apkarošanai seksuālās orientācijas un dzimtes identitātes jomā.
Tomēr 2012. gada 23. novembrī Parīzes Administratīvā tiesa anulēja valsts izglītības sistēmas akreditācijas apliecību valsts izglītības sistēmas papildu izglītojošajai biedrībai SOS Homophobie, jo tās darbība apdraudēja neitralitātes principa ievērošanu, kas būtu attiecināms uz biedrībām, kuras darbojas valsts izglītības sistēmas ietvaros, kā arī apdraudēja skolēnu, vecāku un skolotāju reliģisko un filozofisko pārliecību. Vai šāda administratīvās tiesas pierādīta uzraudzība nebūtu jāpiemēro arī biedrībām, kuru patiesais mērķis ir ieviest dzimtes teoriju valsts izglītības sistēmā?
Tāpēc ir jānoskaidro, kā tieši šī teorija ienāk mūsu valstī: caur bērnu agrīnās aprūpes politiku, izglītības, skolu, augstākās izglītības, sieviešu tiesību, ģimenes tiesību un sociālo tiesību politikām, valsts pārvaldes struktūrām, tiesām u.tml. Šīs teorijas ieviešanas izraisītajām sekām var būt tik milzīga ietekme uz sabiedrisko līgumu, ka francūžiem ir tiesības būt informētiem par to.
Šī iemesla dēļ mēs pieprasām izveidot izmeklēšanas komisiju.
REZOLŪCIJAS PRIEKŠLIKUMS
Vienīgais pants
Saskaņā ar Nacionālās asamblejas Reglamenta 137. un nākamajiem pantiem ir izveidota izmeklēšanas komisija, ko veido trīsdesmit locekļi, kuru uzdevums ir:
– precīzi identificēt dzimtes teorijas izpausmes veidus mūsu valstī;
– novērtēt dzimtes teorijas ieviešanas sekas attiecībā pret visu nācijas kopumu.

Tmp author
Par politiku

Blogā minētais par banku sistēmu korupciju ir zināma aplamība. Bankas ir korumpētas, bet ne jau tāpēc, ka tās būtu bankas. Korumpēta ir visa sabiedrība un tāpēc, ka tā ir kapitālistiska, laissez-faire. Banku darboņi tikai spēlēja pēc šīs sabiedrības spēles noteikumiem, tieši tāpat kā pēc tiem spēlē arī reklāmisti, mārketinga darboņi, politiski angažēti propagandisti un "eksperti", primitīvo biznesu vadības darboņi, amorālie biznesi, starpnieki, NĪ darboņie, monopolisti utt., utt.

Tmp author
Par politiku

Interesantas lietas notiek Latvijā.

(Neatkarīgā un uzticamā) Anglijas tiesa ir noraidījusi apsūdzības pret Lembergu un piedzen par labu Lembergam simtiem tūkstošu: http://www.diena.lv/latvija/zinas/anglijas-tiesa-par-labu-lembergam-piedzinusi-270-000-sterlinu-marcinu-14014524
Lemberga jau kurā uzvara tiesā un ne tikai Latvijā. Grūti vairs ir noticēt stāstītajam, ka šajā prāvā ir kas noziegums. Drīzāk tur ir neapmierinātu biznesmeņu skaudība pret apsviedīgāku darboni un arī tiesiski pareizi likumi, kas gan savā būtībā gan ir amorāli (viltus demokrātija spēja radīt tādus monstrus).

Gandrī lielisks Dienas S. Toča komentārs par sorosīdu divkosību, savtību un ietekmi Latvijas politika: http://www.diena.lv/latvija/viedokli/tocs-par-vilka-sudzibu-14014981
Aplams gan ir uzskats, ka Vilks ir profesionalis. Šķeit, ka šim cilvēkam nav pat ekonomiska vai finansista izglītība. Arī inflācija, Latvijas IKP izaugsme, biznesu struktūra (ar primitīvo biznesu dominanci) liecina, ka pēdējos gados ekonomiskā un finanšu politika Latvijā ir neprofesionāla un neveiksmīga.

Uz kadu laiku nav pieejama igauņu Baltic Business New lapa bbn.ee, bet Google var atrast rakstu "organisers postpone riga economic forum by a year". Stāsts ir par Rīgas ekonomikas forumu, kuru bija paredzēts organizēt šogad. Ziņās tas jau parādījās ar to, ka tajā bija paredzēts piedalīties arī P. Krugmanam, bet tad viņam tika atteikts (vai viņš pats atsauca savu dalību - žurnālistiem par to nav skaidrības) un tagad jau ir kļuvis zināms, ka arī pats forums šogad nenotiks. Varbūt būs nākamgad. Vai tiešām Latvijas ekonomikas "sasniegumi" ir tik liels brāķis, ka tos nevar aizstāvēt starptautiskās ekonomikas forumā?

2014. gada pašā sākumā nāks klajā Rietumvalstu ekonomistu pētījumu krājums par Latvijas ekonomikas krīzi: http://www.routledge.com/books/details/9780415820035/
Skats no malas vienmēr noder!

Citi autora darbi