Atslēgvārdi:

Laikraksta Talsu Vēstis žurnālistu paziņojums 8

31. oktobrī tika publiskots Sorosa fonda - Latvija un sabiedrības par atklātību Delna īstenotajā projektā Atklāti par 8. Saeimas priekšvēlēšanu kampaņas finansēm tapušais pētījums Iespējamās slēptās reklāmas gadījumu analīze medijos pirms 8. Saeimas vēlēšanām. Pētījuma kopsavilkuma sadaļā “Latviešu reģionālā prese” starp 33 pētītajiem reģionālajiem laikrakstiem lasāma informācija, ka Talsu Vēstis pārkāpumu skaita ziņā ir otrajā vietā. Analizētāji konstatējuši deviņus “iespējamus slēptās reklāmas” gadījumus. Šo informāciju publiskojis laikraksts Diena (1. novembrī), kurā arī paziņots: “Talsu Vēstis simpatizējušas LC un TB/LNNK.”

Iesaki citiem:

Pieminētajā kopsavilkumā rakstīts: “Publikācijas vairāk raisa aizdomas par neprofesionālismu, slinkumu vai neziņu nekā par konkrētām naudas attiecībām laikraksta — politiķa starpā.”

Tā kā Talsu Vēstīm deviņkārt piedēvēta slēpta reklamēšana vai neprofesionālisms un slinkums, uzskatām, ka nevaram klusēt.

Vispirms jau pētījuma autori īsti nesaprot, kas ir reģionālais laikraksts un kādi ir tā uzdevumi, ja var izdarīt, piemēram, šādu secinājumu: “(..) jāsecina, ka daudzos rakstos pietrūka žurnālista analītiskā darba — netika konfrontēti partiju solījumi ar padarīto, netika uzdoti precizējoši jautājumi un nebija faktu, kas liktu apšaubīt deputātu kandidātu solījumu patiesumu.” Analizēt valsts iekšpolitiskos procesus, salīdzināt partiju solījumu atbilstību darbiem utt. ir nacionālo laikrakstu kompetence. Katra rajona preses izdevumam tas nebūt nav jādara, un tādām lietām gluži vienkārši arī nav vietas, jo ir pietiekami daudz, ko rakstīt par vietējām problēmām, ikdienas dzīvi, un mūsu galvenais uzdevums demokrātiskā valstī ir “skatīties uz nagiem” vietējo pašvaldību politiķiem.

Daži piemēri par “sliktajām” publikācijām. Pētnieki pārmet, ka rakstā “Politika un alus, Kostanda un torte” par pasākuma raksturotājiem izmantoti tikai deputātu kandidāti, bet nav prasīti klātesošo cilvēku viedokļi. Vai tāpēc jāizdara secinājums, ka mēs tos “slēpti reklamējam”? Publikācijā neitrāli un spilgti ilustrēts tas, kas notika apvienības Centrs priekšvēlēšanu pasākumā, citēti pikantākie kandidātu izteikumi, viņu lāsti citiem konkurentiem. Redakcija uzskata, ka secinājumus katrs var izdarīt pats. Mēs cienām savus lasītājus, kuri spēj novērtēt, kas ir kas, un šajā atreferējumā par konkrētu notikumu viedokļi no malas nav nepieciešami. Žēl, ka to nesaprot pētījuma autori, kuri cenšas saskatīt žurnālistu uzpirkšanu, neprofesionālismu un slinkumu.

Par ko mums piedēvē simpātijas pret tēvzemiešiem? Tiek minētas divas publikācijas par aizsardzības ministra Kristovska vizīti pie Talsu zemessargiem. “Tie laikrakstā tika publicēti vienā nedēļā, un to pamatā ir Ģ.V. Kristovska uzruna un ministrijas viedoklis. Šādi raksti liedz lasītājiem gūt priekšstatu par problēmām zemessardzē un saprast, vai ministra piedāvātā reforma vispār ir nepieciešama, tie vienīgi atstāj iespaidu par Kristovski kā lietpratīgu zemessardzes reformētāju,” uzskata pētījuma autori.

Pirmā bija informācija par ministra vizīti, un virsraksts “Kristovskis slavē sevi un mierina Talsu zemessargus” vien jau nav glaimojošs ministram. Otrā bija šīs tikšanās laikā ministra teiktās runas konspektīvs atreferējums, bet blakus tam — publikācija “Kristovskim nav taisnība”, kurā bijušais Zemessardzes Talsu bataljona komandieris visai skarbi oponē ministram. Neņemt vērā šādus apstākļus, mūsuprāt, nav vairs tikai pētnieku neprofesionālisms, bet ir tīša ļaunprātība. Un vēl, publikācija nebūt nebija problēmraksts par Zemessardzi. Lēmums par šīs struktūras reorganizāciju pieņemts jau sen, un militārās struktūrās neapspriež priekšniecības pavēles, kur nu vēl tās komentētu avīzē, bet ministra pārstāvētā partija nav pieminēta ne vienā, ne otrā rakstā. Taču pētījumā tie nodēvēti šādi: “vienpusēja viedokļu atlase, parādot partiju vai deputāta kandidātu pozitīvā gaismā”.

No kurienes secinājums, ka Talsu Vēstis simpatizē arī Latvijas ceļam?

“Īpaši laikrakstā Talsu Vēstis jāizceļ raksts “Pilsētas sakoptībai un iedzīvotāju drošībai”, kur pēkšņi stāstā par salabotām kāpnēm parādās K. Lībane, kura turklāt vēl aģitē par partiju LC,” skan mums adresētais pārkāpums.

Jā, K. Lībane tur parādās un aģitē, un šo rindkopu rakstā iekļāvām ar nolūku, lai talsenieki lasa un vērtē, ka Lībane, kura simts gadu te nav bijusi, pēkšņi pirms vēlēšanām atbrauc un aģitē. Izpētes vērts ir jautājums — vai šāda fakta konstatēšana K. Lībanei un Latvijas ceļam kopumā kalpoja kā reklāma vai gluži pretēji?

Pētījumā kā Latvijas ceļam simpatizējoša atzīta publikācija par Ministru prezidenta pēdējo preses konferenci Rīgā. “Nabadzīgi cilvēki ir pašvaldību problēma” — ir tās virsraksts, kas paņemts no Andra Bērziņa atbildes uz jautājumu, ko viņam uzdeva mūsu korespondente. Jebkuram pašvaldības vadītājam un darbiniekam šāda frāze izraisīs, maigi sakot, nepatiku. Secināt, ka ar tādu publikāciju avīze atbalsta Latvijas ceļu, ir gluži vienkārši muļķīgi. Tas tikai parāda, ka pētījuma autoriem ir mazs priekšstats (vai nav nekāda) par pārvaldes struktūrām un to kompetencēm Latvijā, par ilggadīgām pašvaldību un centrālās varas domstarpībām funkciju un finansējuma sadalē.

Šie piemēri nav Talsu Vēstu attaisnošanās, jo nav jau, par ko.

Šie piemēri, mūsuprāt, gan liecina par pētījuma autoru neprofesionālismu vai slinkumu, varbūt pat ieinteresētību kādu padarīt sliktāku, kādu nepelnīti labāku. Mums radies priekšstats, ka savā starpā nesatiek Rīgas lielās avīzes. Vai tagad to kāds necenšas ievazāt arī reģionu laikrakstu attiecībās? Vai tā ir tikai sakritība, ka pieci lielākie grēkāži ir reģionālie izdevumi, kas nav saistīti ar akciju sabiedrību Diena? Tad ir izņēmums, un atkal seko pieci Dienai nepakļauti laikraksti. Vai tiešām tā sagadījies, ka Dienas izdevumos nolasījušies galvenokārt profesionālākie žurnālisti, bet pārējos — tie neprofesionālie un slinkie?

Divas mūsu žurnālistes, kuru publikācijas pētījuma autori ceļ gaismā kā sliktos piemērus, šajā profesijā strādāja vēl tad, kad šie pētnieki nebija pat dzimuši. Viņas pieredzējušas, kas ir cenzūra, ko nozīmē glavļits, arī Valsts drošības komiteja. Tad bija aktuāli ievērot pareizo ideoloģiju un nelaimīgs bija tas, kurš pat netīšām kļūdījās. Tagad atkal šiem cilvēkiem jādreb, vai neturēs aizdomās kā uzpirktu žurnālistu vai, labākajā gadījumā, nenosauks par neprofesionāli. Kauns!

Uzskatām, ka šāda darbība grauj uzticību presei un ir bīstama demokrātijas procesiem valstī. Talsu Vēstu žurnālisti gan nedomā sūdzēt tiesā pētījuma autorus. Katrs jau var pētīt, ko grib, un secināt, ko grib, un mēs neuzskatām, ka šis pētījums būtu pagalam aizskāris redakcijas profesionālo darbu. Sorosa fonds - Latvija projektu finansēja, un kaut kādi rezultāti jau bija jāparāda. Mūsu žurnālisti uzskata, ka šāds pētījums, vismaz “Latviešu reģionālās preses” sadaļā, vērtējams kā neprofesionāls un paviršs.

Gribētos tomēr cerēt, ka pētījuma rezultāts, tāds, kāds tas ir, nav apzināta ļaunprātība, bet drīzāk ir projektā iesaistīto publikāciju analizētāju situācijas un apstākļu nepārzināšanas, neprofesionālisma un jaunības maksimālisma sekas.

Visiem veiksmīgu abonēšanas kampaņu vēlot,

laikraksta Talsu Vēstis radošā kolektīva vārdā —

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mareks 28.11.2002 23:15
Sveicināti!

Ar neviltotu prieku redzu, ka Talsu vārds parādījies arī politikas portālā.

Parasti - kā dzimtās pilsētas patriots - esmu iestājies pret cilvēkiem, kuri manā klātbūtnē negatīvi vērtē Talsus, te notiekošo vai arī kādu konkrētu cilvēku, kuru man ir tā iespēja pazīt.

Šoreiz esmu pa vidu priekam par sarunu, kuras centrālais elements, manuprāt, ir laikraksts, kurā man, pie kam, ir daudz pazīstama, un bēdām par to, ka daļa no komentāros minētā jau ir teikta patiesi... Ir grūti novērtēt visādos toņos un toņkārtās skandēto god. L.Čigānes kūrēto projektu, bet ir absolūti skaidrs, ka tāds bija kritiski vajadzīgs, kaut vai tādai sarunai, kura lasāma citos komentāros.

Kā lasītājs un cilvēks, kam nereti nākas lūkot Talsu Vēstis, ka vietu reklāmas materiālu izvietošanai es saku - ir ļoti daudz lietu, kurām manā, atzīstos - amatiera, skatījumā jābūt citādām. Krāsainākām, košākām un, nezinu, uz aktīvāku līdzdomāšanu un darīšanu rosinošām.

Un šo es domāju nevis kā personisku apvainojumu kādam no redakcijas darbiniekiem, kuri, visi man ir zināmi, un savā veidā pat tuvi. Es to saku kā cilvēks, kas rītu sāk ar Dienas, Neatkarīgās un Dienas Biznesa pārlapošanu. Kā cilvēks, kurš otrdienā, ceturtdienā un sestdienā pat mazliet ķīvējas ar kādu par to lai pirmais palasītos savas pilsētas laikrakstu.

Un es, piemēram, vēlos, lai avīze būtu krāsaina. Fiziski, materiāli... Un, lai perfektās Daiņa Kārkluvalka pamanītās un fiksētās foto ainas būtu atbilstoši redzamas ne vien kādā izstādē, bet tieši viņa aktīvajā darba vietā - laikrakstā. Un, lai jauniešu auditorija aizmirstu vārdus, kurus nereti saka par to pelēko krāsu, kas šobrīd raksturo laikrakstu ar tā sākotnēji labi izstrādāto maketu, bet bez tās aktīvās enerģijas devas, kāda varētu būt jau tik vien kā krāsaini realizētam.

Neesmu veicis šādas reorganizācijas izmaksu kalkulāciju, bet, savukārt, kā reklāmas iesniedzējs zinu sacīt, esmu bijis ārkārtīgi iepriecināts par tām "krāsainās avīzes" drukāšanas reizēm, kad bija daudz interesantāk strādāt ar laikrakstu.

Iespējams, ka šis komentārs bija tālu no diskusijas iesākuma jautājuma, bet... Man gribējās pateikt, ka nedomāju, ka kāds te mēģina aizvainot mūsu laikrakstu, bet varbūt, tāpat kā es, saka, ka vēlas redzēt to citādu.

Un labāku.

Laikrakstu novadam un novadniekiem!

Ar cieņu

Mareks Matisons

P.S.

Paldies par iespēju paust savu viedokli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edžus 26.11.2002 10:17
God. Talsu vēstis žurnālisti. Nepārdzīvojiet dažādu šarlatānu "slēpto reklāmu" meklētājus un viņu publicētos murgus. Katram, kas studējis žurnālistiku un veltījis tai savu mūžu, šādu sagrābstīto frazeoloģiju par nopietnu pētījumu neuzskatīs. Neviens no pētniekiem nav pat pacenties izstrādāt definīciju, KAS IR SLĒPTĀ REKLĀMA. Turklāt definīciju aksiomas līmenī, lai katram lasītajam tā būtu saprotama, tiesībstrādājošās instancēs neapstrīdāma. Vienīgais ieguvējs no šā pētījuma ir tā autori un to uzturētāji, kas par šo murgu saņēma pietiekai lielu naudzs žūksni. Šim pētījumam ir arī konteksta aspekts, proti: iesist robu Jūsu avīzei, sēt neuzticību lasītājos, gremdēt metienu, lai ar laiku pakļustu savai izdevniecībai. Nav taču grūti saskatīt, kas izdalīja naudu šim "pētījumam" Tāpēc netaisnojaties! Galvu augšā! Apzināties savu vērtību! Esiet godīgi un uzticīgi savam lasītājam. Stāvat pāri visām šīm intrigām.

Ar cieņu Pēteris Jērāns, žurnālists, kopš 1944. gada.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Endzelina 20.11.2002 16:32
Iespējams, ka tas soģis, kas varētu pateikt, darāt pareizi vai nepareizi, ir lasītājs. Vai pēdējā laikā, Strēļa kungs, esat rīkojis lasītāju aptauju, kur auditorijai būtu iespēja izteikt savu viedokli par "Talsu Vēstu" žurnālistu darbu? Es labprāt šajā aptaujā izteiktu savu viedokli, un domāju, ka to vēlētos darīt arī citi.

Piekrītu, ka katram laikrakstam ir savs darba stils un tradīcijas, bet nevajag būt tik konservatīviem un šīs tradīcijas reizēm pamainīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris S. 15.11.2002 16:07
Par vairākām lietām Skolaspuikam var piekrist, taču pats galvenais – šajā komentārā ar ironiju izskan viedoklis it kā Talsu Vēstu žurnālisti un raksta autors pasniedz sevi kā lielus profesionāļus. Paziņojuma tekstā nekur neparādās, ka mēs sevi uzskatām par baigajiem speciem, vai kas tamlīdzīgs. Arī tas, ka minētas divas darbinieces, kuras te strādā ļoti sen, nebūt nenozīmē, ka ar to uzsvērts viņu profesionālisms. Šī paziņojuma galvenais mērķis bija norādīt un mēģināt pierādīt, ka tie cilvēki, kuri pētīja publikācijas un tad izdarīja secinājumus, nosaucot tādus un tādus izdevumus un minot neprofesionālisma un slinkuma piemērus (par to, ka materiāli iespaidoti, es vispār negribu runāt), paši nav gluži zinoši, secinājumi bieži vien ir pavirši un nepamatoti. Tāpat uzskatu, ka nevar pēc pilnīgi vienādiem kritērijiem vērtēt nacionālos un reģionālos laikrakstus. Esmu strādājis divās nac. avīzēs un vairākās reģionālajās, tāpēc domāju, ka zinu, ko runāju. Žurnālists tomēr ir radoša profesija, tāpēc īsti nebūs pareizi arī visus secinājums piedzīt, izmantojot vienu formulu

Un vēl, nav pieņemama Skolaspuikas vīzdegunīgā Talsu Vēstu izvērtēšana — viņi tādi un šitādi un nekas neliecina par pārmaiņām. Nezinu vai rakstītājs pats strādā avīzē, bet pieļauju tādu iespēju. Es, piemēram, neuzņemtos kritizēt kolēģu darbu citās reģionālajās avīzēs. Diemžēl šis pētījums uz tādām lietām var provocēt.

Katrā redakcijā ir savs darba stils, tradīcijas, galu galā arī resurss — kā tehniskais tā radošais, arī redaktoriem ir dažādi uzskati un dažāda izpratne par saviem uzdevumiem. Kurš būs tas soģis un pateiks — tas dara pareizi, tas nepareizi?

Žēl, ka politika.lv mediju kritikā ir ļoti maz diskutētāju. Te tiešām būtu piemērota vieta, kur avīžnieki varētu apmainīties viedokļiem. Laikam esam stipri kūtri. Ja ne mūsu rakstiņš, iespējams, par reģionālajiem laikrakstiem šā pētījuma sakarā vispār neviens neieminētos.

Pirmajai reizei pietiks, visu gaišu Andris Strēlis

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Skolaspuika 14.11.2002 14:14
Jā korumpētība nav tas gadījums. Jārunā ir par to, ka cilvēks vai nu apzināti dara muļķības un tad to vēl var vērtēt kā stila radošu izpausmi, vai arī muļķības tiek darītas nesaprotot, ka tas ir tik tiešām dumji. Un tas jau ir daudz sliktāk, lai neteiktu - nožēlojami!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Endzelina 14.11.2002 10:50
Piekrītu, ka "Talsu vēstis" ir ļoti konservatīva avīze. Arī es nāku no Talsiem un nereti šo avīzi lasu, ja to vispār var saukt par lasīšanu - es avīzi pāršķirstu, izlasu, kas nomiris, un viss. Tur nav, ko lasīt, jo avīze ir pilna ar žurnālistu subjektīvo viedokli, kas sāk jau kaitināt. Viņiem laikam ir piemirsies, ka žurnālista viens no svarīgākajiem likumiem ir saglabāt neitralitāti. Taču ne visi šīs avīzes žurnālisti ir tādi. Piemēram, neko sliktu nevaru teikt par Inu Strazdiņu. Bet pēdējā laikā ir novērojams progress, jo ir atnācis jauns redaktors - Andris Strēlis. Līdz ar viņa atnākšanu ir novērojamas pozitīvas pārmaiņas. Tas, protams, tikai priecē. Salīdzinājumā ar iepriekšējā redaktora rakstiem, Strēļa rakstus var pat nosaukt par izciliem. Tomēr tur vajadzētu vēl daudzas lietas pamainīt. Es pati mācos par žurnālisti, bet TĀDĀ laikrakstā es strādāt negribētu. Piedodiet, Strēļa kungs!

Es nevarētu piekrist visam, kas tagad ir rakstīts par "Talsu vēstīm" sakarā ar vēlēšanām. Jā, varbūt reizēm varēja nojaust, kura partija žurnālistam simpatizē un kura ne. Bet es nedomāju, ka šīs avīzes žurnālisti būtu korumpēti. Bet tiešām reizēm vajadzētu padomāt, par ko raksta, jo daudzi Talsu rajona iedzīvotāji šī laikraksta žurnālistiem uzticas. Un nereti tas ir vienīgais laikraksts, ko viņi var atļauties pasūtīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Klavs Sedlenieks 13.11.2002 11:55
Autoram

Kāpēc Jūs klusējāt tad, kad Jūsu kolēģi no dažādām avīzēm ņēma naudiņu par to, lai atspoguļotu šo vai to šādā vai tādā gaismā? Ko Jūs rakstījāt tad? Vai Jums nešķiet, ka arī Jūsu klusēšana šajos uzpirktās žurnālistikas laikos ir novedusi pie tā, ka Jūsu 'glavļita' izmocītās ar jaunības maksimālismu sen vairs neslimojošās darbinieces tagad tiek turētas aizdomās par to, ka viņām arī kāds būtu varējis 'iepiķot'? Tā ka nevajag apvainoties. Paši vien esat vainīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Skolaspuika 13.11.2002 06:59
Diemžēl svarīgākais, ko nepasaka laikraksta Talsu Vēstis redaktors, kas savus darba pienākumus, starp citu, sāka pildīt nesen un, acīm redzami, nav iepazinis visu situāciju, ir fakts, ka laikraksts ir VIENĪGAIS vērā ņemamais drukātais medijs Talsu rajona teritorijā. Dažādās pagastu avīzītes un lokāli izplatītais laikraksts Banga, katrs atsevišķi, ir nebūtisku auditoriju aizsniedzoši, kurpretī Talsu Vēstis lasa teju vai viss vairāk nekā 52 tūkstošu plašais rajona iedzīvotāju pulciņš.

Un šeit mēs esam drusku sprukās, jo, lai arī Talsu Vēstu žurnālistu kvalifikāciju un pieredzi negrasos pilnībā noliegt, gribētu darīt sevišķi uzmanīgu redaktoru - avīzē drukātais vārds nereti ir svarīgāks/izšķirošāks arguments nekā tiesas sēdes lēmums. Nereti pirmā publikācija, ja tā ir sekmīgi veidota, sgrauj kāda cilvēka cerības uz aizstāvību tai vai citā no nākamajiem laikraksta numuriem, vai vēl smagāk - rada "sabiedrības viedokli" (parasti senču ticējumu viena pagale jau nedeg, nav dūmu bez uguns u.c. garā). Tieši tādēļ jo nervozāks ir jautājums par kvalitatīvu un neitrālu politisko norišu atreferējumu - pieņemot, ka liela daļa lasītāju nespēj ikdienā analizēt situācijas Valstī, par informācijas fonu izmantojot nacionālo presi, jo to nespēj atļauties pasūtināt...

Nevajag jau tādā laikrakstā kā Talsu Vēstis klaji slavināt, nebūt - pietiek ar pāris teikumiem redakcijas komentārā. Pietiek, vienu neslavējot atklāti, citu žultaini pieminēt un mazinformētais lasītājs jau ir gana uzzinājis...

Ja runājam par rakstiem un kā pētījuma autoru, tā laikraksta žurnālistu komentāriem - abus varētu piedēvēt tai literatūras daļai, ar kādu ievadīja padomju laika dzejas krājumus, vai viduvējus skolasbērnu sacerējumus. Abējādi tiek manipulēts ar teikumiem un komentēts sev vēlamā garā; sak - pievienosim klasiķim vēlēšanos ar šo paust "..." vai "..." uzskatus (iedomājieties kādus vārdiņus gribat paši).

Talsu Vēstis, manā skatījumā, pieder pie viskonservatīvākajiem un inertākajiem preses izdevumiem Kurzemē - nav mainījies ne vien vizuālais, tehniskais, un arī saturiskais izpildījums, kura dēļ atsauci uz redakcijas darbinieču pieredzi labāk būtu bijis neminēt. Ne vienmēr ilga atrašanās amatā liecina par profesionalitāti - biežāk par remdenumu, vai spēju sekmīgi lavierēt starp tēmām, kur žurnālists no sirds aizstāv, piemēram, lopkopi, kas nav saņēmis atlīdzību par piena litriem, un nepamana, cita starpā nelikumīgu un strīdīgu vietējās pašvaldības lēmumu (iespējams, tieši pateicoties žurnālista kvalifikācijas zemajam līmenim).

Ja būtu ticams, ka laikraksta redakcijā pēc komentāra citem medijiem sastādīšanas katrs no rakstošajiem prpfesionāļiem ir izvērtējis savu veikumu un mēģina mobilizēties, varbūt būs noticis brīnums, betpašlaik nākamie Talsu Vēstu numuri (komentārs, ko šobrīd lasām politika.lv tika bez sevišķiem ievadiem (fona informācija par pētījumu un kaut daļējs tā teksts) publicēts laikrakstā jau kādu brīdi iepriekš) ne ar ko neliecina par izmaiņu tuvošanos.

P.S.

Ai - kā gribētos lasīt TV Ostapa Bendera frāzi par LEDUS sakustēšanos - par pārmaiņām...

Saistītie raksti
Citi autora darbi