Koalīcijas saskaņa 12

Valdības koalīcijas veidošanas sarunas ir ievirzījušās slīpās virāžās — Zatlera reformu partija (ZRP) pateikusi, ka koalīcijā redz Saskaņas centru (SC), un nu Vienotībai ir jālemj, vai tā šo partneri valdībā spētu pieņemt. Politika.lv jautā politologiem, kā atrisināt šo situāciju un Latvijā izveidot darbotiesspējīgu valdību. Intervijas notiek pirmdien, 3. oktobrī, pirms Vienotības valdes sēdes, kurā tai jālemj par savu nostāju koalīcijas partneru piesaistē.

Iesaki citiem:


Ivars Ījabs, Foto-AFI,
Inga Kundziņa

Ivars Ījabs, LU Politikas nodaļas docents

Ir jānomierinās. Tā ir pirmā lieta, kas jāizdara. Mums nevienam neatkarīgi no tā, vai esam Nacionālās apvienības (NA) vai Saskaņas centra (SC) piekritēji, nav iemesla iedomāties, ka mūsu valsts ir tik vārga un nevarīga, ka vienas izveidotas koalīcijas dēļ ar šo valsti notiks kaut kas briesmīgs. Taisot histēriju par vienas partijas iekļaušanu koalīcijā, mēs izturamies ar necieņu pret valsti, kuras pilsoņi un patrioti esam.

Otrām kārtām, visiem spēlētājiem — gan partijām, gan individuāliem deputātiem — būtu jāizvērtē savas prioritātes, jo man ir sajūta, ka viens otrs to līdz šim nav izdarījis. Galu galā mēs zinām, ka politika nav deju vakars tiem, kam pāri 30, kur izpauž viens otram simpātijas un atzīstas mīlestībā. Politika ir runa par interesēm un šo interešu saskaņošanu, līdz ar to nevajadzētu iedomāties, ka, šausmīgi emocionāli paužot viedokli par vēlamo vai nevēlamo koalīcijas modeli, mēs varam izdarīt kaut ko labu. Mums drīzāk jāpadomā, ko katra konkrētā partija vēlas.

Kas attiecas uz koalīcijas veidošanu, es nedomāju, ka šajā situācijā ir iespējami vienkārši risinājumi — iesperam ar kāju pa sēžamvietu kādai — vai nu Nacionālajai apvienībai vai Saskaņas centram — un jūtamies par to šausmīgi priecīgi. Ja runājam par koalīcijas veidošanu, mums nevajadzētu koncentrēties tikai uz Zatlera reformu partijas iznācieniem, bet mums jāuzdod jautājumi, kas vispār ir par apsvērumiem, kuru dēļ mūsu valsts ir nokļuvusi tik bēdīgā situācijā, ka pieder pie nabadzīgākajām un atpalikušākajām dalībvalstīm Eiropas Savienībā. Un katram politiķim būtu jāatbild, vai tam nav saskares ar to, ka pēdējos gados esam koncentrējušies uz emocionāliem un vēsturiski uzlādētiem jautājumiem par latviešu un krievvlodīgo attiecībām, bet krietni mazāk uzmanības esam veltījuši to jautājumu regulēšanai, kuru neveiksmīga atrisinājuma dēļ cilvēki masveidā pamet mūsu valsti.Andris Sprūds, RSU asociētais profesors

Šobrīd, protams, ZRP atkāpties nevar, un arī Saskaņas centrs tam ir piekritis. Tagad ir jautājums par Vienotību. Tai, lai, nepazaudētu seju, vajag atrast kādu uzstādījumu vai priekšnoteikumu, lai ietu koalīcijā ar ZRP un Saskaņas centru. Ja es būtu Vienotības cilvēks, es iestātos par to, lai Rīgas domē izveidotos Saskaņas centra un Vienotības koalīcija. Tad Vienotība būtu gatava iet iekšā koalīcijā ar Saskaņas centru. Tas ir dabiski — ja lielo lēmumu pieņemam attiecībā uz valdību, tad kāpēc arī ne uz pašvaldību? Savukārt saskaņas centrs līdz ar Šlesera nobīdīšana malā Rīgas domē parādītu, ka ir gatavs iestāties par antioligarhisko jautājumu. Līdz ar to tagad Vienotībai būtu jāatrod reāli izpildāms kritērijs, kas no Saskaņas centra neprasītu pazemošanos un ceļos krišanu, un ar Rīgas domi tas ir reāli izdarāms. Šo pamatojumu nākotnes vārdā varētu arī pārdot Vienotības vēlētājam.

Beigu beigās pašai Vienotībai ir jāizšķiras — vai nu lēmums par koalīciju ar Saskaņas centru partijā jāpieņem ar kvalificētu balsu vairākumu, vai arī jāpaliek opozīcijā. Saskaņas centra jautājums no dienaskārtības tāpat netiks noņemts, un vēlētājs gaida risinājumu. Vissliktākais scenārijs Vienotībai būs tas, ka Pilsoniskā savienība tuvosies Nacionālajai apvienībai un nekāda vienota partija tā arī nemaz netiks izveidota.


Jānis Ikstens, LU profesors

Ir līdzīgi kā šahā — ka mēs zinām, kādu pozīciju vēlamies izveidot, bet ļoti svarīga ir gājienu secība. Šobrīd, pat ja ir kādi priekšstati partijām, kur grib nonākt, gājienu secība ir diezgan pamatīgi sajaukta, un man ir lielas šaubas, ka ir iespējams atgriezties nulles punktā.

Man nav īsti saprotams, kādēļ Vienotībai vajadzēja stāstīt stāstus par varavīksnes valdību, kas ir visbezjēdzīgākais risinājums šajā situācijā. Es saprotu, ka viņiem kaut kā bija jāatbild Zatleram, bet tas nebija veiksmīgs solis. Šobrīd es neredzu, ka būtu izveidojušies divi antagonistiski bloki, kuriem ir katram tuvu 50 balsis, un ka tagad nebūtu iespējams izveidot normāli funkcionējošu valdību. Labāks vai sliktāks ir Saskaņas centra un ZRP variants. Un labāks vai sliktāks ir variants ZRP, Vienotība un Nacionālā apvienība. Fundamentāli šīs abas iespējas pastāv. Ja koalīciju veido ZRP un Saskaņas centrs, tad trešais — Vienotība — tur ir lieks, jo matemātiski viņiem ir balsu vairākums.

Visi ir koncentrējušies uz to, kāda būs kombinācija, bet jautājums jau ir par pamatprincipiem, par ko pagājušajā nedēļā diezgan daudz tika diskutēts. Ja ZRP un Vienotībai ir diezgan daudz kopīga ekonomiskajos jautājumos, tad jāskatās, ar ko viņiem vēl šajā jautājumā ir vairāk kopīga, — vai tā ir Nacionālā apvienība, ZZS vai Saskaņas centrs. No šiem trim Saskaņas centrs ir vistālāk. Ja, savukārt, mēs izliekamies, ka mums nav svarīgi ekonomiskie jautājumi, bet, piemēram, cīņa pret oligarhiem, tad arī īsti nesanāk koalīcija ar Saskaņas centru, jo tas savu „neoligarhisko” raksturu jau ir vairākkārt apliecinājis 10. Saeimā.

Ja mērķis ir vienkārši strādāt kopā ar Saskaņas centru un ignorēt tiesiskumu un ekonomiku, tad visloģiskākā koalīcija ir Saskaņas centrs ar ZRP. Šādai koalīcijai var būt gan ilgs, gan neilgs mūžs. Tā varētu nobrukt diezgan ātri, kad valdība sāktu reāli funkcionēt. Es joprojām nedomāju, ka visi ZRP deputāti ar sajūsmu atbalsta šādu kombināciju, tāpēc tā pirmajā izdevīgajā brīdī varētu irt.


Visvaldis Valtenbergs, Vidzemes augstskolas docents

Šis ir gadījums, kad proporcionālā vēlēšanu sistēma parlamentārajā iekārtā patiešām rada lielu neskaidrību valdības veidošanas procesā. Neskaidrība būtu mazāka, ja partijas jau pirms vēlēšanām būtu vienojušās par koalīciju, bet to apgrūtināja tas, ka visas partijas, izņemot Saskaņas centru, nezināja, cik liels tām būs vēlētāju atbalsts.

Vēlētāji atceras, ka savulaik pirms vēlēšanām uz reklāmu plakātiem premjers Dombrovskis tika pretnostatīts Saskaņas centram. Ja tad viņi saiet kopā, tas ļoti daudziem rada šaubas un nesaprašanu, kas notiek valstī. Šādām situācijām ir paredzēts prezidents, kurš neskaidrību apstākļos, protams, var nosaukt savu kandidātu un atrisināt krīzi.

Man gribētos, lai valdības koalīcijas veidošana nebūtu atkarīga no sekundēm un minūtēm, bet ir sabiedrībai caurspīdīgs process, kas šobrīd tāds nav — mēs ļoti maz zinām, kādas vienošanās tiek slēgtas un kādi amati — tirgoti.

Protams, situācija nav no vieglajām, jo Saskaņas centram un ZRP kopā ir nepieciešamais vairākums un prezidents varētu uzticēt Saskaņas centram sastādīt valdību. Otrs scenārijs ir tāds, ka no pašas vēlēšanu dienas bija skaidrs, ka Vienotība uzņemas lomu valdības veidošanas procesos. Vienotība varētu veidot arī citas kombinācijas, tiesa, varavīksnes koalīcija varētu nepatikt tiem, kas nebalsoja par ZZS un ir noskaņoti pret oligarhiem.

Ilgākā laika posmā, domāju, Saskaņas centrs tiks iekļauts valdībā — tas ir laika un brieduma jautājums. Apsūdzības, ko Saskaņas centram izvirza nacionālie spēki, ir pārspīlētas. Tās pretrunas nav tik lielas, tās ir mākslīgi radītas. Ir jāskatās uz priekšu. Mums ir svarīgi, ko darīt ar airBaltic un kā konsolidēt budžetu. Tie arī ir galvenie jautājumi, kuros jāmeklē kopsaucēji, veidojot valdību.Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Mednis 07.10.2011 23:13
Diemžēl, SC ir lielas problēmas ar Latvijas valstiskuma izpratni. Tagad, cerot tikt koalīcijā, SC runā pavisam pretēji prieksvēlēsanu retorikai un mēģina "izlāpīties" ar absurdiem kalambūriem - okupācija bija, okupantu nav. Normālā demokrātijā diez vai šāda partija maz tiktu pie vēlēšanām, jo nespētu reāli pierādīt lojalitāti valstij. Ja arī tā tiktu parlamentā, koalīcijā jau nu ne.

Tāpēc, līdz šim arī Latvijā neviens nopietni netaisījās ņemt SC koalīcijā. Tāpat jau būtu arī šoreiz, bet uzradās Zatlers... Nezinkādu mērķu vadīts, Zatlers savāca vientiesīgo vēlētāju balsis un ļoti cenšas ievilkt SC koalīcijā.
Tas jau laikam izdosies, bet tam gan sekos daudzas negācijas. Viena no tām - starpnacionālo attiecību saasināšanās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 05.10.2011 08:58
Andrejs Judins ir partijnieks, kura Melotībainās tieksmes nekad nav bijušas noslēpjamas.
Šaubu nav, ka Raudupiete kunksts, par savas kompānijas emisāra neiekļūšanu Tiesā, bet PALDIES Dievam, Tautas priekšstāvji ir bijuši gana tālredzīgi.
mums jau ir piemērs, kādu nākamais jēlīšu generālsekretutka Uldis Grava izveidoja Latvijas SABIEDRISKO televīziju, kurā arī pēc ilgiem gadiem, piemēram tieši šorīt...
...telefonintervijā ar Rubiku ilgi mācās virsū par okupāciju, kamēr beidzot pajautāja - "Vai Jūs parakstītu Valdības deklarāciju, kurā kaut kas būtu par okupācijas atzīšanu?"
Rubika atbilde bija "Es neparakstītu! "
Pēc 7 minūtēm ziņu blokā izskan "Šorīt telefonintervijā Alfrēds Rubiks paziņoja, ka Saskaņas bloka parijas neparakstītu Valdības deklarāciju ar okupācijas pieminēšanu."

Tāda lūk ir jenota Gravas izveidotā arī par maniem nodokļiem apmaksātā Latvijas televīzija!
Tāda būtu arī melotībnieka Judina Tiesa!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

konrāds adenauers 04.10.2011 23:20
Citāts no Paula Raudsepa raksta TVNETā:

"Te būtu vērts atcerēties vienu zīmīgu gadījumu. Pagājušā gada beigās ar Saskaņas centra palīdzību oligarhiskās politikas piekopēji noraidīja Andreja Judina kandidatūru uz tiesneša amatu. Pateicoties šim kliedzošajam gadījumam, viņš kļuva par vienīgo cilvēku, kuru Zatlers pieminēja vārdā savā 28.maija uzrunā sakarā ar Saeimas piekopto tiesiskuma graušanu. Judins piedalījās 11.Saeimas vēlēšanās, viņa Centrālās vēlēšanu komisijas anketā sadaļā “tautība” rakstīts “krievs”, taču viņš kandidēja un tika pārliecinoši ievēlēts nevis no SC, bet gan no “latviskās” Vienotības. Tas, šķiet, ir ļoti labs gan integrācijas, gan tiesiskuma piemērs. Tomēr ZRP valde tagad meklēs tiesiskuma un integrācijas stiprinātājus pie Judina oponentiem. Tur viņi tos neatradīs."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SC darbība ir pretvalstiska 04.10.2011 21:31
Lai sabiedrība varētu atveseļoties un uzplaukt viens no svarīgākiem priekšnoteikumiem ir savstarpējā sapratne. Gadu desmitiem Latvija atradās krievu okupācijas gūstā. Diemžēl jaunie cilvēki maz zina par okupāciju un neizprot okupantu politiku. Purvciemā aiz mēbeļu nama starp Dzelzavas un Deglava ielām Padomju okupācijas laikos uzcēla milzīgu kvartālu ar daudzstāvu mājām, kur dzīvoja krievu virsnieki un viņu ģimenes. No latviešiem dzīvoja tikai trīs ģimenes, jo viņas bija saistītas ar armiju. Ļoti aktīvi okupācijas politiku piekopa Alfrēds Rubiks no Saskaņas centra, bet tagad aktīvu okupācijas politiku turpina viņa dēli. Dažas virsnieku ģimenes pēc puča aizbrauca prom no Latvijas, bet pamatā okupantu armija palika. Ušakova kunga prasība ierakstīt deklarācijā, ka Latvijā nav okupantu ir cenšanās viltot vēsturi. Ir daļa krievu, kuri raujas pie varas, necienu valsts valodu, kultūru, tradīcijas. Arī uz Eiropas parlamentu tika izvirzītas personas, kuras gadiem ilgi piekopj klaji naidīgu politiku pret Latvijas valsti. Tagad iesniegti CVK antikonstitucionāli paraksti krievu (okupācijas) valodas ieviešanu valstī. Jau tagad cilvēki ir nesapratnē kāpēc piezvanot uz Rīgas domi amatpersonas atbild krievu valodā. Saskaņas centram jānoraida antikonstitucionālie priekšlikumi par krievu valodu, jāveicina to okupantu un viņu bērnu aizbraukšanu uz dzimteni, kuri neciena valsti, valsts valodu un tradīcijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kodols bez SC 04.10.2011 21:28
Ja ZRP, Vienotība un Visu Latvijai apvienība nevar vienoties strādāt kopā, tad arī valsti viņi nespēs pārvaldīt un būs zaudējuši sabiedrības uzticību. Šīm trim partijām ir jābūt Saeimas un valdības kodolam un nesavtīgi jāstrādā Latvijas valsts labā. Saskaņas centrs var tikt pieaicināts ar noteikumu, ka dzīvē realizēs okupācijas seku likvidēšanu un palīdzēs lojālajiem krieviem integrēties sabiedriskajā dzīvē. ZZS var tikt pieaicināts ar noteikumu, ka veiks aktīvus pasākumus saukt pie atbildības valsts izsaimniekotājus un paātrinās krimināllietu izskatīšanu ar nolūku atgriezt sabiedrībai nozagto.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jumors 04.10.2011 19:49
Un tomēr "varavīksne" atrisinātu daudzas problēmas. Visi vienā laivā tomēr ir pareizāk, nekā mistiskais vairākums kuģī, un opozīcija laivelē. Ja tas neies cauri, tad man pazudīs pēdējās humora paliekas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

visdrīzāk 04.10.2011 18:30
šī būs pēdējā reize, kad izveidosies valdība bez Saskaņas centra. Sabiedrisko noskaņojumu histērija liecina, ka gan jau izveidos 'nacionālo valdību' - līdz 16.martam tā arī nostrādās. Tas arī viss. Bet kas gan ir skaidrs, ka nākamajās vēlēšanās vairākumā Latvijas lielo pilsētu varā būs Saskaņa

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 04.10.2011 16:41
...Zatlers ir pievīlis tos cilvēkus, kuri novēlēja par Zatleru, jo viņi nezināja, ka automātiski vēl arī par Saskaņas centru....

Apžēliņ, bet kurš tad vainīgs, ja kurlie un aklie novēl nevis par realitāti, bet savām iedomām un fantāzijām !!!
Zatlerieši, kas mani (patiesi nākas atzīt !) ļooooti pārsteidz, air ABSOLŪTI KONSEKVENTI savos solījumos.

Re'ku šads citāts, pie kuram man ir maz ko piebilst:
-----
Tad kas pēkšņi atgadījies? Zatlera partija paziņojusi, ka vēlas ņemt valdībā Saskaņas centru. Kāds neviltots pārsteigums! Kurš gan to būtu gaidījis no partijas, kura pirms vēlēšanām sevi definējusi kā centrisku, jo vēlas apvienot labējos un kreisos, ar to saprotot latviešus un krievus (centriskumam, protams, nav nekāda sakara ar tautību, bet tie jau kaut kādi politoloģijas smalkumi). Un kurš to būtu gaidījis no partijas, kura vienīgā - uzsverot vārdu “vienīgā” - pirmsvēlēšanu retorikā runāja par divvalodības ieviešanu (nē, tas nebija SC. Tas bija ZRP ekonomikas ministra kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis ar iesauku “Slava”.) Un kā gan to varēja izdarīt cilvēki, kas ir multikulturālāki par Briseles ierēdni un lielāki kosmopolīti par pašu Sokrātu (“Es neesmu atēnietis vai grieķis. Es esmu pasaules pilsonis.”) Kā to varēja izdarīt partija, kuras programmā vārdi “nacionālās intereses” ir sastopams tieši vienu reizi - solot pret vietējiem uzņēmējiem izturēties tieši tāpat, kā pret ārvalstniekiem. Nu kurš to būtu varējis paredzēt...

Es saprotu, ka Zatlera elektorāts nenāk no tautas dziļdomīgākajiem slāņiem. Bet nu tomēr! Vismaz programmas īso versiju varēja izlasīt.....
-----------

Nu kas vainīgs, ka Zālīte ir balsojusi ar spaini galvā, klausoties savus pašas mentālos aurus, nevis uzmanīgi vērojusi un klausījusies, kādi solījumi ir izskanējuši realitātē?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ījabam 04.10.2011 15:56
Valdis Zatlers ir pievīlis tos cilvēkus, kuri novēlēja par Zatleru, jo viņi nezināja, ka automātiski vēl arī par Saskaņas centru (SC), portālam Diena.lv atzina rakstniece Māra Zālīte.

Arī dzejniecei, kas slavināja Zatleru, paliek kauns. Ījābam gan nav kauna? Pateicoties šādiem "politologiem", Latvijas iedzīvotājiem tiek iedvesta absurda doma, ka valdībā, neatkarīgi no ideoloģijas, jāņem būtu tie, kam saeimā ir 30% balsu! Tikai tāpēc, ka par viiņiem vēlēšjuši lielākoties t.s krieviski runājošie, daļa no kuriem (Rubika piekritēji) ir naidīgi Latvijai. Lai SC pierāda, ka viņi ir lojāli valstij, ka viņi aizstāv valsts valodu nevis katru otro mēnesi iesniedz priekšlikumus likumos, kas paredz vvalsts lodas vājināšanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

konrāds adenauers 04.10.2011 15:26
"Ja jau dzivojam demokratiska valsti, kura jabut proporcionalai parstavniecibai"

Pēc šīs loģikas sanāk, ka koalīcijā automātiski vajadzētu iekļaut visas parlamentā ievēlētās partijas (varavīksnes valdība). Vai jūs spējat iedomāties, kā varētu vienoties par strīdīgiem un sabiedrībā nepopulāriem lēmumiem savstarpēji pilnīgi atšķirīgas partijas? Tās kašķētos tāpat kā iepriekšējā saeimā V un ZZS - un rezultāts būtu kārtējā politiskā nestabilitāte.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

A. 04.10.2011 14:33
Manuprat, tiesi SC nenemsana koalicija nozimetu skatu pagatne. Ja jau dzivojam demokratiska valsti, kura jabut proporcionalai parstavniecibai, tad ir gruti ignoret lielo veletaju piekrisanu sai partijai. Tacu problema skiet radisies taja bridi, kad SC bus japarstav sevi ar spejigiem cilvekiem, kas, diemzel, saja partija nav daudz.

Es ari piekritu uzskatam, ka tas ir laika jautajums, un tagad premjera kresla pieskirsana SC butu parak krass solis, ko varetu nesaprast daudzi veletaji, kas nebalsoja par so partiju. Diezgan skaidrs, ka V, ZRP un NA veletaji neatbalsta sadu soli un, lai ari SC bija visvairak balsu proporcionali, pretejais flangs tomer sastada skaitliski lielaku masu. Tapec, soli pa solim. Parainas vajag, bet vajag ari, lai cilveki tas pienemtu. Tik krass solis, ko neatbalstitu veletaji nakotne rezultetos ar a) vairak balsu NA(no V un ZRP veletajiem) un b) drosi vien atnemtu ari daudzu SC piekriteju balsis, kas butu nepatikami parsteigti par SC nostaju esot valdibas un Saeimas prieksgala. Tadel, ja sajas velesanas grozi butu uzticeti SC, tacu nakosajas - NA, tas butu parak liels kontasts lai varetu kaut attali secinat, ka ar politisko sistemu LV viss kartiba.

P.S. Varetu ari palugt politika.lv izlabot dikti nesmukas gramatikas un neuzmanibas kludas, ipasi Ijaba viedokli. Nesmuki lasit profesionalus viedoklus tada valoda.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

konrāds adenauers 04.10.2011 13:25
Visvaldis Valtenbergs: "Apsūdzības, ko Saskaņas centram izvirza nacionālie spēki, ir pārspīlētas. Tās pretrunas nav tik lielas, tās ir mākslīgi radītas. Ir jāskatās uz priekšu."

Te nav runa par etnisko dalījumu. Runa ir par tiesiskumu un ekonomiku. SC ņemšana valdībā nozīmētu nevis skatu uz priekšu, bet pagātnē. Šo partiju veido tipiski nomenklatūras cilvēki, bez inicatīvas - gluži kā kompartijas aparatčiki. Šī partija it īpaši iepriekšējā saeimā ir apliecinājusi savu liekulīgumu un politikas necaurspīdīgumu. 51 balsojums par labu oligarhiem. Kamēr NA gandrīz konsekventi atbalstīja Vienotību ekonomikas un tiesikuma stabilizēšanas balsojumos. Vienīgais SC reālais arguments ir masa.

Citi autora darbi