Kāpēc vēlēt? 4

Pēc piecām dienām visiem Latvijas pilsoņiem būs iespēja izteikt savu vērtējumu šī brīža politisko partiju piedāvājumam, ietekmējot Latvijas nākotnes virzību ne tikai tiem trīs gadiem, kas lemti 11.Saeimas darbam, bet arī tālāk. Jo pa trim gadiem var gan daudz sasniegt, gan daudz sabojāt arī ilgtermiņā.

Iesaki citiem:

Tomēr kopš 28.maija, kad Latvijas prezidents iniciēja referendumu par 10.Saeimas atlaišanu, daļa sabiedrības ar dažādiem argumentiem saka - mēs neticam, viss paliks pa vecam. Centīšos atbildēt uz dažiem no šiem argumentiem, cerot par piedalīšanos vēlēšanās pārliecināt vismaz vienu lasītāju.

1. Viens no visvairāk dzirdētajiem argumentiem ir - ka neesot par ko balsot, jo neesot īsti ko izvēlēties. Par tām politiskajām partijām, kas kaut reiz jau bijušas Saeimā, nevarot balsot, jo tie neko labu neesot padarījuši. Vēl vairāk - ja balsosim par tiem pašiem, kas jau bija pārstāvēti 10.Saeimā, tad lēmums šo parlamentu atlaist ir bijis lieks. Bet vienīgā jaunā partija, kurai reitingi dod pamatu cerēt uz iekļūšanu Saeimā, viena pati neko nevarēs mainīt. Mudinājums cerēt uz jaunu sākumu esot skaists, bet nereāls.

Cilvēks, kas tā domā, vai nu nekad dzīvē nav pieredzējis - vai atsakās atzīt - ka cilvēki spēj mainīties un mainās. Pirms gada Saskaņas Centrs domāja, ka ir pieņemami deputātam nezināt latviešu valodu, bet šoreiz Valēriju Kravcovu kandidātu sarakstos neredzam. Pirms gada Vienotība izvēlējās Iekšlietu ministres amatu vēlreiz uzticēt Lindai Mūrniecei, kurai vēlētāji nebija uzticējuši deputāta mandātu 10.Saeimā. Šoreiz L.Mūrnieci kandidātu sarakstos neredzam. Es pirms četriem gadiem protestēju pret Valda Zatlera ievēlēšanu, bet pamazām kļuvu par cilvēku, kas viņa darbu prezidenta amatā vērtē pozitīvi. Tātad, mainīties varu ne tikai es, bet arī citi.

Tas nozīmē, ka 10.Saeimas atlaišanai būs bijusi jēga arī tad, ja daļa agrāko parlamentāriešu vārdus un uzvārdus redzēsim ievēlēto 11.Saeimas deputātu sarakstā. Daži šādu iznākumu ātri norakstīs tikai uz īso vēlētāju atmiņu. Es domāju, ka daļēji tas būs vēlētāju vērtējums tām izmaiņām, kas politiķos ir notikušas pēdējo mēnešu laikā, kā arī liels uzticības avanss par solītajām izmaiņām nākotnē.

2. Cits iepriekšējā argumenta atzars ir - neesot par ko vēlēt, jo neviena politiskā partija nav perfekta un pat jaunajam piedāvājumam - Zatlera Reformu partijai - var atrast kļūdas.

Protams, tas tā ir. Bet atbildēt uz šo argumentu diemžēl visīsāk var ar banālo 'neviens nav perfekts' - es arī nē. Tas nav mēģinājums pateikt, ka nav jācer uz labāko. Tas ir atgādinājums vēlētājiem, ka politiķi arī ir cilvēki, kas pieļauj kļūdas, tāpat kā ikviens no mums. No politiķiem nevajag gaidīt pārcilvēcisku perfektumu, bet gan prasīt atskaitīšanos, kļūdu atzīšanu un labošanu, piemēram, ar konkrētiem Saeimas deputātiem un ministriem sazinoties caur portālu Gudras galvas.

Izvēloties sev pieņemamāko politisko partiju, manuprāt, nav jāmeklē cilvēki, ar kuriem mēs būtu gatavi iet cauri ūdenim un ugunīm vai pārcelties uz vientuļu salu. Vēlēšanas nav potenciālo ģimenes locekļu, dzīvesbiedru un draugu konkurss. Izvēlēties sev pieņemamāko politisko partiju, manuprāt, ir jāvērtē partiju programmas, līdzšinējā darbība un spēja piedāvāto īstenot - ne tikai pieredze un zināšanas, bet arī iespēja būt valdībā. Turklāt, tad, kad izvēlēts savs saraksts, svarīgi izvērtēt arī kandidātus, lai zinātu, kam likt plusiņu, kuru izsvītrot. Te var noderēt rīks "Pielako partiju", kas ļauj katram vēlētājam salīdzināt savu viedokli svarīgos jautājumos ar kandidātu nostājām.

3. Vēl viens populārs arguments ir - cīņa par tiesiskumu un naudas ietekmes samazināšanu Saeimā (kas galu galā bija Saeimas atlaišanas mērķis) būs izgāzusies, ja parlamentā būs pārstāvēta vismaz viena partija, kas cieši saistīta ar tā sauktajiem oligarhiem.

Tiem, kas tā domā, rokas nolaižas arī, redzot reitingus, ka daļa vēlētāju atbalstīs Zaļo Zemnieku Savienību, kuras premjera kandidāts ir smagos noziegumos apsūdzētais Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Taču reitingi arī liecina par ko citu. Cits tā sauktais oligarhs Ainārs Šlesers un viņa Šlesera Reformu Partija LPP/ LC šobrīd, iespējams, dreb par 5% barjeras nepārkāpšanu. Turklāt, cits tā sauktais oligarhs Andris Šķēle un Tautas Partija šajās vēlēšanās vispār nepiedalās un uzsākusi partijas likvidāciju.

Tas nozīmē, ka šo ietekmīgo cilvēku loma politikā jau ir samazinājusies, kas jau ir panākums. Turklāt priecīga vēsts ir arī viennozīmīgā atbalsta savam premjera kandidātam samazināšanās ZZS iekšienē.

Tajā pat laikā cīņu par naudas ietekmes mazināšanu politikā nevar vērtēt tikai pēc konkrētu politisko spēku esamības vai neesamības parlamentā. To jāvērtē arī caur jau pieņemtajiem likumiem - partiju finansēšanu no valsts budžeta (kas sāksies 2012.gadā) un tikko ieviesto kriminālatbildību par nelikumībām partiju finansējumos.

Tās visas ir labas ziņas tiem, kas tic tiesiskumam un labai pārvaldībai.

4. Pēdējais arguments, kam gribu pievērsties - ka viena balss neko nevarot izmainīt un tāpēc konkrēti man piedalīties vēlēšanās nav svarīgi.

Gluži pretēji! Ja kāds vēlēšanās nepiedalās, viņš ļaus, lai turpmākos 3 gadus lēmumus, kas ietekmēs arī viņa personisko labklājību, pieņems citu izvēlētie politiķi. Ja kāds vēlēšanās nepiedalās, viņam nav tiesību prasīt no politiķiem atskaitīšanos, jo viņš politiķiem nav devis mandātu pārstāvēt savas intereses. Viņš ir izvēlējies stāvēt malā un pieņemt pārējo vēlētāju izteikto izvēli, pārējo vēlētāju noteikto dienas kārtību.

Kāds teiks - bet ir tik grūti ticēt, ka ir vērts piedalīties, un uzskaitīs dažus no jau pieminētajiem un nepieminētajiem argumentiem. Jā, viegli varbūt nav. Būt pilsonim nozīmē ne tikai tiesības, bet arī pienākumus. Bet varbūt ir vērts paskatīties uz šīm grūtībām plašākā kontekstā - mūsu senči un vecākā paaudze ir izcīnījusi Latvijas neatkarību. Viņi cerēja uz to brīvību, kas mums šodien ir. Vai mēs tagad šajās grūtībās nolaidīsim rokas un neizdarīsim šo salīdzinoši vieglo pilsoņa darbu?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (4) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds Dacei Akulei 13.09.2011 01:06
Jūs nevarat pieveikt manu argumentu kāpēc nevēlēt:
"5. Latvijas Republikas pārvaldes sistēma ir harām un tās vēlēšanu sistēma ir harām."
;-D

Atkāpei:
Nereti domāju par LR notiekošo neveiksmi teju visās jomās. Rodas pārdomas par vēstures gaitu un vēsturē iznīkušām valstīm un tautām. Vai LR iedzīvotāji nomainīsies vai izmainīsies un atjaunosies vai turpinās iznīkuļoties?
Bet nevar arī akloties un neredzēt, ka, ja neskaita mazu minoritāti, tad visas sabiedrības ir postā. Arī tās, kurām ir ekonomiskie panākumi.
Bet tas jau cits temats.
Sorrī par spamošanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 12.09.2011 21:16
Pēc tādu partiju kā Vienotības nostājas nav jābrīnas, ka Saeimas logos lido akmeņi un ka Saeimu, kurā šāda partija ir uzvarējsi, atlaiž ar 95% par balsīm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 12.09.2011 21:15
Latvijas politikas nelaime ir tā, ka tādas partijas kā Vienotība, nevēlas skaidri un gaiši atklāt, ka ir labējas, vai vismaz labēji centriskas partijas. Tā vieta ir spelēšanās ar vārdiem 'Ziemeļvalsts', sociāldemokrātu piesaistīšana savam sarakstam utt. Bet kad vēlētajs uzdod tiešu jautājumu Vienotībai - kā plānojat risināt krīzes otro cēlienu, ja tāds būs - tad atbilde ir klusums. Zinošanam cilvēkam skaidrs, ka būs kārtējā konsoidācija, bet kāpēc partija nevēlas to skaļi pateikt un pozicionēties? Tas būtu tikai godīgi pret vēlētaju - lai viņs zina, vai balsot par vai pret. Šo Vienotības melotību viskaidrāk pauž A. Buiķis savā gudrasgalvas.lv atbildē:

Jautājums: Vēlos balsot par Vienotību, jo atbalstu Jāņa Bērziņa ekonomisko politiku. Vai Tu atbalsti?
A. Buiķa atbilde: Frakcija kopā, nevis es viens, kopā izlemsim, kāda būs ievēlēto deputātu ekonomiskā politika.

Tas taču ir idiotisms, jo vēlājam taču ir jāzina, par ko balsot un ja balsot par šo partiju, tad likt kādam kandidātam krustiņu vai mīnusiņu! Bet Vienotība - izrādās - nav Rietumnieciska partija ar savu nostāju un savu politisko atbildību.

Un bez tam - nav slikti arī nepiedalīties vēlēšanās - tad būs mazāks kvorums slieksnis sekojošos referndumos. Tātad - ja velētājs nepidalās Saeimas vēlēsanās, tad viņam pienākas divas balsis referendumos - tā sanāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Jānis 12.09.2011 15:26
Redzat cilvēk!Jūsu argumenti protams ir pārliecinoši,bet....Kaut kas līdzīgs skan pirms katrām vēlēšanām.Un? Mainās dekorācijas (partijas)bet lietu būtība paliek pa vecam! Un šogad es pirmo reizi apzināti neiešu balsot! Neticu vairs ne jaunām ne vecām partijām,nedz arī vairs šai valstij.Un man nupat ir gluži vienalga,vai Latvijas valsts būs Krievijas guberņa ,vai Eiropas province.

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule