Izgaismot lobēšanas procesu 0

  • Autors:Nick Maxwell, Steve Goodrich, et al
  • Organizācija:Transparency International UK
  • Gads:2015
  • Valoda:angļu

Kā Lielbritānijā darbojas konsultantu lobētāju reģistrs, ko izveidoja 2015.gadā? Transparency International UK pētījums.

Iesaki citiem:

Pētījums aplūko lobēšanas noteikumus un praksi Apvienotajā Karalistē un reģionālajās institūcijās Skotijā, Velsā un Ziemeļīrijā, kur regulējums daudzos jautājumos atšķiras. Apvienotā Karaliste ir pieredzējusi daudzus skandālus saistībā ar mēģinājumiem slēpti un neētiski ietekmēt ministrus, parlamenta locekļus un citas amatpersonas. Tāpēc 2014.gadā pieņēma Lobēšanas atklātības, ne-partiju kampaņu un arodbiedrību administrācijas likumu (Transparency of Lobbying, Non-party Campaigning and Trade Union Administration Act).

Saskaņā ar šo likumu 2015.gadā Apvienotajā Karalistē ir izveidots konsultantu lobētāju reģistrs.


Pētījums analizē noteikumus vairākās jomās – lobēšanas atklātība, atvērtie dati un īstenošanas mehānismi, interešu konflikti, dāvanas un viesmīlības, kā arī tā sauktās virpuļdurvis (amatpersonu pāreja no publiskā uz privāto sektoru un otrādi).

Pētnieki konstatējuši, ka:

• jaunais lobēšanas reģistrs aptver mazāk nekā 4% visu lobētāju;

• astoņi no desmit biežākajiem lobētājiem pārstāv kādu no simts lielākajām Financial Times biržas (FTSE) indeksa kompānijām;

• pagājušajā gadā 73 parlamenta locekļi saņēmuši 3,4 miljonus mārciņu par ārējiem konsultantu pakalpojumiem, kas rada lielu interešu konflikta risku.

Pētījumā izteiktas 38 rekomendācijas, piemēram, iekļaut lobētāju reģistrā gan konsultantus, gan organizāciju darbiniekus, kuri nodarbojas ar lobēšanu (in-house lobētājus). Tāpat eksperti iesaka atklāt lielāku jēgpilnas informācijas apjomu precīzākā un vieglāk saprotamā formā.

Publikācija pieejama šeit.

Iesaki citiem:

Komentāri (0) secība: augoša / dilstoša

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Saistītie raksti
5828283140 f05f053a90 b

Valsts sektora korupcijas novēršanas metodes 0 Autors:Valts Kalniņš, Inese Kušķe

Delna lobesana

Lobēšanas atklātība Latvijā 0 Autors:Agnese Alksne, Delna

Citi autora darbi