Atslēgvārdi:

INFOGRAFIKA: Imigrācija 2

Kāda ir iedzīvotāju attieksme pret to, ka cilvēki no citām valstīm vēlētos dzīvot un strādāt Latvijā?

Iesaki citiem:

Arī Latvija kļūst par pievilcīgāku galamērķi iebraucējiem – no 2004.gada atļauju pieprasījumu skaits pieaudzis trīs reizes, gandrīz visās iebraucēju grupās.

Palielinājies gan to Eiropas Savienības un citu valstu pilsoņu skaits, kuri Latvijā dzīvo ar termiņuzturēšanās, gan pastāvīgo uzturēšanās atļauju. 2014.gadā Latvijā ar termiņuzturēšanās atļauju dzīvo 23 857 citu valstu pilsoņi, kamēr pastāvīgā uzturēšanās atļauja ir 48 724 personām.

Kāda ir iedzīvotāju attieksme pret imigrāciju?Vizualizēto datu informācijas avoti: Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, mājas lapa DzivotLatvija.eu, (2011) sabiedriskās domas aptauja „DnB Nord Latvijas barometrs Nr.35”; (2012) Nacionālo ideju popularitāte sabiedrībā, SKDS pētījums Latvijas iedzīvotāju aptauja, veikta pēc Eiropas Konservatīvo un Reformistu Alianses pasūtījuma.

Projektu (līdz)finansē Eiropas Savienība.

Pilsoņu debates par imigrāciju organizē Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS. Debates notiek projekta „Daudzpusīgi risinājumi sabiedrības izglītošanai un integrācijai 2” ietvaros, ko īsteno biedrība „Patvērums „Drošā māja” kopā ar PROVIDUS. Projektu finansē Eiropas Trešo valstu valstspiederīgo integrācijas fonds. Projekta finansēšanas avoti - Fonds 75% un valsts budžeta līdzekļi 25%.

Šī publikācija ir veidota ar Eiropas Trešo valstu valstspiederīgo integrācijas fonda atbalstu. Par publikācijas saturu atbild biedrība "Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS".

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (2) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Kalvis Apsitis

Ja kāds iebrauc no Siguldas Rīgā, tad viņam, visticamāk, nekāda liela adaptācija nav nepieciešama. Varbūt vienīgi jāpierod pie cita cilvēku blīvuma un transporta kustības pa ielu. Protams, tas pats var gadīties arī par cilvēkiem, kuri brauca no vienas PSRS daļas uz otru (jo daži ļoti viegli adaptējas, iemācās valodas, utml.) - bet praksē bieži gadās dažas grūtības - (1) valodas barjera, (2) sociālā atmiņa un vēstures izpratne - Latvijā tā mēdz atšķirties, teiksim, no Vidusāzijas, (3) dažos gadījumos - arī pierašana pie noteikta dzīvesveida, attiecību etiķetes, utml.

Ilgāk esmu uzturējies vienīgi Kirgizstānā (Frunzē) - un man tur bija grūti pierast pie tā, ka atskaitot diezgan draņķīgu šķīstošo kafiju, tur nevar dabūt gandrīz nekādu kafiju; visi dzer tēju - pie tam gatavo to savādāk nekā šeit. Ir plašāks augļu, dārzeņu un garšvielu klāsts. Arī tualetes tur bieži vien bija savādākas - biežāk caurumi grīdā nevis tualetes podi. Kirgīzu valodu dažos mēnešos pat nesāku apgūt - varbūt arī tādēļ, ka nejutu ka vismaz potenciāli gribētu būt kirgīzs. Mana pieredze rāda, ka tas ir krietni citādāk nekā ar pārcelšanos no Siguldas uz Rīgu. Tas, protams, nenozīmē, ka nevarētu būt konkrēti cilvēki - kirgīzi, kuri gluži labi jūtas Latvijā, pat ja kultūras barjeras ir salīdzinoši lielas.

Ir arī daži cilvēki (teiksim, rietumos piedzimušie latvieši), kuri PSRS nav nodzīvojuši nevienu dienu - atbrauc uz Latviju un uzreiz jūtas labi. Ir atkal tādi, kuri nevar pierast. Līdz ar to - orientēšanās uz vienu pašu kritēriju (teritorijas politisko piederību PSRS) neko daudz nepalīdz noskaidrot, vai adaptēšanās būs sekmīga vai nē. Ir jāskatās, kas tas ir par cilvēku, cik ļoti viņš ir ieinteresēts pielāgoties vietējiem apstākļiem.

Tmp author
Vladimir Nikiforov

"pastāvīgā uzturēšanās atļauja ir 48 724 personām" - ievērojama daļa no tiem nav imigranti - bet gan Latvijā dzimušie bijušie nepilsoņi, kas ieguva Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas pilsonību. Ja neuzskatīt par imigrantiem tos, kas Latvijā iebrauca no citām PSRS republikām padomju laikā (mēs taču nesaucam "iebraucēju" no Siguldas par imigrantu Rīgā), tad šajā grupā vispār būs ļoti maz imigrantu

Saistītie raksti

dzivotlatvija.lv dzivotlatvija.lv

Citi autora darbi