Atslēgvārdi:

IESPĒJA: Nestreb karstu! Kā tikt pie kvalitatīvas Satversmes preambulas? 9

Kādam ir jābūt Satversmes preambulas izstrādāšanas un apstiprināšanas procesam, lai panāktais rezultāts būtu kvalitatīvs un pats izstrādes process – atzīts par taisnīgu visā Latvijas sabiedrībā?

Iesaki citiem:
Politikai nestreb

Vai pietiek ar to, ka šādu projektu izstrādātu un apstiprinātu kāds no nākamajiem Saeimas sastāviem, vai vajadzīgas plašākas konsultācijas ar Latvijas sabiedrību un dažādu jomu ekspertiem – vēsturniekiem, juristiem, antropologiem? Varbūt jāizmanto dziļākas demokrātiskas metodes, piemēram, līdzīgi kā Islandē klātienē un internetā aicinot Latvijai piederīgos dalīties ar saviem priekšstatiem par Latvijas nākotnes pamata vērtībām – tā, lai tālākais konstitūcijas teksts tiktu izstrādāts uz tautas gudrības pamata?

Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS šī gada 21.oktobrī, plkst. 16:00 rīko publisku prāta vētru, lai atrastu vislabākos veidus, kā iesaistīt sabiedrību un plašu ekspertu loku Satversmes preambulas izstrādē. Prāta vētra notiks kafejnīcas Kafka telpās, Vaļņu ielā 26 (grāmatnīca "Globuss" 2. stāvs) Diskusijas tiešraide būs vērojama sabiedriskās politikas portālā politika.lv

Ar savu redzējumu par sabiedrības iesaisti valsts pamatdokumenta tapšanā iztaujāsim arī Saeimas frakciju pārstāvjus - Eināru Cilinski (NA), Rasmu Kārkliņu (V), Borisu Cilēviču (SC), Kārli Seržantu (ZZS) un Valdi Liepiņu (RP).

Prāta vētrā izstrādāsim priekšlikumus, kā vislabāk iesaistīt sabiedrību Satversmes grozījumu izstrādē. Priekšlikumu sabiedriskā apspriešana no 21.oktobra līdz 1.novembrim norisināsies sabiedrisko diskusiju interneta platformā Mūsu valsts (www.musuvalsts.lv), dodot iespēju ikvienam Latvijas piederīgajam – Latvijā un ārzemēs - izteikt savu viedokli un piedāvāt citus risinājumus.

Plašāka informācija:
Dace Akule,
Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS direktore,
providus@providus.lv;
tel.: 67039251

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Наблюдатель

Я прослушал дискуссию и был поражен неверно поставленным вопросом. Ясно, что если латышские партии за Преамбулу, а согласисты - против, то она будет принята до выборов, потому что потом может не быть достаточного большинства. Столь же ясно, что парламентское большинство найдет возможность превратить обсуждение в формальность, так как в его электорате идея об априорном преимуществе латышей в этой стране имеет значительную поддержку.
Поэтому, если "Провидус" действительно хочет затормозить этот ксенофобский документ, то он должен организовать внешнее давление, примерно такое, какому была подвергнута Венгрия. А цепляться за процедуру бессмысленно.

Tmp author
anonīms

Providus var darīt kā grib. Taču ja diskusiju organizē organizācija, kuras mērķi ir tieši pretēji patreizējai preambulas redakcijai, to tā arī būtu jāuztver - kā interešu grupas propogandas pasākums. Cerams, ka tā tas arī sabiedriskajos mēdijos tiks atspoguļots. Iedomāsimies, kāda diskusija būtu, ja šādu diskusiju rosinātu kāda krievu avīze: pat īpaši neatlasot, šādas diskusijas nav nopietni ņemamas.

Tmp author
EV

Kas ir latvieši šajā Premabulā? Vai Prembula aizsargā latviešus kā tautību, etnosu no izmiršanas? Nē. Tā piedāvā mūs pārdēvēt par politisku nāciju, piedāvājot par latvieti kļūt ikvienam, kurš to vēlas. Kas ir politiska nācija globālisma un multikulturālisma apstākļos? Lēna etnosa nāve.
Inkēna divdesmit gadu vecais joks, ka viņš ir arābs, ir kļuvis par realitāti. Kur tālāk? Turpinām veidot padomju tautu?!

Tmp author
uldis-v

Es labi atceros tos laikus ,kad latviešu literatūras stundā skolotāja klaigāja:"padomju cilvēks,padomju tauta", tā enerģiski cenšoties skolēniem iestāstīt ka mēs nēsam latvieši,bet gan padomju skolēni.No tā nekas nesanāca, tā sistēma sabruka un nekad vairs neatgriezīsies.
Lēna etnosa nāve!? Ja cilvēki nevairojas tad pienāk viņu etnosa nāve.Līvu etnosa piederigo ir ļoti maz,viņi ir iekļāvušies latviešu nācijā.Latgaļu etnos no kura ir cēlies vārds latvietis un Latvija vēl joprojām pastāv,lai gan stipri pārkrievots.Es sevi uzskatu par zemgaļu etnosam piederīgu, vai mani bērni un mazbērni arī tā uzskatīs to es nezinu ,jo runājam tikai latviešu valodā. Es nezinu vai kuršu un sēļu etnos vēl pastāv taču viņu tautas tērpus vēl muzejos var redzēt,tātad kādam tas interesē.
Krievu liberālis Alehins savā blogā raksta:""Latvijas gadījumā viens no valsts uzdevumiem, manuprāt, ir latviskās identitātes nostiprināšana. Latvijas neatkarīgā valsts, protams, ir latviešu nācijas sapņu un centienu piepildījums. Ir skaidrs, ka ja nebūtu latviešu ar viņu atšķirīgu kultūru, valodu, ja nebūtu latviešu nācijas, nebūtu arī Latvijas. Tieši tāpēc latvietība un viss, kas šajā jēdzienā ietilpst, ir Latvijas neatkarīgās valsts dvēsele."
Tātad Alehins bez preambulas saprot kas ir Latvija, viņam nevajag vēl papildu paskaidrot.Daudziem okupācijas laikos šeit ieklīdušajiem gan to derētu ieskaidrot,bet maz ticams ka viņi to kādreiz sapratīs.Nu,nevajag jau arī.preambula netiek rakstīta nepilsoņiem un Latvijas ienaidniekiem.
Preambula ir vajadzīga Latvijas nākotnei.Un ,termins Valstnācija,kas ir iekļauts Preambulas tekstā norāda tikai uz to ,kas ir šo valsti dibinājuši. Valsts nācijas piederīgais nākotnē var arī būt tumšākas ādas krāsas.
POLITISKĀS IZGLĪTĪBAS PRINCIPI UN MĒRĶI EIROPAS SAVIENĪBAS VALSTIS

1.Nekāda kara vēstures izcelšana, uzsvēršana
2 Cīņa pret šovinismu, etnocntrismu un
nacionālismu (ieskaitot arī eirocentrismu)
3. Cīna pret nacionālo vēsturu aizspriedumiem

4. Pasaules vēsture nacionālo vēsturu vietā

5.Internacionāla nostāja
Šie principi ir atrodami uz politikas mācību grāmatas vāka ko sarakstijis Gunārs Tauriņš.
Man šķiet sevišķi dīvains 2.punkts kur šovinisms tiek pielīdzināts nacionālismam,var teikt ka tautu brīvības cīņas,šo principu rakstītāju saprašanā ir pielīdzināmas citu tautu iekarošanai ,apspiešanai un iznīcināšanai.
Tāpēc es stipri šaubos ka tie politologi kas mācījušies no šādām grāmatām varētu saprast preambulas nepieciešamību. Un viņu skolotāji ,kam galvā okupācijas laikos stingri iekalts sociālistiskais-viltus internacionālisma jēdziens preambulu nekad nesapratīs.

Tmp author
Vērotājs

Nevar apspriest kaut ko priekš tautas tika abstraktu kā "satversmes preambula". Ir jāizkristalizē arā pamata tiesiskie un ētiskie jautājumi un katrs atsevišķi jāpspriež. Arī pašai diskusijai ir jābūt pēc iespējas plašākai, ietverot maksimāli daudz tautas pārstāvjus. Diskusiju forumi internetā ir pietiekami piemērota platforma. Tomēr bez tiešās demokrātijas tam visam ir maza jēga. Tāpat beigās gala rezultāts tiks nonivelēts pēc Eiropas Savienības tiesisko un ētisko normu parauga.

Tmp author
Valters Grīviņš

Nav saprotams, kāpēc ārvalstu aģentu organizācijai Providus būtu jākļūst par tādu kā kvazioficiālu Latvijas Satversmes preambulas apspriešanas moderatoru? Tad jau to varētu darīt arī, teiksim, Monsanto pārstāvniecība jeb Nīderlandes pedofīlu partijas draugu grupa... Vai nebūtu laiks šiem svešu spēku lobijiem pateikt: "pietiek!", "novāciet savas ķetnas no Latvijas!" "Mēs paši zinam, ko un kā mums vajag un savus padomus paturiet sev!"

Tmp author
...

Nu, pieņemsim, Jūs to nupat pateicāt. Labāt no tā palika?

Tmp author
Ulvis Zirnis

You, sir, are an idiot.

Tmp author
tādi esam

Tas providus cirks taču izskatās nenopietni. Uzmetušies par "ekspertiem"visās jomās, tagad Levitam, kaut no konstitucionālām tiesībām pašiem nav nekāda sajēgas. Lai taču nodarbojas ar apspriešanas imitāciju, laikam neviens sakarīgāks no Jēkaba ielas pie viņiem neiet. Atraduši vien populistu Seržantu, kas ik pa laikam lamā sorosīdus, Kazāku, kas nesakarīgi gvelž par da jebko...Kārkliņa jau savējā.
Cik var zelēt Īslandes konstitūcijas projektu? Vai īslandieši savulaik 50 gadus bija okupēti, ja grib salīdzināt divas nesalīdzināmas lietas.

Saistītie raksti
Citi autora darbi