Glābiet protestētāju ādu 17

Pēc "lāča" aizturēšanas jaunie dzīvnieku tiesību aizstāvji atzīstas, ka paust viedokli publiskajā telpā viņiem turpmāk būs bail.

Iesaki citiem:

Rokās (un ķepās) turot A4 formāta lapiņas, uz kurām melniem burtiem rakstīts "Save my skin!", un dalot garāmgājējiem informatīvos bukletus, četri jaunieši bija iecerējuši pievērst sabiedrības uzmanību tam, ka britu karaliskās gvardes cepuru darināšanai joprojām tiek izmantota Kanādas lāču āda un veids, kā to iegūst, mēdz būt nežēlīgs. Taču piketa dalībnieku zibenīgā nonākšana policijas autobusā šķiet pievērsusi uzmanību kam citam — policijas divkosībai reaģējot uz nesaskaņotiem piketiem, un tam, cik pamatota ir likuma prasība saskaņot ikvienu publisku viedokļa paušanas akciju.


Kā radās ideja rīkot akciju pret lāču ādas izmantošanu karaliskās gvardes cepurēm?

Marina: Paziņa no Lietuvas atsūtīja ziņu, ka PETA [People for the Ethical Treatment of Animals] organizē tādu akciju un pavaicāja, vai negribam piedalīties. Un mēs teicām — kāpēc ne? Mēs gan neesam PETA biedri. Akcijai bija jānotiek visās trijās Baltijas valstīs un "lāča ādai" jāceļo no Viļņas uz Rīgu un Tallinu, sekojot karalienei [Elizabetei II].

Vai jūs esat vienkārši zaļi domājošu draugu kopa bez formālas struktūras?

Marina: Jā, tā varētu teikt.

Ainārs: Formāla struktūra rada kaut kādas klišejas. Ir labi cīnīties par dzīvnieku tiesībām — tā ir mana iekšējā sajūta. Bet, ja gribi to darīt formāli, tad sākas birokrātija. Tu pazaudē sevi šajā struktūrā, jo nodarbojies ar papīriem nevis ar ideju. Greenpeace, PETA — tās ir tik milzīgas organizācijas, ka cilvēki sāk identificēties ar nosaukumu, nevis ar ideju.

Jūs gribat teikt, ka zīmols nomāc ideju?

Ainārs: Man šķiet, ka jā.

Kas ir tās idejas, kas jūs vieno?

Marina: Mēs esam par dzīvnieku tiesībām, par zaļo dzīvesveidu. Cenšamies mazāk ietekmēt dabu.

Vai jūsu zaļā domāšana līdz šim bija izpaudusies tikai personiskajā dzīvē? Vai pirms "lāča incidenta" jūs kādreiz bijāt to pauduši publiskajā telpā?

Marina: Mēs piedalāmies citu organizētās akcijās, nav jau grūti atbalstīt. Bet pašiem organizēt? Tagad mēs redzam, ko tas nozīmē.

Ainārs: Ja grib kaut ko pats darīt un protestēt, tad ir jāsaskaņo un jāprasa atļauja. Turklāt tevi var aizsūtīt uz Mežaparku kā tas bija Džordža Buša vizītes laikā. Jā, jā, dosim jums atļauju, varat izpausties. Bet dariet to tā, lai neviens neredz — paši savam priekam. Tas jebkādu vēlmi iznīcina.

Vai jums šķiet, ka valsts ierobežo jūsu tiesības izteikt savu viedokli?

Marina: Jā, man ir tāda sajūta. Iespējams, šoreiz ažiotāža bija karalienes vizītes dēļ. Ja mēs to rīkotu, piemēram, nedēļu agrāk vai vēlāk, tad nekā tāda nebūtu.

Ainārs: Noteikti. Manuprāt, valsts pēc definīcijas ir nedaudz represīva, bet Latvijā tas ir sevišķi izjūtams. Šeit ir tāda kā perifērija, kas cenšas skriet pakaļ rietumu demokrātijai, bet nesanāk. Tu nevari brīvi izpausties neriskējot būt arestēts.

Vai apzinājāties, ka interese par jūsu akciju būs tik liela?

Marina: Tas nebija tā domāts. Mēs nedomājām, ka filmēs no visām pusēm, ka Alfa mūs aizturēs...

Bet jūs zinājāt, ka piketi ir jāpiesaka?

Marina: Jā, zinājām, ka jāpiesaka. Bet par akciju mums PETA pateica tikai piektdien un tai bija jānotiek otrdien. Sestdien un svētdien neviens mūsu pieteikumu neskatītu. Turklāt tas nebija domāts kā protests, bet drīzāk kā izglītojoša akcija. Mēs plānojām tur stāvēt un dalīt bukletus.

Cik minūtes pagāja no tā brīža, kad jūs ieradāties līdz brīdim, kad jūs ielenca policija?

Marina: Kāda minūte varbūt. Policisti pat nelūdza mūs aiziet un pārtraukt piketu. Mēs neesam fanātiķi — ja palūgtu aiziet, mēs tā arī darītu. Manuprāt, policijas reakcija bija neadekvāta. Es sagaidīju, ka par "lāča akciju" varētu sastādīt protokolu. Bet ne jau tā, ar Alfu... Tas ir ļoti nepatīkami, ka tā reaģē. Cilvēki, kas pie Reval Hotel Latvija protestēja pret gejiem, netika aizturēti. Bet mēs bijām tikai četri cilvēki, nebijām agresīvi. Iecirknī mēs pavadījām divas stundas, kamēr tika sastādīts protokols. Lāča tērpu mums atņēma it kā izmeklēšanas vajadzībām, bet domāju, ka patiesībā tāpēc, lai mēs vēl kādu akciju nesarīkotu.

Kāda loma lāča tērpam bija tajā, ko vēlējāties pateikt?

Ainārs: Lāča kostīms jau nebija tādēļ, ka mēs gribējām maskēties un slēpties. Maska padarīja protestu par tādu kā teatrālu uzvedumu — cilvēks redz lāci un sasaista to ar reālu dzīvnieku. Tas darbojas labāk nekā vienkārši drūmas sejas.

Marina: Varētu teikt, ka tērpam bija galvenā loma. Bet maska nebija domāta tam, lai paslēptu seju. Ja policists palūgtu noņemt masku, mēs to izdarītu.

Vai jūsu vēlme turpināt aktīvi cīnīties par dzīvnieku tiesībām pēc lāča incidenta ir augusi vai gājusi mazumā?

Ainārs: Ar idejām ir tā — ja tās ir, tad arī paliek. Bet tagad es redzu, ar ko jāsaskaras, ja gribi cīnīties atklātā formā, rīkot piketus un tamlīdzīgi. Viss jāsaskaņo — tas atbaida. Zūd vēlme kaut ko darīt. Ja valsts neatbalsta to, ko tai nāktos atbalstīt, un liek šķēršļus ...

Marina: Jā, patlaban ir tāda sajūta, ka ir "aplauzti spārni". Varbūt ar laiku būs citādi. Godīgi sakot, man tagad ir bail kaut ko darīt. Satversmē rakstīts par pulcēšanās un vārda brīvību, bet patiesībā ir tik daudz ierobežojumu, ka tas drusku par traku. Piemēram, Lietuvā nav jāsaskaņo, ja akcijā piedalās mazāk par desmit cilvēkiem. Bet Latvijā, ja ir kaut kāds datums, kad jāizrāda solidaritāte un es par to uzzinu tikai dienu iepriekš, tad saskaņošanas procesa dēļ es nevaru neko izdarīt.

Kā zaļās idejas izpaužas jūsu ikdienā?

Ainārs: Es nedomāju katru reizi — o, izdarīšu kaut ko zaļu. Cenšos daudz lasīt, izmēģināt jaunas idejas. Šķiroju atkritumus, neēdu gaļu.

Marina: Es neēdu gaļu, cenšos nelietot olas un piena produktus, jo neatbalstu šo industriju. Mēģinu šķirot atkritumus, cenšos ņemt līdzi savu maisiņu uz veikalu. Tas viss notiek automātiski. Neatbalstu arī zoodārzu un cirku, jo, manuprāt, dzīvnieku tiesības tur tiek pārkāptas.

Vai ir viegli būt veģetārietim gaļēdāju kultūrā?

Ainārs: Sabiedrības attieksmes dēļ ir grūti, īpaši jauniem cilvēkiem, kas grib sākt neēst gaļu. Visi — vecāki, skolotāji un ārsti — ir noraidoši un tas dzēš jebkādu vēlmi.

Kādēļ ir svarīgi būt zaļam?

Marina: Tā vienkārši ir iespēja kaut ko dot pretī pasaulei.


Publikācija tapusi ar Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta finansējumu valsts programmas „Pilsoniskās sabiedrības stiprināšana. 2005-2009. gads” ietvaros.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (17) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Līga 12.12.2006 20:17
Vairķa vajadzētu šādus precedentus, lai ir, ko runāt un padomāt, vai ierobežojumi nav absurdi..Satversmes tiesas spriedums Sapulču likuma lietā daudzus punktus uz "i" beidzot ir salicis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aleksis - Kapitālists 05.11.2006 20:43
Jūs tā vietā, lai pārliecinātu par dotajiem jautājumiem ar tiem saistītās amatpersonas u.c., jūs cenšaties pārliecināt mazpazīstamas personas visp. tīmeklī.

Lāču gadījumā amatpersonas domā gluži pareizi. Protests tika apturēts un iejaucās specvienības. Tā teikt, skarbi bet patiesi. Paldies par komplimentu un aizrādījumu. Centīšos ņemt vērā un paskaidrošu, kāpēc man šķiet būtiski kaut ko te ierakstīt.

Mums katram ir savs viedoklis un kaut kas sāp - par to tad arī vērts rakstīt, jo citiem kaut ko skaidrojot, pašam arī kļūst skaidrāks :)) Protams tad, kad esam kļuvuši pārliecinātāki un skaidri zinām, kas ir jādara, tad var iesaistīties arī kaut kur citur - bet jābūt uzmanīgam, lai mūsu domas būtu īstajā laikā un vietā, lai tās būtu tīras un ar mīlestību; lai no mūsu "lielās politikas" centieniem nerastos tikai nevajadzīgs troksnis. Latvijā, starp citu, tagad ir arī lobisti - tie kuri sekmīgi pārliecina amatpersonas, un viņus es ļoti cienu. Bet viņiem tas ir nopietns darbs, bet šeit tikai savdabīga izklaide...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kapitālists - Aleksis 05.11.2006 18:31
Khm, neliels personiskas dabas jautājums - Ja jau esat tik inteliģents un erudīts, kā arī varat argumentēti pamatot savu viedokli, ir nedaudz jocīgi, ja Jūs tā vietā, lai pārliecinātu par dotajiem jautājumiem ar tiem saistītās amatpersonas u.c., jūs cenšaties pārliecināt mazpazīstamas personas visp. tīmeklī.

Manuprāt tā ir nelietderīga personīgo resursu izšķērdēšana.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mr. Pirmais 05.11.2006 18:27
Esmu turējies pie atziņas - ja cilvēkam ir kaut kas, kas nepatīk (š.g. dabas ietekmēšana ), tad galvenokārt jādara tas, kas šo parādību novērstu, nevis jācer uz citu palīdzību. Piemēram šajā gadījumā, ja cilvēks tik izjusti vēlas saglābt dabu, viņam jāiegulda savs darbs, piemēram, ķīmijā, izstrādājot lāčādu aizvietotājus, kas ļoti tuvi dabīgajiem, vai arī jāpilnveido sava oratora prasme, jāiesaistās politikā un jāpanāk lācādas izmantošanas tradīciju laužšana.

Protestēšana, akcijas un tml., gadījumos, kad ir skaidrs zaudējums, ir vienkārši ģļēvulības izpausme, vēlme iet pa vienkāršāko ceļu un meklējot atbalstu acumirklīgu atbalstītāju veidā.
Protests var būt uzskatāms par saprātīgu, ja tas ir ātrākais problēmas risinājums (piemēram darbinieku streiks utt.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 01.11.2006 21:47
Par policistu sodīšanu, ja pārsniegtas amata pilnvaras, varu tikai pievienoties. Bet citi gadījumi tomēr ir niansētāki:

Potaps Živo-Djerovs: Tas nozīmē, ka arī policija arī zinās, ka kamēr es nemēģinu apmetāt ar bumbām ministrijas ēku, mani var, piemēram, uzraudzīt no attāluma. Tā es saprotu šo aizsargāto brīvību. Protams, ja tagad ir spēkā aizliegums pietuvoties vēstniecībai, bet es tupēšu pie ieejas, es varu sagaidīt jebkādu nepatīkamo rīcību no policijas puses.

Nezinu, vai ASV un Izraēlā kāds Jums ļaus ilgi tupēt pie vēstniecības vai ministrijas ēkas... Mēs dzīvojam pēc 11.septembra notikumiem - no attāluma nekādi nav iespējams pateikt, vai cilvēks nav spridzinātājs-pašnāvnieks. Detonējot kaut vai pāris kilogramu smagu "plastikāta" spridzekli var nogalināt vai ievainot ikvienu šajā 50m rādiusā. Ikdienā šāds risks varbūt pat būtu pieņemams, bet ne jau tad, kad pie mums viesojas ārvalstu vadītāji. Gadījums ar "neļķu Aļinu" un princi Čārlzu arī notika pie mums - daži savu brīvību arī šeit Latvijā izmanto cūciski. Vai var nodrošināt drošību un vārda brīvību ar mazāku birokrātiju arī valsts vizīšu laikā? Varbūt, ka var - bet drošības ekspertu atzinumi nebūs iepriecinoši. Tie laiki, kad ASV prezidents Džons Kenedijs varēja braukt pa ielu vaļējā automobilī un sveikt tautu, diemžēl, ir sen aizgājuši nebūtībā. Atradīsies kaut vai viens cilvēks no miljona, kurš nelietīgi izmantos jebkuru spraugu drošības sistēmā un absolūti nerēķināsies ar sekām...

Neri: Tas laikam ir palicis no padomju laikiem, ka pulcēšanās brīvības un vārda brīvības izmantošana ir kaut kas ārkārtējs, ko normāli cilvēki nedara, un, ja kāds dara, tad tas notiek stingrā valsts uzraudzībā - tikai ar atļauju, tikai noteiktās vietās par noteiktām tēmām un noteiktosa laikos. Bet demokrātijas būtība jau tieši ir tā, ka sabiedrība ir aktīva un aktīvi pauž savu attieksmi pret dāždiem notikumiem, ka es varu paust brīvi savus uzskatus un valsts iejaucas tikai tad, ja ir nopietna nepieciešamība. Un valsts iejaukšanos nedrīkst ietekmēt tas, vai es izskaos par Bušu, vietējo politikas darboni vai ierindas cilvēku.

Piekrītu, ka pulcēšanās un vārda brīvība ir normāla un dabiska. Un saturs (ja tas nav kaut kas krimināls) nedrīkst iespaidot šo brīvību. Man nepatīk pasākumu birokrātiskā pieteikšana un atļaujas gaidīšana (manuprāt, to varētu vienkāršot - informēt pašvaldību par pasākumu; un ja pasākumu nevar ar pamatotiem argumentiem aizliegt, tad tam jākļūst automātiski atļautam). Mani neiepriecina arī visādas idejas ierobežojumiem par to, ko tieši drīkst atzīmēt pie Brīvības pieminekļa, utml. Piekrītu Jums arī tanī ziņā, ka šobrīd svārsts ir aizgājis pārāk tālu aizliegumu un ierobežojumu virzienā; tādēļ atzīt dažu ierobežojumu nepieciešamību neskan visai populāri. Un tomēr:

Latvija ir suverēna valsts. Tās likumiem var nepiekrist, tos var rosināt mainīt vai apstrīdēt Satversmes tiesā. Bet kamēr vien tie ir spēkā, jācenšas tos ievērot pēc labākās sirdsapziņas. Un vēl dažas pārdomas:
(1) komunistu un nacistu simbolikas lietošanu ir pamats ierobežot, vismaz kamēr ir dzīva paaudze, kas cieta no šo totalitāro režīmu noziegumiem, it īpaši atzīmējot 9.maiju, Ā.Hitlera dzimšanas dienu, utml.
(2) sejas maskas vai aizsedzošas kapuces, teltsveidīgas islāma galvassegas sievietēm (http://en.wikipedia.org/wiki/Niqab ) ir saprotami dažreiz ierobežot - cilvēkiem nevajadzētu slēpt savas sejas tādās situācijās, kur ir paaugstināts drošības risks. Tas attiecas arī uz lāču maskām.
(3) Latvijas ekstrēmistu paraža taisīt vienam piketam pretī pretpiketu tieši tanī pašā vietā un tanī pašā laikā neļauj pilnīgi atteikties no pasākumu iepriekšējas pieteikšanas. Citādi policija nepagūst sagatavoties, un kārtību attiecīgajā vietā vismaz uz īsu brīdi nosaka uz kautiņu tendēti sūdu metēji, štābisti, utml. Gluži tāpat ir pamatoti prasīt piketu saskaņošanu augstu amatpersonu vizīšu laikā.
(4) Piketi, kas saistīti ar ceļu bloķēšanu, auto dedzināšanu, vai cita veida normālas dzīves paralizēšanu (iemīļots paņēmiens lauksaimnieku, studentu un skrandu proletāriešu protestiem Francijā un šur tur citur Rietumeiropā) ir noziegums nevis vārda brīvība un pret to attiecīgi jāizturas. Kā teica M.Tečere ogļraču streika laikā (1984.-1985.g.): "I must tell you that what we have got is an attempt to substitute the rule of the mob for the rule of law, and it must not succeed. It must not succeed. There are those who are using violence and intimidation to impose their will on others who do not want it...The rule of law must prevail over the rule of the mob." (Man jums jāsaka, ka ir noticis mēgjinājums ar pūļa varu aizstāt likuma varu, un tas nedrīkst izdoties. Tas nedrīkst izdoties. Ir tie, kuri izmanto vardarbību un iebiedēšanu, lai uzspiestu savu gribu citiem, kuri to negrib... Likuma varai ir jāuzvar pūļa vara.) Tečerei tas arī pilnībā izdevās; arodbiedrību bosu ietekme pēc šī neveiksmīgā streika ļoti jūtami samazinājās, tika pamatos realizēta valdības iecere likvidēt veselu nerentablu nozari.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fīrers 01.11.2006 21:42
Tomēr tam, ko te daži sauc par cīņu par "dzīvnieku tiesībām" nav absolūti nekāda sakara ar zaļu domāšanu un zaļu dzīvesveidu. Šitie subjekti pat mēdzot ielauzties ūdeļu fermās un palaist brīvībā simtiem zvēru, kas nodara milzu postījumus un tik un tā ir nolemti nāvei savvaļā. Lūk kāda viņu izpratne par "zaļumu".

Bet visiem "likuma gara" sludinātājiem iesaku dibināt savu valsti - Soroslandiju, un tur pēc saviem atvērtās demokrātijas likumiem arī dzīvot :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zīlīte Zuzīte 01.11.2006 20:16
Pilnīgi piekrītu neri. Problēmas ar demokrātijas izpratni nav tikai policijā (viņi ir tādi paši ierindas pilsoņi un līdz ar to viņi domā līdzīgi, lai gan viņiem vajadzētu būt plašākai izpratnei). Šajā gadījumā policijas rīcība ir pilnīgi neadekvāta - ja tiesa lems atbrīvot jauniešus no adm.soda, policistiem vajadzētu saņemt vismaz rājienu, lai nākamreiz padomā arī par likuma garu nevis burtu. Tas tipiņš tikai sauca likuma pantus, bet neko jauniešiem nepaskaidroja. Paprasīja tikai - atļauja ir? Nav? Nu tad braucam... Varbūt varēja palūgt iet mājās, bet to nedarīja. Ja cilvēks rīkojas neadekvāti (pārkāpj likumus), viņš saņem sodu. Ja policists rīkojas neadekvāti, arī viņam par to jāsaņem sods. Tikai tā tajā policijā kaut ko var mainīt. Citādi tā paliks tāda pati bedre kā ir, jo tiem policistiem bieži varas apziņa sakāpusi galvā...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

neri 01.11.2006 18:01
Alekša komentāri parāda, ka problēmas ar demokrātijas izpratni ir ne tikai policijā, bet tā ir daudz plašāka problēma. Tas laikam ir palicis no padomju laikiem, ka pulcēšanās brīvības un vārda brīvības izmantošana ir kaut kas ārkārtējs, ko normāli cilvēki nedara, un, ja kāds dara, tad tas notiek stingrā valsts uzraudzībā - tikai ar atļauju, tikai noteiktās vietās par noteiktām tēmām un noteiktosa laikos. Bet demokrātijas būtība jau tieši ir tā, ka sabiedrība ir aktīva un aktīvi pauž savu attieksmi pret dāždiem notikumiem, ka es varu paust brīvi savus uzskatus un valsts iejaucas tikai tad, ja ir nopietna nepieciešamība. Un valsts iejaukšanos nedrīkst ietekmēt tas, vai es izskaos par Bušu, vietējo politikas darboni vai ierindas cilvēku. Ja lietoju rupjības, kurinu rasu naidu vai daru ko tamlīdzīgu, tad valstij ir jāiejaucas neatkarīgi no tā, pret ko es vēršos. Ja es šīs robežas nepārsniedzu, tad es varu kritizēt gan Bušu, gan vietējos politīkus, gan arī kādu ierindas pilsoni. Un mana vienīgā iespēja kritizēt 'Bušu nevar būt zooloģiskais dārzs, jo Bušs to nepamanīs. Tas, ka Bušam tas varētu nepatikt, nav arguments, lai man neļautu to darīt arī Rīgas centrā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Potaps Živo-Djerovs - Aleksis 01.11.2006 17:23
"Ja kādam ir šaubas, kas ir jāsaskaņo, tad var taču piezvanīt kaut vai pasākuma dienā un pajautāt pašvaldības amatpersonām. "

Nē, tādā gadījumā zūd jebkāda jēga nepieteikto piketu utt. brīvībai. Viss ir otrādi, tiem nosacījumiem jābūt atrunātiem kaut kur tā, lai tos zinātu visi--gan policisti, gan parastie pilsoņi. Vajag, lai būtu tā--es eju pa ielu, mani burbuļo kaut kas, es pēķšņi nolēmu, ka tūlīt es viņiem "parādīšu"--izņēmu no somas papīru, uztaisu plakātu un stāvu pie kādas ministrijas. Man jābūt garantijai, ka mani nesaņems ciet. Tas nozīmē, ka arī policija arī zinās, ka kamēr es nemēģinu apmetāt ar bumbām ministrijas ēku, mani var, piemēram, uzraudzīt no attāluma. Tā es saprotu šo aizsargāto brīvību. Protams, ja tagad ir spēkā aizliegums pietuvoties vēstniecībai, bet es tupēšu pie ieejas, es varu sagaidīt jebkādu nepatīkamo rīcību no policijas puses.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 01.11.2006 16:25
Sayuri: šitais incidents ar Lāci atgādina kā pirms Buša vizītes bez īpaša pamatojuma lika novākt Stendzenieka miera plakātu (ar miera zīmi un tekstu Imagine George) no Noasa Radisson viesnīcas priekšā ... ne vienā ne otrā gadījumā nekādi draudi nebija, cilvēki tikai miermīlīgi pauž savus uzskatus

Stendzenieka plakāti, manuprāt, tiešām bija OK - savlaicīgi pieteikti; pieklājīgs teksts, utt. Bet nepieteiktais pikets ar lāci - kurš no drošības personāla varēja iepriekš pateikt, ka tie nav draudi? Protams, reizēm organizatoriem nav laika piketus savlaicīgi pieteikt - bet veselais saprāts teic, ka arī šādos gadījumos būtu nepieciešama kaut kāda saskaņošana kaut vai pasākuma dienā, lai policija var protestējošam lācim uz pasākuma laiku pielikt apsargu un rūpīgi pirms tam pārbaudīt, vai tas nav piebāzts ar Semtex, C-4, smirdvielām vai kādu citu nejaucību. Ja ir privātpersonas vai NVO, kas bieži rīko pasākumus, viņi var ierosināt likumdevējiem piketu vienkāršoto ("fast-track") saskaņošanu - ja būs par to referendums, es to atbalstīšu.

Visatļautību demonstrē okupanti savās 9.maija svinībās - ja likums aizliedz nēsāt totalitāro varu apbalvojumus vai dzert alkoholu uz ielas, tad priekš viņiem šis likums it kā nav rakstīts. Tagad "lāču piketētāji" sāk rīkoties līdzīgi. Nezinu, vai likuma ignorēšana ir pareizais veids, kā izpelnīties sabiedrības aktīvu atbalstu lielākai vārda un pulcēšanās brīvībai.

Potaps Živo-Djerovs: Rezumējot: kamēr nav skaidrības, kas ir pikets/sapulce, kas nav jāpieteic pašvaldībā, būs problēmas.

Ja kādam ir šaubas, kas ir jāsaskaņo, tad var taču piezvanīt kaut vai pasākuma dienā un pajautāt pašvaldības amatpersonām. Un izturēties pret policistiem cilvēcīgi - cienīt viņu darbu un negādāt viņiem liekus pārsteigumus. Ja šādas paškontroles nebūs, tad arī pie mums drīz būs bardaks kā WTO galotņu tikšanās laikā, vai kaut kas līdzīgs musulmaņu vai studentu protestiem Parīzē. Taisnību sakot, Rīga ir ērta pilsēta un tajā ir pietiekami vietas jebkādai likumīgai viedokļu paušanai - gan 16.martā, gan karalienes vizīšu laikā. Bet tas neizslēdz to, ka dažās situācijās vajadzīga cieņa vienam pret otru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 01.11.2006 15:29
Mūsu valsts policejiskums ir vairāk nekā satraucošs. Diemžēl. Un diemžēl arī APL iekļautais lietderības princips neko nav mainījis šajā sakarībā pozitīvā virzienā. Domājot par to tā vien gribas lietot kādu necenzētu vārdu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Sayuri - Aleksim 01.11.2006 15:16
šitais incidents ar Lāci atgādina kā pirms Buša vizītes bez īpaša pamatojuma lika novākt Stendzenieka miera plakātu (ar miera zīmi un tekstu Imagine George) no Noasa Radisson viesnīcas priekšā ... ne vienā ne otrā gadījumā nekādi draudi nebija, cilvēki tikai miermīlīgi pauž savus uzskatus, izmantojot Satversmē garantētās tiesības. Atšķirībā no nopraidistiem, kas reāli apdraudēja miermīlīgu gājienu un pat cilvēku veselību un dzīvību metot viņiem ar pudelēm un cenšoties nostumt no Jūrmalas šosejas mašīnu, kas uz lidostu veda pride sakarā Latvijā ieradušos ārzemniekus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Potaps Živo-Djerovs 01.11.2006 15:02
"tevi var aizsūtīt uz Mežaparku kā tas bija Džordža Buša vizītes laikā."
tuvāk pie zvēriem:)

"Marina: Jā, man ir tāda sajūta. Iespējams, šoreiz ažiotāža bija karalienes vizītes dēļ. Ja mēs to rīkotu, piemēram, nedēļu agrāk vai vēlāk, tad nekā tāda nebūtu."
Tad vienkārši izrakstītu "rēķinu" par masku utt.

"valsts pēc definīcijas ir nedaudz represīva, bet Latvijā tas ir sevišķi izjūtams"
...uz savas ādas;).

"Bet jūs zinājāt, ka piketi ir jāpiesaka?

Marina: Jā, zinājām, ka jāpiesaka. Bet par akciju mums PETA pateica tikai piektdien un tai bija jānotiek otrdien. Sestdien un svētdien neviens mūsu pieteikumu neskatītu. Turklāt tas nebija domāts kā protests, bet drīzāk kā izglītojoša akcija. Mēs plānojām tur stāvēt un dalīt bukletus. "
Nevar tuvoties vēstniecībai tuvāk par 50 metriem ar plakātu, jo tad vēstnieks izies ar šaujamo...:)

"Marina: Kāda minūte varbūt. "
Policijas iecirknis vienu soli no vēstniecības.

"Bet Latvijā, ja ir kaut kāds datums, kad jāizrāda solidaritāte un es par to uzzinu tikai dienu iepriekš, tad saskaņošanas procesa dēļ es nevaru neko izdarīt. "
Vai tad Jums nav zināms, ka LR pilsoņi ir trakie zvēri, bet šādus ir jākontrolē?

Rezumējot: kāmēr nav skaidrības, kas ir pikets/sapulce, kas nav jāpieteic pašvaldībā, būs problēmas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 01.11.2006 14:29
hmh: Manuprāt, nav īpašas atšķirības starp"vandāļiem", kas apzīmē/aplīmē sienas un tādiem kā mēs, kas spamo komentāros.

Atšķirība ir milzīga - portāli paši paredz lietotāju komentārus kā nepieciešamu atgriezenisko saiti; un ja rodas problēmas, moderators visu var viegli izdzēst. Savukārt, patvaļīgi izlīmēt lapeles uz apgaismes stabiem ir nelikumīgi, neestētiski, bojā svešu īpašumu, un šādu izdarību sekas ir grūti labot - kādam ir tas viss jākasa nost. "Lāču dīdītāji", protams, ir nedaudz cits gadījums - bet arī viņu darbības potenciāli var radīt nopietnas problēmas. Esmu par daudz lielāku vārda un pulcēšanās brīvību visās "normālās" vietās un laikos. Tomēr piketi ārvalstu amatpersonu vizīšu laikā ir jāsaskaņo ne jau tikai birokrātu labsajūtas dēļ. Tie visā nopietnībā var apdraudēt sabiedrisko kārtību, ārvalstu delegāciju drošību un labsajūtu. Ir milzīga atšķirība - publicēt nepiedienīgo dziesmu "Kongo džungļos" Internetā, vai arī dziedāt to sabiedriskā vietā, sagaidot teiksim, Beļgjijas kroņprincesi vai hotentotu kultūras dienu viesus no Namībijas.

Ir jābūt nopietnam iemeslam, lai savu piketu kaut vai ar iepriekšēju saskaņošanu "pielipinātu" kādai pilnīgi citai norisei. Tā sakot, problēmu cēlāji paši "uzlūdzas" uz svešiem pasākumiem. Ja ir runa par sankcionētiem protestiem ar nopietnu iemeslu, tad tas ir attaisnojami, piemēram, piketi pie zoodārza Dž.Buša vizītes laikā. Bet pārējie gadījumi (nesenais "lāču protests" vienlaikus ar karalienes vizīti; štābistu nekārtības, cenšoties pa savai modei "atzīmēt" 16.martu tieši tur, kur to dara jauniešu organizācijas un legjionāri, sūdu metēju pieskaņošanās kaut kādām homoseksuālistu konferencēm) - tā ir nevis vārda brīvība, bet skandālu un kašķa meklēšana.

Sayuri: Diemžēl vēl aizvien dzīvojam policejiskā valstī... Paldies par jūsu drosmi un ļoti ceru, ka jūsu pilsoniskā rosība neapsīks! Mūsu valstij vajadzīgi vairāk tādi cilvēki kā jūs.

Mēs, diemžēl, nedzīvojam bērnudārzā. Briti jau ir savā zemē piedzīvojuši teroristu-pašnāvnieku uzbrukumus. Ja Tu, Sayuri, atbildētu par Anglijas karalienes drošību, vai Tu vēlētos pašā atbildīgākajā brīdī vēl nelielu pilnīgi negaidītu "pārsteigumu" - lāča maskās tērptus protestētājus? Tā sacīt, lai izraisītu nelielas jukas un piesegtu tos, kam ir jādara kas nopietnāks...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hmh - Aleksis 01.11.2006 11:51
Cool off! Manuprāt, nav īpašas atšķirības starp"vandāļiem", kas apzīmē/aplīmē sienas un tādiem kā mēs, kas spamo komentāros. Tas, ko darām mēs, gan ir krietni vienkāršāk un ērtāk - nav tik ļoti jāpiepūlas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sayuri 01.11.2006 10:28
Malači, jaunieši! Diemžēl vēl aizvien dzīvojam policejiskā valstī, kas cieš no padomju mantojuma, tāpēc tādi incidenti - lai cik stulbi un iesaistītajām pusēm nepatīkami - atkailina ne jau pašus dalībniekus, bet gan mūsu tiesībsargājošās struktūras, un tas ir pirmais solis uz priekšu, lai kaut ko mainītu uz labu. Paldies par jūsu drosmi un ļoti ceru, ka jūsu pilsoniskā rosība neapsīks! Mūsu valstij vajadzīgi vairāk tādi cilvēki kā jūs :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 31.10.2006 22:08
Uz Rīgas laternu stabiem nezināmi vandaļi reizēm izlīmē pretīgas lapeles ar pusnodīrātu, asiņainu dzīvnieku attēliem, ar uzrakstiem "did your lunch have a face"; ''If you knew how your dinner was made, you'd lose your lunch", utml. Tiem apakšā ir paraksts "PETA". Es it kā apzinos, ka rakstā minētajiem cilvēkiem būtu jādod iespēja brīvāk piketēt, ka viņiem nav sakara ar PETA vai arī, ka PETA nav saistīts ar vandaļiem.... Gandrīz kā Voltēra parunā - pretīgi, nepiekrītu nevienam viņu vārdam, bet ko padarīsi. Daži savu vārda brīvību izprot tieši tā. Manā padomjlaiku bērnībā bija dziesma par Kongo džungļiem un tajos it kā valdošo kanibālismu. Īpaša tieksme dažiem skolēniem bija to dziedāt pirms kārtējās ēdienreizes kolhoza talkas laikā, lai citiem sabojātu apetīti un varētu paši apēst kādu vārītu vistas stilbiņu vairāk:
Trejas dienas vārās līķis, tauki katlam pāri līst
Hotentoti kāriem skatiem svinga ritmā apkārt klīst.
Kongo džungļos, palmu ēnā lepnas dzīres iesākas
Tauki tek pār trekniem mūļiem, žokļi žļakstot sacērtas.
Viens grauž apdegušu rīkli, Otrs sūkā papēdi,
Trešais uzdūris ar pīķi aklās zarnas piedēkli.

Saistītie raksti

PETA peta.org

Citi autora darbi
Plates 255x203

Mēs esam kultūra 2 Autors:Rita Ruduša

394602 10200897502943873 390812678 n

Svētki bez Klāras 19 Autors:Rita Ruduša

394602 10200897502943873 390812678 n

Pēc Jordana 46 Autors:Rita Ruduša