Atslēgvārdi:

Cigarešu dūmi 21

Turpinot Prāgas tēmu, gribu padalīties iespaidos, kas mani iemeta nu jau visai pasenā vēsturē. Runa ir par smēķēšanas aizliegumu bāros, viesnīcās, kafejnīcās, restorānos, vai precīzāk – smēķēšanas atļauju šajās iestādēs Prāgā.

Iesaki citiem:

Latvijā jau 2006.gadā sāka ieviest dažādus ierobežojumus un aizliegumus, tai skaitā, ka bāros, viesnīcās, kafejnīcās, restorānos smēķēšana ir atļauta tikai speciāli ierādītās un nodalītās telpās. Bet izskatās, ka Čehijā šis process ir lēnāks vai mazāk apjomīgs (bija vietas, kur nebija atļauts smēķēt, bet tie bija daži galdiņi kaktos). Tā nu četras dienas lielāko daļu laika pavadīju starp cigarešu dūmiem, kas man kā nesmēķētājai bija visai interesants piedzīvojums – tomēr jau divus gadus Latvijā tāda pieredze ir retums. Esmu atradusi, ka pēc vakarēšanas krogā/ bārā/ restorānā visas drēbes, mati un āda ir piesūkusies cigarešu dūmus, vai ka – sēžot pie galda, kur dominē “smēķētāji-maratonisti” (smēķē gandrīz nepārtraukti) – acis sāk asarot un “svaiga” (nepiesmēķēta) gaisa trūkuma apstākļos nogurums rodas divreiz ātrāk. Tāpēc vakari ir īsāki un vakarēšanas sekas dziļākas (vīns un cigarešu dūmi tādos kvantumos man - pusmaratona skrējējai - bija par daudz).

Tas raisīja domas divos virzienos. Pirmais – par smēķēšanas ierobežojumiem un aizliegumiem, kurus agrāk vai vēlāk visticamākais ieviesīs visās ES valstīs. Protams, nevar nedomāt par smēķētājiem, kuriem taču arī ir savas tiesības, tomēr man šķiet, ka tiesības elpot nepiesmēķētu gaisu ir pārākas. Tas nenozīmē pilnīgu smēķēšanas aizliegumu, bet skaidru nodalījumu, kur var un kur nevar smēķēt. Jaunākie vizuālie efekti uz cigarešu paciņām, mēģinot veicināt smēķēšanas atmešanu vai neuzsākšanu, iet roku rokā ar vispārējo ES politiku šajā jomā.

Otrais domas virziens bija par to, cik daudz kontaktu dēļ var un vajag izturēt. Prāgā biju ikgadējā PASOS konferencē (Policy Association for an Open Society – kur apvienojušās vairāk nekā 35 domnīcas (think tanks) no Centrālās un Austrumeiropas, kā arī Centrālās Āzijas), un, protams, vakarēšanā neformālā gaisotnē turpinājās profesionālās sarunas par padarīto un plāniem, tika mētātas idejas, ko varētu īstenot, utt. Un, protams, smēķētāji bez cigaretēm ilgi nevarēja izturēt, īpaši “maratonisti”. Bet ko darīt nesmēķētājiem? Nepiedalīties šajos neformālajos forumos, lūgt nesmēķēt? Maza dilemma.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (21) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

quick 21.12.2011 12:58
are. All through cold circumstances, hardware watches have on operating despite the fact that quartz wristwatches will flip off briefly so as to conserve the battery way of life. Regardless of exactly where you peer, you may typically locate quarta motion watches presently http://www.somedresses.co.uk . http://www.could365.com Colorful Life Using the quantity of advantages quarta motion watches consist of more than bodily watches, now you may conserve dollars exactly where you may dependable delight in having a lesser quantity of upkeep. Each and every and each and every identify brand name, http://www.survivalstraps.info survival straps which consists of Gucci watches, moved quartz overtaking the view sector inside a hurry. Marriage ceremony Ceremony is evidently an memorable consequence of one's way of life. You simply can't pass up the evening out , nor the aisle and nor your stunning marriage ceremony gown in that you simply merely seemed pretty. But these pretty marriage ceremony attire are equally really pricey and could have your marriage ceremony day the really expensive also. Therefore not every single individual is able to obtaining these expensive decorators marriage ceremony attire. But, you

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 28.10.2008 10:20
Gribu painformēt, ka Eiropas Komisija plāno sākt diskusijas par smēķēšanas aizliegumu sabiedriskās vietās, tai skaitā bāros, krogos un restorānos. Tā būtu laba ziņa visiem tiem, kas cieš no cigarešu dūmiem darba vietās. http://euobserver.com/9/27002

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis -> Baiba 24.10.2008 20:41
Kas Jums izraisīja priekšstatu, ka cigaretes un alkahols tiek aizstāti?
Narkotikas un medikamenti, kopš tos kāds atklājis, kāds cits vienmēr lieti paralēli.

Savukārt kokaīns un heroīns visos topos dala 1. un 2. vieto pēc savas bīstamības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Baiba 24.10.2008 18:09
Tagad saprotu kapec cigaretes un cigari tiek aizstati ar marihuanu, kokainu uc labumiem!
Tie nav tik nekaitigi apkartejiem,vai ne!?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM>Gatis 24.10.2008 00:47
Nu es jau minēju ka akcīzes nodoklis tiek turēts savā iepējamā maksimumā. Atkarīgos smēķētājus tas iespaido minimāli. Ir jau tāda anekdote ka bērni pēc akcīzes nodokļa pacelšanas priecājas ka tēvs mazāk smēķēs. Uz ko tēvs atbild lai velti nepriecājas. Drīzāk bērni neēdīs skolā pusdienas kā tēvs mazāk smēķēs. Ar skolniekiem ar ir tā ka nu nav jau vēl tā atkarība. Var smēķēt divas cigaretes dienā , bet tikpat labi var iztikt arī ar vienu. Bez tam skolēni jau nevar nopirkt brīvi cigaretes un tā smēķēšana tāda saraustīta iznāk. Tā atkarība jau sākas vēlāk , tad kad nu tai naudai jau būtu jābūt , un no tā ka tās cigaretes vienmēr ir tā teikt rokas stiepiena attālumā.
Var jau runāt visādi , par ārstēšanu , izmaksām utt.. Nu bet neiet tak kopā tā plašā tirdzniecības tīkla izvēršana ar to gaušanos ka neatmaksājas. Ja neatmaksājas tad tak tie lēmēji ir uzpirkti ka nerentablam un kaitīgam biznesam ļauj tā izvērsties. Domāju ka atmaksājas gan , bet nu teikt tak ar to nevienam nevar , jo tā jau tāda kaitīgu ieradumu uzturēšana un veicināšana atkal iznāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 23.10.2008 21:53
Gribu oponēt IM, jo akcīzes nodoklis iespaido pircēju skaitu. Sevišķi jau skolnieku vidū, kuriem kabatas nauda ir ierobežotā daudzumā.
Vēl es gribu oponēt par to, ka cigaretes un alkahols neizraisa slimības. Un kā vēl izraisa!
Sirds, asinsvadu, elpošanas un mutesdobumu slimības ne vienmēr ir nāvējošas un tāpēc ir bieži gadījumi, kad jāārstē. Tas ir tikai mīts, ka daļa ātri nomirst un pirms tam nepamanās noslaukt veselības sistēmai savu daļu līdzekļus par par asinsvadu un plaušu slimībām. http://www.apollo.lv/portal/life/articles/88027

Bet pēc bīstamības šīs narkotikas apsteidz pat Ectasy, LSD un Cannabis. http://www.msnbc.msn.com/id/17760130/

Tāpēc pievienojos tiem, kas uzskata, ka šīs vielas ir jāaizliedz.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM>Radars 23.10.2008 17:08
Nu es tā saprotu ka visi nesmēķētāji mirst veseli. Ar slimībām mirst tikai smēķētāji. Nu un ja kāds nesmēķētājs mirst no kādas slimības tad tas noteikti būs bijis tā teikt latentais smēķētājs. Līdz šim gan man likās ka vesels cilvēks nu nekādi nevar nemaz nomirt.
Protams ka pēc pirmās cigaretes es ar nezināju ka tas beigsies tā. Teica jau teica ka smēķēšana izraisa atkarību. Nu bet pārdeva tak legāli tās atkarību izraisošās vielas , tātad ar valstisku akceptu iesaistīja atkarībā. Un vēl naudu par to paņēma. Vai nu par to valstiski arī jāatbild , vai nu momentā jāpārtrauc brīva cigarešu tirgošana. Cigarešu tirgošana tikai uz speciāla līguma pamata ar abu pušu atbildības pakāpes noteikšanu un ar abu pušu pašrocīgiem parakstiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Radars 23.10.2008 16:44
Atbildot Franciskus. Pajautājiet šo pašu jautājumu kādam plaušu vēža slimniekam - smēķētājam. Vai ņemot rokā pirmo cigareti, viņš pieņēma apzinātu lēmumu, ka no šī brīža viņš mērķtiecīgi bojās savu un apkārtējo veselību. Visbiežāk atbilde būs nē. Citēšu "es taču nezināju, ka tas beigsies tā...". Tātad - smēķētāji ir kā mazi bērni, un vienīgā iespēja ar tiem cīnīties, ir aizliegt šo nodarbi. Precīzi kā jūs rakstat - valstij ir jāizlemj viņu vietā. Apskatot miršanas statistiku, kā arī veselības aprūpes iestāžu izdevumus par pīpēšanas izraisītu slimību ārstēšanu, tam ir ne tikai morāls, bet arī finansiāls pamatojums. Iekasētais akcīzes nodoklis par cigaretēm nesedz zaudējumus, kas katru gadu valstij tiek nodarīti smēķēšanas dēļ.

Atbildot DaceiA - jābūt dažādai attieksmei pret to, ka cilvēks ar savām valsts dotajām investīcijām aizbrauc prom no valsts (investīcijas aiziet uz citu valsti, pasaules kopējam labumam), vai tās tiek nomestas (ieraktas) zemē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM>Franciskus 23.10.2008 16:44
Nu ja , var jau aizliegt smēķēšanu arī rūpējoties par darba vidi. Bet tad jau tā ar vajag runāt ka smēķēšanu kā netikumu apkarot neviens nekādi netaisās. Tā teikt lai netikums zeļ un plaukst un būs lieli nodokļi. Nu un par tiem nodokļiem iekārtos attiecīgu darba vidi arī smēķētājiem , ar ventilējamām telpām un tā. Manuprāt Latvijā tomēr to pasniedz kaut kā citādi. Un tad tās bildītes. Ar darba vides labā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 23.10.2008 16:41
Es arī būtu uzmanīga ar valsts investīciju piesaukšanu, jo tad jau arī valsts izglītības dēļ vajadzētu cilvēkus "piekalt" vienai valstij, utt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Franciskus 23.10.2008 16:23
Gribu oponēt Radaram. Katram cilvēkam ir tiesibas izlemt kā viņš rikojas ar savu ķermeni. Balstoties uz Jūsu apsvērumu (par valsts investicijām), mēs varētu ari aizliegt ar likumu pašnāvibas, abortus un alkoholu. Kur mēs novilksim robežu? Vai varbūt nevilksim nekādas robežas? Tā teikt, lai valsts izlemj mūsu vietā, ko mums darit un nedarit?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Franciskus 23.10.2008 16:18
Gribu oponēt IM. Tās Eiropas valstis, kurās smēķēšana ir aizliegta, izstrādāja aizliegumu nevis tāpēc, ka gribēja regulēt savu pilsoņu ieradumus, bet gan tāpēc, ka rūpējās par darbiniekiem un darba vidi. Tā bija arodbiedribu iniciativa citiem vārdiem, kas bija pamatā aizliegumu pieņemšanai. Starp citu - manuprāt, simpātiskas un saprotamas rūpes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Radars 23.10.2008 16:15
Es vēl arvien pārstāvu viedokli, ka vajadzētu smēķēšanu aizliegt ar likumu. Pamatojums ir vienkāršs - smēķētājs iznīcina valsts veiktās investīcijas šajā indivīdā, faktiski nodarot miesas bojājumus, kas dažreiz beidzas ar nāvi. Kādi tam varētu būt pretargumenti?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 23.10.2008 16:14
Nu es teiktu tā ka tie bāri ir viena notām vietām kur jauni atkarīgie rodas. Ja grib tās atkarības tā nopietni apkarot tad protams ka bāros nekādas smēķēšanas un nekādas cigarešu pārdošanas. Un darbinieku jautājums ar pats par sevi atrisināsies. Nu bet ja nemaz nav tāda mērķa to smēķēšanas izplatību apkarot , nu tad bāra darbinieks tak apkalpos tur un tādos apstākļos kur viņam ir ko apkalpot , un par tādu samaksu uz kādu viņš dotajā vietā , pie dotajiem apstākļiem var pretendēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 23.10.2008 15:53
Par bāru/utml.vietu darbiniekiem - jā, tas ir labs jautājums. Vai viņiem arodbiedrības nav, kas to var risināt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 23.10.2008 15:33
Jau Ā.Hitlers, būdams askētiska dzīvesveida atbalstītājs, 30-to gadu beigās bija aizliedzis smēķēšanu daudzās sabiedriskajās vietās - pamatojums bija ļoti vienkāršs: tabakas dūmi apdraud vācu sieviešu, bērnu radītāju un audzinātāju, veselību, t.i. nacistu vadonis vēl pirms modernajiem pētījumiem (par dioksīnu, benzpirēnu, poloniju) nojauta sekundārās smēķēšanas kaitīgumu.

Diemžēl tad, kad sākās 2.pasaules karš, smēķēšanas ierobežojumi reāli nedarbojās; turklāt cigaretes kara trūkuma un naudas sistēmas sabrukuma apstākļos bija viena no iecienītākajām precēm. Tādēļ daudzas svarīgas lietas palika pusdarītas - un pašlaik gan Vācijā, gan Čehijā daudzu cilvēku uzskati par smēķēšanas ierobežošanu ir diezgan stulba.

Konkrētā bloga autorei, iespējams, bija iespējams izvairīties uzturēties tādās vietās, kur tiek smēķēts. Bet attiecībā pret sievietēm un vīriešiem, kas strādā šajos krogos... Izskatās, ka pat Hitleram bija vairāk tuvākmīlestības pret viņiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nite 23.10.2008 15:30
Dace, pāris vakaru piepīpētajos bāros rezultāts, iespējams, neizpaudīsies kā garš atvaļinājums onkologiskajā slimnīcā. Bet ko teikt par tiem, kam šādi vakari ir ikdiena, proti, bāru darbiniekiem? Viņus neglābj pat spēcīga ventilācija, cik zinu, kaitīgas vielas pat caurvējā vēl saglabājas ap divām stundām. Bet viņi tās elpo garumgarās stundas katru dienu. Un es brīnos, kāpēc LATVIJĀ NEVIENS NERUNĀ par darbinieku tiesībām. Ja šis būtu galvenais motīvs aizliegumiem, iespējams, krogos jau pāris gadus varētu pavisam iztikt bez pīpēšanas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 23.10.2008 15:28
Veselības bojāšana ir dārgs prieks, tāpēc, lai to bojā tikai tie, kas samaksājuši valstij iepriekš (ar akcīzes nodokli) par sevis ārstēšanu vēlāk.
-----------------------------------
Nu kur tad ir tā ārstēšana vēlāk? Nav nekādas īpašas ārstēšanas. Ātrāk kapā iekšā un vāku virsū , lai mazāk gadus pensija jāmaksā. Ja kāds tam netic tad vajadzēja paskatīties cik veikli un smalki Apinis iegūstamos miljonus medicīnas budžetam sarēķināja no akcīzes palielināšanas tabakai un alkoholam. Par to ka nauda nāk no no netikumiem atkarīgiem cilvēkiem i domas prātā nebija. Tas ka liels akcīzes nodoklis kaut kā samazina smēķēšanu ir vienkārši meli. Nodokli liek tik lielu lai nesāktu masveidā apiet nodokļa maksāšanu , un visa tā gudrība par tā nodokļa ietekmi uz smēķēšanas izplatību. Bet milzīgos labdarus tēlojot , likt vēl arī tās pretīgās bildītes uz katra stūra pērkamām , pēc uzskrūvētās cenas spriežot visai prestižām precēm (cigaretēm) , te jau tas cilvēku savstarpējais ļaunums nāk ārā. Tā teikt ja cilvēks pats nenoindējas pietiekami ātri ar nikotīnu , tad nu ar tām bildītēm varbūt ka var to procesu tādā tīri psiholoģiskā ceļā vēl paātrināt. Nu ļauni kļūst tie nesmēķētāji. Pret jaunatnes iesaistīšanu netikumu atkarībā , nu akli laikam kaut ko darīt. Bet nu kad cilvēks veiksmīgi ir padarīts atkarīgs , jā nu tad visi kļūst redzīgi un var visādi par viņu izņirgāties un visādus sliktumus piesiet , un vēl pamatīgu akcīzi izspiest.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 23.10.2008 15:24
x - man prieks, ka Jūs par šo ieminējāties, jo man arī cilvēki, kas smēķē, staigājot pa ielu, gaidot transportu, nereti rada visādas negatīvas reakcijas. Es jau esmu iemācījusies skriet viņiem garām vai mainīt trajektoriju, lai izbēgtu no cigarešu dūmiem. It kā jau nevar zināt, vai blakusgājēji ir ar mieru pasīvi smēķēt, vai pat priecīgi par pasīvu dūmu, vai - gluži pretēji - nemaz nav sajūsmā... Bet kā nesmēķētājai man rodas jautājums - vai tad staigājot un smēķējot nav mazāks "kaifs", respektīvi, cigarete taču vējā mētājoties ātrāk izkūp, ne? Tā kā tad vairāk "paliek" apkārtējai videi, nevis pašam smēķētājam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 23.10.2008 14:58
iisteniibaa baaraa veel taa - pats zini, kur ej, un ar to jaareekjinaas. aizliegt vajadzeetu piipeet uz ielas - tas ir noteikt vietas, kur to var dariit, bet citur vispaar aizliegt. patlaban faktiski ir neiespeejami uz ielas izlaviereet starp piipeetaaju atstaatajiem maakonjiem. protams, saprotu, ka tuvaakajaa laikaa shaads aizliegums ir utopija :(

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 23.10.2008 14:41
Lai nu kā, bet smēķēšanas telpas ierobežojumi ir viena no atbalstāmākajām un lietām. Man pat nav nekas pretī pret milzīgajiem un super bargajiem akcīzes nodokļiem cigaretēm un alkaholam.

Veselības bojāšana ir dārgs prieks, tāpēc, lai to bojā tikai tie, kas samaksājuši valstij iepriekš (ar akcīzes nodokli) par sevis ārstēšanu vēlāk.

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule