Tēzes runai seminārā "Valsts pārvaldes, nevalstisko organizāciju un plašsaziņas līdzekļu loma sabiedrības iesaistīšanā lēmumu pieņemšanā" 2003. gada 12. februārī
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome izveidota 2000.gada aprīlī kā konsultatīva organizācija lauksaimnieku sabiedrisko organizāciju diskusijām ar Zemkopības ministriju aktuālajos lauksaimniecības jautājumos.
LOSPā apvieno 42 organizācijas, tai skaitā 6 daudznozaru sabiedriskās organizācijas, 33 nozares pārstāvošas lauksaimnieku organizācijas un biedrības un 3 asociētos biedrus, sniedz atzinumus par aktuāliem un stratēģiskiem jautājumiem, kas skar lauksaimniecību un lauku attīstību, piedalās ministrijas izveidotajās darba grupās, sagatavo priekšlikumus par nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos un aktīvi piedalās lēmumu pieņemšanas procesā.
Sadarbība ar Zemkopības ministriju
– Katru gadu atkārtoti tiek slēgts Sadarbības līgums ar Zemkopības ministriju, kurā nosaka galvenos ZM un LOSP pamatprincipus un reglamentē sadarbības virzienus (pielikumā 2002.gada līgums).
– Regulāri vienu reizi mēnesi LOSP sēdēs piedalās ministrs, ziņojot par nozares aktualitātēm un atbildot uz LOSP jautājumiem.
– Lai sniegtu atbalstu nevalstiskajām organizācijām, 2001.gada valsts subsīdiju programmā lauksaimniecības attīstībai pirmo gadu tika iekļauts lauksaimniecības nevalstisko organizāciju un ražotāju grupu atbalsts, kurš turpinājās arī 2002.gadā. Tas ir paredzēts, lai paplašinātu nevalstiskā sektora ietekmes sfēru, nodrošinātu sadarbību starp valstiskajām un nevalstiskajām organizācijām, veicinātu lauku iedzīvotāju informētību un izglītību par Latvijas integrāciju ES, nodrošinot informācijas apmaiņu, kā arī lai iesaistītu lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas lauku ekonomikas dažādošanā un lauku iedzīvotāju pārprofilēšanā no lauksaimniecības uz citiem uzņēmējdarbības veidiem laukos.
Aktualitātes
– Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē ir pieņemts lēmums izveidot Latvijā visos reģionos Lauksaimnieku atbalsta centrus. Centru izveides mērķis – informācijas ķēdes nodrošināšana starp Zemkopības ministriju, pārējām valstiskām institūcijām, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomi, visa veida zemnieku nevalstiskajām organizācijām un lauku iedzīvotājiem. Lauksaimnieki savā starpā ir vienojušies par šādu lauksaimnieku centru izveidi sākuma periodā – Talsu, Preiļu, Jelgavas un Valmieras vai Cēsu rajonos. Šajā sakarā š.g. 25.septembrī Talsos oficiāli tika atklāts Talsu rajona Lauksaimnieku atbalsta centrs (Kurzemes reģions).
– LOSP ar Zemkopības ministrijas un Zviedrijas Zemnieku federiācijas atbalstu ir izveidojusi Latvijas zemnieku pārstāvniecību Briselē, kuras darbības mērķi:
- veicināt lauku iedzīvotāju informētību un izglītošanu par Latvijas integrācijas procesu Eiropas savienībā;
- informēt Eiropas līmeņa nevalstisko lauksaimnieku koporganizācijas COPA/COGECA Sekretariātu par Latvijas lauksaimniecības nevalstisko organizāciju un to pārstāvja – Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes oficiālajiem lēmumiem un viedokļiem jautājumos, kuri saistīti ar lauksaimniecības nozari un integrācijas procesiem.
– Zemkopības ministrijai ir izveidojusies pozitīva, veiksmīga sadarbība ar Latvijas lauku sieviešu apvienību, Latvijas Mazpulku organizāciju.