Raksts

Zemes stunda


Datums:
26. marts, 2009


Autori

Jānis Brizga


Šo sestdien (28. martā) plkst. 20:30 ikviens ir aicināts uz stundu izslēgt elektrību un pieslēgties Pasaules Dabas fonda rīkotajai akcijai “Zemes stunda” (Earth Hour). Tas ir simbolisks pasākums, kas cilvēkus aicina pievērst lielāku uzmanību klimata izmaiņām un domāt par ilgtspējīgu resursu izmantošanu.

Šī akcija, protams, neatrisinās globālās vides problēmas, un ar elektrības izslēgšanu uz vienu stundu klimats netiks paglābs. Taču, piedaloties akcijā, jūs parādīsiet savu nostāju par vides aizsardzību un klimata izmaiņām. Šī akcija jau notiek trešo gadu un šogad izteiktais atbalsts ir tiešām iespaidīgs – akcijai dalību ir pieteikušas gandrīz 3000 pilsētas 83 pasaules valstīs. Ja pērn akcijā piedalījās ap 50 miljoniem pasaules iedzīvotāju, tad šogad plānots iesaistīt 1 miljardu. Arī Latvijā atsaucība ir diezgan liela. Interesi ir izteikušas daudzas Latvijas pilsētas un uzņēmumi. Tā piemēram, ir paredzēts izslēgt apgaismojumu Brīvības piemineklim, Rīgas Dzelzceļa tiltam, Jelgavas pilij u.c.

Latvijā liela daļa elektroenerģijas tiek saražota no atjaunojamajiem resursiem, tāpēc ir salīdzinoši “zaļa”. Taču problēma ir tajā, ka šī zaļā elektrība Latvijā ir deficīts – mēs tērējam vairāk kā spējam saražot. Tāpēc Latvijas cilvēkiem jo īpaši svarīgi būtu parādīt to, ka viņi ir gatavi šo elektrību taupīt, jo pretējā gadījumā mūsu valdība gatavojas būvēt ogļu elektrostaciju, kas klimatam ir sliktākais iespējamais scenārijs, jo rada milzīgu gaisa piesārņojumu un veicina globālo sasilšanu.

Šī akcija ir svarīga arī globāli, lai demonstrētu savu nostāju ANO klimata konferences dalībniekiem, kuri decembra beigās Kopenhāgenā lems par jaunu vienošanos klimata pārmaiņu sakarā. “Zemes stundas” akcijas laikā gūtais sabiedrības atbalsts kalpos kā būtisks arguments sīvākai ar klimata pārmaiņām.

Taču mūsu rīcībai, protams, nevajadzētu aprobežoties ar Zemes stundu. Klimatam mēs varam palīdzēt arī individuāli, mainot savus ikdienas paradumus. Māju siltināšana, sabiedriskā transporta izmantošana, pāreja uz energoefektīvām elektroierīcēm, mazāks gaļas un piena patēriņš. Tās ir tikai dažas, bet laikam pašas būtiskākās lietas, ko var ikviens no mums.

Taču sestdien ikviens ir aicināts šo stundu pavadīt sveču gaismā (vairāki restorāni piedāvā vakariņas sveču gaismā), vērot zvaigznes Esplanādē, baudīt akustiskos koncertus Bites Blūza klubā un mūzikas veikalā RANDOM, Vecrīgā, un ugunskuru un tējas dzeršana Dobelē domes laukumā, vai arī pašiem izdomāt kādu klimatam draudzīgu izklaidi.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!