Raksts

Visu varu Satversmes tiesai?


Datums:
27. marts, 2002


Autori

Zigurds L. Zīle


"Diena", 27. 03. 2002.

Satversmes tiesa ar šī gada 19.marta spriedumu lietā nr. 2001–12–01 atzina likuma «Par valsts pensijām» pārejas noteikumu 26.punktu par neatbilstošu Satversmes 1.pantam un spēkā neesošu no sprieduma publicēšanas dienas. Spriedums liek domāt, ka Satversmes tiesa neizprot tiesai saistošus ierobežojumus, ko prasa varas dalīšana.

Saeima, daļēji pamatodamās uz nepieciešamību samazināt iztrūkumu pensiju budžetā, pieņēma apstrīdēto punktu ar grozījumiem Pensiju likumā 1999.gadā. Apstrīdētais punkts noteica, ka obligāti sociāli apdrošināmām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem) pārtraucama tās pensijas daļas izmaksa, kas pārsniedz valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta trīskāršu apmēru, t.i., pašreiz 90 latu.

Piemēram, ja pensionārs, kam piešķirta 230 latu pensija, strādātu un pelnītu 120 latu mēnesī, viņa kopējie ienākumi (ierobežotā pensija un alga) būtu 210 latu. Tādā gadījumā pensionāram zūd ekonomiskais stimuls turpināt strādāt ienesīgu darbu. Ienesīgs darbs sāk atmaksāties, ja ienākums no tā pārsniedz pensijas neizmaksājamās daļas apmēru.

Lieta nonāca Satversmes tiesā kā trīs nodarbinātu pensionāru iesniegta konstitucionālā sūdzība.

Pilnu “Dienas” rakstu lasiet šeit


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!