Raksts

Visu pagātnei, maz ko nākotnei


Datums:
11. maijs, 2010


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Viens no aktīvākajiem blogotājiem laikraksta Diena interneta portālā ir nevis konkrēts cilvēks, bet gan partija -- partija Visu Latvijai! Dienas portāls priekšvēlēšanu laikā ir visnotaļ plašs politisks rupors. Vēl process nav uzņēmis apgriezienus, bet varam sagaidīt, ka vēlēšanām tuvojoties partijas tīmekli, tajā skaitā Dienas portālu, izmantos ļoti, ļoti aktīvi. Tā tas bija laikā pirms pašvaldību un Eiropas vēlēšanām, tā tas būs arī šoreiz.

Bet, kas attiecas uz VL!, ļoti acīs krīt tas, cik ārkārtīgi šī ir partija, kura dzīvo tikai un vienīgi tālākā un netālākā pagātnē. Jā, blogā partija stāsta par jaunu nodaļu atvēršanu u.tml., bet pēdējā laikā bloga ieraksti ir bijuši lūk, kādi: “15. maijā notiks ‘Visu Latvijai’ Vienības brauciens un svecīšu vakars pie Kārļa Ulmaņa pieminekļa,” “Latviešu Nacionālā Apvienība Kanādā izsludina konkursu jaunatnei ‘Piemini Abreni’,” un “Visu Latvijai aicina piedalīties piemiņas pasākumos 8. maijā, ignorējot 9. maiju.”

Tātad. Sestdien partija ar pompu atzīmēs to dienu, kad Latvijā tika likvidēta demokrātija. Jaunieši Kanādā tiek aicināti rakstīt sazini ko par teritoriju, kura Latvijai ir zudusi absolūti un nepārprotami uz neatgriešanos, un partijai svarīgs ir arī 8. un 9. maijs. Ņemot to tandēmā ar partijas aktivitātēm katru gadu 16. martā, ir visnotaļ skaidrs, ka šī ir partija, kura domā lielākoties pagātnes kategorijās. Vēsture nav jāaizmirst, tas ir ļoti skaidrs, bet absolūta aksioma ir tā, ka cilvēks, kurš visu laiku skatās sev aiz muguras, neredz, kur viņš atrodas patlaban un katrā ziņā neredz to, kas viņam ir priekšā. VL! pārstāv to latviešu spārnu, kurš nevar beigt vaidēt. Toreiz “Ulmaņlaikos” viss bija labāk un rožaināk un superīgāk, ak, kaut mums tāds Ulmanis uzrastos vēlreiz! Par Abreni vajag runāt vēl un vēl un vēl un par beigta ēzeļa ausīm nevajag domāt, taču vēl vairāk nevajag domāt par to, ka Eiropas Savienība nu nav tā vieta, kurā tiek bīdītas robežas. Latvieši ir vislielākā cietējnācija visā pasaules vēsturē, un tāpēc nav ne vainas reizi gadā visai pasaulei atgādināt, ka latvieši cīnījās Vācijas pusē, piedevām ar piebildi, ka latviešu tautai nav ne par ko jāatvainojas, piemēram, ebreju priekšā.

Protams, nav tā, ka Visu Latvijai! nedara neko nākotnes vārdā. Brāļu kapus talkojot sakopa, ļaudīm dāļā karodziņa lentītes, lai varbūt sarkanbaltsarkano lentīšu Rīgā būtu vairāk nekā oranži melno (lai gan arī tā ir nodeva pirmām kārtām pagātnei un cīņai par vēsturi). Būtībā jau Dievs ar VL!, oktobrī tā savu procentu, pusotru dabūs (un visas sev saņemtās balsis proporcionāli atdos tām partijām, kuras pārvarēs 5% barjeru, tātad — ļoti iespējams, pirmām kārtām “Saskaņai,” un tas nu būs lielisks pakalpojums latviešu tautai un tās nacionālistiskajam spārnam). Taču arī žēl, jo partijas rosība atgādina, ka viena daļa latviešu tautas vienkārši nespēj atsvabināties no vēstures un tās radītajiem kompleksiem. Nav mums vajadzīgs jauns Ulmanis, jo kurš tad tas būtu — Šķēle vai Šlesers vai? 2. pasaules karš Latvijai beidzās traģiski, bet tas tomēr bija nu jau pirms 65 gadiem, tajā laikā ir izaugušas trīs paaudzes, piedevām ir jau pagājuši 20 gadi, kopš traģēdija lielā mērā tika likvidēta. Viss, kas Latvijā ir noticis kopš 1991. gada 21. augusta tomēr ir mūsu pašu pārstāvju sadarītais, tur nu vairs Maskavu īpaši vainot nevar, ja nu vienīgi par “mācību,” ka blats, savējo sargāšana un valsts mantas uzskatīšana par politisku privātīpašumu ir pareizais veids, kā pārvaldīt valsti.

Oktobrī būtiskākais no visiem iespējamiem jautājumiem Latvijas elektorātam nebūs un vēlreiz nebūs par to, kas notika pirms 50 un 65 gadiem. Jautājums būs par to, kas Latvijā notiks nākamos četrus gadus. Sīkpartijām tomēr ir ļoti konkrēti jāapzinās, ko tās dara, un kāds tam visam būs rezultāts. Partiju apvienošanās principā ir pozitīva lieta, balsis tik daudz netiks pārdalītas. Jo, saku vēlreiz un laikā līdz 2. oktobrim teikšu vēl un vēl. Garantēti vietas Saeimā iegūs Krievijas diktatorpartijas sabiedrotā “Saskaņa.” Garantēti vietas Saeimā iegūs Vienotība. Ārpus tā mums ir galīgi bezprincipu “zaļie zemnieki.” Mums ir abi AŠ, kuri ignorē faktu, ka pie pašreizējās krīzes visvairāk ir vainīgi viņu vadītie politiskie spēki un patlaban nodarbojas ar elpu aizraujoši bezkaunīgu populismu un demagoģiju. Un tas arī apmēram ir viss. Varbūt vēl tikai dinozauri no tēvzemiešiem vēlreiz atradīs pietiekami daudz nostalģisku vēlētāju, lai iegūtu pieci-komma-nullpadsmit procentus, kā viņiem tas izdevās pagājušajā reizē. Bet tas gan ir viss. Un tām partijām, kuras oktobrī paliks aiz borta, tas būs tāpēc, ka tās nav varējušas pārliecinoši nodemonstrēt, ko tās gribētu darīt valsts pārvaldē nākamajos četros gados. Visu Latvijai! droši vien kaut kāda programma būs. Bet baidos, ka nepietiks. Ja acs vairāk ir kalendārā nevis nākotnē …

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!