Raksts

Viss cits, tikai ne godīga reklāma


Datums:
30. augusts, 2010


Autori

Reklāmu novērotāji


Izskatās, ka pirmdienās tāpat kā visās pārējās nedēļas dienās, mēs varam novērot visu, izņemot godīgas politiskās reklāmas. Šoreiz esam apskatījuši 28 gadījumus, no kuriem 11 gadījumos saskatījām slēptās reklāmas pazīmes. Trīs gadījumus atzinām par šaubīgiem, bet 14 gadījumos slēpto reklāmu pazīmes nesaskatījām.

1. Radio SWH (“Ziņas”: “Vienotība” un “Zemnieku saeima” parakstīs vienošanos par sadarbību)

Tiek ziņots, ka politiskā apvienība “Vienotība” un biedrība “Zemnieku saeima” pirmdien parakstīs vienošanos par sadarbību. Vienošanās paredz turpmāko četru gadu laikā īstenot visu līmeņu lauksaimnieciskās izglītības attīstības plānu, kā arī veicināt Latvijas reģionu attīstību un nodarbinātības daudzveidību laukos, noteikt skaidru valsts atjaunojamo energoresursu izmantošanas stratēģiju. Pirmsvēlēšanu laikā acīmredzams pseidonotikums.

Kritērijs: Pseidonotikums. Medija vai sabiedrisko attiecību darbinieku radīts notikums, kam nav sociāli politiskas aktualitātes, kam nepiemīt t.s. ziņu vērtības, kas veidots, lai deputātu kandidāts vai partija gūtu publicitāti medijā.

2. Вести Сегодня („Премьер, меню на стол”)

Rakstā „pierakstītas” „Saskaņas Centra” līdera Jāņa Urbanoviča pārdomas par to, ko valdība dara nepareizi. Viņš arī norāda, ka vēl pirms vēlēšanām valdībai skaidri jāpasaka, kā tiks veidots nākamā gada budžets.

Kritērijs: Publikācija ir vienpusīga, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.

3. Час („Платья из ситцаи много фантазии”)

Raksts par to, ka Mežaparkā notika tradicionālā Katūna kleitu balle, ko rīkoja Lietišķo sieviešu apvienība un, kas nav mazsvarīgi, tajā piedalījās arī „Par labu Latviju!” pārstāves.

Kritērijs: Raksts vai informācija par partiju vai deputātu kandidātu tiek pasniegta tajās medija tradicionālajās rubrikās, kas nav saistītas ar aktuālo politikas procesu vai pirmsvēlēšanu aktualitāšu atspoguļošanu.

4. Час („Библию – в школы!”)

Rakstā bez jebkādas analīzes vai ekspertu, citu politisko spēku viedokļiem aprakstīta „Par labu Latviju!” iniciatīva ieviest Bībeles mācību no 2011. gada 1. septembra.

Kritērijs: Publikācija ir vienpusīga, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.

5. Вести Сегодня („Ирландский торф”)

Deputāta kandidāts Nikolajs Kabanovs raksta par kūdru kā lietderīgu energoresursu, ko daudzviet Eiropā izmanto, kamēr valdošās partijas (t.i. „Vienotība”) Latvijā pielikušas visas pūles, lai to iznīcinātu.

Kritēriji: Deputāta kandidāts tiek izmantots kā kāda notikuma/procesa/problēmas vienīgais/ galvenais komentētājs, raksturotājs/pārstāvis (netiek pamatots, kādēļ tieši deputāta kandidāts ir uzskatāms par labāko notikumu komentētāju).

Publikācija ir vienpusīga, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.

6. Час („Что рекламирует «Единство»?”)

„Par labu Latviju!” uzskata, ka apvienībai Vienotība slēpto politisko reklāmu nodrošina dažādas ar Sorosa fondu saistītas organizācijas un masu mediji – žurnāls “Ir”, TV3 raidījums “Nekā personīga”. Žēl, ka raksts aprobežojas ar PLL preses relīzi un netiek jautāts „Vienotības” viedoklis.

Kritērijs: Publikācija ir vienpusīga, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.

7. Час („Письмо в «Субботу»”)

Labdarības akcija ar aicinājumu palīdzēt bērniem turpinās… Turpinās arī iespēja nest/sūtīt savas vēstules uz “Labestīgo cerību biroju Rīgas centrā” jeb PLL biroju.

Kritērijs: Raksts vai informācija par partiju vai deputātu kandidātu tiek pasniegta tajās medija tradicionālajās rubrikās, kas nav saistītas ar aktuālo politikas procesu vai pirmsvēlēšanu aktualitāšu atspoguļošanu.

8. PBK (Latvijas Laiks: Rīgā aizvadīti pilsētas svētki)

Sižetā par aizvadītajiem Rīgas svētkiem. Protams, ka svētki bija skaisti! Tikai nepamet sajūta, ka mediji par centrālo svētku „elementu” ir izvēlējušies A. Šleseru…

Kritēriji: Pseidonotikums. Medija vai sabiedrisko attiecību darbinieku radīts notikums, kam nav sociāli politiskas aktualitātes, kam nepiemīt t.s. ziņu vērtības, kas veidots, lai deputātu kandidāts vai partija gūtu publicitāti medijā.

Deputāta kandidāts tiek izmantots kā kāda notikuma/procesa/problēmas vienīgais/ galvenais komentētājs, raksturotājs/pārstāvis (netiek pamatots, kādēļ tieši deputāta kandidāts ir uzskatāms par labāko notikumu komentētāju).

9. LR4, (Doma laukums: saruna ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu)

Intervija ir platforma Rīgas mēram Nilam Ušakovam (SC) ne tikai uzskaitīt pašvaldības paveikto gada laikā – izveidota strādāt spējīga koalīcija, notiek bērnudārzu renovācija, pašvaldības dzīvokļu būvniecība, palielinājies sociālā pabalsta saņēmēju skaits – bet arī uzslavēt SC.

Kritēriji: Raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.

Žurnālists, neuzdodot precīzus jautājumus, ļauj deputāta kandidātam netraucēti izteikties, izvēlēties sarunas tēmu un virzību, vai uzdod jautājumus, lai izceltu deputāta kandidāta personības pozitīvās iezīmes, sarunā neskarot būtiskas sabiedriski politiskas problēmas un jautājumus, kas attiecas uz deputāta kandidāta atbildības un darbības lauku.

Raidījumu var noklausīties šeit.

10. PIK FM, Tautas kontrole 23. augustā

Mums visiem jau labi zināmajā raidījumā „Tautas kontrole” atkal ir iespēja sevi popularizēt partijai „Tautas kontrole”, kas no raidījuma klausītājiem turpina slēpt , ka apmaksā ētera laiku.

Kritērijs: Apzīmējums “apmaksāta politiskā reklāma” parādās tikai raidījuma beigās, ir grūti vizuāli identificējams un ir proporcionāli daudz mazāks vai ievērojami nemanāmāks par ierastajiem titriem.

11. Radio “Baltkom”, “Rīta raidījums”: Intervija ar Ņikitu Ņikiforovu

Vienas dienas laikā jau otrā intervija ar Ņikitu Ņikiforovu, kas tiek pieteikts kā neitrāls eksperts, augstskolas pasniedzējs – neatklājot, ka viņš kandidē no SC saraksta.

Kritērijs: Deputāta kandidāts tiek izmantots kā kāda notikuma/procesa/problēmas vienīgais/ galvenais komentētājs, raksturotājs/pārstāvis (netiek pamatots, kādēļ tieši deputāta kandidāts ir uzskatāms par labāko notikumu komentētāju).

Šaubīgais gadījums

LNT (“Latvija, mēs tevi dzirdam!”: Tranzīta nozare)

Apejot likumu, savas idejas ar raidījuma”Latvija, mēs tevi dzirdam!” starpniecību netraucēti turpina popularizēt PLL. Šoreiz tiek diskutēts par tranzīta nozari. Diskusijā piedalās arī apvienības “Par labu Latviju” priekšsēdētājs Andrejs Ēķis, kas atzīst “mēs neaicināsim te kaut kādus zaļos”, norādot ka šī nav visiem pieejama diskusiju platforma.

Kritēriji: mediju formāts, kura saturā nepārprotami tiek iekļautas viena politiskā spēka pirms vēlēšanām popularizētās idejas, kuras pārstāv ar konkrēto politisko spēku cieši saistītas personas, bet netiek pieļauta vai ierobežotā apjomā pieļauta atšķirīgu viedokļu vai citu partiju atbalstītāju klātbūtne, piedāvājot auditorijai vienpusīgu un vienam politiskajam spēkam izdevīgu, vienu politisko spēku atbalstošu saturu.

Raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!