Raksts

Virsmērķis


Datums:
17. janvāris, 2011


Autori

Roberts Putnis


Mūsu pozitīvā “augstākā vidusšķira” sagaida tikpat pozitīvus & konstruktīvus piedāvājumus & priekšlikumus.

Citiem vārdiem – nekustināsim sūdu čupu, citādi sāks smirdēt, nāksies deguntiņus saraut un rociņas apsmērēt, jo izrādīsies, ka neviena cita bez pašiem nav, kas šo darbiņu padarītu. Tā nu labāk pasēdēsim, pastāstīsim viens otram, cik viss ir rožaini, cik igauņi tomēr nav labi, jo tak´ to gan statistiku, gan tos eiro vilto, bet Latvija tomēr ir pati, pati jaukākā valsts dzīvošanai (jo īpaši maziem, veciem, slimiem un nabagiem!). Tad arī tie, kas neko nebūs sapratuši, varēs turpināt muļķīgi smaidīt latviski patriotisku smaidu un atstāt rociņas savā siltajā klēpītī.

Šādā pozitīvisma garā pētu raibu karti lielākā Vācijas biznesa nedēļas žurnāla WirtschaftsWoche jaunākajā izdevumā (3/2011) pasaulē atzīta risku vadības uzņēmuma “Control Risks” sagatavoto pētījumu par biznesa riskiem pasaulē. Lūk! Latvija jau atkal izcēlusies ar krāsu dažādību! Visā Eiropas Savienībā uzņēmējdarbības politiskie riski ir novērtēti kā zemi. Arī Lietuva un Igaunija, kas ir mūsu tiešākie konkurenti cīņā par investīcijām, ar neko īpašu neizceļas. Tikmēr skandināvus “Control Risks” ir iekrāsojis sniegbaltus un kā garlaicības zīmi iespraudis tādas pašas krāsas karodziņus, pasakot, ka nu šajās valstīs investēt ir gaužām neinteresanti: nedraud ne paaugstināts adrenalīna līmenis, ne lode kādā nevietā.

Tikmēr Latvija izceļas! Ir tikai vēl trīs citas valstis ES, kurām uzņēmējdarbības politisko risku vērtējums ir “vidēji augstā” līmenī: Slovākija, Bulgārija, Rumānija. Piekrītu, ka ar šīm valstīm konkurences cīņa varētu būt sīva. Slovākijā investorus vilinās kalni, Bulgārijā (siltas) smilšu pludmales, bet Rumānijā pats grāfs Drakula.

Bet kāpēc neizvēlēties plašāku kaujas lauku? Iemetīsim aci globusā – izrādīsies, ka līdzvērtīga vērtējuma konkurentes nav nemaz tik tālu. Identiska konstelācija vērtējumā ir rodama gan tepat Eiropas nomalē – Lībijā un Ēģiptē, arī tālāk Dienvidos atradīsies salīdzināmi spēlētāji – piemēram, Zambija, Benīna. NVS ar´ neatpaliek – cienījams konkurents būs Kazahstāna. Nopūtīsim putekļus no dziesmotās revolūcijas 20+ gadu vecajam tēlam un uz priekšu pasaules finanšu tirgos pakaļ naudai. Šajā ziņā gan Argentīna varētu būt sarežģītāks konkurents. Romantikas kategorijā Latvija ar Peroni tiktu galā pilnīgi droši, tikai tā valsts bankrota smaciņa kopā ar politiskās korupcijas pēcgaršu pārāk izlīdzina pozīcijas.

Savelkot kopā viens optimisma un pozitīvsma pilns ieteikums Lembja un Dombrovska (var arī apgrieztā secībā) vadītajai koalīcijai: tā turpināt jūdžu zābakiem uz priekšu! Mērķi vēl tāli, bet noteikti sasniedzami: tādi globāli reputācijas konkurenti kā Angola, Burkina Faso vai Tanzānija ir tikai vienu pakāpi prom no Latvijas.

Un kā ceļa maize arī mans ieteikums līdzi – jo ātrāk nolikvidēsiet KNAB, jo ātrāk tas izdosies. Protams, tā tieši aizklapēt ciet ES važas traucē, bļaušana varētu sanākt. Taču ticiet, pilnīgi pietiks ar tikšanu vaļā no Strīķes (vislabāk – komplektā ar Vilku) un sabiedrībā plaši izplatītu viedokli, ka KNAB pat vēstules rakstīt nav vērts!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!