Raksts

@ Vienotība: Come OOOOOOOOOOOOON!!!


Datums:
04. oktobris, 2011


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji!Tie, kuri puslīdz saprot angļu valodu, sapratīs arī šodienas virsrakstu. Ar izmisušu acu skatu angliski runājošie dīc "Come ooooooooooooooon" tad, kad otra persona ir uzvedusies ietiepīgi, muļķīgi, neizprotami.

Šodien šis jēdziens attiecināms uz Vienotību. Pietiekami daudz ļaužu par Vienotību ir balsojuši tāpēc, ka tā it kā skaitās prognozējama, godīga, tiesiska u.tml. Apvienības atbalstītāji ir izvēlējušies neņemt vērā visus tos gadījumos, kuros apvienība ir izrādījusies krietni mazāk nekā prognozējama, godīga (protams, protams, pensijas neaiztiksim, nodokļus necelsim, bet tas ir tikai līdz brīdim, kad vēlēšanas ir beigušās) un tiesiska (nebeidzamā auklēšanās ap Kamparu un viņa slepeno līgumu ar slepena uzņēmuma slepeno pārstāvi — ja arī Kamparu izslēdza no vēlēšanu saraksta, ilgstošā klusēšana tiesiskuma karognesējiem nekādu godu nedarīja, vēl jo vairāk komplektā ar Bendrāti un viņas slepeno līgumu ar nebūt ne slepenajām Ventspils interesēm un Štokenbergu un viņa izglītības kursiem). Daļēji tas ir bijis tāpēc, ka vēlētājs, kuram galvenais ir tiesiskums, nekādas īpašas alternatīvas politiskajā apritē neredz, taču kārtējo reizi sāk likties, ka Vienotība tik ļoti pati nezina, ko tā vēlas, ka ir dīvaini, ka kāds to vispār vairs atbalsta.

Runa, protams, ir par partijas ampelēšanos jautājumā par nākamo valdības koalīciju. Brīdī, kad Zatlera Reformu partijas deputāti vienbalsīgi nolēma, ka koalīcija veidojama ar Saskaņas centru, Vienotības atbilde bija: OK, bet tādā gadījumā arī ar Nacionālistu apvienību. Protams, Vienotības ļaudis skaidri zina, ka tās ir kategoriskas muļķības. Dzintars un Dombrava vienā koalīcijā ar Rubiku (jaunāko) un Kabanovu? Nu, ja. Tikpat labi varētu domāt, ka pūce pārosies ar ziloni. Un tāpēc jautājums ir lūk, kāds: Ko gan Vienotības ļaudis te domā?

Atbilde jau nav ar uguni meklējama. Vienotības paziņojumam ar koalīciju nav nekāda sakara, mērķauditorija ir tie vēlētāji, kuriem Saskaņas centrs ir nepieņemams ļaunums. Cita starpā emigrācijas latviešu viena daļa patlaban intensīvi cirkulē e-pasta vēstules, kurās būtībā Saskaņas centram ir teikts ne un ne, jo “krievi” ta jau reiz ir bijuši pie teikšanas Latvijā un nekad vairs “krieviem” to nevar ļaut darīt. Arī Latvijā skan šādas balsis. Jācer, piemēram, ka Olga Rajecka patlaban kravā čemodānus, jo viņa ļoti skaidri pateica, ka Zatlers veidos koalīciju ar Saskaņas centru, tad viņa emigrēs uz Austrāliju. Labu ceļa vēju, Olga!

Taču neskatoties uz šāda veida šaubām (un, jā, Saskaņas centrs laika gaitā ir pietiekami nogrēkojies, lai tajā nekādu politisku rožu dobi nesaskatītu), fakts ir tāds, ka tomēr ir pienācis laiks saprast, ka Latvijas Republikas nākotnē svarīgākais jautājums nav un vēlreiz nav dalījums starp latviešiem un nelatviešiem. Ekonomiskā krīze vienlīdz sāpīgi trāpīja abām grupām. Ekonomisko emigrantu (lasi — bēgļu) starpā ir abu kopienu pārstāvji. Abās kopienās ir ļaudis, kuri cer, ka nākamā valdība pavisam nopietni ķersies klāt pie valsts budžeta, aizdevumu programmas, eksporta veicināšanas, pārvaldes sistēmas reformēšanas. Lai kumosu par Saskaņas centra ņemšanu koalīcijā padarītu saldāku, Zatlera partija Vienotībai ir piedāvājusi premjera posteni. Tas nozīmētu, ka amatā atgrieztos Valdis Dombrovskis un tādā gadījumā jau arī finanšu ministrs Andris Vilks, jo abus Latvijas vēlētāji ievēlēja no jauna par spīti tam, ka laiki nebijuši tie labākie. Un tas, savukārt, nozīmētu kursa turpināšanu minētajās jomās. Nav iemesla domāt, ka opozīcijā atstāta, Nacionālistu apvienība piepeši kļūtu bezatbildīga, tāda tā nebija 10. Saeimā, kāpēc lai tā tāda kļūtu 11. Saeimā? Protams, valdības deklarācijā jāparedz minētā kursa nepārtrauktība, arī Saskaņas centrs it kā ir pateicis, ka jā, tas saprot, ka pensiju indeksācija un visi pārējie sociālie labumi, par kuriem apvienība runāja priekšvēlēšanu laikā, patlaban nav vēl iespējami. Protams, vārdi ir viena lieta, darbi — cita, bet Dievs zina, ka priekšvēlēšanu retorika un pēcvēlēšanu darbi ir atšķirīgi jēdzieni ne jau Saskaņas centram vien.

Un tāpēc Vienotībai ir jāsaka lūk, kas: Ja pašreizējo pārdomu pamatā ir tikai un vienīgi nepatika pret domu, ka apvienība būtu pirmā, kas veido koalīciju kopā ar “krieviem,” tad, pirmkārt, ir jāatceras, ka par Saskaņas centra ņemšanu valdībā atsevišķi Vienotības ļaudis runāja arī 10. Saeimas laikā, un, otrkārt, ir jāsaka, ka tādā gadījumā Vienotībai ir laiks atvienoties. Lai aiziet no apvienības tie, kuriem Saskaņas centra piedalīšanās valdībā būtu pavisam nepieņemama. Daži tā jau pamanījās izdarīt pirms kāda brīža, savukārt, atlikušajiem tomēr ir jāsaprot, ka, jā, matemātiski iespējama ir arī koalīcija, kurā ir Vienotība, ZRP un nacionālisti. Taču, ja ZRP ir nolēmusi iet ar SC (un pats Zatlers ir teicis, ka pat ar tankiem partiju nepiespiedīs mainīt viedokli), tad Vienotībai tagad ir izvēle. Akceptēt notikušo, vai akceptēt situāciju, kurā Dombrovskis vairs nebūs premjerministrs un Vienotība būs opozīcijā. Jo tikpat matemātiski iespējama ir arī koalīcija, kurā ir tikai ZRP un SC. Protams, tas nozīmētu divas politiskas organizācijas, kuras valdībā nav bijušas nekad, abos gadījumos ir pietiekami daudz jautājumu par partijas vai apvienības rezervistu soliņu, piedevām tā nebūtu pati stiprākā koalīcija, jo Saeimā tai būtu tikai 53 vietas. Un tāpēc Vienotība: Come ooooooooooooon! Patlaban uz galda ir Latvijas nākotne. Vai tas, ka vienai daļai latviešu ir instinktīva nepatika pret visu “krievisko,” patiešām ir iemesls atteikties no dalības šīs nākotnes veidošanā? Vai tas nebūtu pārāk niķīgi? Jā, teikšu vēlreiz, par SC ir pietiekami daudz jautājumu “sirdsapziņas bruņinieku,” “Biškekas” un tamlīdzīgā kontekstā. Taču koalīcijā, kurā ir vairāk ZRP un Vienotības cilvēku nekā SC cilvēku, nekādus podus jau SC nevarētu gāzt. It īpaši, ja SC no sava vidus patiešām izraidīs Sociālistu partiju, kā ir solījis Ušakovs (jo Sociālistu partija tik tiešām ir tā, kuras deklarācijā ir teikts, ka valsts neatkarība ir kļūda, ir jāizstājas no “agresīvā” NATO bloka u.tml.), tad nav iemesla vismaz pamēģināt iespēju, ka arī SC var būt valstiski domājošs un sakarīgs spēks. Ja nesanāks, tad var domāt par citu koalīciju, jo šajā Saeimā tomēr varianti ir dažādi. Bet patlaban iespītēties? Come ooooooooooooooooon!

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!