Raksts

Valmieras novada fonds — labāka Valmiera pašu spēkiem


Datums:
12. jūlijs, 2005


Autori

Ansis Bērziņš


Foto: Foto - G. Dieziņš © AFI

“Jūs dariet, un, kad mēs redzēsim, ka viss iet labi, tad ziedosim” – šādu nostāju pret Valmieras novada fondu paudusi daļa vietējo uzņēmēju, bet citi bijuši atsaucīgāki, aktīvi iesaistoties fonda dibināšanā, mudinot strādāt un solot savu atbalstu.

“Ir jābūt kādam virsvadītājam, kur saplūst visas intereses, kur tiekas ziedotāji, kuri dāvā naudu, un sabiedrības pārstāvji, kuri pazīst Valmieru un tās vajadzības,” ir pārliecināts Valmieras domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums, viens no Valmieras novada fonda dibinātājiem. Šis ir jau ceturtais kopienu filantropijas fonds Latvijā, un to 30.jūnijā nodibināja 13 personas — vietējie uzņēmēji, nevalstisko organizāciju un pašvaldību institūciju pārstāvji. “Es ticu fondam, tas var saliedēt cilvēkus kopējam mērķim — katra mazā ideja var gūt daudzu cilvēku atbalstu, un šī kopējā vēlme un labo domu plūsma jau ir daudz vērta,” optimistiska ir valmieriete Lauma Kugrēna, kas strādā a/s “Valmieras stikla šķiedra”.

Ceļš uz Valmieras novada fondu

Kopienu filantropijas ideja Valmierā ienāca 2004. gada sākumā, kad Baltijas — Amerikas partnerattiecību programma atbalstīja Vidzemes augstskolas studentes un sabiedriskās organizācijas “Stratēģija” pārstāves Andas Vaičes sagatavoto projektu, kura mērķis bija izpētīt kopienas fonda izveides iespējas Valmierā. Darbs sākās pērn oktobrī, to koordinēja Inga Jurka no “Stratēģijas”. Šajos mēnešos norisinājušās sarunas ar dažādām Valmieras iedzīvotāju grupām – uzņēmējiem, pilsētas domes, nevalstisko organizāciju un izglītības iestāžu, arī mediju pārstāvjiem. Paralēli pētījām vietējā laikraksta “Liesma” saturu pusotra gada garumā, lai meklētu publikācijas, kurās atspoguļotas jebkādas labdarības aktivitātes Valmieras rajonā. Īpaši runājām ar uzņēmējiem, skaidrojot kopienu filantropijas jēgu. Uzņēmēju vidū reakcija uz fonda dibināšanu līdz šim bijusi divējāda. “Jūs dariet, un, kad mēs redzēsim, ka viss iet labi, tad ziedosim” – šādu nostāju pauda daļa vietējo uzņēmēju, bet citi bija atsaucīgāki, aktīvi iesaistoties fonda dibināšanā, mudinot strādāt un solot savu atbalstu.

Veicām arī iedzīvotāju anketēšanu, kurā piedalījās gandrīz 1000 valmieriešu. Aptaujā noskaidrojām, ka vairāk nekā 90% iedzīvotāju jūtas piederīgi savai pilsētai. Tas ir labs rādītājs, lai varētu apgalvot, ka Valmierā var pat ļoti veiksmīgi darboties kopienas fonds. Te ir arī labi attīstīta uzņēmējdarbība. Valmierā ir pazīstamas ziedošanas tradīcijas, kaut arī labdarība nav organizēta. Mums ir atsaucīgas un par attīstību domājošas pašvaldības. Viss iepriekš minētais ļauj domāt, ka ir ļoti laba vide Valmieras novada fonda attīstībai un daudzu ideju realizēšanai. Sastopoties ar valmieriešu atsaucību, šā gada pirmajos mēnešos vairākkārt tikāmies ar kopienas fonda izveides darba grupu un vienojāmies par fonda izveidi. Atbalstu izteica arī pilsētas domes vadība un Uzņēmēju konsultatīvā padome.

Ko kopienas fonds dos Valmierai?

Fonda vīzijā saredzam, ka Valmieras novada fonds nodrošina visu labo un vajadzīgo ideju īstenošanu Valmierā un Valmieras rajonā neatkarīgi no ārējiem finanšu resursiem.

Valmieras novada fonds piesaistīs līdzekļus no ziedotājiem Valmierā un novadā un izlietos naudu Valmieras pilsētas un rajona attīstībai, piešķirot līdzekļus projektu konkursos. Ziedotāji, kuri dāvās 100 latu vai vairāk, saņems iespēju arī balsot par atbalstāmajiem projektiem (iesaistīties fonda Atbalsta padomē) un apstiprināt Uzraudzības komiteju, kura noteiks konkursu kārtību.

Ļoti nozīmīgs būs katra valmierieša devums. Tiks organizētas īpašas akcijas ziedojumu piesaistei no iedzīvotājiem. Ja mēs katrs par savu latu varam paveikt tikai mazliet, tad, liekot latu pie lata, mēs varēsim ik pēc viena vai diviem gadiem atbalstīt vairākas Valmierai nozīmīgas iniciatīvas. Fonds arī mēģinās šādos projektu konkursos rast iespēju iedzīvotājiem izteikt viedokli par svarīgākajiem projektiem. Viedokļa noskaidrošanai, iespējams, 2006. gadā tiks organizēts iedzīvotāju forums.

Saņemot valmieriešu uzticību, fonds plāno ik gadu iedzīvotāju iniciatīvām piešķirt vismaz 10 000 latu, izsludinot vismaz trīs projektu konkursus gadā. Pirmajos gados Valmieras novada fondu atbalstīs Baltijas — Amerikas partnerattiecību programma, sedzot daļu no administratīvajām izmaksām.

Vēl viena kopienas fonda specifika ir uzkrājuma veidošana. Pašlaik ar dibinātāju lēmumu noteikts, ka 15% no katra ziedojuma tiks ieskaitīti neaizskaramajā kapitālā, kurš nodrošinās fonda ilgtspēju.

Kas fondā pieņems lēmumus?

Fondam ir valdes priekšsēdētājs, kas ievēlēts uz 3 gadiem, un viņa pienākumi ir vadīt fonda darbu, piesaistīt ziedojumus, organizēt projektu konkursus, gatavot atskaites ziedotājiem un sabiedrībai.

Priekšsēdētāja darbu uzrauga un projektu konkursa kārtību apstiprina Uzraudzības komiteja – tajā pārstāvēti uzņēmēji, pašvaldība un vietējās sabiedrības grupas. Uz 2 gadiem Uzraudzības padomē ir ievēlēts Normunds Cercins no Vidzemes tirgotāju asociācijas, R. Gailums, Zenta Iļķēna no Valmieras domes, Artis Jansons no Valmieras uzņēmēju kluba, L. Kugrēna, Antra Lāce no laikraksta “Liesma” un Daiga Rokpelne no Valmieras centrālās bibliotēkas.

Par konkursos iesniegtajiem projektiem balsos Atbalsta padome – tajā būs personas, kuras ziedos fondam vismaz 100 latus gadā.

Ar Valmieras novada fondu iespējams sazināties pa tālruņiem 4281792 vai 6136756 (Ansis Bērziņš) vai pa e-pastu novadafonds@valmiera.lv.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!