Raksts

Vai ziņu pietiek? Nepietiek!


Datums:
04. novembris, 2010


Autori

Anda Rožukalne


Foto: Jason

Pietiek.com ir pētnieciskās žurnālistikas portāls, kura saturs jau mēnesi labi barojis mūžam izsalkušo un vienveidīgas pārtikas nomocīto ziņu telpu.

Šis būs novēlojies apsveikums un vienlaikus verbāla prieka deja par godu tam, ka pēc ilgāka laika Latvijas mediju telpā pārliecinoši ieviesies oriģināls jaunums. Tas ir portāls pietiek.com, kas darbojas mazliet ilgāk nekā mēnesi — kopš 30.septembra. Jaunais projekts ne vien savācis sev atbalstītāju un nīdēju pulciņu, bet būtiski izmainījis Latvijas ikdienas ziņu telpu. Iedevis tai vieglu dunku, atsvaidzinājis ziņu tematu sarakstu un pamazām sāk mainīt tradicionālās žurnālistikas pieejas. Kā tas noticis?

Ziņu avots

Pietiek.com piedāvā atšķirīgu saturu (par tā kvalitāti nākamreiz), tas nebalstās uz citātiem, bet meklē faktus. Vienā mirklī tas ir kļuvis par daudzu citiem medijiem vajadzīgu ziņu avotu. Tas ir parādījis, ka mums apkārt, tepat pa rokai, ir vēl daudzas citas ziņas, citi temati, citi ziņu varoņi. Aktualizējis Lemberga stipendiātu lietu, piedāvājis vairāku valstiski nozīmīgu tiesas procesu aizkulišu dokumentus, izcēlis gaismā deputātes Silvas Bendrātes (Vienotība) sadarbību ar Aivaru Lembergu un parādījis Aivara Kalvīša (TP) dēla lepno mašīnu. Katru dienu ir bijušas jaunas, oriģinālas ziņas.

To pierādīt ir pavisam viegli. Tā, piemēram, Delfi.lv kopš 30.septembra publicējis 23 ziņas, kuru avots ir pietiek.com, tvnet.lv — 10 ziņas, apollo.lv — 12 ziņas, diena.lv — 14 ziņas (neskaitot papildinātās ziņas, komentārus, atbildes reakciju uz pamatziņu, blogus u.t.t., bet skaitot tikai ziņas ar atsauci uz pietiek.com). LETAs arhīvā šī mēneša laikā pietiek.com devis 45 oriģinālas un no portāla satura idejām radītas ziņas.

Droši vien nav pieklājīgi to atkal atgādināt, bet lielākā daļa no ikdienas ziņām, par kurām visi runā, ir labākajā gadījumā second hand (bet vēl biežāk piektais līdz septītais nolējums no oriģinālās ziņas). Copy-paste tehnikas stilā ik dienas top piepildīta portālu, radio un TV ziņu telpa. Lielākā daļa jaunumu nāk no aģentūru LETA un BNS datoriem, tā būtībā parādot nevis jaunākos notikumus, bet šo aģentūru klientu sarakstu.

Čabēšana ap notikumiem

Savukārt ziņu aģentūras, pirmkārt, sniedz tām piegādātas ziņas no valsts iestādēm, tāpēc nācija pārsvarā ir nodarbināta ar šajās iestādēs radīto notikumu un viedokļu atreferējumiem. Otrkārt, aģentūras rūpīgi vēro citu mediju saturu un mirklī nodod tālāk citiem lietotājiem gandrīz ik katru oriģinālu informāciju. Tādu visbiežāk piegādā Latvijas radio ziņu dienests, Nekā personīga, De facto un reģionālie mediji, tāpat kā uz citātiem balstītu ziņu avoti tiek izmantoti dienas laikraksti. Treškārt, ziņu aģentūras, sekojot notikumiem un viedokļiem, atrod tos jautājumus, uz kuriem cenšas atbildēt savās oriģinālajās ziņās, kuras arī ātri vien nonāk pie pārējās auditorijas pa dažādu mediju kanālu iebrauktiem ceļiem. Rezultātā mēs esam ieguvuši tematiski šauru, dažu avotu piepildītu ziņu telpu, kurā ir maz notikumu, bet daudz čabēšanas ap šiem dažiem notikumiem.

Pietiek.com jau savā koncepcijā ir gājis citu ceļu. Tas nav kļuvis par vienu no nu jau neskaitāmiem portāliem vai vietnēm, kas dara to pašu, ko citi (publicē tās pašas ziņas), bet uzliek citu virsrakstu, pārpako citā kārtībā, pievieno citu dizainu… un mēģina to pasniegt par kaut ko konceptuāli jaunu.

Pietiek.com ir pētnieciskās žurnālistikas portāls, kura saturs jau mēnesi labi barojis mūžam izsalkušo un vienveidīgas pārtikas nomocīto ziņu telpu. Tas arī ir iemesls prieka dejai visiem, kam radušās aizdomas, ka pasaule ir plašāka par aģentūru ziņu lentes piedāvājumu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!