Raksts

Uztāšanās tēzes


Datums:
30. oktobris, 2001


Autori

Ingrīda Labucka


Runai NVO forumā 2001, 2001. gada 26. oktobrī

Priecājos par iespēju būt kopā ar tik daudzām un dažādām organizācijām un par to, ka NVO Forums ir kļuvis par reālu dialoga vietu starp valdību, organizācijām un arī uzņēmējiem.

Tieslietu ministrija apzinās pilsoniskās sabiedrības svarīgo lomu demokrātijas nostiprināšanā un nevalstiskā sektora nozīmi stabilu attiecību veidošanā starp sabiedrību un valsts varu. Tieši tāpēc tiek nostiprināta saikne starp valsti un nevalstisko sektoru. Tieslietu ministrija, pamatojoties uz vienošanās protokolu ar NVO centru, ir veiksmīgi atradusi iespēju īstenot Valdības deklarācijā formulēto uzdevumu – veicināt NVO iesaistīšanu normatīvo aktu izstrādē. Valdības politikas rezultāti likumdošanas pilnveidošanā ir vienlīdz lielā mērā atkarīgi gan no likumprojektu veiksmīgas izstrādes un iedzīvināšanas, gan arī no sabiedrības informēšanas un iesaistīšanas to izstrādē.

2001. gada 18. janvārī starp Tieslietu ministriju un NVO centru tika noslēgts Vienošanās protokols, kura mērķis ir:

  • organizēt sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām valsts politikas izstrādāšanā un īstenošanā likumdošanas pilnveidošanā;
  • savstarpēji apmainīties ar informāciju un sniegt savstarpējas konsultācijas;
  • iesaistīt tieslietu ministra izveidotajās komisijās un darba grupās nevalstisko organizāciju pārstāvjus;
  • sadarboties likumu un citu normatīvo aktu projektu, kas saistīti ar nevalstiskā sektora brīvu un demokrātisku attīstību un darbību, izstrādes un pieņemšanas procesā.

Turpinot uzsākto sadarbību, 2001. gada 18. aprīlī tika izdots rīkojums par darba grupas izveidi NVO centra direktores Kaijas Gertneres vadībā, lai izstrādātu nevalstisko organizāciju likumprojektu un priekšlikumus par nepieciešamajiem grozījumiem spēkā esošajos normatīvajos aktos.

Darba grupa ir veikusi milzīgu darbu, izstrādājot trīs jaunus likumprojektus, kuri nosaka nevalstisko organizāciju statusu, kā arī sagatavojusi virkni grozījumu nodokļu likumos, kas paredz lielāku valsts atbalstu sabiedriskā labuma organizācijām.

Patreiz spēkā esošajos normatīvajos aktos, kas regulē un nosaka nevalstisko organizāciju statusu, nepieciešami būtiski grozījumi un uzlabojumi. Tai pašā laikā, sakārtojot biznesa sektora likumdošanu, tika pieņemts Komerclikums, kas stāsies spēkā no 2002.gada 1.janvārī. Ar šo brīdi tiks skarts arī viens no nevalstisko organizāciju veidiem – bezpeļņas organizāciju statuss. Līdz ar to svarīgs ir jautājums par to organizāciju nākotni, kuru darbības mērķis nav peļņas gūšana, bet kas darbojas sfērās, kur valstij pietrūkst resursu un kas biznesa sektoram nav izdevīgas, jo nenes peļņu.

Uzskatu, ka ir pienācis pēdējais brīdis pieņemt tādus likumus, kas ļaus nevalstiskajām organizācijām – biedrībām un nodibinājumiem – attīstīties un gūt atbalstu savām darbībām no valsts un sabiedrības. Nenoliedzami šo organizāciju loma un kompetence ar katru dienu pieaug un Valstij ir jāizmanto to zināšanas, spējas un gribasspēks veidot Latviju par valsti, kura atbalsta pilsonisku iniciatīvu. Pirmais solis šajā virzienā būs izstrādāto likumprojektu pieņemšana. Šādā veidā vienlaicīgi tiks nostiprināts gan nevalstisko organizāciju statuss, tiesības un pienākumi, gan arī tiks nodrošināta iespēja un atbalsts to attīstībai.

Manuprāt, Tieslietu ministrijas sadarbība ar NVO centru likumprojektu izstrādē ir bijusi ļoti veiksmīga. Es tiešām vēlētos, lai līdzīga sadarbība ministrijai turpmāk veidotos aizvien biežāk gan ar NVO centru, gan nevalstiskajām organizācijām.

Visiem Foruma dalībniekiem un organizatoriem novēlu radošu pieeju un rezultatīvu pieredzes apmaiņu, iegūstot ierosmes savam turpmākajam ikdienas darbam.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!