Raksts

Uzmanību! Cilvēki maskās!


Datums:
19. novembris, 2012


Ir jomas, kurās mēs nepamanām atšķirīgu attieksmi pret sievietēm un vīriešiem, ja vien nesākam salīdzināt. Viena no jomām ir karnevāla kostīmi. Pirms gatavoties Jaungada masku ballei, izpētiet īpaši savam dzimumam paredzētos tērpus.

Pirmkārt, sieviete var būt jebkas, tomēr ir jāņem vērā, ka šis ‘jebkas’ noteikti būs seksīgs. Kamēr vīrieša maska attēlos tēlu savā būtībā, sievietes maskas alternatīvai ar visnotaļ lietu varbūtību būs izmantota seksualizēta pieeja. Jāatzīmē, ka šie nav domāti kā apģērbi seksuālām rotaļām starp partneriem, bet gan kā tērpi, ar kuriem doties uz ballīti. Ņemot vērā, ka gan Helovīns, gan Jaunais gads norit rudens-ziemas sezonā, šķiet netaisnīgi, ka sievietēm ir garantēta nosalšana šajos pieticīgajos tērpos. Attēli no pašmāju kostīmu interneta veikala un Tumblr bloga, kas veltīts īpaši šai tēmai.

Šie tērpi ir uzskatāms seksisma piemērs, kurā sievietes tiek skatītas kā dzimums, kura primārā funkcija ir rosināt seksuālo funkciju un kalpot kā dekorācijai. Protams, vienmēr ir iespējams izvēlēties vīriešiem paredzētos tērpus, tomēr tad jau varam arī runāt par to, ka tikpat labi sievietes varētu nēsāt vīriešu bikses un nav vajadzības modes industrijai pūlēties, ražojot īpašas, sievietes ķermeņa aprisēm piemērotas bikses.

Tas, kam vēl varam pievērst uzmanību, ir arī skatījums uz jebkuras profesijas pārstāvi – sievieti. Vīrieši attēlo tēlu atbilstoši profesijai, kamēr sievietei tiek seksuālās piespēlētājas loma. Interesanti, ka nav viegli atrast pilotes vai ārstes tērpu, toties var viegli atrast stjuartes vai medmāsas tērpus, kas normalizē uzskatu, ka sievietes biežāk izvēlas zemāka līmeņa amatus. Tāpat šāda pieeja normalizē uzskatu, ka sieviete jebkurā profesijā ir vien seksīga apkalpotāja, sava veida biroja vai iestādes dekorācija, nevis attiecīgās jomas profesionālis.

Vēl viens aspekts, par kuru varam runāt kostīmu kontekstā, ir atšķirība starp meiteņu un puišu kostīmiem. Šis sadalījums, kuru varam vērot zemāk redzamajos attēlos, parāda tipisko dalījumu puikās kā pirātos, bandītos un gangsteros un meitenēs kā princesēs un laumiņās. Tāpat kā puikām tiek agresīvās lomas, bet meitenēm – pasīvās, varam redzēt arī sadalījumu, kurā puišu tērpi attēlo noteiktas profesijas, kamēr meitenes var izvēlēties tādu daudzsološu profesiju kā ragana vai princese. Tāpat, manuprāt, vairāki meitenēm paredzētie kostīmi ir seksualizēti, kas šķiet nepieņemami, ja ņemam vērā gados jauno sākumskolas vecuma kategoriju, kam paredzēti šie tērpi.

Kāds varētu teikt, ka tie ir sīkumi. Tomēr es šeit redzu plašāku kopumu, kas veido sabiedrības attieksmi pret sievietēm un vīriešiem jau sākot ar pirmsskolas vecumu. Kostīmus papildina masu mediji, reklāmas, dziesmas, filmas un grāmatas, kur sieviete tiek attēlota subordinētās lomās un kā dekoratīvs elements, kurš kalpo seksuālo vajadzību apmierināšanai.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!