Raksts

Uzmanību: agresīvs deputāts! Ko darīt?


Datums:
16. marts, 2013


Autori

Iveta Kažoka


Foto: kevinschoenmakers

Padomi tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem un ikvienam Latvijas iedzīvotājam

Kas gan varēja iedomātiem, ka būs reiz jāraksta pamācība rīcībai, saskaroties ar agresīvu deputātu! Šī gada 16.marta notikumi nudien ir paplašinājuši izpratnes robežas par to, kas Latvijā vispār ir iespējams…

Nebūtu rakstījusi, ja tviterī plaši izcirkulētajā notikumu videomateriālā nebūtu bijušas tik daudz muļķības – par deputātu imunitāti, īpašo cieņas izrādīšanu, iespējām atlaist no darba policistus. Dzirdēts, ka vairākkārt atkārtotām muļķībām ir tendence nogulsnēties smadzenēs un ar laiku iegūt ticamības oreolu, tādēļ tapa šis teksts.

Padomi tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem (brīžos, kad viņi veic savus pienākumus)

Tātad: ko darīt, uz ielas, piketā, citur saskaroties ar agresīvu deputātu? Padoms: gandrīz precīzi to pašu, ko jūs darītu, ja tas nebūtu deputāts, bet jebkurš cits pilsonis!

Šim principam ir tikai viens izņēmums – tiesībsargājošajām iestādēm ir ierobežojumi attiecībā uz deputāta aizturēšanu un brīvības ierobežošanu, šim nolūkam atbilstoši Satversmei ir jāprasa Saeimas atļauja. BET: ja deputāts jau ir pieķerts nozieguma pastrādāšanas brīdī – tādā gadījumā var aizturēt, taču 24 stundu laikā jāinformē Saeimas prezidijs. Arī administratīvos sodus var un vajag likt tādos pašos gadījumos kā parastiem pilsoņiem (neuzlikt sodu deputātam TĀPĒC, ka viņš ir deputāts, kamēr citi līdzīgās situācijās sodu saņemtu, ir pretlikumīgi – tā tad būs pretlikumīga bezdarbība no tās amatpersonas puses, kurai vajadzēja sodu uzlikt, bet kas to neizdarīja) vienīgi šim nolūkam arī ir vajadzīga īpaša Saeimas atļauja. Tātad, atšķirības ir procedūrā, nevis būtībā.

Nav normu, kas ļautu deputātiem netraucēti pārkāpt likumu, ignorēt policijas prasības – deputāta imunitāte to nenozīmē. Ikviens Latvijas iedzīvotājs, arī deputāts ir jāattur no prettiesisku darbību veikšanas. Pat vēl vairāk, ja esat tiesībsargājošo iestāžu darbinieks, lūdzu audziniet mūsu deputātus! Atgādiniet, ka deputātiem ir īpaši pienākumi: ne velti Saeimas deputātu ētikas kodeksa 15.punkts nosaka, ka deputātiem jāpakļaujas sabiedrisko kārtību uzturošo amatpersonu likumīgām prasībām. Ja deputāts nezina, kur atrodas viņam saistošais ētikas kodekss, pasakiet, ka tas ir Saeimas Kārtības ruļļa pielikumā. Kas zin, varbūt nudien kādam būs pirmā dzirdēšana …

Ko darīt tad, ja deputāts sāk draudēt?

Ja drauds ir vardarbība, tad uz deputātiem attiecas tā pati Krimināllikuma norma (270.pants), kas uz jebkuru citu Latvijas pilsoni – kriminālatbildība par pretošanos varas pārstāvim vai citai valsts amatpersonai, ja tā izpilda tai uzliktos dienesta pienākumus un ja pretošanās izdarīta, lietojot vardarbību vai piedraudot ar vardarbību. Lai izdotu deputātu kriminālvajāšanai, vajadzēs Saeimas atļauju, bet tas ir tikai nedaudz garākas procedūras jautājums!

Ja drauds ir jūsu amata zaudēšana, tad, lūdzu, atgādiniet deputātam par deputātu ētikas kodeksa 20.pantu, kas paredz, ka „personiskajā dzīvē deputāts nedara neko tādu, kas grautu Saeimas prestižu vai radītu šaubas par viņa spēju godprātīgi veikt deputāta pienākumus.” Pilsonis (vai pilsone) X ne tādēļ ieņem Saeimas deputāta amatu, lai ar savu varu šantažētu likumus ievērojošus sabiedriskā miera nodrošinātājus (tas attiecas arī uz jebkuru citu amatpersonu, ne tikai deputātiem)!

Šādi draudi ir rupjš ētikas pārkāpums, kas gadījumā, ja deputāts tiešām mēģinās šim nolūkam izmantot savas varas sviras, robežojas jau ar dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Padomi “parastajiem” Latvijas iedzīvotājiem (attiecas arī uz tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem tad, kad viņi neveic savus pienākumus)

Ko darīt, ja esat parasts Latvijas iedzīvotājs, jūs konfrontē agresīvs deputāts un blakus nav policistu? Precīzi to pašu, ko attiecībā uz jebkuru citu cilvēku līdzīgā situācijā: pēc iespējas saglabājiet mieru, nenolaidieties līdz tādam pašam līmenim, mēģiniet situāciju atrisināt miermīlīgi! Ja vien neaizstāvieties pret deputāta paša ierosinātu vardarbību, nelietojiet spēku! Attiecībā uz „vārdu kaujām”, jums pret deputātu nav īpašu pienākumu (tādu, kas nav attiecībā pret jebkuru citu cilvēku –jebkurš, arī deputāts, pret jums var celt prasību par goda un cieņas aizskaršanu gadījumā, ja, piemēram, esat viņu rupji nolamājis), kamēr viņam/viņai gan ir ko papildus zaudēt: deputāts ir viens no reglamentētajiem amatiem, uz kuru attiecas īpaši ētikas noteikumi.

Draudi par to, ka deputāts izmantos savu varu, lai jums kaitētu, ir deputātu ētikas pārkāpums un publisks skandāls gadījumā, ja tas nāktu gaismā! Gadījumā, ja deputāts patiešām mēģinās „atriebties” (kas gan ir ļoti maz ticams), tur jau var būt runa par dienesta pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, līdz ar to risks pašam deputātam var izrādīties lielāks nekā jums.

Ja deputāts jūs rupji lamā, atgādiniet viņam šos deputātu ētikas kodeksa punktus: „Deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus (7.punkts)”, „Deputāts ir pieklājīgs pret Saeimas, citu valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem un ikvienu sabiedrības locekli (20.punkts).” Par acīmredzamu rupjību un/vai draudiem nebūtu slikti arī informēt Saeimas mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju (67087418, mandatu.komisija@saeima.lv), kā arī (ja tam ir pierādījumi) medijus, – galu galā arī citi vēlētāji ir pelnījuši zināt par attiecīgā tautas priekšstāvja uzvedību.

Tas gan nenozīmē, ka pats drīkstat atļauties būt rupjš vai – vēl trakāk – vardarbīgs pret deputātu (par paša iniciētu uzbrukumu deputātam sakarā ar viņa amata darbību GAN draud nopietna kriminālatbildība)!!! Ja sagaidām elementāru uzvedības normu ievērošanu no deputātiem, vajadzētu to pašu sagaidīt arī no sevis. Cieņai vienam pret otru ir jābūt līdzvērtīgai – neatkarīgi no tā, vai esi deputāts vai darbojies citā jomā.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!