Raksts

TV skatīšanās nacionālās īpatnības


Datums:
20. janvāris, 2011


Autori

Anda Rožukalne


Foto: Alexandre Normand

Veiksminieku reitingu procenti gadiem nepārsniedz vienu piekto daļu no skatītājiem. Tātad TV skatīšanās nacionālās gaumes robežas nosaka mazākums.

Tas ir kā portrets, kura spoguļattēlā acis šķiet valdzinošas, bet sejas izteiksme liekas muļķīga. TNS Latvia publiskotais skatītāko TV produktu saraksta pagājušā gada Top 40[1], pierāda, cik stabili un iepriekšparedzami savās izvēlēs esam.

Izvērtējot jaunākos datus, ieskatījos pēdējo piecu gadu reitingu līderu topā. Lai arī skatītākie TV kanāli šajā laikā zaudējuši katrs aptuveni vienu trešo daļu no saviem skatītājiem, topus var netīšām sajaukt, jo tajos atkārtojas vieni un tie paši nosaukumi.

Pašas mīļākās — filmas

2010. gadā Top 40 pirmā vieta dota LNT rādītajai filmai Rūdolfa mantojums. Tā sasniegusi neticami augstu reitingu —18. novembra vakarā filmu noskatījušies 18% no visiem TV skatītājiem jeb — tas ir daudz svarīgāk — 44% no visiem cilvēkiem, kuri šajā laika bija pie televizoriem.

Reitingu atšķirība starp pirmo un pēdējo Top 40 vietu ir graujoša — Rūdolfa mantojumu skatījās 18% cilvēku, latviešu filmu Mazie laupītāji, kas atrodas topa 40. vietā — 9% skatītāju. Nepiemirstiet, ka tā joprojām ir popularitātes virsotne.

Topā ir vēl viena latviešu filma — pirms trīsdesmit septiņiem gadiem uzņemtā TV3 demonstrētā režisora Ērika Lāča Dāvana vientuļai sievietei. Pikanti, ka tikpat kaislīgi tā skatīta arī 2006. gadā, kad to rādīja LTV1. Nostaļģijas pabarošanas vajadzībai pie TV ir milzu spēks.

No ārzemju flmām topā iekļuvuši četri darbi ar vienādu nosaukumu — tās ir Viens pats mājās visas versijas. Ticiet vai nē, kopš 2004. gada topā atradīsit vismaz vienu filmu, kas piedāvā sevišķi vardarbīgu mazgadīga puišeļa vadītu kariņu ar mājas zagļiem.
sKopš 2004. gada topā atradīsit vismaz vienu filmu, kas piedāvā sevišķi vardarbīgu mazgadīga puišeļa vadītu kariņu ar mājas zagļiem.s

Tālāk svaigākajā topā seko seriāls — arī nacionālais, un tas, protams, ir Ugunsgrēks 3 un 4. Seriālam ir ļoti stabila un uzticama auditorija, kas izrāda spēcīgas atkarības pazīmes.

Šovus nemīl, tos skatās

Kopš 2007. gada katrā veiksmes topā ir trīs TV šovi. Nereti tie bijuši visi konkrētajā laikā radītie. Arī 2010. gadā visvairāk skatījāmies Dejo ar zvaigzni 3, tam seko Dziedošās ģimenes 2 un Latvijas zelta talanti. Esam pieradināti, pat jaunus šovu nosaukumus nav jādomā — vienalga skatīsimies.

Pārsteigums ir Krievijas šova Ekstrasensu cīņas ielēkšana topā — TV3 to rāda jau gadiem ilgi, bet pamatīgi uzķērāmies tikai šogad.

Runājiet ar mani nopietni!

Atvainojiet, bet ziņu programmas šajā topā grūti ieraugāmas. Laiks, kad topā bija Panorāma, ir pagājis. Tas bija 2004. gadā. Tagad visaugstākajā vietā ir LNT Sporta ziņas. Tas varētu būt pašu ziņu nopelns un raidījuma Degpunktā cienītāju veidots reitings, jo sporta jaunumi ir tūlīt pēc LNT ziņu izlaiduma un pirms kriminālajām aktualitātēm Degpunktā. Ne velti ļoti svarīga ir tā saucamā auditorijas uzkarsēšana, kad labas plānošanas rezultātā viens programmas raidījums sagatavo labu reitingu nākamajam. Skatītāji nevēlas pārslēgt citu kanālu. Otrā vieta ziņu konkurencē ir LNT ziņām svētdienā, trešā — TV3 laika ziņām, ko arī topā, visticamāk, iecēluši ilgotā Ugunsgrēka fani.
sLaiks, kad topā bija Panorāma, ir pagājis.s

Svarīgāki ir nopietnie projekti, tādi kā TV3 ziņu reportieru veidotais raidījumu cikls Lielā aizbraukšana — ļoti godīgs un gudrs stāsts par cilvēkiem, kas šobrīd brauc projām no Latvijas. Tas šogad bijis tikpat skatīts kā šokējošais Padomju stāsts 2008. gadā vai TV3 filma 13.janvāris pirms gada. Nevar teikt, ka cilvēki nenovērtē drosmīgas un nopietnas TV idejas.

No vēlēšanu projektu grēdas topā iekļuvušas LNT Līderu debates ar premjeru diskusiju. No analītisko un pētniecisko projektu trio šogad veiksminieku rindā ticis tikai Nekā personīga, bet iepriekš (2005.-2007. gadā) topos nemainīgi bijis de facto, kuru tolaik, starp citu, veidoja tagadējā Nekā personīga komanda. Tātad — tie ir meli, ka rokošā žurnālistika skatītājiem nav vajadzīga.

Jēgpilni pārdzīvojumi

Katru gadu topa viscienījamākajās vietās parādās projekti, kas piedāvā kopības sajūtu, uzbango nacionālas izjūtas un liek mums justies labākiem. Tāpēc topa augšgalā nemainīgi atradīsit TV3 apbrīnojami iedvesmojošo Latvijas Lepnumu, un šogad arī tam līdzīgo Degpunktā akciju Gada varonis. Šiem mirkļiem pieskaitīju arī 18. novembra svētku uguņošanu un valsts himnas atskaņošanu visā pasaulē, ko demonstrēja LNT. Citus gadus šajā topā bija arī LNT Labestības dienas jeb eņģeļu labdarības raidījumi.

Sameklē atšķirības!

Kaut kas tomēr ir mainījies. Topā pavisam noteikti atradīsit kādu Eirovīzijas izlaidumu, bet tas vairs stabili nav pirmajā vietā, kā tas bija 2005.–2008. gadā. 2010. gadā Eirovīzijai ir tikai 5. pozīcija. Kopš pagājušā gada to pārspēj kāda no Pasaules hokeja meistarsacīkšu spēlēm, šoreiz — Latvijas — Čehijas mačs.

Mazāk populāras kļūst valsts vadītāju uzrunas gadu mijā. No pirmajām topa vietām, kurās allaž bija Vairas Vīķes–Freibergas novēlējumi, šogad Valda Zatlera viesošanos mūsu mājās šampanieša pudeļu paukšķu fonā skatījās gan latviešu, gan krievu kanālu auditorija, uzrunai sagādājot 18.vietu LNT un 38. vietu Pirmajā Baltijas kanālā. Savukārt premjerministra Valda Dombrovska (Vienotība) apsveikums LNT iekļuvis 36. vietā.
sMums piedāvās to pašu kokteili ar pazīstamu garšu, jo tas ir droši.s

Ko jau zinām tagad? Mums piedāvās to pašu kokteili ar pazīstamu garšu, jo tas ir droši. Rutīnas fonā labi veiksies vismaz vienam pārsteigumam ar profesionālā lidojuma potenciālu. Mēs pretrunīgi mīlēsim dažas filmas un Jauno Vilni, kam kopš 2005. gada reitings no 15% samazinājies vien līdz 12%.

Veiksminieku reitingu procenti gadiem nepārsniedz vienu piekto daļu no skatītājiem, tātad TV skatīšanās nacionālās gaumes robežas nosaka mazākums.
________________________________

[1] http://www.tns.lv/?lang=lv&fullarticle=true&category=showuid&id=3357


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!