Raksts

Tu vari! – pierāda aktīvās sievietes


Datums:
24. oktobris, 2006


Autori

Inese Rebaine
Rasma Rozenberga


Foto: Foto - B. Koļesņikovs © AFI

Eiropas Sociālā fonda projekts Liepas pagastā daudzām sievietēm atdevis ticību pašu spēkiem, kā arī motivējis tās atgriezties darba tirgū.

„Saņēmu atbildes uz visiem saviem jautājumiem – kas es esmu un ko gribu.” Tā pēc Eiropas Sociālā fonda atbalstītās motivācijas programmas „Tu vari!” kursu beigšanas ar pārliecību saka Cēsu rajona Liepas pagasta iedzīvotāja Katja, kura pēc astoņu gadu dzīves mājās tagad atradusi darbu un jaunu sparu iecerētā sasniegšanai.

Uzsākot nodarbības Liepas pagasta padomes organizētajā motivācijas programmā „Tu vari!”, Katja sevi uzskatīja par ļoti nesabiedrisku un nepārliecinātu par sevi, taču tagad viņa savu dzīvi un potenciālās iespējas salīdzina ar atvilktni, kurā ir daudz mapīšu: „Ja pirms tam tur liku savas domas un idejas, ko palaikam izvilku paskatīties, bet tad atkal aiztaisīju ciet, tad tagad šī atvilktne man stāv atvērta”.

Programmas „Tu vari!” mērķis bija motivēt sociālās atstumtības riskam pakļautos vientuļos vecākus, vecākus pēc bērna kopšanas atvaļinājuma un daudzbērnu ģimenes līdzdarboties savu problēmu risināšanā un iedrošināt viņus izglītoties un aktīvi iesaistīties darba tirgū. Kopumā projektā piedalījās 30 dalībnieces, kuras psiholoģiskajās nodarbībās strādāja dažādās atbalsta grupās. Projekta ietvaros sievietes ne tikai strādāja ar psihologiem, bet arī apmeklēja dažādu speciālistu vadītas nodarbības un seminārus, lai mācītos, kā labāk iekļauties darba tirgū. Liels uzsvars projektā bija likts arī uz praktiskajiem treniņiem, sociālajiem un juridiskajiem jautājumiem un karjeras izvēles aspektiem.

Īsa informācija par projektu:

Projekta nosaukums:
Motivācijas programma „Tu vari!”

Projekta iesniedzējs:
Cēsu rajona Liepas pagasta padome

Projekta mērķauditorija:
Sociālās atstumtības riskam pakļautie vientuļie vecāki, vecāki pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma, daudzbērnu ģimenes

Projekta finansējums:
Ls 18 106

Aktivitāte, kuras ietvaros projekts atbalstīts:
Motivācijas programmas sociālās atstumtības riska grupām

Aktivitāti administrējošā institūcija:
Sabiedrības integrācijas fonds

Vairāk par projektu

Projekta vadītāja Elita Rancāne stāsta, ka sievietes ļoti saliedējušās grupās un pēc savas iniciatīvas tikušās arī ārpus projekta ietvariem. Elita novērojusi, ka visgrūtāk motivēt profesionālajai dzīvei bijis daudzbērnu māmiņas, kas sākotnēji sevi spējušas redzēt tikai un vienīgi mātes un mājsaimnieces lomā, tomēr kopumā projekta dalībnieku pārmaiņas bijušas acīmredzamas. Elita priecājas, ka jau projekta laikā darbu ieguva 11 dalībnieces, savukārt pēc projekta vēl vairākas māmiņas sākušas strādāt, bet citas vēl turpina izglītoties dažādos Nodarbinātības valsts aģentūras piedāvātajos kursos. Tieši šīs motivācijas projekta dalībnieces tagad aktīvi piesakās arī citos Liepas pagasta sociālā dienesta rīkotajos kursos.

Elita ar īpašu gandarījumu atzīmē, ka „laikam ir izdevies vismaz šajā grupā lauzt bailes no sabiedrības attieksmes līdz ar stereotipu, ka cilvēks nāk uz sociālo dienestu un piedalās programmās tikai tad, ja ar viņu kaut kas nav kārtībā”.

Arī Katja atzīst, ka sākotnēji „neko īpašu” no šiem kursiem negaidīja, tomēr izrādījās, ka tie viņas dzīvē ienesa būtiskas pārmaiņas – pēc astoņu gadu pārtraukuma viņa atkal strādā! „Biju kā ezis,” viņa atceras ar smaidu, „taču beigās izrādījos veiksmīga dalībniece”. Kursos piedzīvoto viņa atceras ar spilgtām emocijām. Sākumā Katja bijusi pārliecināta, ka par sevi zina pietiekami, lai neko būtiski jaunu neviens nevarētu pastāstīt, taču psiholoģiskā treniņa un citu nodarbību laikā viņa ar pārsteigumu atklājusi jaunas spējas un potenciālu sevī – piemēram, karjeras centrā veiktā testa rezultāti liecinājuši, ka Katjas spējas ļautu iegūt augstāko izglītību, kaut arī šobrīd viņai ir tikai pamatskolas izglītība.

Šie atklājumi mudinājuši Katju pabeigt vakarskolu, turklāt psiholoģisko treniņu rezultātā viņa spējusi arī daudz labāk izprast dažādas ikdienas situācijas ģimenē un pat jutusi, kā iesaistīšanās projektā atsaucas uz meitu – bērnudārza audzinātāji teikuši, ka bērns kļūst arvien atvērtāks un dzīvespriecīgāks.

Šobrīd Katja ir priecīga par darbu, kurā viņai ir iespēja būt sabiedrībā, patīkamā kolektīvā, izpausties pašai, kā arī saredzēt interesantus un pretimnākošus cilvēkus kolēģos un draugos. Kad pirmajā no potenciālajām darbavietām Katja saņēma noraidījumu, viņa to neuztvēra personīgi, bet gan devās uz nākamo. „Nu un tad, ir taču vēl citas iespējas” – šī pārliecība un stabilitātes izjūta radusies tieši kursu laikā un palīdzējusi dažādās krīzes situācijās. Katja atklāj, ka pēc piedalīšanās projektā mainījusies viņas attieksme pret ļoti daudzām lietām, arī tīri sievišķīgi – viņa sākusi vairāk rūpēties par savu izskatu un veselību, pat zaudējusi lieko svaru.

Arī Liepas pagasta iedzīvotājas Irīnas dzīvē piedalīšanās motivācijas programmā bija sākums jaunām un patīkamām pārmaiņām – projekta laikā Irīna atsāka strādāt. Pārmaiņas viņai nāca sarežģītā laikā, kad Irīna bija tikko šķīrusies no vīra, viena audzināja divus bērnus un nestrādāja. „Gāja ļoti sarežģīti, nebija nekāda atbalsta,” stāsta Irīna un atzīst, ka pašvaldības organizētajiem motivācijas kursiem bija nenovērtējama loma, lai iekļautos sabiedrībā, darba tirgū, kā arī atgūtu stabilitātes sajūtu. Kā ļoti noderīgas Irīna min jurista konsultācijas, kurās viņa pārrunājusi arī dažādas idejas par darbu pašnodarbinātā statusā. Izrādījies, ka attiecīgo dokumentu kārtošana nav tik sarežģīta. „Var to izdarīt,” viņa saka un stāsta par jau konkrētiem plāniem mazam papildus biznesam.

Arī Irīna uzsver grupu treniņa lielo nozīmi: „Daudzus kursus izgāju iepriekš, bet šoreiz tas viss tiešām bija savādāk, daudz vairāk griezts uz mani kā personību.” Līdzīgi kā Katja un vēl citi dalībnieki, arī viņa nebija gaidījusi, ka psiholoģijas nodarbības varētu ko būtisku atklāt vai mainīt viņas dzīvē. „Sākumā visi lieli, likās – ko tad jaunu var pateikt,” viņa atceras, taču nodarbībās prasīts nopietns un intensīvs darbs, dalībnieces atvērušās un iemācījušās ieraudzīt iepriekš nepamanītas lietas. Papildus pārējiem ieguvumiem šie kursi ļāva Irīnai atrast sirdsdraudzeni un nodibināt citus kontaktus. „Ideja ir kolosāla, noteikti vērts turpināt arī citur,” pārliecināta Irīna.

Eksperta komentārs:

Liesma Ose, portāla dialogi.lv valdes locekle, Sociālā darba un sociālās pedagoģijas augstskolas „Attīstība” docente: Jau projekta nosaukums apliecina, ka tā dalībnieki gūs pārliecību par savām spējām un iespējas atgriezties darbā.
Projekts, ko raksturo, sociālā darba profesionālajā valodā runājot, klientu pilnvarošana (empowerment) un spēka perspektīvas (strenght perspective) lietojums. Projekta mērķa grupa – galvenokārt māmiņas, kas mājās audzinājušas bērnus un kuru sociālā un profesionālās prasmes “iesnaudušās”, nu veiksmīgi “pamodinājušas” savu pašapziņu un noticējušas sev gan personiskās identitātes nozīmē, kā vēsta intervijas ar dalībniecēm un vadītāju, gan darba spēju apziņas līmenī. Būtisks bijis arī “spoguļa efekts” – atbalsta grupā satikušās sievietes ar līdzīgām problēmām un pašas sev apliecinājušas, ka visbūtiskakākais resurss šo problēmu pārvarēšanā ir viņas pašas.
Vēlos paust cieņu projekta dalībniecēm un vadītājām: ticība sev, domājams, izrādīsies “lipīga” un no Liepas izplatīsies vismaz visā Cēsu rajonā!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!