Padarīt interesantas šķietami tehniskas lietas ...
Vēlēšanas nav tikai starppartiju cīņas – tas ir arī vairāk tehnisks process vairāku mēnešu garumā, kurā tiek reģistrēti kandidātu saraksti, sāk darboties īpaši komunikācijas nosacījumi vai citi ierobežojumi. Mediji ir tas starpposms, filtrs, kuram vajadzētu auditoriju izglītot arī par šīm varbūt ne vienmēr interesantajām, taču arī sabiedriski nozīmīgajām norisēm. Visas televīzijas 22.-26.aprīlī pievērsās kandidātu sarakstu iesniegšanai kā tēmai, taču ne visām tas izdevās vienlīdz veiksmīgi.
No visiem sižetiem šajā blogā atzīmēšu tos sižetus, kuru atspoguļojumā, manuprāt, bija kāds tāds elements, no kā varētu mācīties!
Bez konkurences labākais vēlēšanu procesa atspoguļojuma sižets izdevās LTV1 Panorāma 23.aprīļa sižetā (diemžēl varu iedot tikai saiti uz visu raidījumu, kas sākas aptuveni 17:10, jo YouTube pats sižets nav ielikts).
Salīdzinoši nelielā sižetā žurnāliste ar kartes vizualizāciju vēlētājus izglītoja par: 1) konkurentu skaitu dažādās pašvaldībās; 2) pašvaldībām, kur nestartēs Saeimā pārstāvētās partijas; 3) pašvaldībām, kur startēs VISAS Saeimas partijas; 4) no Saeimas pārstāvniecības viedokļa dīvainās partiju kombinācijas vienā apvienībā (piemēram, Reformu partija + NA + ZZS). Tāpat auditorija arī uzzināja, kuri Saeimas deputāti startēs vēlēšanās un kas ir pašvaldību vēlēšanu odiozākie kandidāti.
Es nezinu, cik ilgu laiku paņēma šādas analīzes sagatavošana (sižets tika pārraidīts nākamajā dienā pēc tam, kas beidzās sarakstu iesniegšana), bet pat man kā cilvēkam, kas visai labi orientējas politikā, daudzas lietas bija jaunas un sižets – interesants!
Otrs sižets, ko vēlos īpaši atzīmēt – LTV7 25.aprīļa ziņu sižets par Skrundas vēlēšanu sarakstu (no 2:25)
LTV7 žurnālisti, sadarbojoties ar vietējiem kolēģiem no Skrundas televīzijas, nevis vienkārši konstatēja faktu, ka tur ir iesniegts tikai viens saraksts un kārtējo reizi pagarināts vēlēšanu sarakstu iesniegšanas termiņš, bet gan mēģināja noskaidrot, kādēļ tas tā ir noticis. Īss sižets, bet ļoti labs nacionālā un vietējā līmeņa televīzijas sadarbības piemērs!
Visbeidzot, vēlos pieminēt arī LNT 22.aprīļa sižetu (no 10:22), kas lai gan ir saturiski “pārmocīts” (pārāk daudz tikai attāli savstarpēji saistītas informācijas vienā sižetā – sarakstu iesniegšana, pārāk mazs sarakstu skaits vienā pašvaldībā, administratīvo resursu izmantošana, partiju finanšu tēriņu uzskaite, jau bijuši pārkāpumi, administratīvo resursu izmantošana), tomēr iedod auditorijai izglītojošo informāciju par vēlēšanu procesa īpašajiem noteikumiem – sevišķi KNAB lūgumu ziņot birojam par iespējamiem pārkāpumiem. Tas ir pareizi, ka mediji objektīvi attaisnojamās situācijās palīdz valsts iestādēm vērsties pie savas auditorijas, lai palīdzētu tām sekmīgāk veikt savus pienākumus!
[Ieraksta autore: Iveta Kažoka]