Raksts

TP: Jūs mūs esat pelnījuši


Datums:
22. februāris, 2005


Autori

Gatis Puriņš


Foto: N. Mežiņš

TP atšķirībā no citiem labējiem līdzgaitniekiem pilnībā izmantojusi opozicionāru statusu un 61% no programmas teksta atvēlēts pašreizējo “Rīgas kungu” kritikai. Taču atlikušās zīmes nebūt nav veltītas tautpartiešu iecerētā veikuma izklāstam

Iepazīstoties ar Tautas partijas “piedāvājumu Rīgas domes vēlēšanām” jāsecina, ka šī politiskā organizācija kopš pagājušajām pašvaldību vēlēšanām, kad tāpat kā citi konkurenti solīja rīdziniekiem dažādus ekonomiskus un sociālus labumus, ir augusi vismanāmāk un piedāvā gluži jaunu programmatiskā dokumenta modeli. TP atšķirībā no citiem labējiem līdzgaitniekiem pilnībā izmantojusi opozicionāru statusu un no 3788 programmas rakstu zīmēm, pašreizējās Rīgas domes pozīcijas kritikai atvēlētas 2308 zīmes jeb apmēram 61% no programmas teksta. Taču atlikušās 1480 zīmes nebūt nav veltītas tautpartijiešu iecerētā veikuma izklāstam, kā to iespējams sagaida politiski neizglītots lasītājs.[1]

No TP programmas pozitīvās daļas, pirmkārt, mēs uzzinām, ka “Rīga ir liela un varena pilsēta, mūsu valsts lepnums un sirds”. Ir pašsaprotami, ka šādu diženu pilsētu jāvada “zinošiem un pieredzējušiem politiķiem” – kādam labākajam Rīgas mēram pēcatmodas laikā, kādam TP valdes loceklim un stingrākajam finanšu ministram, kādam Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķim un vienam no Tautas frontes līderiem, kādam izcilam bērnu ķirurgam un daudziem citiem, kas nacionāli domās un profesionāli finansēs, atbilstoši līdzšinējai pieredzei valsts pārvaldē.

Ne velti “Tautas partija lepojas ar savu pieredzi pašvaldību darbā visā Latvijā”, kas arī ir viņu “stiprākais arguments, startējot Rīgas vēlēšanās”. Ja arī TP Rīgas domnieki ar kaut ko netiks galā, tad viņiem padomu sniegs “TP Saeimas deputāti un ministri, daudzi zinoši … pašvaldību vadītāji un deputāti visā Latvijā”. Vai te vēl ir ko piebilst? Protams, to, ka “mēs nevaram atļauties vēl četrus gadus dzīvot kreiso partiju vadītā pilsētā”.

Lai gan pašā TP programmā nekas konkrēts vēlētājam nav solīts, tomēr izejot no pretējā varam pieņemt, ka tautpartijieši paveiks visu līdzšinējās domes neizdarīto – samazinās rindas uz vietām bērnudārzos, nodrošinās ar dzīvokļiem tūkstošiem cilvēku, likvidēs sastrēgumus Rīgas ielās, piesaistīts pilsētas attīstībai ES finanses, izbeigs jaunā tilta būves traģikomēdiju, izkliedēs aizdomas par nesaprotamiem darījumiem un dziļi iesakņojušos korupciju.

No vienas puses, vēlētājs varētu sašust par tik nekonkrētu programmu, kas nesniedz priekšstatu par TP plāniem, nonākot pie varas, bet, no otras puses, nevienam nav noslēpums, ka priekšvēlēšanu programmas lielā mērā ir formalitāte. Vai tad kāds politiskais spēks nevēlas novērst permanentos sastrēgumus Rīgas ielās? Vai kāds vēlas, lai plaši iedzīvotāju slāņi nevarētu apmaksāt komunālos maksājumus un īri? Galu galā, vai kāds vēlas, lai aizdomas par korupciju apstiprinātos? Parasti tā sauktie konkrētie solījumi vēlēšanu programmās nesatur nekādas konkrētas norādes uz solījumu izpildes mehānismiem.

Ja arī paši vēlētāji neslēpj savu neieinteresētību pirms katrām vēlēšanām lasīt politiķu vienveidīgos opusus, tad varbūt no politiķu puses pareizāk būtu sekot TP piemēram un aprobežoties ar apgalvojumu, ka politiskie oponenti ir negodīgi nejēgas, kurus pie varas stūres ir jāaizstāj attiecīgās partijas godīgajiem un profesionālajiem pārstāvjiem.

Vienīgais, ko, mūsuprāt, varētu pārmest TP, ir tas, ka programmā pietrūkst kāda gaumīga joka vai muļķīgas pārrakstīšanās, ko mēs šajā rakstā būtu varējuši apspēlēt.

__________________
TP vēlētāja profils

No gandrīz tūkstoša Rīgas balstiesīgajiem iedzīvotājiem gadumijā par TP pašvaldību vēlēšanās bija gatavi balsot 8,8% “Latvijas Faktu” aptaujāto rīdzinieku. Visticamāk, ka 12.martā par TP nobalsos:

  • gan sievietes, gan vīrieši (50%),
  • rīdzinieks vecumā no 25-34 gadiem (31,8%),
  • latvietis (84,1%)
  • ar vidējo vai nepabeigtu augstāko izglītību (63,6%),
  • kura ģimenē ir trīs cilvēki (40,9%)
  • un kuram nav bērnu līdz 15 gadu vecumam (59,1%),
  • kurš dzīvo Kurzemes vai Latgales priekšpilsētā (22,7%),
  • norādījis, ka mēnesī nopelna 81 līdz 120 latus (35,1%)
  • un uzskata sevi par piederīgu sabiedrības vidusšķirai (45,5%).
  • Tie rīdzinieki, kuri 12.marta pašvaldību vēlēšanās ir nolēmuši balsot par TP, kā alternatīvu izvēli biežāk ir nosaukuši savienību “Latvijas ceļš” un partiju TB/LNNK. Savukārt TP kā iespējamo alternatīvu visbiežāk ir nosaukuši savienības “Latvijas ceļš” un partijas “Jaunais laiks” vēlētāji.

    ____________________________

    [1] 4000 zīmju programmas noslēgumā teikts, ka ar “Tautas partijas rīcības programu darbam Rīgas domē jūs februārī varēsiet iepazīties TP mājas lapā – www.tautaspartija.lv”. Acīmredzot raksta tapšanas brīdī (20.02.2005.) diemžēl februāris nebija vēl pienācis.


    Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

    Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!