Raksts

Šķēle 4?


Datums:
12. oktobris, 2009


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji!Holivudā ir svēts princips -- ja filma aizgāja, jātaisa tā dēvētais sīkvels. Tā mēs nonākam pie tādiem "šedevriem," kā Zāģis 6, Transformatori 4, Rokijs 8, Murgs 13. ielā 10 u.tml. Latvijā patlaban šķiet, ka tiek gatavots sīkvels pagājušā gadsimta hitam "Andris Šķēle pie stūres."

Masu informācijas līdzekļos ziņots, ka “Tautas” partijas valde A. Šķēlem piedāvās atkal stāties pie partijas stūres un atgriezties aktīvajā politikā. Pats stāsta varonis par to nav teicis ne jā, ne nē, vismaz ne publiski. Portāls CitaDiena ziņo, ka paziņojums varētu nākt šovakar.

“Tautas” partijas valdi šajā gadījumā var saprast. Postšķēliskajā laikmetā tai ir gājis visnotaļ klupšus, krišus. “Stabilitātes garants” vēl vienu valdību varēja veidot tāpēc, ka gadi bija trekni un valdība bija gatava ignorēt visas ekonomiskās likumsakarības pēc kārtas, lai tik kamptu visu iespējamo. Taču drīz vien kļuva skaidrs, ka karalis ir kails (“stabilitātes garanta” gadījumā, diemžēl, tas ir diezgan atbaidošs attēls — atvainojos), un partijas reitings nokrita tālu, tālu zem pieciem procentiem un kopš tā laika nav uzlabojies. Šķēles prezentēšana nācijas glābēja lomā varētu būt pēdējais salmiņš, pie kura ķerties, jo, piemēram, nākamgad visticamāk neizdosies sarīkot tik negodīgu reklāmas kampaņu, kā pagājušajā reizē.

Taču grūti iedomāties divas lietas. Pirmkārt, ka Šķēle prastu sabiedrībai iestāstīt, ka nu “Tautas” partija atkal labosies un būs pūkaina un mīļa, jo blakus viņam sarakstā taču visticamāk būs pilnīgi vieni un tie paši vēži. It kā deputāts Leiškalns ir paziņojis, ka viņa sarakstā vairs nebūs, bet Leiškalns nav bijis TP lielākā problēma. Un otrkārt, ka Šķēlem tas ir vajadzīgs. Privātpersonas statusā viņš ir varējis visus pasūtīt trīs mājas tālāk, kuriem interesē viņa dzīve uzņēmējdarbības pasaulē, piemēram, kad viņš Dienas reportierei uz jautājumu par to, vai viņu joprojām pārstāv konkrēts advokāts, atbildēja, ka tas esot “dzeltens” jautājums. Atjaunojot savu statusu politikā, Šķēlem būs atkal jāatklāj visas finanses. Protams, nesaku, ka tajās ir kaut kas netīrs — to mēs neviens nevaram zināt. Bet, atceroties jezgu, kāda grozījās ap Šķēles slaveno vekseli, varam paredzēt, ka šāda saruna notiks atkal.

Kā esmu rakstījis citreiz, manuprāt, Šķēle bija ļoti labs premjerministrs. Viņš bija pareizais cilvēks pareizajā vietā tad, kad Latvijas iedzīvotājiem bija jāpasaka, ka laiks sakost iztīrītos zobus, uzvilkt gludinātās bikses un ķerties pie darba. Bet kāds viņš būtu politiķis tagad? Vai viņš ir gatavs atzīt, ka “Tautas” partija pēdējo pāris gadu laikā ir kļūdījusies atkal un atkal, un šo kļūdu pamatā bijis nekas cits, kā prātām neaptverama uzpūtība un pašslavināšana? Vai viņš ir gatavs atklātai sarunai par to, kā pirms četriem gadiem notika Jūrmalas mēra vēlēšanas, un kādu lomu viņš tajā spēlēja? Un, par visu vairāk, ja TP nākamgad oktobrī neiegūs pietiekami daudz balsu, lai veidotu valdību (un ar vai bez Šķēles, tas ir stipri ticams), vai viņš atkal noliks mandātu, jo pats sevi var saredzēt tikai vadošajā lomā? Reiz viņš tā jau ir darījis. Otrreiz — tas jau būtu nesmuki.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!