Raksts

SIG-Sauer – no sirds


Datums:
13. decembris, 2007


Autori

Dita Arāja


Viņa bija izcila skolotāja, tāpēc, dodoties pensijā, vietējās pašvaldības vadītājs viņai par labu darbu iedāvināja pistoli SIG-Sauer P232 SL 9 mm. Skolotāja samulsa — it kā visu darba mūžu audzinājusi bērnus uz labu, tikai uz labu, bet atalgojumā — cilvēk

Tomēr veca ir patiesība — šaujamie agrāk vai vēlāk, bet tomēr izšauj, un jautājums tikai, vai trāpa spogulim, stirnai vai kādam cilvēkam smadzenēs. Skolotāja — pistoles saņēmēja ir manis hiperbolizēts tēls, bet toties Aigars Kalvītis, Ivars Godmanis un Gundars Bērziņš gan ir pavisam reālas personas, un viņiem visiem nu no kabatām izspiežas pistoles, jo mūsu valdošie kovboji pēdējās nedēļās ir aktīvi sarosījušies un viens otru bez liekas kaunēšanās apdāvinājuši ar ieročiem. Zatlers Kalvītim, Kalvītis, acīmredzot, izmēģinājis, cik šitāda šaujamā mantiņa jauka un lietderīga, atkal tālāk aplaimo Godmani un Bērziņu. Un tas jau vairs nav pat smieklīgi. Mēs pagaidām vēl nezinām, kam trāpīs Kalvīša, Godmaņa un Bērziņa šaujamie, taču jau tagad skaidrs ir viens — šīs dāvaniņas ir nožēlojams ne tikai dāvinātāju, bet arī saņēmēju izpratnes un gara nabadzības apliecinājums, jo no neētiskas un baismas dāvanas, ko saņēmējs savas pārliecības dēļ nespēj pieņemt, vienmēr var atteikties.

Pat ja mēs abstrahējamies no šaujamo dāvināšanas ētiskuma, Godmanim dāvana vēl pat tā kā būtu “pa tēmu” — par lielu ieguldījumu Iekšlietu ministrijas sistēmas stiprināšanā. Iekšlietu sistēmā jau katrs policists pistoli pie sāniem nēsā, tāpēc vai nu kāds brīnums, ja galvenais iekšlietu sistēmas pārraugs, lai arī civilists, tomēr pie savas pistoles tiek. Taču Bērziņa apdāvināšana par lielu ieguldījumu Veselības ministrijas sistēmas stiprināšanā šķiet īpaši ciniska. Var tikai lēst, cik simtus tūkstošus cilvēku Latvijas ārsti ir glābuši un nav varējuši izglābt pēc tam, kad miera laikā pie viņiem nonākuši ložu caururbtie ķermeņi. Rūpes par cilvēku veselību nekādā ziņā neasociējas ar šaušanu un nogalināšanu, un es stipri šaubos, vai, piemēram, izcilais ķirurgs Romāns Lācis, kurš, transplantējot sirdis, ir glābis cilvēku dzīvības, būtu priecīgs, ja vienu dienu, teiksim, veselības ministrs, premjers vai pats prezidents sadomātu atkal nodemonstrēt savu absolūto mačo kultūru un iedāvinātu ārstam SIG-Sauer P232 SL 9 mm. Par veiksmīgu sirsniņas pārstādīšanu.

Tā būtu ņirgāšanās par ārsta darbu. Un ne tikai par ārsta darbu. Tā būtu ņirgāšanās par jebkura cilvēka jebkuru godprātīgu darbu, kam viņš sevi ir pašaizliedzīgi ziedojis, lai palīdzētu citiem un lai rezultātā mums visiem dzīve būtu labāka.

Vai tiešām šajā zemē, šajā valstī, šajā kontinenta daļā un šajā pasaulē ir bijis par maz karu un citādu bezjēdzīgu asins izliešanu, lai daži amatvīri, kas, acīmredzot, vēl aizkavējušies pubertātes vecumā, tik vienkārši dižotos (un pie tam par nodokļu maksātāju naudu) ar, piedodiet, stroķiem? Vēl tikai pirms nepilniem septiņdesmit gadiem šajā zemē cilvēki viens otru pavisam likumīgi apšāva, jo kara laikā reāls un iedomāts ienaidnieks saudzēts netika. Vēl pavisam nesen mēs visi pārdzīvojām 1991.gada baiso janvāri, kad omoniešu šaudīšanās dēļ šī valsts zaudēja septiņus cilvēkus. Ik pa laikam mēs šausmināmies, kā pagaidām vēl ārpus Latvijas skolēni apšauj savus vienaudžus un beidzot paši sev ielaiž lodi smadzenēs. Šausmināmies un paši apdāvinām sevi ar cilvēku nogalināmajiem rīkiem.

Ko Aigars Kalvītis darīs ar savu pistoli? Atgriezīsies Saeimā un šaus uz oponentiem, bet, ja reiz neizturēs partijas tēva spiedienu, tad šaus uz Šķēli? Ko darīs Ivars Godmanis, kurš gatavojas kļūt par premjeru? Šaus uz ministriem, ja tie atteiksies balsot pret savu sirdsapziņu, bet, ja reiz apniks Šlesera kundzība LPP/LC pretdabiskajā veidojumā, tad šaus uz “raķeti—buldozeru”? Ko darīs Gundars Bērziņš? Šaudīsies savā zemnieku saimniecībā, baidot kaimiņus, suņus un kazas? Kāpēc šiem pieaugušajiem cilvēkiem miera laikā ir vajadzīgi ieroči? Kāpēc šie it kā pieaugušie cilvēki Zatlers un Kalvītis vispār iedomājas, ka pistole varētu būt veiksmīga dāvana par labu darbu? Varbūt mums tagad vajadzētu ņemt piemēru no augstajiem vīriem un vienkāršāka izlaiduma pistoles dāvināt skolu absolventiem — teicamniekiem — arī, tā teikt, par labu mācīšanos?

Un vispār — ja kāds vēl nezina, kāda ir labākā dāvana Ziemsvētkos, lai paprasa padomu Kalvītim un Zatleram un saviem mīļajiem zem eglītes paliek katram pa SIG-Sauer P232 SL 9 mm. No sirds, mani mīļie, par to, ka jūs pagaidām vēl esat!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!