Raksts

Šausi korupciju, nošausi partiju tukšību


Datums:
06. janvāris, 2004


Diena, 06.01.2004.

Likumdošana, kas regulē politisko partiju finanses, ne tikai izskauž politisko korupciju, bet arī sekmē politisko partiju sistēmas nostiprināšanos, tās konsolidāciju. Bez politisko partiju sistēmas konsolidācijas Latvija būs tikai otršķirīga demokrātija, kas darbosies šauras elites interesēs un ik pa laikam plašākai sabiedrībai atmetīs atliekas no pārtikušo galda. Tāpēc likumsakarīgi, bet, jācer, novēloti un nesekmīgi būs mēģinājumi vājināt izmaiņas politisko partiju finansēšanas likumā, kas Saeimā jau pieņemtas divos lasījumos.

Eiropas Padomes Venēcijas komisija 2001.gadā sagatavoja vadlīnijas politisko partiju finansēšanai. Tas bija mēģinājums ieviest kopīgus Eiropas standartus politisko partiju finansēšanā, aprakstot regulu minimumu, kas nepieciešams, lai mazinātu politisko partiju atkarību no sponsoriem. Eiropas Padome rekomendē nodrošināt partijām regulāru valsts finansējumu, noteikt griestus priekšvēlēšanu kampaņas izmaksām, ieviest viena ziedojuma apjomu ierobežojumus, aizliegt ziedot juridiskām personām, pārbaudīt vēlēšanās kandidējošo biedru ziedojumu izcelsmi un paredzēt efektīvu politisko partiju finanšu kontroli.

Šajā ziņojumā, starp citu, arī teikts: “Latvijā nepieciešama padziļināta politisko partiju sistēmas reforma.”

Pilnu Dienas rakstu lasiet šeit


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!