Raksts

«Sausais likums» partiju finansēšanā


Datums:
15. janvāris, 2004


Autori

Ēriks Jēkabsons


Diena, 14.01.2004.

Gads vēl nav lāgā sācies, bet Latvijas Pirmā partija (LPP) jau saņēmusi pārmetumus par izmaiņām partiju finansēšanas likumā. Izvērtējot izskanējušos pārmetumus, jāsecina, ka tie balstīti uz emocijām, nevis loģisku situācijas un LPP piedāvāto priekšlikumu analīzi.

Rudeni daudzi politiķi un partijas aizvadīja trauksmainā gaisotnē — Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) gatavoja politisko organizāciju finansiālās darbības pārbaužu rezultātus. Satraukumu pastiprināja skaļās publiskās diskusijas par Zaļo un Zemnieku savienības finansēs konstatētajiem pārkāpumiem. KNAB veiktajā pārbaudē pārkāpumus konstatēja vēl vairākām partijām — gan opozīcijā esošajai Tautas partijai, gan ārpus parlamenta esošajai Latvijas Sociāldemokrātiskajai strādnieku partijai, gan arī valdošajai partijai Jaunais laiks. Partijām nelikumīgie ziedojumi bija jāatmaksā. Skaidrojumi un komentāri par pārkāpumiem bija dažādi, minot pārpratumus, partiju finansēšanas likuma nepilnības, vai uzmanības novēršanas nolūkā uzslavējot KNAB darbu. Tomēr fakts paliek fakts — visas šīs partijas bija pārkāpušas likumu, bet tā pārkāpšana ir sodāma.

Pārbaužu rezultāti par LPP bija likumsakarīgi — partijas finansiālā un saimnieciskā darbība notiek atbilstoši spēkā esošajiem likumiem. Joprojām uzskatām, ka likumam jābūt nevis deklaratīvam normu apkopojumam uz papīra, bet izpildāmam.

Pilnu Dienas rakstu lasiet šeit


Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!