Raksts

Šaubīgie gadījumi sestdienās un svētdienās


Datums:
15. oktobris, 2010


Autori

Reklāmu novērotāji


Ir laiks apskatīt trīs visspilgtākos šaubīgos gadījumus, kas plašsaziņas līdzekļos parādījās pirms vēlēšanām sestdienās un svētdienās. Protams, ikviens bloga lasītājs aicināts izteikt savu vērtējumu, par tiem, vai tajos var saskatīt iespējamās slēptās reklāmas pazīmes?

1. „Dziedošās ģimenes” (LNT, 22.08.2010.)

Šovs, kura veidotāji žūrijas komisijas sastāvā ik nedēļu aicina sabiedrībā zināmus un ar mūziku saistītus cilvēkus. Neskatoties uz to, ka priekšvēlēšanu laikā medijiem tomēr būtu jāatturas no deputātu kandidātu „veiksmīgas” atrādīšanas vēlētājiem, šī šova veidotāji laikam dzīvoja ārpus politiskajām kaislībām, un aicināja tādus mūzikas pazinējus, kuri kandidē 10. Saeimas vēlēšanās. Tā 22. augusta šova žūrijas krēslus deldēja Ieva Akuratere („Vienotība”), 5. septembra raidījumā – politisko partiju apvienības „Atbildība” deputāta kandidāts Arvīds Platpers, bet 26.septembrī – apvienības „Par Labu Latviju” pārstāvis Vents Armands Krauklis. Tiesa raidījumos viņi savus politiskos uzskatus nepauda, bet papildus publicitāti deputātu kandidāti guva.

Kritēriji:

– Partijas vai deputāta kandidātu logo, attēlu, vizuālu elementu parādīšanās, ja tam nav saistības ar konkrētās programmas, raksta pamattēmu, rubriku, formātu;

– Sižets ar partijas vai deputāta kandidāta piedalīšanos parādās laikā, kad programmā nav paredzēts, vai programmās, kuru saturs nav precīzi definēts.

Raidījuma fragments:

http://www.youtube.com/watch?v=Y3X4XaVcvyE

2. Andris Šķēle: Mēs atjaunosim valsts ekonomisko neatkarību (Brīvā Daugava, 04.09.2010.)

Politiskā reklāma, kur norāde, ka to apmaksājusi apvienība, ne visai skaidri redzama.

Kritērijs

Apzīmējums “apmaksāta politiskā reklāma” parādās tikai raidījuma beigās, ir grūti vizuāli identificējams un ir proporcionāli daudz mazāks vai nemanāmāks.

Fragments:

3. „Eirokokteilis” (Star FM, Eirokokteilis, 11.09.2010.)

Saruna ar Eiropas Parlamenta deputātu, nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” premjera amata kandidātu Robertu Zīli. Minētais kungs runā ne tikai par satiksmes un transporta nozares aktualitātēm, bet pauž arī savu nostāju šajos jautājumos. Tiesa, raidījuma sākumā viņš netiek pieminēts, kā apvienības premjera amata kandidāts, taču raidījums publicitāti politiķim nodrošina.

Kritēriji:

– Pseidonotikums. Medija vai sabiedrisko attiecību darbinieku radīts notikums, kam nav sociāli politiskas aktualitātes, kam nepiemīt t.s. ziņu vērtības, kas veidots, lai deputātu kandidāts vai partija gūtu publicitāti medijā.

– Deputāta kandidāts tiek izmantots kā kāda notikuma/procesa/problēmas vienīgais/galvenais komentētājs, raksturotājs/pārstāvis (netiek pamatots, kādēļ tieši deputāta kandidāts ir uzskatāms par labāko notikumu komentētāju).

Raidījuma fragments:


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!