Raksts

Saeimas lēmumā atbalstīt KNAB priekšnieka izdienas pensijas grozījumus saskatāmas valsts sagrābšanas pazīmes


Datums:
26. marts, 2017


Autori

Olafs GrigusValts Kalniņš


Foto: Saeima

2017.gada februārī domnīca PROVIDUS un Sabiedrība par atklātību – Delna, turpinot Saeimas monitoringu, novēroja iespējamas valsts sagrābšanas pazīmes Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) amatpersonu izdienas pensiju likuma grozījumu izskatīšanā.

Grozījumi netika atbalstīti ne atbildīgajā Sociālo un darba lietu komisijā, ne līdzatbildīgajā Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā, taču tika pieņemti pirmajā lasījumā un atzīti par steidzamiem.

Grozījumi tapa Ministru kabinetā notikušas diskusijas rezultātā un tika pamatoti ar vēlmi paplašināt pretendentu loku KNAB priekšnieka konkursam. Gan Saeimas komisijās, gan plenārsēdē liels deputātu skaits izvirzīja nozīmīgus argumentus, ka iesniegtais likumprojekts nav pietiekoši labi izstrādāts, tāpēc nav atbalstāms. Deputāti un Saeimas juridiskais birojs pauda pozīciju, ka Ministru kabinetam būtu sistēmiski jāsakārto izdienas pensiju sistēma valstī, nevis jārisina jautājums fragmentārā veidā, cenšoties steidzami padarīt pievilcīgāku KNAB priekšnieka amatu.

PROVIDUS pētnieka Olafa Grigus ieskatā situācija, kad Saeima bez skaidra publiska pamatojuma lemj pretēji atbildīgās komisijas nostājai, vērtējama kā aizdomīga un atbilst vienai no iespējamas valsts sagrābšanas pazīmēm. Turklāt Saeima lēma likumprojektu skatīt steidzamības kārtībā, neskatoties uz izskanējušajiem apgalvojumiem par likumprojekta zemo kvalitāti. Steidzamība noteikta pēc vairāku deputātu vāji pamatota ierosinājuma, iztiekot bez debatēm.

Uz pētnieka jautājumiem par likumdošanas procesu Saeimā februārī, frakcijas “No sirds Latvijai” deputāte Ingūna Sudraba cita starpā pieminēja arī KNAB amatpersonu izdienas pensiju likuma grozījumus. Pēc I.Sudrabas domām, KNAB amatpersonu izdienas pensiju likumā paredzētie grozījumi izskatās „radīti kādam konkrētam cilvēkam, kuru tālāk šajā amatā virzīs un apstiprinās”.

PROVIDUS un Delna vērš uzmanību, ka pilnvērtīgai Saeimas darba iepazīšanai, svarīgi dzirdēt diskusijas parlamenta komisijās, kuru sēžu ieraksti šobrīd nav brīvi pieejami sabiedrībai. Aicinām parakstīties portālā „Manabalss.lv” par priekšlikumu publiskot Saeimas komisiju audio ierakstus.

Februāra mēnesī monitorings aptvēra 47 likumprojektu izskatīšanu un 2 amatpersonu iecelšanu.

Viss februāra monitoringa teksts.

Saeimas monitorings tiek veikts projekta „Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” ietvaros, sekojot likumdošanas iniciatīvām un amatpersonu iecelšanas procesam Saeimā. Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund.

Projekta “Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” metodoloģija.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!