Raksts

Sāc ar spuldzīti!


Datums:
01. aprīlis, 2008


Autori

Jānis Brizga


Foto: matthew Fang

Visefektīvākais veids, kā taupīt enerģiju, ir nelietot elektrību tad, kad tā mums nav vajadzīga. Neatstāj televizoru gaidīšanas režīmā un mobilā telefona lādētāju — rozetē. Un tēju var uzvārīt arī parastajā tējkannā.

Elektroenerģija ir kļuvusi par aktuālu politikas tēmu, it īpaši elektroenerģijas gaidāmā deficīta kontekstā, kas varētu iestāties pēc pāris gadiem, ja pieprasījums netiks sabalansēts ar piedāvājumu. Jaunu jaudu izveidē mēs neko daudz nevaram ietekmēt, īpaši jau tādēļ, ka valdība ar sabiedrību šajā jautājumā nekonsultējas, taču, būdami patērētāji, mēs būtiski varam ietekmēt pieprasījumu. Enerģētika ir arī atbildīga par lielu daļu CO2 emisiju un klimata izmaiņu. Līdz ar to, samazinot enerģijas patēriņu, mēs varam cīnīties ar klimata pārmaiņām, kas šobrīd kļuvušas par nozīmīgāko vides problēmu pasaulē.

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību šīm problēmām, Pasaules Dabas fonds, Latvijas Televīzija un radījums „Vides Fakti” 29.martā aicināja visus piedalīties akcijā „Zemes stunda” un uz vienu stundu — no 20.00 līdz 21.00 — izslēgt apgaismojumu un elektriskās ierīces. Šī bija simboliska akcija, kuras mērķis bija pievērst cilvēku uzmanību klimata pārmaiņām, pierādot, ka globālās sasilšanas apturēšanā katra indivīda rīcībai ir nozīme. Akcija pasaulē notiek jau otro gadu. Pagājušajā gadā tā veiksmīgi aizsākās Sidnejā, Austrālijā, kur vairāk nekā 2 miljoni cilvēku pierādīja, ka ir iespējams kopīgi cīnīties ar globālo sasilšanu. Tā rezultātā elektrības patēriņš tika samazināts par 10%, kas bija daudz lielāks skaitlis par cerēto. Parīzē akcijas laikā tika izslēgts Eifeļa torņa apgaismojums un to, protams, ievēroja lielākā daļa parīziešu un tās viesu.

Šogad akcijā piedalījās tādas pasaules pilsētas kā Sidneja, Kopenhāgena, Toronto, Otava, Vankūvera un Monreāla, Dublina, Bangkoka, Telaviva, Čikāga, Atlanta un Sanfrancisko, gandrīz 17 tūkstoši dažādu uzņēmumu un neskaitāmas mājsaimniecības. Arī Latvijā akcijā piedalījās daudzas mājsaimniecības un uzņēmumi VAS Latvijas Dzelzceļš, kas uz stundu izslēdza apgaismojumu Dzelzceļa tiltam pār Daugavu, un Hansabanka, kas izslēdza apgaismojumu savā centrālajā birojā Ķīpsalā.

Šī akcija, protams, ir simboliska, bet tā parāda, ka mums nav vienaldzīgs planētas liktenis. Latvenergo Pasaules dabas fondam apstiprināja, ka elektroenerģijas patēriņš 29.martā bija mazāks, nekā iepriekšējās sestdienās. Bet galvenais ieguvums nav vis ietaupītā enerģija, bet gan izmaiņas cilvēku apziņā. Svarīgi apzināties, ka šī ir tikai vienas stundas akcija, bet, lai samazinātu enerģijas patēriņu un siltumnīcefekta gāzu izmešus, kas ir galvenie klimata pārmaiņu veicinātāji, katram no mums ikdienā būtu jāizdara dažas vienkāršas lietas.

Mājsaimniecības patērē aptuveni vienu trešdaļu visas elektroenerģijas. Lielākā daļa šī patēriņa ir apgaismojums un elektropreces. Daudzi elektrību izmanto arī mājokļa apkurē un dzesēšanā. Taču, manuprāt, apkurināt māju ar elektrību Latvijas elektroenerģijas deficīta apstākļos ir nodevīgi. Es Ekonomikas ministrijas vietā darītu visu, lai to ierobežotu. It sevišķi tāpēc, ka Latvijā ir pieejams pietiekami daudz koksnes, kas ir atjaunojams un videi draudzīgs energoresurss. Pat siltumsūkņi, kas tiek uzskatīti par ļoti efektīvu apkures veidu, diezin vai būtu jāatbalsta, jo arī to darbināšanai tiek patērēta elektroenerģija.

Visvienkāršākais ir nomainīt spuldzītes. Apgaismojums parasti veido 15-25% no kopējā elektrības rēķina. Tāpēc apgaismojuma izvietojums un izvēlēto spuldžu veids būtiski nosaka kopējo enerģijas patēriņu mājā. Līdz šim populārākie apgaismojuma elementi ir kvēlspuldzes. Tās ir brīvi pieejamas un nav dārgas (daudzās valstīs tās drīzumā tiks aizliegtas). Taču tās ir ļoti neefektīvas, jo 90% no patērētās elektroenerģijas pārvērš siltumā un tikai 10% — gaismā. Savukārt kompaktās fluorescentās spuldzītes ir energoefektīvākas — tās dod tikpat daudz gaismas, taču patērē par trešdaļu mazāk enerģijas un kalpo desmit reizes ilgāk. Taču jāņem vērā, ka fluorescentās spuldzes, kad tās ir izdegušas, nedrīkst izmest kopējā sadzīves atkritumu konteinerā, jo tās satur dzīvsudrabu, kas ir bīstams videi un jau tagad paaugstinātā koncentrācijā ir sastopams dzīvnieku un cilvēku audos un asinīs. Tāpēc šīs spuldzītes ir jānogādā atpakaļ pārdevējiem, ražotājiem vai bīstamo atkritumu pārstrādātājiem. Vēl viens būtisks faktors ir spuldžu ilgmūžība — fluroscentās spuldzes kalpo daudz ilgāk[1], lielāks ir arī spuldzes ieslēgšanas/izslēgšanas reižu skaits (ieteicams izvēlēties spuldzes, kas ir paredzētas vismaz 20 000 ieslēgšanām).

Bez tam arvien populārākas kļūs gaismas diodes (LED – light emitting diode). Šīs spuldzes ir līdzīgas tām, kas tiek izmantotas, piemēram, velosipēdu lukturos. Tehnoloģiju attīstība pēdējos gados ļāvusi vairakkārt palielināt gaismas diožu spilgtumu un krāsu gammu (baltā, sarkanā, zaļā, zilā, dzeltenā, oranžā u.c.), kas savukārt dod iespēju izmantot šīs spuldzītes visdažādākajām vajadzībām. Mazās diodes spuldzītes patērē ļoti niecīgu elektroenerģijas daudzumu (nepilnu 1 W) un, ja diode nav ieslēgta nepārtraukti, tad tās mūžs var būt 70 000 —100 000 stundas jeb aptuveni 10 gadi.

Uzlabojot māju siltumizolāciju, apkures sistēmas, dažādu sadzīves elektroierīču energoefektivitāti un to lietošanas paradumus, izmantotās enerģijas (elektrības un kurināmā) daudzumu var būtiski samazināt. Tas savukārt samazina slodzi, kādu enerģijas ražošana rada videi. Taču energoefektivitātes celšana ir cieši saistīta arī ar ekonomiskiem ieguvumiem, it īpaši pie augošajām enerģijas cenām. Pētījumi ES liecina, ka, palielinot energoefektivitāti, enerģijas patēriņu ir iespējams samazināt vismaz par 25%, tādējādi arī samazinot emisijas un palielinot ietaupījumus.

Taču visefektīvākais, protams, ir nelietot enerģiju tad, kad tā mums nav vajadzīga, proti, neiegādāties visas iespējamās elektroierīces (tēju var uzvārīt arī parastajā tējkannā), neatstāt televizoru un citas elektropreces gaidīšanas režīmā (stand-by), bet izslēgt tos pilnībā (vismaz 20% enerģijas televizors patērē tieši gaidīšanas režīmā, kamēr netiek lietots), mobilo telefonu lādētājus neturēt visu laiku rozetē. Vienkārši, vai ne?

_______________________________
Kā taupīt

  • Izslēdz apgaismojumu un elektroierīces, kad tās netiek lietotas
  • Vispārējā apgaismojuma vietā priekšrocību dod individuālajam apgaismojumam.
  • Regulāri tīri logus un spuldzes — netīrumi aiztur pat trešdaļu gaismas!
  • Nomaini kvēlspuldzes pret energoefektīvajām spuldzēm vai gaismas diodēm, kas, kaut arī dārgākas, kalpo 5-10 reizes ilgāk un patērē 4-5 reizes mazāk elektrības.
  • Publiskās lietošanas telpās, piemēram, koridoros vai pagalmos, ieteicams ierīkot lampas uz fotosensoriem.
  • Ieteicams arī uzstādīt gaismas intensitātes regulēšanas slēdžus, kas var samazināt enerģijas patēriņu un paildzināt spuldžu mūža ilgumu.
  • Vēl viena iespēja ir uzstādīt krēslas slēdžus, kas automātiski ieslēdz spuldzes tad, kad gaismas intensitāte samazinās.
  • Iegādājies tikai energoefektīvas elektropreces (A klases reitings).

________________________________
__________________________

[1] 100 W kvēlspuldze kalpo 1000 stundas, 23 W ekonomiskā spuldze — 6000, vairāk skat: http://www.topten.info/index.php?page=classic, http://www.topten.info/index.php?page=tube


Akcija "Zemes stunda"

Eiropas Komisijas iniciativa Energy+

Energoefektivas elektropreces

Energy Saving Trust

Going off-grid


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!