Raksts

Rūpes par brīvām vēlēšanām


Datums:
05. decembris, 2007


Latvijā filmai "Putina sistēma" ir iespējas kļūt par bestselleru un hītu. Un ne jau tādēļ, ka tā būtu kaut kas sevišķs, bet gan tādēļ, ka mūsu valsts un sabiedriskie darbinieki ir pacentušies radīt šai filmai nepieciešamo ažiotāžu.

Jāatzīst, personiski šo filmu neesmu skatījies un diez vai arī skatīšos, jo, godīgi sakot, Krievijas politiskie procesi ir gana skaidri, sekojot oficiālajām krievu ziņām. Un papildu saprašanu nez vai vēl tālāk uz rietumiem tapusi filma varētu veicināt.

Taču šoreiz par kaut ko citu.

Sabiedrība jau ir pamanījusi un plaši seko diskusijām par sabojājušos kaseti. Paralēli tam figurē ziņas par Krievijas vēstniecības silto ietekmi, kā arī Ārlietu ministrijas un Nacionālās radio un televīzijas padomes siltajiem ieteikumiem.

Man ir daži komentāri.

Pirmkārt, jānovērtē patiesās Kleckina kunga rūpes, lai neietekmētu vēlētāju gribu Krievijas domes vēlēšanās, ņemot vērā to, ka Latvijas televīzijas raidījumu varētu skatīties arī Krievijas pilsoņi.

Šīs rūpes ir patiesi jānovērtē. Taču jāuzdod jautājums – kur palika šīs rūpes, kad televīzija un radio (tostarp arī sabiedriskā) drillēja pozitīvisma kampaņas reklāmas 9.Saeimas vēlēšanās. Vai arī šajā gadījumā nebija jāaizdomājas par to, ka varētu tikt ietekmēta pilsoņu (pie tam mūsu valsts pilsoņu) brīvā griba. Vai Kleckina kunga pozīcija liecina, ka vairāk viņš kā Nacionālās radio un televīzijas padomes priekšsēdis nepieļaus šādas pozitīvisma kampaņas??

Otrkārt, jāuzdod jautājums, vai kasete sabojātos, ja televīzija būtu iecerējusi radīt pozitīvu filmu par Putinu. Par to, ka Krievijā kļuvis labāk dzīvot un jautrāk, ka Putins mīl bērnus un savu valsti. Nez vai viņš mīl rupjmaizi ar speķi??

Treškārt, kopējais iespaids un neveiklā skaidrošanās rada iespaidu, ka varētu būt notikušas problēmas ar Satversmes 100.panta ievērošanu. Šī norma citastarp, ka cenzūra Latvijā ir aizliegta.

Protams, priecē, profesionālais amatierisms, kad iesaistītie politiķi nespēj piedāvāt vienu pārliecinošu versiju un sapinās detaļu atšķirībās, kāpēc filma netika parādīta.

Taču, no otras puses, tas liecina arī par to, ka esam patiesi centušies respektēt mūsu kaimiņvalsts sirsnīgos lūgumus nerādīt attiecīgo filmu.

Izmantojot iespēju, sirsnīgi apsveicu V.V. Putinu ar pārliecinošo uzvaru un labo pieteikumu uz trešo prezidenta termiņu. Tāpat paužu prieku par Krievijas konstitucionālās tiesas tiesnešiem, kuriem radīsies iespēja kontruēt “jauniegūto” termiņu konceptu, lai pamatotu Putina tiesības turpināt vadīt valsti. Un tas bez šaubām attīstīs pasaules konstitucionālo domu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!