Raksts

Rītvakar — Doma laukumā!


Datums:
12. janvāris, 2009


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Rīt es došos uz Doma laukumu. Ne ar īpaši lielām cerībām, bet ar apņēmību pievienot savu balsi tiem, domājams daudziem tūkstošiem cilvēku, kuri rītvakar skaļi pateiks, ka tālāk tā vairs nevar. Ka tiem, kuri valstij un sabiedrībai ir uzkundzējušies, ir obligāti jāmaina attieksme pret savu darbu.

Ka valdības vadītājam Godmanim tomēr ir jāsasparojas tik tālu, lai tiktu galā ar savas valdības nepieņemamākajiem ministriem — ar angļu valodas speciālistu Slakteri, ar militāro aprindu ņirgu objektu Veldri, ar ļoti lielā mērā par sevi pārāk pašpārliecināto Demakovu, ar valdības nerezultatīvo mēbeli Rozi, un pirmām kārtām ar vidusskolu un tikai vidusskolu pabeigušo Šleseru, kura attēlu varētu ievietot vārdnīcā blakus šķirklim “nepotisms.” Ka valdošajā “elitē” darbojošās personas varētu beidzot sameklēt sakurtējušo sirdsapziņu un arī pieprasīt pārmaiņas, jo ir neiespējami saprast, kā tādi cilvēki, kā Dzintars Ābiķis, Vaira Paegle, Kārlis Leiškalns, Jānis Lagzdiņš, Ilmārs Līdaka un Karina Pētersone, spēj mierīgi noskatīties, kā valsti vada ļaudis, kuri pietiekami bieži ir vienkārši nekompetenti, lai neteiktu vairāk. Un vēl vairāk, ir gatavi piedalīties šīs nekompetences nodrošināšanā. Balsot par apšaubāmiem lēmumiem. Nepieprasīt, lai pirms balsošanas viņi tiktu iepazīstināti ar to, par ko tiks balsots, kā tas uzskatāmi bija redzams maratonsēdes laikā pagājušā gada decembrī, kad triecientempā valdošā “elite” apstiprināja veselu sēriju ļoti nopietnu un nozīmīgu likumu bez jebkādām vērā ņemamām debatēm. Tas, ka valstij ir vajadzīgi steidzīgi risinājumi problēmām, kuras radījusi “stabilitātes garanta” un viņa kolēģu neapdomība, nenozīmē, ka neapdomībai ir jāturpinās. Pareizi par to pirms pāris dienām rakstīja Atkarīgās Rīta Avīzes skribents Paiders — ASV Kongress nebija gatavs atteikties no savām funkcijām tad, kad aizejošais prezidents Bušs pieprasīja momentānu apstiprinājumu finanšu paketei, kura maksāja daudzus simtus miljardus dolāru. Ar ko mūsu parlaments ir sliktāks? Diemžēl ar to, ka tajā ir vesela rinda deputātu, kuri ir gatavi nedomāt, piespiest balsošanas podziņu arī tad, ja attiecīgais likumprojekts nav pat redzēts, kur nu vēl izlasīts un komisijās izdebatēts, un valdošās bandas — tātad, savējo “stabilitāti” uzskatīt par pašu svarīgāko jautājumu.

Var jau teikt, ka rītvakara sapulce neko nemainīs. Godmanis ir skaidri licis saprast, ka viņa valdības ministri var rīkoties, kā vien viņiem tīk, un viņam par to nekas nebūs sakāms. Valsts prezidents tā arī nav varējis sasparoties nedz Saeimas atlaišanas, nedz arī likumprojektu iesniegšanas jomā. Un sabiedrība mums ir tāda, kurā jaunākā aptauja rāda, ka ne mazāk, kā 55 procenti valsts iedzīvotāju patlaban vai nu nebūtu gatavi piedalīties Saeimas vēlēšanās, vai arī nezinātu, par ko balsot. Jā, tas nozīmē, ka vairākums valsts iedzīvotāju neatbalsta pašreiz Saeimā esošās partijas un citu variantu neredz. Taču tas nenozīmē, ka visiem ir jāsēž mājās un jāignorē tas, kas valstī patlaban darās. 2007. gada novembra lietussargu manifestācijā izskanēja arī pietiekami konkrētas prasības, ne vien doma, ka ir jāatlaiž Saeima. Ceru, ka tāpat tas būs arī rītvakar. Un, ja arī valdošā “elite” savā uzpūtīgajā pašpārliecībā par to, ka tā vien zina, kas būtu darāms, neko nedzirdēs, tas vismaz tiks pateikts. Jo skaidrāk par skaidru ir tas, ka Latvija patlaban krīzē atrodas ne vien tāpēc, ka visā pasaulē patlaban ir grūti laiki, bet arī tāpēc, ka mūsu valstī tie, kuri ir pie teikšanas, krīzi nesaprata un nesaprot, un viņiem acīmredzot nav nevienas labas idejas par to, kā tā būtu risināma. Un kamēr šie ļaudis ņemas, slimnīcas un skolas tiek slēgtas, policija ir spiesta ņemt talkā Zemessardzi, bet zina, ka tāpat nekas labs nav gaidāms, jo budžets degvielai ir nepietiekams, lai policisti varētu darīt savu darbu, lauksamnieki ir izmisumā, tūrisma industrija tiek sagrauta, sabiedrība ir spiesta maksāt ievērojami lielākus nodokļus un, pārfrāzējot klasiķi, Godmanis spēlē vijoli, kamēr Rīga, un ne tikai Rīga deg.

Rītvakar es būšu Doma laukumā. Ceru, ka tur būsit arī visi jūs.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!