Raksts

Reitingi: Obama var uzvarēt


Datums:
21. oktobris, 2008


Autori

Pēteris Timofejevs Henriksson


New York Times un CBS News veiktā aptauja sūta ārkārtīgi pozitīvu vēsti Barakam Obamam – vairāk kā 53% no respondentiem atzīst, ka viņiem ir radies pozitīvs iespaids par Demokrātu partijas ASV prezidenta kandidātu, kamēr 33% respondentiem par viņu ir radies negatīvs iespaids. Salīdzinājumam – par Makkeinu pozitīvs viedoklis ir tikai 36% respondentu un negatīvs 45%. The New York Times savā rakstā par aptauju norāda uz iespējamo Makkeina popularitātes gremdētāju – viņa viceprezidenta kandidāti Sāru Peilinu, kura ir pamanījusies pret sevi noskaņot 41% no respondentiem (salīdzinājumā ar 29% septembrī). Tiem, kuri šaubās par prezidenta vēlēšanu iznākumu, man šķiet, ir jāizelpo, protams, ar nosacījumu, ka Jūs esat Obamas atbalstītājs – ir vairāk kā skaidrs, ka Obama uzvarēs. Savukārt Makkeina atbalstītājiem atliek vien nopūsties un secināt, ka politiskā konjunktūra šogad ir ārkārtgi nelabvēlīga pieredzes bagātiem politiķiem – galu galā arī Hilarija Klintone priekšvēlēšanās zaudēja, jo vēlētājiem pārlieku asociējās ar Vašingtonas establišmentu.

Mīkla ir tikai kādēļ Peilinai tik ļoti neveicās. Viņa taču pozēja kā partijas un Vašingtonas establišmentam opozicionārā autsaidere. Iespējams, ka atbilde meklējama nevis viņas neveiksmēs, jo atklāti runājot, par viņu sarakstītais ir bērnu pasakas salīdzinājumā ar tiem apvainojumu un apsūdzību plūdiem, kas gāzās pāri Hilarijas galvai. Man škiet, ka vaina nebija viņas ģimenes morālē, viņas apšaubītajā godīgumā vai ārpolitiskās pieredzes trūkumā – ak Dievs, kurš varētu ”piesiet” pieredzi ārpolitikā Obamam? Tīri spekulatīvi pieļauju, ka šinīs vēlēšanās nav runa par to, kurš kandidāts galvanizēs savu bāzi, kā tas bija Džordža Buša Jaunākā gadījumā 2000. un 2004. gadā. Izšķirošais drīzāk gan ir, kurš iekaros ”mediānas vēlētāja” svārstīgo sirdi. Un tad nudien ir vienalga, kura kandidāta ģimenes morāle ir augstāka, kurš savulaik draudzējies ar teroristiem vai kuram pieredze ārpolitikā ir bagātāka. Globālās ekonomiskās krīzes apstākļos galvenais ir radīt iespaidu par prasmi nodrošināt stabilitāti un labklājību.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!