Raksts

Rakstiska uzruna


Datums:
26. oktobris, 2001


Autori

Vaira Vīķe-Freiberga


NVO forumā 2001, 2001. gada 26. oktobrī

Cienījamā Gertneres kundze, godātais premjerministra kungs, valdības pārstāvji, nevalstisko organizāciju delegāti, viesi!

Pilsoniskā sabiedrība ir sabiedrība ar aktīvu pozīciju, iniciatīvu un atbildību par savas valsts, savas pilsētas, savas iestādes, organizācijas un galu galā, savu likteni un attīstību.

Pilsoniskā sabiedrība ir tās organizācijas, ko cilvēki izveido paši savas iniciatīvas vadīti, lai satiktos ar domubiedriem, lai apvienotos un ietekmētu svarīgu lēmumu pieņemšanu, lai panāktu konkrētu problēmu risinājumu, lai nodrošinātu kādas sabiedrības interešu ievērošanu.

Šādu organizāciju interešu loks un daudzveidība ir neizsmeļama. Šīs organizācijas mēdz dēvēt par nevalstiskajām organizācijām, un tās galvenokārt darbojas sabiedrības labā.

Latvijā jau ir vairāk nekā 6000 nevalstisku organizāciju, un tas liecina, ka mūsu cilvēkiem ir vēlme un iniciatīva kaut ko darīt savas apkārtnes un sabiedrības labā.

Nevalstiskās organizācijas bieži rodas jomās, kur ir problēmas, ko valsts institūcijas nav pamanījušas vai nav paguvušas atrisināt, kur uzņēmēji neiesaistās, jo tās ne tikai nevar nest peļņu, bet prasa lielus papildus ieguldījumus. Tieši šādās jomās nevalstiskās organizācijas ir neaizstājamas, jo tās var iesaistīt dažādus papildus resursus kā ziedojumu naudas, materiālu vai brīvprātīgi, bez atlīdzības veikta darba formā.

Man šķiet ļoti nozīmīgi, ka topošie likumprojekti, kas iespējams regulēs nevalstisko organizāciju darbu, ir tapuši, uzturot dialogu ar pašām organizācijām, uzņēmējiem un pašvaldību darbiniekiem gan Rīgā, gan Latvijas reģionos.

Es priecājos, ka likumprojekti jau tagad, pirms nodošanas valsts institūcijām, tiek publicēti un ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja ar tiem iepazīties, izvērtēt tos un izteikt savus ierosinājumus. Es ceru, ka šī iespēja izteikt savu viedokli tiks novērtēta un izmantota! Es aicinu nevalstisko organizāciju un valsts varas pārstāvjus uzturēt aktīvu dialogu, kura mērķis ir veicināt aktīvas pilsoniskās sabiedrības attīstību.

Lai labas sekmes forumam!

Vaira Vīķe-Freiberga
2001.gada 15. oktobrī


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!