Raksts

Politikas plānošanas reformām dota zaļā gaisma


Datums:
24. oktobris, 2001


Autori

Uģis Šulcs


Foto: © AFI

Politikas pētījumiem valdība šobrīd tērē pusmiljonu latu gadā, bet efekts acīmredzot neapmierina ne tikai sabiedrību, bet arī pašas amatpersonas, jo Ministru kabinets ir akceptējis jaunu politikas plānošanas sistēmu un konkrētus uzdevumus politikas kvalitātes uzlabošanai jau līdz nākamās Saeimas vēlēšanām.

Apstiprinot Politikas plānošanas pamatnostādnes (PPP) valdībā, ir uzsākts jauns posms valsts politikas plānošanas sistēmas sakārtošanā. Šobrīd ir radīta konceptuāla sistēma, kuras ieviešanas rezultātā ceram sagaidīt politikas veidošanas kvalitātes uzlabošanos valstī.

PPP projekts tika apspriests arī portālā “POLITIKA.LV”, kas dokumenta autoriem deva virkni interesantu priekšlikumu, gatavojot PPP apstiprināšanai Ministru kabinetā. Kas mainījies salīdzinājumā ar portālā iepriekš apspriesto PPP projektu?

Pirmkārt, jaunā sistēma ir ieguvusi atbalstu gan ministriju speciālistu un amatpersonu, gan arī politiķu līmenī. Tas ir svarīgi, lai nodrošinātu to, ka visas politikas plānošanas procesā iesaistītās puses saprot jauno sistēmu un ir pārliecinātas, ka paredzētās reformas ir viņu interesēs.

Otrkārt, lai novērstu ar valdības deklarāciju saistītos trūkumus, kas plašāk aplūkoti PPP dokumentā, tiks sagatavots koncentrēts valdības darba dokuments – valdības rīcības stratēģija. Šīs stratēģijas ieviešana veicinās mērķtiecīgāku ministriju kopdarbu, gan politikas plānošanā, gan īstenošanā, koncentrējoties uz apmēram 50 prioritārajiem rezultātiem, ko valdība vēlas sasniegt. Sākotnēji valdības rīcības stratēģija tiks sagatavota, balstoties uz valdības deklarāciju.

Treškārt, ir novērstas svarīgākās nepilnības, uz kurām norādīja eksperti, kas piedalījās PPP apspriešanā (skat. Māras Sīmanes rakstu portālā). Dokuments ir papildināts gan ar rezultātu sasniegšanas rādītājiem, gan arī ar ietekmes izvērtējumu uz valsts budžetu. Svarīgākie no PPP rezultātu sasniegšanas rādītājiem ir šādi:

 • Sabiedrībai būs pieejama informācija par valdības politikām (politikas dokumentiem) un to ieviešanas progresu. PPP paredz izveidot interneta datu bāzi, kurā tiks atspoguļoti visi valdības politikas plānošanas dokumenti pa sfērām, to ieviešanas progresa ziņojumi u.c. dokumenti;
 • Tiesību akti vispirms tiks apspriesti konceptuāli, nodrošinot arī to finansiālo izvērtējumu;
 • Nefinansēto politikas iniciatīvu apjoms pakāpeniski samazināsies;
 • Politikas programmas atbildīs budžeta programmām un institūciju darbības stratēģijas būs galvenais informācijas avots par tām;
 • No valsts budžeta pasūtītie ministriju pētījumi tiks izmantoti politikas analīzes veikšanai.

Lai pārliecinātos par šo rādītāju sasniegšanu, plānots veikt vairākus kvalitatīvus pētījumus, kuru rezultāti var kalpot par pamatu PPP papildināšanai.

PPP ieviešanas pasākumi nav saistīti ar tiešu valsts budžeta izdevumu palielināšanu. Izdevumi, kas būs nepieciešami PPP paredzētajām apmācībām, tiks iegūti, veicot programmu pārstrukturizēšanu. Resursi, kas nepieciešami, lai ar pētījumu pasūtīšanu uzlabotu politikas analīzi ministrijās, tiek iegūti jau tagad pētījumiem atvēlētā budžeta ietvaros. Šobrīd politikas pētījumiem tiek tērēti aptuveni 0.5 miljoni latu gadā.

Kādas galvenās darbības paredzētas nākamā gada laikā, lai veicinātu PPP rezultātu sasniegšanu?

 1. Līdz gada beigām tiks apkopota informācija par ministrijās izstrādātajiem politikas dokumentiem, un tiks sagatavoti priekšlikumi par to aktualizāciju. Uz šīs informācijas pamata līdz 2002.gada beigām tiks izveidota vienota politikas dokumentu datu bāze, kas būs pieejama plašākai sabiedrībai;
 2. Līdz 2001.gada beigām tiks sagatavoti jauni Ministru kabineta iekšējās kārtības un darbības noteikumi;
 3. Līdz 2002.gada aprīlim tiks sagatavots Valdības rīcības stratēģijas projekts;
 4. Līdz 2002.gada septembrim tiks sagatavotas pamatnostādnes “Par rezultātu un to sasniegšanas rādītāju sistēmu”;
 5. Līdz 2002.gada novembrim tiks sagatavota politikas veidošanas metodika;
 6. Līdz 2002.gada novembrim Zemkopības ministrijā tiks realizēts stratēģiskās plānošanas pilota projekts;
 7. Kopīgi ar ANO Attīstības programmu Latvijā tiks uzsākts projekts politikas ietekmes analīzes un novērtēšanas metodikas sagatavošanai un valsts pārvaldes darbinieku apmācībai.

PPP akceptēšana valdībā ir tikai reformu sākums, svarīgi ir panākt to īstenošanu dzīvē. Tādēļ liela nozīme būs ikgadējiem PPP ieviešanas progresa ziņojumiem, ko gatavos Valsts kancelejas Politikas koordinācijas departaments.


Politikas plānošanas nostādnes


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!