Raksts

Pētījums “Sieviešu pārstāvniecība IKT sektorā Latvijā: sabiedrības priekšstati un darba vides gatavība panākt dzimumu līdzsvaru”


Datums:
02. jūnijs, 2020


Autori

Līga StafeckaSintija Tarasova


3.jūnijā IT Vēstnešu iniciatīvas atklāšanas pasākuma ietvaros domnīca PROVIDUS prezentēja pētījumu “Vai IKT ir nākotne visiem? Sieviešu pārstāvniecība IKT sektorā Latvijā: sabiedrības priekšstati un darba vides gatavība panākt dzimumu līdzsvaru”, ko veikusi domnīca Providus ar IT Izglītības fonda un Accenture Latvija atbalstu.

Pētījums pieejams šeitpdf.

Pētījumā secināts, ka būtiskākie cēloņi tam ir saistīti ar Latvijas sabiedrībā pastāvošajiem stereotipiem par tehnoloģiju nozari kā vīriešu darbības jomu. Lai arī tehnoloģiju nozare kopumā sabiedrības uztverē ir ļoti perspektīva nākotnes profesija, meitenes saņem ievērojami mazāku iedrošinājumu veidot IKT karjeru. Sievietēm ir jābūt daudz lielākai pašmotivācijai izvēlēties šo nozari studijām, nākotnes profesijai, jo lielāka iespējamība saskarties ar stereotipos balstītu pretvēju gan izglītības iegūšanas procesā, gan vēlāk uzsākot strādāt profesijā.

Pētījumā tika secināts, ka ievērojamā dzimumu pārstāvniecības disproporcija šajā nozarē ir cieši saistīta ar sabiedrībā dziļi iesakņotajiem stereotipiem, ka tehniskās zinātnes, tehnoloģijas ir vairāk piemērotas vīriešiem.

Sabiedriskās domas aptauja, kuras pamatā bija dati no pētījumu centra SKDS, parādīja, ka sabiedrībā daļa profesiju tiek cieši saistītas ar dzimumu. Sabiedrībai ir vienalga, kura dzimuma pārstāvis nodrošina bankas konsultācijas (to norādījuši 75% respondentu), bet lielākā daļa jeb 86% iedzīvotāju bērna pieskatīšanu uzticētu sievietei, bet 88% automašīnas labošanu – vīrietim. Lielākā daļa jeb 71% respondentu sava tālruņa vai datora remontu arī uzticētu vīrietim nevis sievietei.

IT nozarē strādājošās sievietes pētījuma ietvaros veiktajās fokusgrupās dalījās pieredzē un norādīja, ka, uzsākot darbu IT profesijā, ir saskārušās ar neuzticēšanos viņu profesionālajām spējām no kolēģu vai klientu puses, jo tā ir neierasta situācija – sadarboties ar sievieti – informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) profesionāli. Tāpat vairākos gadījumos sievietes atzina, ka viņu karjeru atklātā vai mazāk atklātā veidā ievērojami palēlinājusi loma ģimenē – atbildība par bērniem vai iespējamība, ka pārskatāmā nākotnē tādi būs, kad darba devējs, apzinoties darba kavēšanas risku, sievietēm uzticējis mazāk atbildīgus pienākumus. Sievietes ir pieredzējušas arī nelabvēlīgu attieksmi, piemēram, seksuāla rakstura jokus.

Kopumā sievietes motivē IT jomas dinamiskā attīstība un atalgojums, taču diskriminācijas kontekstā visizteiksmīgākie ir atalgojuma dati.

Providus pētījums tika veikts no janvāra līdz maijam, kas ietvēra SKDS aptauju, kurā piedalījās vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāju, kā arī intervijas ar nozares ekspertiem, fokusgrupas un anonīmas aptaujas.

Ar visu pētījumu var iepazīties arī IT Izglītības fonda mājaslapā – https://www.startit.lv/lv/jaunumi

Pētījums veikts ar IT Izglītības fonda un Accenture Latvija atbalstu

 

 

 

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!