Raksts

Pētījums “Iedzīvotāju iespējas iesaistīties lēmumu pieņemšanā Rīgā”


Datums:
25. novembris, 2021


Par pētījumu:

Domnīcas “Providus” veiktais pētījums tapis ar Vācijas vēstniecības Latvijā finansiālu atbalstu 2021. gadā īstenotā projekta “Iesaistošas pašvaldības III: iesaistoša Rīga” ietvaros. Domnīca analizē sabiedrības līdzdalības procesus Latvijas pašvaldībās jau trešo gadu. 2019. gada pētījums “Pārskats par iedzīvotāju iesaistes piemēriem Latvijas pašvaldībās” bija veltīts sekmīgu un inovatīvu sabiedrības līdzdalības piemēru apzināšanai, savukārt 2020. gada pētījumā “Sabiedrības līdzdalība pašvaldību attīstības plānošanas dokumentu izstrādē: Latvijas pašvaldību prakses izvērtējums” analizēta pašvaldību pieredze attīstības plānošanas dokumentu izstrādē, vērtējot, cik lielā mērā un kā šajā procesā tiek iesaistīti pašvaldības iedzīvotāji un nevalstiskās organizācijas (NVO). 2021. gadā galvenā uzmanība tika veltīta galvaspilsētas pašvaldībai – Rīgai, kas tās mēroga dēļ iepriekšējos pētījumos palikusi ārpus pētāmo pašvaldību loka.

Pētījuma mērķis ir apzināt sabiedrības līdzdalības institucionalizētos mehānismus Rīgas valstpilsētas pašvaldībā, izvērtēt to darbību, kā arī veicināt iedzīvotāju iespējas nākotnē.

 

Pētījums PDF formātā lejupielādei pieejams šeit. 

 

Pētījuma metodes:

  • Pētījuma secinājumu pamatā ir dati, kas iegūti gan ar kvalitatīvām, gan kvantitatīvām metodēm, kā arī dokumentu un normatīvo aktu padziļinātu analīzi, kā arī citu materiālu kā konsultatīvo iestāžu darbības protokolu, domes sēžu materiālu, saistošo noteikumu paskaidrojuma rakstu un komiteju sēžu protokolu analīzi.
  • Pētījumā izmantoti kvantitatīvie dati, kas iegūti no: pētījumu centra “SKDS” aptaujas, kas reprezentē Rīgas iedzīvotāju viedokli un kas tika veikta 2021. gada jūlijā un augustā; domnīcas “Providus” veiktās Rīgas pašvaldības administrācijas darbinieku aptaujas; domnīcas “Providus” veiktās Rīgas domes (RD) deputātu aptaujas (abas – Google veidlapu platformā).
  • Pētījumā iegūti kvalitatīvie dati no fokusgrupām un intervijām ar: dažādu pašvaldības pārvaldes līmeņu amatpersonām: RD deputātiem: Kasparu Spundi (“Jaunā Vienotība”), Selīnu Vancāni (“Progresīvie”), Viesturu Kleinbergu (“Progresīvie”), Uģi Rotbergu (“Jaunā Vienotība”), Juri Radzeviču (“Gods kalpot Rīgai”). Pētījumā veiktas fokusgrupas vai intervijas ar RD Labklājības, RD Mājokļu un vides un RD Satiksmes departamenta, kā arī Apkaimju iedzīvotāju centra darbiniekiem. Pētījumā īstenota fokusgrupa ar Rīgas apkaimju koordinatoriem, kā arī individuālas intervijas ar nevalstisko organizāciju pārstāvjiem: Māri Jansonu (Rīgas Apkaimju alianse), Māri Jonovu (biedrība “Drošas ielas”), Ivaru Balodi (apvienība “Apeirons”), Didzi Meļķi (“Manabalss.lv”), Paoli Saloranta (Paoli Saloranta) (Helsinku pašvaldība).

 

Šo publikāciju atbalsta Vācijas vēstniecība Latvijā projekta “Engaging municipalities III: Engaging Riga” [“Iesaistošas pašvaldības III: iesaistoša Rīga”] ietvaros.

Par publikācijas saturu atbild: Sabiedriskās politikas centrs “Providus”.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!