Raksts

Pasaules gals — nenotika


Datums:
22. maijs, 2011


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Vai labi izgulējāties? Nekas naktī nekratījās, nešūpojās? Māja nesabruka? Zemestrīci nejutāt? Dīvaini gan. Es arī ne, lai gan Amerikā kāds 89 gadus vecs kādreizējs inženieris, kurš vēlāk dzīvē pārprofilējās un kļuva par kristīgās ticības "speciālistu," ar pilnu pārliecību pirms brīža paziņoja, ka plkst. 3.00 no rīta pēc mūsu laika visu pasauli piemeklēs milzīga zemestrīce, paši labākie ticīgie momentā tiks parauti uz debesīm, un pārējie -- neticīgie, ķeceri u.tml. -- paliks tepat uz vietas uz cietīs briesmīgas nelaimes līdz oktobrim, kad Dievs pateiks viss, un mūsu pasaules vairs nebūs. Cilvēka pārliecības pamatā bija datums, kurā Jēzus it kā sists krustā reizināts ar kaut kādiem cipariem un tad dalīts vēl ar citiem -- paši varat sameklēt internetā, ja formula tiešām šķiet interesanta, cilvēks saucas Harold Camping. Gūglis palīdzēs.

Var jau pasmaidīt par muļķi. Cilvēki mūsu pasaulē ir apgalvojuši visvisvisvisvisvisvisvisādas lietas. Reizēm pagalam bīstamas, piemēram, kādreizējā ASV prezidenta Džordža Buša jaunākā un dumjākā “pārliecība,” ka Irākā ir masu iznīcināšanas ieroči, un tāpēc ir nepieciešams uzsākt karu, kura rezultātā bojā ir gājuši neskaitāmi cilvēki, tajā skaitā arī zaldāti no Latvijas. Taču tā bija apzināta nezināšana, lai neteiktu — klaja melošana. Iespējams, ka Harolds Kampings svēti ticēja saviem aprēķiniem. Nelaime tāda, ka cilvēks ir stāvus bagāts, tas ļāva viņam savu “pārliecību” izplatīt vareni plaši, tajā skaitā Amerikas pilsētās izvietojot lielu skaitu transparentu par gaidāmo “augšāmcelšanos.” Un tad sākās. Cilvēki pameta darbu un pārdeva visu, kas tiem pieder, jo pēc “augšāmcelšanās,” protams, nekas vairs nebūs vajadzīgs. Vakar Losandželosā policija bija spiest glābt kāda cilvēka mājdzīvniekus, jo viņš gatavojās tos nogalināt tā, lai pēc viņa “augšamcelšanas” tie neciestu sāpes un badu. Pieļauju, šorīt kaķis un suns jūt atvieglojumu, bet pats cilvēks droši vien sajūtas visai muļķīgs esam. Ļoti ceru, ka šodien liels bars žurnālistu meklē Haroldu Kampingu, lai stāsta cilvēks, kas šoreiz sagāja greizi (par to, ka Jēzus tuvākajā laikā atgriezīsies uz zemes un sāksies Bībeles pēdējā grāmatā aprakstītās atklāsmes, viņš paziņoja arī pagājušā gadsimta 90. gados, toreiz viņš teica, ka tas notiks “laikā no 15. līdz 17. septembrim; šoreiz viņš bija daudz specifiskāks — 2011. gada 21. maijā, plkst. 18.00 pēc Ņujorkas laika, tātad pie mums plkst 3.00 šorīt no rīta). Tāpat ceru, ka visi tie, kuri bija pietiekami naivi vai dumji, lai sekotu cilvēkam tik tālu, ka pārdeva visu ko, gatavo lāpas un mēslu dakšas, jo Viduslaiku “pārliecība,” kas salīdzināma ar “pārliecību,” ka no visa kā pēc kārtas var radīt zeltu, ir pelnījusi Viduslaiku pūļa reakciju.

Protams, nav H. Kampings pirmais vai vienīgais, kas ir “pārliecināts,” ka Dievs sarunājas tikai ar viņu un tikai viņam sniedz informāciju par to, kas notiks nākotnē. Arī pie mums Latvijā kādreiz ir bijusi pastarās dienas sludināšana. Pagājušā gadsimta 20. gados viens bariņš latviešu pārcēlās uz Brazīliju (!), jo tapa sludināts, ka tieši no turienes ļaudīm būs iespējama kāpšana debesīs. 1925. gada 6. februārī grupiņa to, kuri tomēr nebija aizbraukuši uz pasaules otru malu, sapulcējās pie tilta Liepājā, lai gaidītu, tā ziņoja toreizējā prese, “balti tērptus” debessbraucējus. Lieki teikt, nācās palikt ar garu degunu. Doma, ka kādreiz pasaule beigsies ļoti specifiskā brīdī, kļuvusi tik izplatīta, ka par to pat bijusi parodija fenomenāli populārajā raidījumā par Simpsoniem.

No reliģiskā viedokļa te jāsaka, ka Jēzus ļoti konkrēti pateica, ka neviens nezina un nevar zināt dienu, kad pienāks pasaules gals. No laicīgā — jāatceras viedā Alberta Einšteina reiz teiktais, ka pasaulē ir tikai divas neizmērāmas lietas, proti, Visums un cilvēka muļķība. Tiesa, A. Einšteins piebilda, par Visuma neizmērāmību viņš vēl nebija pārliecināts. Pasaule šorīt ir tāda pati, kāda tā bija vakar. Vietām ir laime, vietām nelaime. Vietām plosās karš, citur atkal — plūdi. Cilvēki dzīvo, elpo, smejas, mīl, ēd, dejo, strādā, guļ. Reizēm pasaule saraujas krampjos, rodas zemestrīce. Reizēm tā kļūst pagalam barga, veidojas viesuļvētras un orkāni un plūdi. Tie visi ir procesi, kuru pamatā ir zinātne, pirmajā gadījumā ģeoloģija, otrā — hidrometeoroloģija. Tie, kuri vakar akli sekoja večukam ar lielu bagātību komplektā ar plaši dzirdamu radio staciju (šorīt gan tās mājaslapā nekāda skaidrojuma par to, kāpēc tad īsti vakar nenotika ar tik lielu pārliecību apgalvotais, nav, ar ļoti lielu interesi varam gaidīt, kas tad īsti cilvēkam būs sakāms, ja vispār kas) — tie cilvēki zinātnei nesekoja. Viņi sekoja “ticībai,” bet ne tādai, kuras saknes būtu atrodamas Bībelē vai kristietībā kā tādā. Neizmērāmā cilvēka muļķība.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!