Raksts

Pasaule pierāda Džordža Buša nepopularitāti — balsojums internetā


Datums:
30. septembris, 2008


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Gribat redzēt, cik ļoti pasaulei ir apnicis ASV prezidents Džordžs Bušs? Žurnāls The Economist savā interneta lapā piedāvā "balsot" par, iespējams, visu laiku sliktākā ASV prezidenta pēcteci, tātad -- lasītāji var izvēlēties vai nu Dž. Buša pārstāvētās Republikāņu partijas pārstāvi senatoru Džonu Makeinu, vai arī Demokrātu partijas izvirzīto senatoru Baraku Obamu. Laikraksts piedāvā izmantot tā dēvēto "elektorālās koledžas" principu, kādu izmanto ASV. Amerikā prezidenta vēlēšanās mazāk svarīgs ir vēlētāju skaits, vairāk svarīgs ir štatu skaits, kurā kandidāts ir uzvarējis, turklāt svarīgāki ir lielākie štati, jo no tiem nāk vairāk "elektorālās koledžas" balsu. Lasītāji varbūt atcerēsies, ka 2000. gadā Bušs zaudēja vēlētāju skaita ziņā, bet nosacīti "uzvarēja" elektorālās koledžas nozīmē. The Economist tā ir sadalījis visu pasauli -- mazajai Latvijai šādā procesā ir piecas, lielajai Krievijai -- 205, bet milzīgajai Ķinai - 1990 "balsis."

Kādi patlaban ir rezultāti? Senatoram Barakam Obamam pasaulē ir 8114 “elektorālās koledžas” balsu. Senatoram Džonam Makeinam tādu ir … trīs. Jā, tikai trīs, tās nāk no pundurvalstiņas Andoras. Gandrīz visur citur pasaulē nospiedošais vairākums ir par to, ka Amerikā nevajag turpināt Buša valdīšanas principus. Francijā Obamu izvēljies 91 procents balsotāju, Kanādā — 87%, Saūda Arābijā un Indonēzijā — pat 100 procenti balsotāju. Pie mums Latvijā — 78 procenti par Obamu, 22 — par Makeinu. Portālā nav pateikts, cik cilvēku ir balsojuši, proti, vai Latvijas gadījumā 78 cilvēki ir bijuši par Demokrātu partijas, bet 22 — par Republikāņu partijas pārstāvi, vai arī balsojuši attiecīgi ir 780 un 220 cilvēku. Taču kopējais rādītājs ir absolūti nepārprotams. Pasaule vēlas redzēt Džordžu Bušu aizejam ne vien fiziskā, bet arī garīgā nozīmē. Patlaban notiekošais Volstrītā uzskatāmi demonstrē pašreizējās ASV valdības nekompetenci, un tas, protams, nav vienīgais iemesls, kāpēc tik daudz cilvēku šo prezidentu vienkārši nicina.

Žurnāla balsojumā var piedalīties ikkatrs, taču ir jāreģistrējas, un katrs cilvēks drīkst balsot tikai vienu reizi (citiem vārdiem sakot, portāls pieņems tikai vienu balsi no katras IP adreses). Portāla adrese: www.economist.com/vote2008.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!