Raksts

Partiju kongresi kā propagandas iespēja


Datums:
07. aprīlis, 2013


Autori

Mediji pirms vēlēšanām


Kā atspoguļot partiju kongresus?

Sestdien tās televīzijas, kurām brīvdienās ir ziņu izlaidumi (LTV1, TV3, LNT) atspoguļoja divu partiju kongresus (vai iepazīstināšanu ar vēlēšanu kandidātiem): SCGKR un Zaļās partijas sanāksmes. Izmantošu šo atspoguļojumu kā ieganstu, lai pareflektētu par tēmu, kas mani nodarbina jau labi sen – proti, ļoti dalītas jūtas par to, kā Latvijas televīzijas atspoguļo partiju kongresus.

Līdzšinējā tradīciju var raksturot šādi: tik ilgi, kamēr kongresu rīko kāda pēc statistikas datiem vērā ņemama partija, tad televīziju ziņu dienesti to garantēti atspoguļos kā vienu no dienas galvenajām ziņām, ļaujot partijas līderiem auditorijai nodot galveno vēsti (vai vairākas) un nepapūloties šai informācijai pievienot kādu analītiskāku kontekstu.

Šāda iespēja pati par sevi nav nekas slikts. Vismaz tik ilgi, kamēr kongress ir atspoguļojuma iemesls VISĀM salīdzināmas nozīmes partijām – gan pozīcijā, gan opozīcijā. Tāda savdabīga bezmaksas propagandas iespēja attiecīgajai partijai, ar ko tā var rēķināties un kur nav nozīmes tam, vai partijai ir budžets citām kampaņas aktivitātēm. Turklāt (un tas arī ir labi!) tas parasti ļauj pozitīvā gaismā parādīties arī tādos medijos, kas attiecīgo partiju ne sevišķi mīl.

Bet vai šīs ziņas tādā izpildījumā ir tā vērtas, lai tām atvēlētu ētera laiku? Ar partiju kongresu galvenajām tēzēm katrs var iepazīties arī interneta portālos – ja televīzija tiem nepievieno papildus vērtību, analītiskumu, tad neesmu pārliecināta, vai auditorija no šīs informācijas ko būtisku iegūst. No otras puses, tieši šāds “tukšs” atspoguļojums garantē tā neitrālumu pret dažādiem politiskiem spēkiem.

Kā jums šķiet: vai partiju kongresu atspoguļošana ir vai nav vajadzīga?

LTV1 atspoguļojumu var aplūkot šeit (otrais un trešais sižets), TV3 – šeit (pirmie divi sižeti), LNT – šeit (otrais un trešais sižets).

[ieraksta autore – Iveta Kažoka]


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!