Raksts

Pārprastās autortiesības


Datums:
18. marts, 2010


Šodienas saulaino dienu ir sabojājusi ziņa, ka e-bibliotēkas serveris ir slēgts un tās pakalpojumi vairs nav pieejami.Jau iepriekš bija sastopami grāmatzidevēju argumenti, ka digitālā veidā skatāmas grāmatas pārkāpj autortiesības. Kādā veidā?

Iedomāsimies cilvēku X, kas ir rūdīts autortiesību pārkāpējs un ļaundaris visās citās jomās. Viņš vēlas internetā nopludināt pēdējās Danielas Stīlas grāmatas un pāris Kanta tulkojumus. Ar saviem bankas un personas datiem iereģistrējies e-bibliotēkā viņš gūst pieeju šai literatūrai. Lejuplādēt to nav iespējams. Tomēr var apskatīt. Tāpēc viņš katru lapu kopē ar print screen, tad iekopē Paint, apgriež malas, un kopē word failā. Pēc pus gada viņš beidzot realizē savu mērķi un nopludina grāmatas internetā. Izdevēji cieš finansiālus zaudējumus.

Bet tad ir vēl rūdītāks noziedznieks – sauksim viņu par Y. Viņš jau kopš skolas laikiem ir abonents Rīgas Centrālajā Bibliotēkā. Arī viņam ir vēlme nopludināt internetā Danielas Stīlas un Kanta grāmatas. Viņš tās paņem bibliotēkā, 5 minūšu laikā noskanē un nopludina internetā. Izdevēji cieš finansiālus zaudējumus.

Un tagad pastāstiet man – kādā veidā e-bibliotēka ir lielāks drauds grāmatu izdevējiem nekā parasta bibliotēka?

Ne jau par autortiesībām šeit ir runa. Cilvēki, kas nav pensionāri, skolēni vai studenti šodien nav bibliotēku biežākie viesi. Iemesli ir slinkums, laika trūkums, neērti bibliotēkas darba laiki, maksas stāvvietas, u.t.t. Tāpēc viņi drīzāk nopērk grāmatas, nekā dodas uz bibliotēku. Grāmatas maksā dārgi, pat ļoti dārgi. Turklāt tikai tagad, krīzes laikā, sāk atīstīties doma, ka ne jau katrai grāmatai ir jābūt nodrukātai uz glancēta, bieza papīra un bieziem lakotiem vākiem. Skaidrs, ka grāmatas, kuras kļūst pieejamas digitālā veidā, tās lasot internetā, ir drauds grāmatu izdevējiem. Bet vai tas ir drauds autortiesībām?

Turklāt, ir daudzi aspekti, kuri e-bibliotēku padara par daudz efektīvāku bibliotēku, nekā parastā bibliotēka. Pirmkārt, autori, kuru grāmatas tiek izvietotas šajā bibliotēkā, saņem atlīdzību par katru reizi kad tās tiek skatītas, kas ir taisnīgi. Otrkārt, šī bibliotēka grāmatas padara pieejamas redzes invalīdiem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ārzemēs dzīvojošiem latviešiem, jaunajām māmiņām. Kurš autors ir gatavs pateikt, ka viņam žēl, ka viņa grāmatu izlasīs kāds redzes invalīds vai jaunā māmiņa?

P.S. Bibliotēkās internetā var noskatīties Latviešu filmas, mājaslapā pasakas.lv var noskatīties multfilmas. Arī tās principā var pārfilmēt ar telefona videokameru un nopludināt internetā. Varbūt jāslēdz arī šie serveri?

P.S.2 Arī PROVIDUS publikācijas atrodas parastajās bibliotēkās, tām ar mums nekas nav bijis jāsaskaņo, un mūsu autori nesaņem autoratlīdzību par to, ka kāds šīs grāmatas lasa. Šajā skatījumā e-bibliotēka ir daudz taisnīgāka, jo autori saņem samaksu par to, ka viņu darbs tiek apskatīts.


www.miomilo.lv

www.twitter.com/curiha


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!