Raksts

Par ugunsgrēku kultūras piemineklī


Datums:
19. septembris, 2008


Autori

Kārlis Streips


Labvakar, lasītāji!Šovakar čāpoju no mājām Avotu ielā uz Stokmanu, un tas prasīja mazliet vairāk laika kā ierasts, jo uz Marijas ielas bija sapulcējušies daudz ļaužu un ļoti daudz tehnikas. Kāpēc? Jo dega tas grausts, kurš atrodas Marijas ielā 6 un ir bijis baiss jau daudzus, daudzus gadus. Liesmas no jumta leca gaisā, labi, ka mazliet līņāja, kad nācu no veikala atpakaļ, šķiet, ugunsdzēsēji tās jau bija noremdinājuši. Malači.

Taču degošais grausts, manuprāt, uzrāda divas masīvas absurditātes Latvijas likumdošanā. Pirmā ir jautājums par konfiskāciju. Nu, cik ilgi valsts un pašvaldība taisās auklēties ar īpašniekiem, kuri acīmredzot ar māju vienkārši nav spējīgi tikt galā? Augustā Rīgas dome it kā sarosījās un it kā solījās aicināt Saeimu labot likumu, lai māju īpašniekiem varētu atņemt, bet ugunsgrēks graustu ķēra vispirms. Lai gan ne jau tas grausta situāciju padarīja īpaši sliktāku.

Taču tas noved pie otras absurditātes. Grausta īpašnieki ir teikuši, ka viens iemesls, kāpēc viņi nav varējuši neko īpašu darīt, ir tas, ka māja ir kultūrvēsturisks piemineklis. Gribu teikt, ka noteikti ir laiks izrevidēt arī noteikumus šajā jomā, jo ļoti iespējams, ka tie četri tukšie mūri, kas tur stāv patlaban, ir vēsturiski, bet, ja tas nozīmē, ka jebkādi darbi ap graustu prasa 75 institūciju piekrišanu, tad kaut kas ļoti noteikti nav kārtībā. To saku kā cilvēks, kurš arī dzīvo vēsturiskā piemineklī. Kad es te ierados, pirmajos divos stāvos aiz masīviem skatlogiem bija spēļu zāle. Neesmu pārliecināts, ka tas atbilst kultūrvēsturiskiem principiem, bet vienalga uz manu dzīvokli attiecas visi noteikumi par griestu rotājumiem, logu paskatu un visu pārējo. Protams, nav man mērķis teikt, ka Rīgas pilī kādā stūrī vajadzētu atvērt kazino un Rundāles pilī Makdonaldu, bet kaut kā tomēr liekas, ka šis pieminekļu jēdziens ir pārmērīgi plašs. Vienādi vai otrādi, situācija ap graustu Marijas ielā ir jānokārto. Īpašnieki acīmredzot to nevar izdarīt. Secinājumi nav tālu meklējami.

Jauku visiem atlikušo vakaru!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!